Polaganje vozačkog ispita sa 16 godina

Polaganje vozačkog ispita sa 16 godina

Član
Nakon što je odbijen zahtjev bh. autoškola da se polaganje vozačkog ispita sa sadašnjih 18 spusti na 16 godina, Udruga autoškola je najavila da će se žaliti Domu naroda BiH, ali i ustrajati u svom zahtjevu. Prema njihovu prijedlogu, kandidati bi nakon polaganja ispita dobili privremenu vozačku dozvolu, a vozili bi samo uz stalnu nazočnost staratelja ili roditelja.

Uz to, tvrde u autoškolama, postojao bi još niz ograničenja, uz koja bi se mladi naučili pravilnom ponašanju u prometu kako bi se izbjegli slučajevi da malodobnici bez dozvole i bez poznavanja propisa voze automobile.

Kandidati koji polože sa 16 godina bi, pored ograničenja da mogu voziti samo uz nazočnost roditelja, imali drugih zabrana, primjerice da ne mogu voziti auto koje ima više od 1.000 kubika ili bi morali voziti 20 km na sat manjom brzinom nego što je dopuštena i slično.



Dalibor Mlađenović, predsjednik Udruge autoškola RS-a, smatra da bi se primjenom ovog pravila za godinu dana sudjelovanje mladih vozača u prometnim nesrećama smanjilo za 10 posto, a za četiri godine čak 50 posto.

"Ako bi se zakonom dopustilo mladima polaganje vozačkog ispita sa 16 godina, zadovoljila bi se njihova znatiželja i izbjegle bi se situacije da oni bez znanja odraslih voze automobile, prigodom čega se događaju nesreće", istakao je Mlađenović za Večernji.

Prema novom zakonu o sigurnosti cestovnog prometa u Sloveniji dobna granica za vožnju vozila B kategorije spuštena ja s 18 na 17 godina, a testovi za ispit moći će se polagati već s navršenih 16 i pol godina. U nekim zemljama Europske unije također je dopušteno ranije polaganje vozačkih ispita, ali s takvom dozvolom mogu voziti samo unutar svoje države, dok za vožnju u ostalim članicama moraju biti punoljetni.

Danas u Bosni i Hercegovini sa 16 godina može se polagati samo A1 kategorija. Pravo upisa u autoškolu stječete s navršenih 15 i pol godina, dok pravo pristupanja završnom ispitu imaju sa 16 godina, što znači da se može upisati u autoškolu šest mjeseci prije navršenih godina potrebnih za polaganje kategorije. U ovu kategoriju spadaju motocikli radnog obujma do 125 cm3 i snage motora do 11 kw.

Za najatraktivniju B kategoriju pravo za upis u autoškolu stječete sa 17 i pol godina, a pravo pristupanja završnom vozačkom ispitu s navršenih 18 godina. Promjenom spomenutog zakona ova odredba bi se mijenjala, tako da bi vozački ispit mogla polagati djeca od 16 godina starosti.

Ovakvi propisi već postoje u nekim europskim zemljama, a ostaje još da vidimo hoćemo li sličnu situaciju imati i u Bosni i Hercegovini. Vlasti se protive ovakvim izmjenama zakona.

Preuzeto:Bljesak info

Zamislite ovo:icon_confused:

Mogu voziti auto do 1000 kubika?Imaš na izboru Fiat pandu i Sparka,vauuuu.Prije bih štopao:D

Ovi od 18 se ne znaju ponašati u vožnji,kakvi će biti 16 godišnjaci?

Samo kod nas....:icon_mad:
 
Član
pa nije ovo samo kod nas zela... U dosta drzava se moze voziti sa 16
procitaj malo ovo sto postavis :icon_rolleyes:
... samo uz prisustvo roditelja bi mogli voziti
 
Član
SAMO UZ PRISUSTVO RODITELJA ILI STARATELJA!!!
Ako se ovo ispostuje, podrzavam.;)
U suprotnom, iste bi trebalo u zatvor ako dozvole balavcu samom na cestu.:icon_mad:
 
Član
Ne vidim svrhu ogranicenja kubika, ak ce se moci samo uz prisustvo roditelja voziti, a posebno ne vidim svrhu ovih 20 km/h manje, kome ce to koristiti? Inace, ideja je dobra, 16 godina i voznja uz pratnju roditelja do 18-e, mladi se onda nece puno hajcati u tom periodu, a taman ce skupiti nesto iskustva...
 
Član
mislim ok zakon zasto ne i sa 16 al oet ce tu biti zloupotreba ako prode od strane maloljetnika koji naravno nece postovati zakon jos ce i pijani voziti...
 
Član
sub3r je napisao(la):
pa nije ovo samo kod nas zela... U dosta drzava se moze voziti sa 16
procitaj malo ovo sto postavis :icon_rolleyes:
... samo uz prisustvo roditelja bi mogli voziti

Koliko kod nas ima zakona koji se ne poštuju? Na svakom autu sa vozačem početnikom bi trebao biti veliki znak P
Do sada sam vidio točno 4 auta sa tim znakom.Ili ga skoro nitko ne postavlja ili u zadnje dvije godine nitko ne polaže vozački.
Također postoje pravila za vožnju iza 11 sati po noći,itd.Nitko ne poštuje zakone,zbog toga je ovo katastrofalan potez...

U tim državama u kojim ovaj zakon postoji,taj isti se poštuje,vozačka kultura je na mnogo većem nivou
 
Po meni je to prerano, ima i svakakvih roditelja pa ce dopustiti djetetu bez njegovog prisustva da vozi sam u skolu i sl...:icon_question:
 
Član
svidja mi se ovaj zakon..jako bi volio da ovo stupi na snagu..sto bi znacilo ja iduce godine na polaganje..i to je super ..pa i uz pratnju roditelja...al bitno je voziti..pa bilo s kim...a naravno..ako ovo stupi na snagu...bice jos dosta mjera ...;)
 
Taaky je napisao(la):
svidja mi se ovaj zakon..jako bi volio da ovo stupi na snagu..sto bi znacilo ja iduce godine na polaganje..i to je super ..pa i uz pratnju roditelja...al bitno je voziti..pa bilo s kim...a naravno..ako ovo stupi na snagu...bice jos dosta mjera ...;)

A onda skodu zaboravi hehehe :) po meni sranje jer znam ja sta sam radio sa 16 kad mi otac da po selu da se vozam jos ogranicen bio sa putem XD
 
Član
znam da se sa skodom oprostit..al sto da ne..udo bi svoj motoric..i malo nadoplatio i uzeo sebi fiat una....malo ga sredit..i tamam do 18 ..i onda uzet sta jace..i nastavljamo dalje :D ...eto imaju godinu dana da odobre ovaj zahtjev:lol::lol:
 
Član
Ma sranje zakon,zinula im guzica za parama,da se autoskole pitaju oni bi od 10-te godine uveli polaganje vozackog.....
 
Početnik
podrzavam ideju, prisustvo roditelja i sve to, al ne shvatam jednu stvar:
zamislite da se ispred vas nadje neka panda ili punto koji vozi 20km/h manje od ogranicenja, a sad je ogranicenje 50km/h...ZNAČI NEKI BALO S TATOM GUSLA PO GRADSKOJ SPICI 30km/h ???

to im je glupo da gluplje ne moze biti!!!
 
Član
sub3r je napisao(la):
pa nije ovo samo kod nas zela... U dosta drzava se moze voziti sa 16
procitaj malo ovo sto postavis :icon_rolleyes:
... samo uz prisustvo roditelja bi mogli voziti

da, ja imam prijatelja u šveckoj i on od 16 može voziti uz prisustvo onoga ko je položio neki test da mu može pokazivati da vozi... tako da:D trebam isključiti 2 cilindra da bih moga voziti:lol:
 
Top