Vijesti iz F1

Vijesti iz F1

Početnik
ma hajde ba neka probaju i te motore od mercedesa,

ocitoje ako ne budu radili kako im mercedes diktira,uvaljiva ce im neki skart od motora i nece zavrsavat utrke,:lol:

jos 7 dana
 
Član
Neobična gesta Hamiltona

Lewis Hamilton nakon što je osvojio titulu Svjetskog prvaka Formule 1 poslao je buket cvijeća svom najvećem prošlogodišnjem rivalu Felipeu Massi. Vozač McLarena čije je emocije nakon osvajanja titule ipak nadjačao plač domaćeg heroja Masse, želio je slanjem buketa napraviti lijepu gestu prema svom konkurentu koji je izgubio naslov u posljednjem zavoju. Naime, Massa je prolaskom ciljne ravnine počeo slaviti naslov Svjetskog prvaka, no tada mu je njegov inženjer preko radija javio da je Hamilton ipak uspio u posljednjem zavoju preteći Timu Glocka, a samim time Britanac se okitio naslovom.

"Frustracija je izašla iz mene, a samim time i suze. Plakao sam dok sam imao kacigu na glavi jer sam izgubio prvenstvo, a istovremeno sam pobijedio u svojoj najtežoj utrci, u mom rodnom gradu. Nemam problema pokazati osjećaje u javnosti. Zato sam bez problema plakao kad sam izgubio prvenstvo, no znam ako mi je suđeno da će se to dogoditi jednog dana", otvoreno je pričao o svojim osjećajima Massa, a za nagradu je dobio buket cvijeća. Barem nešto za utjehu...

Force India VJM02

FOTA je izjavila da su u razmišljanju i za jabrži box -stop u utrci nagraditi timove sa bodovima

LIVE prenosi njemačkog RTL

Petak 27 Mart

02.30 - 04.00 Uhr 1. Freies Training
06.30 - 08.00 Uhr 2. Freies Training

Subota 28. Mart

04.00 - 05.00 Uhr 3. Freies Training
07.00 - 08.00 Uhr Qualifying

Nedjelja, 29. Mart


08.00 Race
 
Član
datum natjecanje
27.03. - 29.03.
AUSTRALIJA
03.04. - 05.04.
MALEZIJA
17.04. - 19.04.
KINA
24.04. - 26.04.
BAHREIN
08.05. - 10.05.
ŠPANJOLSKA
21.05. - 24.05.
MONAKO
05.06. - 07.06.
TURSKA
19.06. - 21.06.
VEL. BRITANIJA
10.07. - 12.07.
NJEMAČKA
24.07. - 26.07.
MAĐARSKA
21.08. - 23.08.
EUROPA
28.08. - 30.08.
BELGIJA
11.09. - 13.09.
ITALIJA
25.09. - 27.09.
SINGAPUR
02.10. - 04.10.
JAPAN
16.10. - 18.10.
BRAZIL
30.10. - 01.11.
ABU DABI
 
Član
I TORO ROSSO OTKRIO SVOJE ADUTE
Mala talijanska momčad posljednja je predstavila svoj bolid kojeg će opet pokretati Ferrarijev motor


f1_tororosso_novi.jpg


Momčad Toro Rossa je posljednja otkrila svoje adute za predstojeću sezonu. Bolid je na trkalištu Catalunya pokraj Barcelone predstavljen u tradicionalnim plavim i crvenim bojama, a dizajnom dosta podsjeća na 'sestrinski' bolid Red Bulla kojeg je nacrtao Adrian Newey, što znači da ima iznimno tanak 'nos'. Međutim, za razliku od Red Bulla kojeg pokreće Renaultov motor, u Toro Rosso je smješten Ferrarijev pogonski agregat, što je zahtijevalo dosta rada i promjena na šasiji. Umjesto Sebastiana Vettela koji je prešao u Red Bull, za Toro Rosso će uz Sebastiena Bourdaisa voziti i Sebastien Buemi. Mladi, 20-godišnji Švicarac, prošle je sezone pobijedio u GP2 natjecanj
 
Početnik
CATALUNYA: HEIDFELD NAJBRŽI

Nick Heidfeld se plasirao na vrh poretka na prvom danu posljednjih predsezonskih testiranja u Barceloni.

Nijemac je odvezao 92 kruga i najbližeg konkurenta, drugoplasiranog Kimija Raikkonena, iza sebe ostavio za više od pola sekunde. Treći najbrži bio je Jarno Trulli, nakon kojeg slijedi Jenson Button za volanom BGP001 bolida Brawnove momčadi. Britanac je danas iznenadio svojom brzinom s obzirom da je ovo bilo prvo pravo testiranje novog bolida, iako mnogi sumnjaju da je to vrijeme ostvareno na posljednjim kapima goriva, kako bi se privukla pozornost sponzora.
Ovo nije nimalo neuobičajena praksa. Ovakvim trikovima pozornost su nekada privlačile manje ekipe, poput Minardija, Prosta, Jordana i Arrowsa.

U nastavku poretka, od 5. do 7. mjesta, plasirali su se Nelson Piquet, Sebastien Bourdais i Mark Webber. Adrian Sutil postavio je osmo najbrže vrijeme ispred Kazukija Nakajime i posljednjeg Heikkija Kovalainena.

1. N. Heidfeld - BMW-Sauber - 1:20.339 - 92 kruga
2. K. Raikkonen - Ferrari - 1:20.908 - 80 krugova
3. J. Trulli - Toyota - 1:20.937 - 118 krugova
4. J. Button - Brawn-Mercedes - 1:21.140 - 82 kruga
5. N. Piquet - Renault - 1:21.662 - 124 kruga
6. S. Bourdais - Toro Rosso-Ferrari - 1:22.158 - 96 krugova
7. M. Webber - Red Bull-Renault - 1:22.246 - 115 krugova
8. A. Sutil - Force India-Mercedes - 1:22.452 - 127 krugova
9. K. Nakajima - Williams-Toyota - 1:22.813 - 111 krugova
10. H. Kovalainen - McLaren-Mercedes - 1:22.948 - 87 krugova
 
Član
Heidfeld prešao u pero kategoriju

Koliko u današnjoj Formuli 1 znače naoko nebitni detalji i sitnice, možda ponajbolje potvrđuje podatak da je najlakši vozač u F1 cirkusu, Nick Heidfeld, tijekom zimske stanke dodatno smršavio. Ovogodišnjim uvođenjem KERS sustava inženjeri su se našli na mukama kako dodatno olakšati bolide i pronaći idealan balans, a svi odreda vozači poslani su na dijetu. Omalena zvijezda BMW Saubera na ovotjednom testiranju u Barceloni teži svega 58 kilograma i vjeruje se da su upravo Heidfeld i Felipe Massa najlakši vozači u Formuli 1.

"Nikad u životu nisam morao brojati kalorije. No, situacija se promijenila i ove zime morao sam iznimno paziti da uzimam što manje ugljikohidrata i masnoća, a ujedno sam trenirao žešće nego ikad u životu", požalio se Heidfeld na nova F1 pravila zbog kojih je konstantno gladan.
 
Član
Trulli uvjeren u Tojotinu snagu

Jarno Trulli je uvjeren kako bi sezona 2009 mogla biti prekretnica za njegovu momčad i kako će se Japanci napokon uvrstiti među najbolje. Momčad s najvećim budžetom u Formuli 1 nikako nije uspijevala, i to od samog početka, pronaći dobitnu formulu. No s novim pravilima za sezonu 2009 čini se kako se Toyota vrlo lako nosi i kako su se inženjeri bez problema adaptirali. To govore testiranja na kojima je Toyota uglavnom bila na vrhu ljestvice. Tako je Trullijev momčadski kolega Timo Glock u Jerezu, prošli tjedan, ostvario najbolje vrijeme. Trulli pak napominje kako je novi bolid TF109 jedan od najboljih koji je ikada izašao iz pogona u njemačkom Koelnu, gdje je smješteno F1 sjedište japanske momčadi. „Samo će nam rezultati na utrkama reći gdje smo, no ovo je zasigurno jedan od najboljih Toyotinih bolida“, rekao je Talijan i dodao: „Gotovo sam siguran da imamo snage boriti se s najboljim momčadima“. Podsjetimo, Toyota još nije ostvarila pobjedu u Formu
 
Član
Toyota je pokazala da je dosta jaka i za ocekivat je da budu veliko iznenadzenje ove sezone, ali nezaboravite i BRAWN zna napravit dobar bolid tako da ni oni nisu za odbacit cak sta vise ja mislim da ce imati dobrih rezultata.
 
Član

CATALUNYA: BUTTON NAJBRŽI


Jenson Button priredio je veliko iznenađenje na trećem danu testiranja u Barceloni - postavio je najbrže vrijeme i završio na vrhu poretka.

Britanac je odvezao impresivnih 130 krugova, a svojeg je najbližeg konkurenta, drugoplasiranog Felipea Massu, ostavio iza sebe punu sekundu.
Na treće mjesto plasirao se Robert Kubica, kojeg prate Timo Glock i Fernando Alonso.

Na šestom mjestu slijedi Sebastian Vettel ispred sunarodnjaka Nice Rosberga, dok su posljednje tri pozicije zauzeli Giancarlo Fisichella, Sebastien Buemi i Lewis Hamilton. Aktualni svjetski prvak je s ukupnim zaostatkom od dvije i pol sekunde za vodećim samo potvrdio nagađanja o mogućim problemima s MP4-24 bolidom.

1. S. Button - Brawn-Mercedes - 1:19.127 - 124 kruga
2. F. Massa - Ferrari - 1:20.168 - 109 krugova
3. R. Kubica - BMW Sauber - 1:20.217 - 109 krugova
4. T. Glock - Toyota - 1:20.410 - 99 krugova
5. F. Alonso - Renault - 1:20.863 - 107 krugova
6. S. Vettel - Red Bull-Renault - 1:21.165 - 102 kruga
7. N. Rosberg - Williams-Toyota - 1:21.324 - 89 krugova
8. F. Fisichella - Force India-Mercedes - 1:21.545 - 97 krugova
9. S. Buemi - STR-Ferrari - 1:21.569 - 140 krugova
10. L. Hamilton - McLaren-Mercedes - 1:21.657 - 82 kruga
 
Početnik
U McLarenu nezadovoljni bolidom

U momčadi koja je iznjedrila prošlogodišnjeg Svjetskog prvaka nisu zadovoljni tijekom zimskih priprema, točnije novim bolidom koji pokazuje značajan zaostatak za konkurentima. Norbert Haug priznao je da ekipa "još uvijek nije stigla do željene faze razvoja novog bolida". Haug je također izrazio bojazan da bi zabrana testiranja tijekom sezone mogla ograničiti daljnji razvoj i usavršavanje bolida, ali da će se tome svi morati prilagoditi.



Što točno manjka na bolidu MP4-24 Haug nije želio precizirati, no zato su tu neizbježni "neimenovani izvori" koji tvrde da najviše problema ekipa iz Wokinga ima s aerodinamikom. Točnije, glavobolje im zadaju aerodinamičke komponente na stražnjem dijelu bolida; dakle ili difuzor ili stražnji "spojler". McLarenovci su navodno na bolide u nekoliko navrata stavljali tekuću boju ne bi li bolje pratili njeno kretanje te time "snimili" strujanje zraka oko bolida u vožnji.

I dok će se većina momčadi krajem tjedna vratiti u svoje baze McLaren je zakupio još četiri dana na Jerezu. Njihovom trenutnom formom, ili bolje rečeno manjkom iste, nije se tako lako zavarao Kimi Raikkonen. Finac smatra da je prije prve utrke u Australiji teško govoriti o pravom stanju stvari i odnosima snaga. Čak i ako McLaren trenutno zaostaje i za realnim "autsajderima", Brawnom GP i Force Indijom.

Barrichello podupire Sennine F1 ambicije

Rubens Barrichello i Bruno Senna odigrali su zapažene uloge u drami oko Hondine bivše F1 momčadi. Oba Brazilca bila su u igri za mjesto u prvoj vozačkoj postavi ekipe koju je od propasti spasio Ross Brawn, no na Rubinhovu sreću i Bruninu nesreću odluka je donesena na temelju stvarnih potreba momčadi. Naime, kako se je kriza oko budućnosti ekipe rasplela tek nedavno momčad je u situaciji da će na prvu utrku sezone stići s vrlo malo testnih kilometara. Stoga su za momčadskog kolegu Jensonu Buttonu odabrali trenutno najiskusnijeg vozača "na tržištu", Rubensa Barrichella. Stariji Brazilac, nakon potvrde da će i u 2009. biti dio nove/stare ekipe uputio je javnu poruku svom mlađem sunarodnjaku.

"Puka je slučajnost da smo se Bruno i ja našli u situaciji u kojoj se borimo za mjesto u momčadi; imao sam sreće da momčad ove sezone treba iskusnog vozača", kaže Rubens Barrichello. "Bruno ne treba brinuti, gotovo je sigurno da ima budućnost u Formuli 1 jer je izuzetno talentiran i brz i posjeduje sve kvalitete koje se od vozača očekuju. Ove sezone situacija u momčadi bila je takva da je prednost dobio vozač s iskustvom, ali to je samo jedna sezona. Bruno je obavio odličan posao obzirom da ima tek nekoliko godina iskustva. Želim mu puno sreće i vjerujem da ćemo se uskoro čuti jer smo inače dobri prijatelji."
 
Član
Mclaren nezadovoljan ?????

Šta misliš dali može neka navlaka biti ?? znaš da Nobert Haug ima loših priča
 
Top