Kako spojiti vakumsku centralnu na daljinsko kljucanje

Kako spojiti vakumsku centralnu na daljinsko kljucanje

Član
Nikola_GTI_16V je napisao(la):
evo ti sema pa ti protumaci ako znas






mislim da ce u mene ovako funkcionirat
1606jra.jpg
 
Član
Emir_1982 je napisao(la):
mislim da ce u mene ovako funkcionirat
1606jra.jpg

Mozda i hoce, ali procitaj sta sam gore napisao ...

Nemoj da ti bude lijeno da provjeris ono sto sam ti napisao i da uradis to kako treba
 
Član
mtopic je napisao(la):
Nisam te pitao za shemu, nego za razliku izmedju te dvije brave ... Imam ja tih sema mali milion, nisi se morao muciti i slikati
I ne moram ja nista tumaciti, ja znam o cemu pricam, samo pitam da li ti znas?


Da se ne mucis ...

Ova auta sto pisu u zagradi na ovoj tvojoj slici su godista cca. 1980 ... plus-minus koja godina, ovdje se radi o vozilu koje je 1999

Ovi stari kompresori (najcesce ih srecem na mercedesima tipa 190, w124, w126 itd ...) imaju najprostiji moguci sistem rada i kao sto je i prikazano na ovoj shemi imaju 3 zice (plus jos dvije od glavnog napajanja) i obrtanjem polariteta izmedju dvije od te tri zice odfredjuje se smjer vrtnje kompresora i samim tim dolazi do zakljucavanja i otkljucavanje. Znaci ove kompresore pokrece cista struja i zato moramo imati impuls od 3.5 ili 4 sec jer toliko vremena treba da kompresor naduva ili izduva sve pumpice u vratima.

Kod novijih (kao stoje slucaj ovdje) kompresorom upravlja elektronika, jedna centralna jedinica koja je zaduzena da "misli" o tome da li su pumpice naduvane ili izduvane i koliko vremena treba da se taj ciklus zavrsi. Toj elektronici nije potreban impuls od 4 sec, nego je dovoljno da je se samo pobudi odgovarajucim signalom i ona pokrece kompresor. Samim tim princip rada se svodi na isti princip kao kod elektricnih centralnih brava, gdje centralna jedinica salje signale motoricima da se uvuku ili izvuku, te samim tim je dovoljno 0.5 sec impulsa da centrala odradi svoje. Produzavanje impulsa kod ovih vrsta brava samo dovodi do bespotrebnog opterecenja na komponente i instalacije i povecava rizik od pregrijavanja instalacije i kao takvo je bespotrebno.
kod mene je slucaj da je dovoljno samo nakratko da prespojim zice + i - sa srednjom zicom, tek toliko da daa impuls za pokretanja, a pumpa sama odradi do kraja, nije joj potrebno 3.5 sec, dovoljno je pola sekunde
 
Član
Emir_1982 je napisao(la):
mtopic je napisao(la):
Nisam te pitao za shemu, nego za razliku izmedju te dvije brave ... Imam ja tih sema mali milion, nisi se morao muciti i slikati
I ne moram ja nista tumaciti, ja znam o cemu pricam, samo pitam da li ti znas?


Da se ne mucis ...

Ova auta sto pisu u zagradi na ovoj tvojoj slici su godista cca. 1980 ... plus-minus koja godina, ovdje se radi o vozilu koje je 1999

Ovi stari kompresori (najcesce ih srecem na mercedesima tipa 190, w124, w126 itd ...) imaju najprostiji moguci sistem rada i kao sto je i prikazano na ovoj shemi imaju 3 zice (plus jos dvije od glavnog napajanja) i obrtanjem polariteta izmedju dvije od te tri zice odfredjuje se smjer vrtnje kompresora i samim tim dolazi do zakljucavanja i otkljucavanje. Znaci ove kompresore pokrece cista struja i zato moramo imati impuls od 3.5 ili 4 sec jer toliko vremena treba da kompresor naduva ili izduva sve pumpice u vratima.

Kod novijih (kao stoje slucaj ovdje) kompresorom upravlja elektronika, jedna centralna jedinica koja je zaduzena da "misli" o tome da li su pumpice naduvane ili izduvane i koliko vremena treba da se taj ciklus zavrsi. Toj elektronici nije potreban impuls od 4 sec, nego je dovoljno da je se samo pobudi odgovarajucim signalom i ona pokrece kompresor. Samim tim princip rada se svodi na isti princip kao kod elektricnih centralnih brava, gdje centralna jedinica salje signale motoricima da se uvuku ili izvuku, te samim tim je dovoljno 0.5 sec impulsa da centrala odradi svoje. Produzavanje impulsa kod ovih vrsta brava samo dovodi do bespotrebnog opterecenja na komponente i instalacije i povecava rizik od pregrijavanja instalacije i kao takvo je bespotrebno.
kod mene je slucaj da je dovoljno samo nakratko da prespojim zice + i - sa srednjom zicom, tek toliko da daa impuls za pokretanja, a pumpa sama odradi do kraja, nije joj potrebno 3.5 sec, dovoljno je pola sekunde
Upravo o tom ti i govorim ... znaci nema potrebe da koristis tu semu sa impulsom od 3.5 sec, a i sam si rekao da ti to prespajanje ne fercera kad ustekas taj dzek u motoric ... sta ces sa tim onda?
 
Član
pa mogu prebaciti impuls na pola sekunde, i probati sa ovom shemom. pokusat cu i ovu opciju, jbg iznerviro sam se, 3 dana vec pokusavam sve moguce kombinacije
 
Član
Emir_1982 je napisao(la):
pa mogu prebaciti impuls na pola sekunde, i probati sa ovom shemom. pokusat cu i ovu opciju, jbg iznerviro sam se, 3 dana vec pokusavam sve moguce kombinacije

Ali napisao si gore da ti to prespajanje ne funkcionise kad je dzek ukopcan u motoric u vratima? A ova sema upravo simulira to tvoje prespajanje zica
 
Član
Nikola_GTI_16V je napisao(la):
emire upravo tako kako si napravio semu, radice sto sposto jos ako imas i podizanje prozora preko kljuca mozes i to da povezes

e neznam za to podizanje prozora, ne moze kod mene da pritisnes dugme i da se skroz zavore, nego moram drzati dugme cijelo vrijeme dok ne zatvori. Ako moze i to, cut cemo se kad ovo zavrsim ;)

Hvala vam puno obojici, odoh na spavanje, kasno je.
 
Član
Odoh i ja spavati ... ne da mi se vise objasnjavati.

Pokusaj sutra kako god hoces, nadam se da ces uspjeti i da ti nece nista pregoriti.

Sretno ;)

A sto se tice prozora, nemoj se sa tim zamarati, ovo tvoje daljinsko to ne podrzava, a da li uopste tvoj auto to moze mozes ispitati tako sto ces otvoriti prozore, zatvoriti sva vrata i zakljucati kljucem auto i drzati kljuc u polozaju za zakljucavanje. Ako prozori krenu da se zatvaraju, onda ti auto podrzava tu funkciju.
Ali ovaj model daljinaca to ne moze ... barem ne moze sam.
Moguce je kombinovanje sa vremenskim relejem (npr. relej grijaca na dizelima), ali to je vec nesto drugo
 
Član
Nikola, pokusao sam ovu tvoju shemu i ne radi. Pozitive triger sam na kraju pokusavao razne opcije i uspjelo je kada sam narandzastu i narandzastocrnu prespojio a na shemi je prikazano da se ne koriste nikako. Samo mi nece kad skopcam zmigavce, imam jednu zicu iz modula na zmogavce pa sam stavio diode, sve je ok, ali kad hocu otkljucati samo mi zmigavci blinkaju a nece da otkljuca, pokusao sam i sa 0.5 sec i 3.5 sec, ista stvar. Zmigavce sam iskopcao i sad radi perfektno, prikopcao sam i gepek i on fercera.
Hvala vam puno sto ste se namucili. Ako vam zapne mogu sad i ja pomoci oko ovog kopcanja :icon_smile:.
Otvorio sam i suvozaceva vrata da vidim sto se na njima ne pokrece centralna, i onaj mali hepek koji ide iz brave je slomljen, bio je slomljem i u vozacevim vratima i sad mi je ispao skroz i ne mogu otklj na kljuc nego samo na daljinski, peh, jbg.
Ima li gdje kupiti samo taj hepek ili moram kompletne brave kupiti.

ckfi1.jpg
 
Član
Bas mi cudno kako nece da radi? ;)
Ali opet to nije ispravno kako si spojio. Mora sve raditi kako je nacrtano na shemi i zmigavci moraju raditi.
Jesi li trazio zice sto sam ti rekao ondje kod rucice od haube?
Na polu uopste nema potrebe rastavljati tapacirung da se ispituje i spaja daljinsko. te 3 zice koje idu na motor se ne koriste uopste, nego moras naci zice koje salju impulse na upravljacku jedinicu.
Nemoj biti lijen, potrudi se malo i napravi to kako treba.
Koliko me sjecanje sluzi to budu crveno-plava i crveno-zelena zica, ali te boje se znaju razlikovati od godista do godista ...
Ovo kako si spojio ne radi kako je predvidjeno i moze ti se desiti da crkne neki od releja u centrali od daljinaca.
 
jbg ja ne mogu napamet ovde da vidim sta si povezivao i gde, ono sto sam napisao mora da radi jer sam uvek tako povezivao, mozda si se negde zeznuo, kad budem imao vremena slikacu ti kako sam povezao na caletovom golfu 3 prosle nedelje, pretpostavljam da su boje na dzeku za centralnu iste jer je golf 97god
 
Član
nasao sam zice ispod volana, kod rucice za haubu. sivo crvena i sivo zelena, to su impulsne i samo sam ih spojio na pozitive triger i to je to.
A sta cu sad za kljucanje na kljuc, slomljeni mi oba ona hepeka sto pokrecu centralu u vratima
 
Član
Emir_1982 je napisao(la):
nasao sam zice ispod volana, kod rucice za haubu. sivo crvena i sivo zelena, to su impulsne i samo sam ih spojio na pozitive triger i to je to.
A sta cu sad za kljucanje na kljuc, slomljeni mi oba ona hepeka sto pokrecu centralu u vratima

To je onda to ... to je ispravno spojeno ... a zmigavci jel rade?

Sto se tice tog hepeka, ne znam. Pokusaj negdje na otpadu vidjeti, mada mislim da niko nece raskopati steku zbog toga, najvjerovatnije ces morati kupiti kompletne steke, mada mislim da ni to ne bi trebalo biti nesto pretjerano skupo ...
 
Top