Polaganje vozačkog ispita sa 16 godina

Polaganje vozačkog ispita sa 16 godina

Član
drift_kiler je napisao(la):
Znaci kad budem imo dozvolu 5 godina bit cu iskusniji, zar nije bolji zakon da od 16 god. vozamo uz prisustvo roditelja i da imamo već 2 godine iskustva sa 18 god i tad dobijemo pravu vozačku.?A sto se tiče znanja.U vožnji znanja nikad dosta.Nikad ne možeš reć ja znam vozit jer to je nemoguće.Mi možda svi imamo nekolko znanja u vožnji, neko više neko manje.Ja možda najmanje nisam ništa reko_Ove savjete oko znanja sam pokupio od oca :icon_smile:

Zašto bi se kod nas usvojio zakon da od 16 može da se vozi, a ni u razvijenijim zemljama, a ni u zemljama u regionu ne postoji?
Iskreno, ja sam protiv toga jer znam da će opet skoro svi vozati bez prisustva roditelja ili bilo koga, vozati se, ići u školu autom, morati malo da se pokažu pred društvom kako imaju auto i "znaju" voziti,...
 
OggyBoy je napisao(la):
drift_kiler je napisao(la):
Znaci kad budem imo dozvolu 5 godina bit cu iskusniji, zar nije bolji zakon da od 16 god. vozamo uz prisustvo roditelja i da imamo već 2 godine iskustva sa 18 god i tad dobijemo pravu vozačku.?A sto se tiče znanja.U vožnji znanja nikad dosta.Nikad ne možeš reć ja znam vozit jer to je nemoguće.Mi možda svi imamo nekolko znanja u vožnji, neko više neko manje.Ja možda najmanje nisam ništa reko_Ove savjete oko znanja sam pokupio od oca :icon_smile:

Zašto bi se kod nas usvojio zakon da od 16 može da se vozi, a ni u razvijenijim zemljama, a ni u zemljama u regionu ne postoji?
Iskreno, ja sam protiv toga jer znam da će opet skoro svi vozati bez prisustva roditelja ili bilo koga, vozati se, ići u školu autom, morati malo da se pokažu pred društvom kako imaju auto i "znaju" voziti,...

hehe mislis neznaju vozit, skoro je jedan udario u profesorovo auto a imo je vozacku.Foliro se sa golfom 2 kolko sam ja procjenio u pitanju je 1.6 benzin.Al frajer stisne gas do daske i polako krece( valjda sporo pušta kvačilo) i okrenu se u rikverc i kao brzo da projuri i zguli po strani svog auta i od profesora.I dodje profesor sjedose u kola i valjda odose majstoru.Nije bila velika steta.Gledajuci od sebe ne bi ni ja to tolko pratio uz prisustvo roditelja.Mislim da cu se strpit još godinu do polaganja bolje je i to nego u 5 do 12 da me ufate i spucaju kaznu i zabranu polaganja.pozz
 
Član
Ja bih prvi podigao granicu polaganja na jedno 21 godinu. Ovi od 18 su još uvijek previše balavi a ne od 16. Počinjem od sebe i govorim iz osobnog iskustva:D
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
Ja bih prvi podigao granicu polaganja na jedno 21 godinu. Ovi od 18 su još uvijek previše balavi a ne od 16. Počinjem od sebe i govorim iz osobnog iskustva:D

;)

I ja govorim iz ličnog iskustva, znam kakav sam bio, promaja u glavi, samo mi daj volan i da ga "očepim" po gasu.;)
 
Ja znam kad sam vozio auto, ta 2 puta bez prisustva roditelja da mi nije nijednom palo na pamet da opalim po gasu. Izmedju ostalog sta ga imam paliti golf 1.6D u pitanju. Nema smisla
:icon_smile:
 
_Leta_AvantGarde_ je napisao(la):
Aj ba neka ih, danas se sa 14/15 je*u sve u 16, sto i sa 16 nebi vozili auta:lol::lol:

hehe tačno tako :cool:

lhasa_green_beast je napisao(la):
Ja znam kad sam vozio auto, ta 2 puta bez prisustva roditelja da mi nije nijednom palo na pamet da opalim po gasu. Izmedju ostalog sta ga imam paliti golf 1.6D u pitanju. Nema smisla
:icon_smile:

pa de mi sto ne vozamo stalno, nama je dovoljno zanimljivo samo vozit onako, a ja sam opalio koji put u prvoj i drugoj brzini.Držim možda par sekundi veliku brzinu i prije krivine smanjujem i to do možda 15-20 km/h .jednom sam samo gulio 90km/h uz prisustvo brata,al pravac 500m.pozz
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
Ja bih prvi podigao granicu polaganja na jedno 21 godinu. Ovi od 18 su još uvijek previše balavi a ne od 16. Počinjem od sebe i govorim iz osobnog iskustva:D

E nek se i ja i ti jednom slazemo oko necega ... :D
 
Nisam ja nikad opalio, niti cu ikad palit imao auto od 50 ks ili 550. A ako budem imao priliku eno piste, vazda bujrum. ne ugrozavam nikoga osim sebe.
 
Član
Nema to neke veze sa godinama to sve zavisi od covjeka do covjeka. Moj jarana polozio prije mene na godinu dvi, lik ganjo Golfa 2 u po centra grada covjek pretice boli njega *****, moje auto jace od njegovog duplo u gradu sam jednom obiso neku babu sto se 20 vukla po cesti i nije mi palo na pamet da gasam i divljam ja mu dao svoje auto sa njim je navuko 90-100 kroz centra grada ja se usro. Moji starci su vani rekli su zaseres nesto sam cisti govna mi necemo, ako ti nisi kriv podrzat cemo te tako i jest nikad mi nije palo na pamet da se zajebavam sa autom magistrala stoja nekad i to je to i to gdje znam svaku rupu na putu, ovako do ogranicenja +/- 10 KM. Stari me od 12-13 godine naucio vozit znao je kad se zajebavam opalit iza glave oci da mi ispadnu zato danas ne pravim sranja, nije nikad reko de ti sine gas do poda da vidi komsiluk kako ti vozis lik je zavrsio u vojsci za vozaca vozila zna auto i voznju u dusu dok covjek ne iskusi neke situacije na svojoj kozi ne moze znat kako reagovat. Jbg ja sam imo i udes i guravi situacija milion uvjek sam se nekako izvlacio, gledam da ne dovedem sebe ni druge u opasnost pogotovo u kraju gdje zivim gusto je naseljeno brzo se vozi raja ganja sve od skejta do kamiona jbg vise ja na njih pazim nego oni na sebe.
Zakon od 16 godina podrzavam ne moraju starci bit sa vozacem ali mora bit neko ko nema nekih drasticnih kazni (znaci preso brzinu 10-20 KM ok nek sjedi a ne neko da sjedi sa njim ko je preso 70-80 km ogranicenje jer od takvog tesko sta valjano da moze naucit), sto se tice brzine nek bude kako je po znaku kubikazu ne bi ogranicio al bi konje preko 50-60 KS ne smije vozit i u autu ne smiju biti vise od 2 osobe osim vozaca koga se drugacije ufati odero bi mu kaznu da mu nebi palo na pamet da sjedne u auto. Tako isto za motore nemas kacige i stitnike pajdo moj kazna ti je takva da kad je 3-4 puta platis mozes za nju uzet motor, jbg zivog ne mogu skontat ove ljude omladinu pogotovo uzme motor il skuter guzi se sa njime nit ima kacige nit ima sta pa nek ga musica u voznji pogodi u glavu oborice ga ko svijecu.
Vecina zakonskih normi je tu da stiti ucesnike u saobracaju, druga je stvar sto im zandari tumace na nacin da mogu ubit neki ekstra dinar il da mogu zajebavat raju kad im je dosadno, pojedini ga tumace nece meni bit nista ja sam dobar vozac, pojedini ga tumace ma nek zaserem platice babo imamo mi love i sl....kad covjek izgubi glavu nema tu love ne radi se belaj danima milisekunde su u pitanju...
 
Član
Malo je poduzi tekst ali sam ga procitao, dobro razmisljas, i slazem se sa tobom ;)
Ljudi misle da nemogu biti face ako voze 70-80 kmh.
Samo udarat raju pa padze i nece vise
 
BHT Ovisnik
mislimda ne bi bilo lose da se uvede zakon sa 16 u prisustvu roditelja bar 1-2 god. da se stekne neko iskustvo,da neznam u kojoj godini pođes voziti opet ces blesat i sl.,ja sam poceo sa 16 sam vozati po svom selu,pa malo po malo izasli na cestu,pa do grada,pa umalo zbog gluposti i neiskustva izgubili glavu i ja i suputnici u blizini vlastite kuce,al to me je necemu naucilo,da ne vladam ja autom koliko ono vlada samnom,da nisam poceo voziti i izlaziti svaki dan na pistu i tamo se glupirati ja vjerujem da kada bih polozio i izasao na cestu da bi negdje dobro zaglavio il nedaj Boze onog goreg
zato bih podrzao polaganje sa 16,ali voznja samo u prisustvu roditelja do 18-e,opet bi se steklo dovoljno iskustva,pa volja te slusati roditelje kako roncaju 2 godine ili cekati 18 pa vozi sam,to je samo moje misljenje
 
Član
Drug moj imas roditelja koji voze pijani, prave sranja po putu, bahate se jer imaju love sta mislis kakav ce on biti kad sjedi na mjestu suvozaca a sin od 16 godina drzi volan u rukama. Sta mislis kakvo ce bit ponasanje kad ga klepe zandari, hocel lik ispast faca pred sinom il ce rec ko ga jebe sin je kriv nek plati kaznu. Vise od 50% saobracajki sto se rade nisu direktna posljedica vozaca vec i njihovih najblizih, jer djete se prvi put susretne sa volanom od oca ili djeda ili nekod drugog blizneg ukucanina. Dok sam bio mali otac mi je guro autice u ruke i alat, a djed noz i stvari za prezivljavat zato danas znam dosta stvari o autima ali i o zivotu, drugacije je kad te stari uvede u garazu pa kaze sine ovo je ventil ovo klip auto ovo vako radi ovim kljucem skidas ovo ovim ovo a drugacije kad klipan koji nikad nije digo haube na autu sjedne za volna normala da je njemu sve normalno i gume kad tresu, i auspuh kad tandrce tocak da mu otpadne nece se iznenadit..

PS. Ima jedna anegdota za jednog lika iz Doboja, fazon on zna sve o svemu i jednom je mjenjo gumu podbaci dizalicu digne auto i krene vintat, vinta lik po sata nista gledo ga moj jaran kao sta radis nista evo skidam gumu pa skidel je, kaze ne skidoh nece nesto....sta nece pa ne znam ni ja izgleda kljuc ne valja kako ja okrecem kljuc tako se i tocak okrece.....ka njemu jaran konju jedan spusti auto otpusti sarafe pa onda ih na dizalici odvrni.....:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 

IGY

Član
mtopic je napisao(la):
ZELA GTI je napisao(la):
Ja bih prvi podigao granicu polaganja na jedno 21 godinu. Ovi od 18 su još uvijek previše balavi a ne od 16. Počinjem od sebe i govorim iz osobnog iskustva:D

E nek se i ja i ti jednom slazemo oko necega ... :D

Topicu moramo priznati da je ovaj put dao korektan odgovor :D
 
Top