Vijesti iz F1

Vijesti iz F1

Član
Ferrari zabrinut pouzdanošću svojih motora


Direktor Gestione Sportivo, Stefano Domenicali je priznao da je zabrinut razinom pouzdanosti ovogodišnjeg tehničkog paketa.
massa_nando_melbourne.jpg

Alonso i Massa uoči VN Bahreina dobili nove motore

Nakon problematične Velike nagrade Malezije s koje je Fernando Alonso odustao u pretposljednjem krugu, a odustajanje je zabilježio i jedan od Sauberovih vozača, Ferrari je priznao da ga brine pouzdanost vlastitih motora.

Malezijski GP vikend ipak nije prvi u ovoj sezoni tijekom kojeg je Ferrari imao problema sa svojim pogonskim jedinicama. Probleme su imali i u Bahreinu, gdje su Alonso i Massa između kvalifikacija i utrke dobili potpuno nove motore.

Direktor momčadi Stefano Domenicali tvrdi da su prve tri utrke pokazale da F10 ima brzinu, ali smatra da Ferrari pod svoju kontrolu mora dovesti i probleme koji nagrizaju pouzdanost njihovog tehničkog paketa.

Alonsovi i Sauberovi problemi nisu povezani

"Konkurentni smo, snažni smo i samo još moramo staviti probleme pod svoju kontrolu. Nažalost, ovaj nam je vikend bio najgori od početka sezone u smislu ukupnog rezultata, zahvaljujući sljedećim faktorima."

"Pouzdanost nam, nažalost, nije bila dovoljno dobra. Ali, ne smijemo zaboraviti niti to da je loš rezultat kojeg smo postigli povezan i s kvalifikacijama. Kada startate s 19. i 21. mjesta, u utrci su vam potrebna čuda."

"Problematična pouzdanost je uvijek briga i moramo se potruditi da to što prije riječimo. U ovom trenutku ne znamo točnu prirodu Fernandovih problema, a isto tako ne znamo kakva je situacija sa Sauberovim motorima. Ali, s obzirom na one informacije koje za sada imam, mogu potvrditi da su problemi različiti."

"To je još jedan razlog zbog kojeg ćemo morati izići na kraj s problemima koji se tiču pouzdanosti naših motora. Više od toga u ovom trenutku vam ne mogu reći."

Ferrari nije u situaciji da mora riskirati

Komentirajući lekcije koje je Ferrari naučio na katastrofalno odrađenim kvalifikacijama u subotu, Domenicali je rekao: "Ono što se dogodilo u subotu nije prihvatljivo i o tome smo raspravljali u momčadi. Nismo u situaciji da moramo riskirati, pa čak i da druge velike momčadi naprave isto. Naša grupa je naučila tu lekciju. Moramo se potruditi i puno raditi na razvoju bolida jer očekujem da će drugi uskoro napraviti svoje nove korake."

"Imamo konkurentan paket, ali to samo po sebi nikad nije dovoljno. Moramo biti sigurni da će novi dijelovi koje ugradimo na bolid biti pouzdani. Podaci bi trebali biti potvrđeni 100% jer ove godine nema testiranja i morate izbjeći situacije u kojima vam analize i simulacije pokazuju dobre brojke, a onda na stazi sve zajedno izgleda potpuno drugačije. To je pristup kojeg moramo imati na sljedećim utrkama."

Domenicali misli da je RB6 trenutno najbrži bolid

Na pitanje novinara što misli o tome čiji je bolid trenutno najbrži na gridu, Domenicali je odgovorio: "Mislim da je to teško reći s nekom dozom sigurnosti. Koji bolid je najbrži nakon samo tri utrke? Ako na stvar gledate iz statističke perspektive, onda bi mi trebali biti najbrži jr smo vodeći. Ali, to je vrlo optimističan pristup i to nije način na koji mi razmišljamo."

"Gledajući rezultate prvih utrka, Red Bull je imao tri pole pozicije, ali imali su problema s pouzdanošću na nekimutrkama. Red Bull se u ovom trenutku doima kao najkonkurentniji bolid. Ali, ne smijemo zaboraviti niti to da je McLaren jako dobar."

Virginov bolid od VN Španjolske s novim aerodinamičkim paketom


Virginov bolid će već od VN Kine inkorporirati nekoliko novih aerodinamičkih dijelova, dok bi značajnija poboljšanja trebao dobiti u Španjolskoj.
glock_barcelona_test_front_sun.jpg

Virgin probleme držao pod kontrolom

Tehnički direktor momčadi Virgin Racing, Nick Wirth je izjavio da je oduševljen što je upravo njihov bolid bio najbolji od novih momčadi na Velikoj nagradi Malezije, a istodobno je najavio i još veći korak unaprijed na VN Španjolske koja će se voziti početkom svibnja.

Lucas di Grassi je jučer, u Virginovom bolidu osvojio 14. mjesto na VN Malezije, pozicioniravši se ispred HRT-ovih i Lotusovih vozača.

"Bilo je sjajno," rekao je Wirth. "Svi ti problemi koji su nas mučili, a pritom mislim na hidrauliku i mjenjač, su bili pod našom punom kontrolom. Drago nam je što smo napokon prošli preko ciljne crte i skinuli teret s leđa."

Značajno poboljšanje paketa od VN Španjolske

"Vikend je bio dobar, puno bolji nego prošli i ovo će nam biti platforma na kojoj ćemo se dalje nadograđivati. Mislim da na bolid prije Šangaja možemo dodati još nekoliko novih stvari, no istinski se veselimo Barceloni jer ćemo se tamo moći utrkivati i kvalificirati u punom smislu te riječi."
"Nadamo se da ćemo za Barcelonu imati neke nove aerodinamičke dijelove na bolidima, koji će izgledati prilično drugačije od onoga kako izgledaju sada. Nadam se da će sve dobro proći i s novim monokokom kojeg konstruiramo."

Borba s Lotusom se zaoštrava

Wirth je rekao i da se veseli nastavku borbe s Lotusom.

"Lotus je koncentriran na svoj posao, a mi smo na svoj. Oni očigledno nastoje što prije ubrzati svoje blide, dok mi nismo jer smo koncentrirani na pouzdanost paketa."

"Čini se da će ovo biti sjajna sezona. Nakon bola i agonije kroz koju smo prolazili ove zime, ovaj rezultat je uistinu zadovoljavajući za članove momčadi, sponzore, investitore i sve druge u Virgin Racingu," zaključio je.
 
Član
Fry: Ne otpisujte Mercedes GP

U intervjuu kojeg je dao britanskom tjedniku Autosport, Nick Fry je pohvalio cijelu momčad Mercedes GP - čiji je izvršni direktor.

rosberg_malaysia_back_side.jpg


Fry o Mercedesovim potencijalima

Izvršni direktor Mercedes GP-a, Nick Fry je upozorio da ne bi bilo pametno otpisati šanse njemačke momčadi u ovoj sezoni, unatoč nešto lošijem startu.

"Mislim da imamo izuzetno snažnu momčad, i prilično je glup svatko tko nas podcjenjuje," smatra Fry. "Imamo odlične ljude. Rekao bih da u Rossu još uvijek imamo najboljeg tehničkog vođu, a imamo i najboljeg proizvođača i dobavljača motora u Formuli 1, kao i dvojicu fenomenalnih vozača."

"Sve to znači da ćemo biti jaki, da imamo alate u smislu novca s kojima možemo napraviti dobar posao. Ja sam vrlo optimističan. Bit ćemo jaki ove godine. Tko zna možemo li pobijediti, ali mislim da ćemo biti tu."

Schumacherom impresionirana i FIA

Fry tvrdi da će svoju igru pojačati i sedmerostruki svjetski prvak Michael Schumacher.

"Michael je za mene nevjerojatan," nastavlja Fry. "I ovog je vikenda momčadi dao povratne informacije koje nikad u životu nisam vidio. Ne radi se samo o sastancima."

"Kada imate slušalice na glavi, čujete nevjerojatne stvari i doima se kao da komentira kvalifikacije dok ih vozi. FIA, koja također sluša, je isto vrlo impresionirana vozačem koji je u stanju to napraviti."

"Na svakoj utrci još malo nauči i kod njega sve dolazi na svoje. Sporo, ali sigurno, što ste vjerojatno i očekivali."

"Bio je razočaran zbog onoga što se dogodilo u Maleziji, ali dovoljno je star da shvaća da se takve stvari ponekad mogu dogoditi. Ponovno je iz svega izvukao pozitivne stvare i ja ga ne bih podcjenjivao."

Rosberg razuvjerio i najveće skeptike

U zaključku intervjua, Fry je hvalio drugog vozača momčadi - Nicu Rosberga.

"Moje osobno mišljenje je da Nico radi upravo ono što sam i očekivao. On nam je bio prvi izbor, prije Michaela i Nicka (Heidfelda) jer smo ja i Ross smatrali da je on briljantan vozač. To je bilo prije nego što je se Michael pojavio, a sada je samo potvrdio ono što smo mislili."

"Znam da drugi u paddocku nisu tako uvjereni, ali mislim da su i oni najtvrđi sada razuvjereni. U Maleziji je imao vrlo solidan nastup, uostalom kao i na svim drugim utrkama. Vrlo je siguran u sebe, a napravio je odličan posao i na nekim kvalifikacijama."

Red Bull još jednom demantirao postojanje aktivnog ovjesa na RB6

Christian Horner je još jednom demantirao postojanje aktivnog ovjesa na RB6 te je upozorio suparnike da će protestirati u slučaju da oni realiziraju takvu ideju.
red_bull_suspension_detail.jpg


RBR spreman protestirati protiv aktivnog ovjesa

Red Bull Racing kategorički poriče da na svom RB6 ima aktivni ovjes te je spreman protestirati ukoliko netko od suparnika u budućnosti takav sistem ugradi na svoje bolide.

S obzirom na impresivnu kvalifikacijsku formu Red Bulla, u posljednje se vrijeme spekulira o postojanju inteligentnog mehaničkog sistema koji spušta njihove bolide prilikom letećih krugova, što za posljedicu ima niže težište i više downforcea.

U paddocku se spekulira o mogućnosti da Red Bull na kvalifikacijama u svom ovjesu koristi komprimirani plin što omogućava spuštanje bolida prema podlozi, da bi se njegov volumen povećao s programiranim protokom vremena ili promjenom temperature.

FIA-ini tehnički delegati su u prošlu subotu u Sepangu detaljno pregledali Red Bullov bolid te su zaključili da je sve legalno. No, suparničke momčadi su najavile da će po uzoru na Red Bull u skoroj budućnosti i same uvesti takav sistem, čime bi popravile kvalifikacijsku formu.

"Nemamo takav sistem, više od toga ne mogu reći," izjavio je Christian Horner, direktor Red Bull Racinga. "Ako se McLaren u Kini pojavi s takvim sistemom, onda ćemo mi protestirati jer je to ilegalno. FIA je detaljno pregledala naš bolid i zadovoljni su s onim što su vidjeli. Mučili su se pronaći nešto takvo iz jednostavnog razloga što to kod nas ne postoji."

FIA želi dozvoliti promjene na ovjesu između kvalifikacija i utrke

Britanski tjednik Autosport piše da FIA želi zaustaviti skupocijeno investiranje momčadi u aktivni ovjes tako što će im dozvoliti jednu promjenu odignutosti od podloge između kvalifikacija i utrke.

Takav prijedlog traži jednoglasnu potporu svih momčadi, prije nego što bude implementiran u tehnički pravilnik. No, vrlo je vjerojatno da momčadi po tom pitanju ipak neće biti složne.

Red Bull je spreman podržati takav prijedlog. "Ja bih to podržao," rekao je Horner. "To bi nam vjerojatno uštedjelo nešto novca."

Ecclestone: F1 će izgubiti neke staze zarad novih


F1 će ostati bez nekih starih staza kako bi se napravilo mesto za nove u New Yorku i Rusiji.
bernie_ecclestone.jpg

Šef F1 izjavio je nedavno da forsira još jednu uličnu trku u New Jerseyu 2012, a sada je izjavio u interviju datom listu Bloomberg, da takodje želi da i Rusija ima svoj Grand Prix.

79-godišnji Ecclestone, izjavio je da postoje mnoge lokacije izvan Manhattana, dok su Moskva ili susedni grad Soshi mogućnosti za Ruski GP.

"U narednih nekoliko meseci donećemo odluku o lokacijama", izjavio je Ecclestone.

Ecclestone često govori o proširenju kalendara sa trenutnih 19 na 20 trka ili više, ali sada kaže da će F1 takodje pregledati i svoje "tradicionalne" Evropske trke, kao što su 2 trke u Španiji.

"Sigurno ćemo izgubiti neke destinacije, ima nekoliko trka koje možemo priuštiti sebi da izgubimo, a da ne bude većih problema", i dodao je, " Razgovarao sam već sa nekim zemljama i videćemo šta će od toga biti".
 
Član
Ferrari spreman produžiti ugovor s Massom

Ugovor Felipea Masse s Ferrarijem istječe na kraju ove godine, no Stefano Domenicali je dao naslutiti da će mu ga Ferrari produžiti.

massa_sepang_rain.jpg


Ferrari se u budućnosti vidi s Massom

Direktor Ferrarijeve F1 momčadi, Stefano Domenicali je njemačkom Bildu potvrdio da je Ferrari zadovoljan aktualnom vozačkom postavom te da su spremni produžiti ugovor s Felipeom Massom.

Za razliku od Alonsa, koji je s Ferrarijem nedavno potpisao dugoročni ugovor, Massin ugovor potpisan 2007. istječe na kraju ove godine.

"I u budućnosti želimo graditi s Felipeom," rekao je Domenicali.

Massa je, podsjetimo, na mjesto Ferrarijevog trkaćeg vozača došao 2006. gdje je bio momčadski kolega Michaelu Schumacheru, a prethodno je, uz mjesto Sauberovog vozača, bio i Ferrarijev testni vozač.

Massa vodeći u prvenstvu

Premda još nema pobjedu u 2010., upravo je Massa aktualni lider ukupnog poretka svjetskog prvenstva.

"Mišljenja smo da se kroz nekoliko posljednjih godina razvio u vozača koji je jednako dobar kao i drugi na gridu," dodao je Domenicali.

Ferrari počeo raditi na novom bolidu

Osim Massine pozicije, Domenicali je prokomentirao i novi Ferrarijev projekt bolida za 2011. koji je, otkrio je, već započeo.

"Dvostruki difuzori će od sljedeće godine biti zabranjeni. Novi bolid je potpuno novi projekt," rekao je.
 
Član
Schumacher: Navijači, ne brinite, sve ide prema planu
Godine dominacije u formuli 1 za Michaela Schumachera danas pripadaju prošlosti, a došlo je do toga da se Nijemac ovih dana mora pouzdati u sreću.
schumacher-mercedes-afp776bb.jpg


Tjedan dana prije utrke u Šangaju, svojim je navijačima poručio kako se s VN Kine neće vratiti razočarani. I dodao - možda.
- Posljednje dvije utrke nisam imao sreće, ali dobro znam kako funkcioniraju stvari u formuli 1 i sve zasad ide prema planu. Ako pogledamo što se dešavalo na tim utrkama s mojim bolidom, onda ima mjesta za optimizam. Poboljšavati ću se korak po korak - kazala je njemačka ikona.
Samo koraci unatrag
Upravo suprotno, na dosadašnje tri utrke on je radio samo korake unatrag. Šesti na otvaranju u Bahreinu, deseti zbog problema s prednjim krilcem u Australiji te odustanak u Maleziji...
- Ne mogu dočekati start utrke u Šangaju - dodao je Schumi, koji je tamo posljednji puta, 2006. godine, pobijedio.
Koeficijent na njegovu pobjedu je velikih 33.0, a čak 16.0 da će Mercedes GP pobijediti u poretku konstruktora.
- Uvjeren sam da neću razočarati svoje navijače. Možda će stvari otići na našu stranu već 18. travnja - priželjkuje Schumi.
Mlađi su bolji
Povratak najvećeg vozača komentirao je i Marin Čolak, koji se natječe u WTCC-u.
- Ne znam bi li Schumacher pobjeđivao i prije nekoliko godina da je vozio s ovim dečkima koji su danas na stazi. Većinom ih znam od malih nogu, zajedno smo vozili karting i zaista su redom sjajni - kazao je najbolji hrvatski vozač Marin Čolak.
Dok Schumacher mašta o penjanju na podij, za njegovog 17 godina mlađeg kolegu Nicu Rosberga to je realnost.
- Kako me fantastično krenulo prošlog vikenda, lako bi mogao nastaviti naše dobre rezultate i u Kini - kaže Nico Rosberg.
I u Mercedesu su pomalo nestrpljivi, Ross Brawn želi da u četvrtoj utrci sezone Nijemac i pokaže zašto će samo ove sezone dobiti 30 milijuna eura.
Morat će ubrzati stvari
- Morat će malo ubrzati stvari iako okolnosti koje su ga pratile nisu išle njemu u prilog. Kina, gdje imamo sjajne navijače, mogla bi biti idealno mjesto za vožnju bez problema, te prilika da pokaže napredak u odnosu na start sezone - kazao je Ross Brawn.
Nico Rosberg je "izvukao" starog lisca podijem u Maleziji, generalno su u Mercedes GP-u zadovoljni svojim vozačima. Ali Schumiju vrijeme ističe, nastavi li niz slabih rezultata, mladi vozači će ga spremno - gurnuti natrag u povijest.
Briatore se želi vratiti
Gledajući primjer Michaela Schumachera, o povratku u oktanski cirkus, razmišlja i Flavio Briatore, koji je oslobođen doživotne suspenzije iz natjecanja.
- Izbacili su me kao kriminalca, nikada se više neću vratiti kao šef momčadi, ali mogao bi se 2012. pojaviti u nekoj drugoj ulozi - kazao je talijanski playboy optužen za namještaljku na VN Singapura 2008. godine.
Njegov bliski prijatelj Bernie Ecclestone već mu je namijenio novu poziciju.
- Mogli bi mu osloboditi mjesto promotora formule 1 - kazao je Bernie.
 
Član
Whitmarsh cilja na ozbiljno poboljšanje McLarena


Šef tima izjavio je da McLaren još uvek nije na nivou koji su očekivali pre sezone.
f1_martin-whitmarsh.jpg

Tim McLarena putuje u Shanghai sa znanjem da još uvek ne voze sa maksimalnim mogućnostima, trenutno zaostaju za Ferrarijem za 10 bodova u poretku konstruktora.

Iako je tim iz Wokinga jedan od 3 tima koji je ove godine pobedio na trci, šef tima Martin Whitmarsh se nada boljem izdanju McLarena u Shanghaiu.

McLaren ide na 4. trku sezone u mnogo biljoj poziciji nego što je to bio slučaj prošle sezone - kada je tim koji je pretrpeo skandal sa timskim radiom, imao je 4 puta manje bodova nego vodeći Brawn u krajnjem poretku - iako Whitmarsh ne krije činjenicu da očekuje velika poboljšanja za Kinu.

"U prve tri trke sezone nismo u potpunosti ispunili naša veoma visoka očekivanja, uprkos tome što osećamo da imamo brzinu da se nadjemo na samom vrhu i uprkos pobedi na Australijskom GP-ju" - objasnio je Whitmarsh.

"Možda će zvučati prepotentno, imajući u vidu da smo drugi u poretku konstruktora, kao i da su Jenson i Lewis blizu vodećih u plasmanu vozača, ali to je samo odraz činjenice da mi u McLarenu imamo za cilj da to ubrzamo taj proces".

Opisujući dosadašnji posao kao "pozitivan", Whitmarsh sada ima za cilj da "eliminiše greške", kako bi mogao da isporuči kompletan napad na šampionske titule. "Jedna od najvećih snaga ovog tima je snaga u teškim trenucima", nastavio je, "Nakom odličnog starta sezone, uvereni smo da ćemo biti postati još teži protivnik kako idemo u Kinu, a posle toga i na Evropskom terenu".





Velika nagrada Koreje u opasnosti

Njemački politički magazin Focus piše da postoji mogućnost otkazivanja Velike nagrade Koreje, koja je zakazana za 24. listopada.

korean_gp_010.jpg


Ecclestone posjetio Koreju

Inauguracijska Velika nagrada Koreje koja bi se ove godine trebala voziti 24. listopada bi mogla biti otkazana, piše njemački politički tjednik Focus.

Razlog eventualnog otkazivajna bi moglo biti kašnjenje radova na stazi u Yeongamu, smještenoj oko 400 kilometara južno od Seula.

Da je situacija u Koreji ozbiljna dokazuje i hitni let Bernija Ecclestonea, izvršnog direktora Formule 1, koji je gradilište u Koreji posjetio odmah nakon Velike nagrade Malezije.

Ecclestone će, piše Focus, u narednim danima odlučiti hoće li utrka biti otkazana ili ne. U slučaju otkazivanja, aktualni kalendar bi s 19 spao na 18 utrka, u slučaju da se za korejski termin ne pronađe zamjenska utrka.

Radoci u Yeongamu kasne

Za razliku od drugih projekata gradnje novih staza, kompanija Hermanna Tilkea, koji potpisuje sva moderna trkališta Formule 1, u korejskom slučaju ima samo ulogu savjetnika.

"Po prvi put sam zabrinut da Tilkeova staza neće biti završena na vrijeme," rekao je sedamdesetdevetogodišnji Ecclestone.

Dodajmo ovome i da su karte za Veliku nagradu Koreje odnedavno u prodaji.
 
Član
Avon je potvrdio pisanje nekih medija da je u pregovorima oko snabdevanja gumama za 2011.
avon%20logo.jpg

Ime ove kompanije se prvi put pojavilo tokom prošlog vikenda u Kini i pored toga što je udruženje timova Formule 1 navodno u načelu postiglo dogovor sa Michelinom.

Ipak Fancuska kompanija je tražila promenu pravila oko pneumatika i da joj se plati odmah. Sa druge strane Avon ima podršku Bernija Eclestonea i nekih manjih timova kojima je Britanska kompanija jeftinija opcija.

Avon je ranije snabdevao gumama A1GP seriju. 1997 godine je prodata americkoj kompaniji Cooper.

U zvaničnoj izjavi kompanije se kaže da im je predloženo da sledeće godine snabdevaju gumama timove u Formuli 1.

"Trenutno smo u pregovorima sa čelnicima Formule 1 i ne možemo ništa konkretnije da kažemo", kaže se u izjavi Avon Cooper kompanije.

Takođe su se pojavile priče da bi Bridgestone mogao da ostane umešan u Formulu 1 tako što bi snabdevao Avon neophodnom tehnologijom i stručnim osobljem.

Šefovi McLarena i Ferrarija Martin Whitmarsh i Stefano Domenicali su izjavili da bi do sledeće trke mogao da se zna snabdevač guma za 2011.

"Mislim da ćemo sigurno znati nešto više do trke u Barseloni", izjavio je Domenicali pre nego što je napustio Šangaj.

Strukturne promjene u McLarenovim kompanijama

Nakon samo godinu dana, McLarenov predsjednik bez izvršnih ovlasti, Lapthorne je dao ostavku, što je uvjetovalo i nove strukturne promjene u kompanijama.
whitmarsh_haug.jpg

Nove uloge za Whitmarsha

Nakon ostavke Richarda Lapthornea s mjesta predsjednika bez izvršnih ovlasti McLaren grupe, britanska kompanija je objavila nove promjene menadžerske strukture.

U utorak je tako objavljeno da će direktor njihove F1 momčadi Martin Whitmarsh dobiti i dvije nove uloge. Osim direktora momčadi, Whitmarsh će od sada biti i izvršni direktor McLaren grupe te zamjenik predsjednika novoosnovane kompanije McLaren Automotive.

Dennis potpuno siguran u svoje menadžere

"Dvije kompanije će imati različite dioničare, a obje će i dalje biti locirane u Wokingu," izjavio je Ron Dennis, šef McLarena.

"McLaren Group će biti baziran u postojećem McLaren Technology Centreu, dok će McLaren Automotive dobiti bazu u potpuno novom McLaren Production Centru, koji je trenutno u fazi konstruiranja odmah do MTC-a."

"Enormno sam siguran u visoki menadžment McLaren grupe u McLaren Automotivea te sam zadovoljan što će im na usluzi biti novi visoki menadžment koji će ih voditi u budućnost," dodao je.

Di Montezemolo o odnosima svojih vozača

Luca di Montezemolo je izdiktirao novo priopćenje koje je osvanulo na Ferrarijevim internetskim stranicama i koje tumači prirodu odnosa između Masse i Alonsa.
montezemolo_web.jpg

Alonso i Massa u odličnim odnosima

Uvijek elegantni Ferrarijev predsjednik, markiz Luca Cordero di Montezemolo tvrdi da su njegovi vozači, Fernando Alonso i Felipe Massa u odličnim odnosima.

Nakon što je Alonso tijekom VN Kine svog momčadskog kolegu prestigao na ulasku u boks i pritom ga prisilio da iziđe na travu, u javnoj sferi se ponovno počelo pričati o tenzijama koje vladaju u talijanskoj momčadi.

Povodom najnovijih događanja, Njegova Ekscelencija je za Ferrarijeve korporativne internetske stranice izdiktirala novo priopćenje.

"Ne postoje zategnuti odnosi između Alonsa i Masse jer obojica znaju što moraju raditi i s tim će nastaviti. Znaju da voze za Ferrari, a ne za sebe," stoji u predsjednikovom priopćenju.

Di Montezemolo se nada skorim pobjedama

Di Montezemolo je dodao i da se nada kako će njegova momčad uskoro opet pobjeđivati na utrkama svjetskog prvenstva.

"Nadajmo se da ćemo se uskoro vratiti u pobjedničke vode," nastavio je. "Mislio sam da će prošla nedjelja biti prava prilika za to: Vidio sam odličnog Alonsa kroz prvih pet zavoja, ali potkrao se i jedan sitni detalj - preskočio je start utrke."
 
Član
McLaren traži hitnu odluku o KERS-u

mclaren_front_wing_top.jpg


McLaren podržava FOTA-u

Vodafone McLaren-Mercedes podržava ideju povratka u Formulu 1, premda smatra da je možda prekasno za uvođenje 2011.

Osim McLarena, najveći zagovaratelji ideje povratka KERS-a su Ferrari, Renault i Williams, koji vjeruju da se to može realizirati za manje od milijun eura.

Tim Goss, McLarenov šef dizajna za ovu godinu, je upozorio da momčadi što prije moraju donijeti odluku.

"Mi u potpunosti podržavamo FOTA-u i ono što FIA radi za KERS," izjavio je Goss. "Danas je možda pomalo kasno uvesti KERS sljedeće sezone, ali puno ljudi ipak radi na ovome."

"Jasna nam je potreba da KERS bude asociran sa cestovnom tehnologijom i mislimo da je ispravno vratiti ga natrag. Uglavnom, mi ćemo se držati onoga što FOTA i FIA odluče."

KERS jeftiniji i snažniji, ali zato veći i teži

Zahvaljujući lekcijama koje su momčadi naučile prošle godine, KERS sada može biti jeftiniji i snažniji.

"Naučili smo jako puno dizajnirajući sistem za 2011.," nastavlja Goss. "Realno je očekivati porast snage i smanjenje troškova. No, KERS će zato vjerojatno biti malo veći i teži od dosadašnjeg."

O novoj formuli motora

Goss tvrdi i da bi Formula 1 od 2013. trebala dobiti nove, ekološki prihvatljivije motore.

"Kada je u pitanju 2013., mislim da Formula 1 mora napraviti iskorak i pokazati da je kompatibilna s erom učinkovitog raspolaganja gorivima. Potpuno podržavamo ono što Engine Working Group i FOTA rade po tom pitanju. Aktualni koncept atmosferskog 2.4 litrenog V8 motora je pomalo zastario. Prelazak na turbo motore s KERS-om bi bio ispravan potez."


Rosberg: I meni će dobro doći više gripa na prednjem kraju

rosberg_pres_hmm.jpg


Telegraph piše da preinake idu na ruku Schumacheru

Nico Rosberg je izjavio da ne misli da će preinake na Mercedesovom W01 za VN Španjolske naštetiti njegovim performansama.

Osim novog aerodinamičkog paketa, Mercedesov bolid će imati i veći međuosovinski razmak zbog revizije rasporeda težine, što bi posebno trebalo odgovarati Michaelu Schumacheru koji preferira nadupravljanje.

Engleske novine Telegraph prošlog su tjedna objavile članak kojeg potpisuje Tom Cary i u kojem ovaj tvrdi da bi preinake Mercedesovog bolida mogle "uznemiriti" Rosberga i stajati ga "šanse da se bori za naslov prvaka."

Rosberg zadovoljan zbog više gripa na prednjem kraju

No, Rosberg je u intervjuu za finske novine Turun Sanomat rekao: "Zašto bi novi bolid bio bolji samo za Michalela?"

Rosberg je također demantirao da preferira bolid s tendencijom podupravljanja te smatra da će i njemu dobro doći više gripa na prednjem kraju.

.

Ferrari dobio FIA-ino dopuštenje da modificira motor

f10_back_zoom.jpg

.
Motor gubi previše zraka?

Zbog problema s pouzdanošću koje su zabilježili na prvim ovosezonskim utrkama, Svjetska automobilistička federacija FIA je dozvolila Ferrariju da modificira svoj moto.

Podsjetimo, obojica Ferrarijevih vozača, Alonso i Massa su imala problema s motorima na prvim utrkama ove godine, a u nezgodnijoj se poziciji našao Alonso koji je motor mijenjao već dva puta.

Probleme je imao i Ferrarijev klijent - švicarska momčad Sauber.

Nakon Velike nagrade Kine, u Maranellu je provedena detaljna analiza kojojm su utvrđeni intrinzični problemi s dizajnom motora, zbog čega je Ferrari aplicirao kod FIA-e i zatražio dozvolu da izvrši određene modifikacije kako bi pouzdanost unaprijedio do zadovoljavajuće razine.

FIA je njihovu aplikaciju odobrila, a krucijalne promjene će biti realizirane već do Velike nagrade Španjolske, koja se vozi ovog vikenda u Barceloni.

Prema pisanju stranih medija, Ferrarijevi su motori tijekom rada kroz ventile gubili previše zraka, što je kasnije dovodilo do ozbiljnijih komplikacija.

Ferrarijevo potvrdio da će revidirani motor biti spreman za Španjolsku

"Napravili smo puno posla na dinamometru, kompletirali smo nekoliko dugačkih testova, a naš rad je ponudio neke solucije za koje vjerujemo da će riješiti probleme koje smo iskusili u Bahreinu i Maleziji," piše u Ferrarijevom priopćenju kojeg su objavili u srijedu.

"Momčad je stoga zatražila i uspješno dobila FIA-inu autorizaciju da izvrši određene promjene, a sve unutar granica aktualnih pravila za motore. Modifikacije će biti primjenjene na motore koje ćemo koristiti u Španjolskoj."

Funkcionalni F-duct na F10

Osim s modificiranim motorima, Ferrari će se u Španjolskoj prvi put u ovoj godini pojaviti i s funkcionalnim F-duct sustavom na oba bolida, premda tek trebaju odlučiti hoće li sistem koristiti na kvalifikacijama i utrci.

Mercedes GP s radikalno dizajniranim poklopcem motora
.
.
mercedes_cover.jpg

.
.
Nema više klasičnog airboxa

Mercedes GP će ovog vikenda nastupiti s agresivno dizajniranim poklopcem motora, što je dio novog aerodinamičkog paketa za kojeg se nadaju da će unaprijediti performanse njihovog bolida.

Umjesto klasičnog usisnika zraka za motor, Mercedes je osmislio dva manja usisnika koje je dramatično relocirao odmah do vozačeve glave.

Zbog novog dizajna, Mercedesov bolid će izgledati prilično nekonvencionalno, s vrlo tankim roll barom, što bi trebalo značajnije umanjiti vrijednosti otpora zraka.

Schumacher već testirao novi bolid

Osim novog poklopca, W01 će od ovog vikenda biti opremljen i funkcionalnim F-duct sustavom kojeg je momčad ranije testirala na kineskom GP vikendu.

Dodajmo ovome i da je Michael Schumacher već testirao revidirani bolid, i to u sklopu promotivnih aktivnosti koje je Mercedes prošlog tjedna odrađivao na stazi Rockingham.
 
Član
Massa se nada da će Ferrari napraviti korak unaprijed

massa_mouth.jpg


Massa upozoava na Ferrarijeve suparnike

Felipe Massa je izjavio da se nada kako Ferrari može značajnije unaprijediti svoje performanse uvođenjem poboljšanja na Velikoj nagradi Španjolske.

"Imamo nekoliko promjena na bolidu, nekoliko novih detalja na aerodinamici, a imamo i famozno novo stražnje krilo. Nadam se da se možemo unaprijediti i nadam se da će nas detalji na aerodinamici još malo ubrzati," rekao je..

"Ovo je definitivno staza i utrka na kojoj će i druge momčadi imati nove dijelove na svojim bolidima jer smo u međuvremenu od posljednje utrke imali trotjednu pauzu."

"No, nadam se da naš napredak može biti veći od napretka drugih momčadi."

"Vidjet ćemo koje će dijelove imati druge momčadi i vidjet ćemo tko je više ubrzao svoj bolid."

"Red Bull je do sada bio vjerojatno za dvije desetinke brži od svih na kvalifikacijama pa će se stvari sada promijeniti samo ako je neka momčad pronašla više od dvije desetinke. Vidjet ćemo što će biti, ali Red Bull je definitvno sjajan bolid koji je na većini kvalifikacija bio na vrhu poretka, što ne smijemo zanemariti, baš kao ni McLaren ili Mercedes."

"Na to smo također fokusirani, ne samo na jedno ili drugo, nego na jedno i drugo."

Promjene na motorima ne donose performanse

Ferrari će od Velike nagrade Španjolske voziti i s revidiranim motorom, za što su dobili potrebnu FIA-inu autorizaciju. No, Massa je umanjio važnost krucijalnih preinaka, tvrdeći da su vezane isključivo za sigurnost.

"Napravili smo samo jedu promjenu na motoru koja je vezana za njegovu pouzdanost, a to nam je najvažnije. Imali smo taj maleni problem, posebno na jednom Fernanrovom motoru. To smo modificirali i unaprijedili smo element koji je stvarao probleme, no zbog toga nećemo biti brži, nego će nam samo popraviti pouzdanost koja nam je definitivno jako bitna."

Odnosi s Alonsom i dalje pupaju

U zaključku intervjua, Massa je još jednom opovrgnuo da je u svojevrsnom ratu s momčadskim kolegom Fernandom Alonsom.

"Malo su me umorila ta pitanja, ali nema veze. Bitan mi je jedino posao kojeg ja radim unutar momčadi i način na koji ćemo raditi u budućnosti, a to su dobri odnosi koje moramo nastaviti. To je moja poanta."

"Obojica smo jaki vozači. Ja sam ovdje bio s Michaelom, s Kimijem i sada sam s Fernandom. Imam dovoljno respekta u momčadi i ne mislim o tome," zaključio je.
 
Član
Schumacher sada ima više povjerenja u bolid

Mercedesov vozač Michael Schumacher je postavio treće najbrže vrijeme na drugom slobodnom treningu u Barceloni.

Reaktivniji W01

Sedmerostruki svjetski prvak Michael Schumacher je nakon prvih slobodnih treninga u Barceloni izjavio da u kokpitu Mercedesovog W01 osjeća više samopouzdanja, otkad je momčad na njemu napravila preinake za VN Španjolske.

Mercedesov bolid je od ovog vikenda opremljen i novim aerodinamičkim paketom koji inkorporira i radikalno dizajnirani poklopac motora. Produžili su i međuosovinski razmak, a Schumacher je u međuvremenu promijenio i šasiju.

Zbog svega navedenog, Schumacher je optimističnije započeo aktualni GP vikend, postavivši treće najbrže vrijeme u posljepodnevnoj sesiji.

"Bolid mi se sada definitvno čini bolji nego što je bio u Kini, koju još nismo u potpunosti razumjeli. No, svejedno, osjećam se dobro u bolidu," rekao je.

"To je ono što sam tražio, želio sam kvalitetno surađivati sa svojim inženjerima i momčadi. Poboljšanja na bolidu su mi očito pomogla."

"Ne radi se isključivo o samopouzdanju, nego o tome što bolid sada ide onamo kamo ja želim i da za to nisam morao previše čekati."

"Uspostavljeni su jasni trendovi. Sigurno smo napredovali, sada imam više mogućnosti da bolid prilagodim svojim potrebama, a to sam uostalom i tražio. Momčad je jako dobro reagirala i sada želimo izvući najbolje iz ovoga."

W01 nije ispravno funkcionirao u Kini

Schumacher je rekao i da bolid sada reagira na promjene koje želi napraviti, a otkrio je i da u Kini s njegovim bolidom nešto najvjerojatnije nije bilo u redu.

"Činjenica je da s ovim bolidom imam mogućnost raditi i ići u onom smjeru kojeg želim. To prije jednostavno nije bilo moguće."
"Sada sam sigurniji u ono što bolid radi za mene. Gotovo je potvrđeno da je u Kini na bolidu bio nekakav problem, da nešto nije funkcioniralo iz nekog razloga. Ovo je sada normalnija situacija," zaključio je.
 
Član
Nek sumi odveze kako treba, bude treci, i nek onda govori da je tek sada "nastimao" bolid kako njemu odgovara...
 
Član
Mateschitz: Vettel je brži, ali Webber ima bodovnu prednost
vettel_webber_crash.jpg

Vettel brži, Webber ima prednost

Sebastian Vettel je brži, ali Mark Webber ima dovoljno veliku bodovnu prednost s kojom može osvojiti naslov prvaka, smatra vlasnik Red Bulla - Dietrich Mateschitz.

Premda se u nekoliko navrata ove sezone činilo da Red Bull Racing podržava Vettela, Mateschitz je u posljednjem intervjuu izjavio da će njihovi vozači imati potpuno jednaki tretman na tri preostale utrke, koje će ultimativno i odlučiti o naslovu prvaka.

"Čini se da je Sebastian u malenoj prednosti dok god razgovaramo o brzini," izjavio je Austrijanac, prenosi njemačka agencija DPA. "Vidjet ćemo hoće li Markova prednost u bodovima biti dovoljno velika da osvoji i naslov prvaka."

Mateschitz inzistira: Neće biti momčadskih naredbi

"No, s naše strane neće biti momčadskih naredbi," dodao je šezdesetšestogodišnji Mateschitz. "Vozač koji manje griješi i koji je brži bi trebao ili će pobijediti."

S obzirom da je gotovo cijelu karijeru dio Red Bullovog trkaćeg programa, dvadesettrogodišnji Sebastian Vettel bi možda bio prikladniji kao prvi Red Bullov svjetski prvak u Formuli 1, no Mateschitz inzistira da će o tome odlučiti sami vozači, a ne momčad.

"Ako osvojimo naslov s jednim od vozača bili bismo svakako sretni jer naslov zaslužuju obojica."

Na kraju je upozorio i na njihove, općenito zategnute odnose.

"Vrlo je važno da obojica znaju da im je potreban netko drugi kako bi postali svjetskim prvakom, ali isto tako moraju znati i da voze za momčad u konstruktorskom prvenstvu," zaključio je.

Ferrari ne ostavlja na miru Massu: Doveli ga pod još veći pritisak
massa_omg.jpg

Sama konstrukcija rečenica otkriva da izjave nisu Massine

Ferrari i dalje ne pušta na miru svog potlačenog vozača Felipea Massu kojem su preko svojih internetskih stranica pripisali nove izjave, u stranim medijima prenešene bez interpretacije i s naslovima poput Autosportovog, koji glasi: Massa odlučan biti jedan od faktora u Koreji.

Drugim riječima, Ferrari sam vrši medijski pritisak na svog vozača, a sve kako bi ga natjerao da popravi svoju formu i tako pomogne njihovom prvom vozaču - Fernandu Alonsu.

Premda je F1Racing.com.hr kritiziran zbog načina izvještavanja o Alonsu i Massi, iz same konstrukcije posljednjih izjava je potpuno jasno da one ne pripadaju Massi, koji inače se inače služi nespretnijom i manje fluentnom varijantom engleskog, nego najotrovnijem peru današnje Formule 1 - notornom Ferrarijevom glasnogovorniku Luci Colajanniju.

Što su ovaj put rekli umjesto Masse

"Bio sam doma u Brazilu na jedan tjedan i dobro sam iskoristio svoje vrijeme, dobro se pripremajući za finalne tri utrke koje će mi osobno biti vrlo važne jer dolaze nakon razočaravajućih rezultata iz Japana, a prije toga iz Singapura," navodno je rekao Massa.

"Ipak, još važnije je to što ću se truditi osvojiti što veći broj bodova kako bih Scuderiji pomogao u borbi u oba prvenstva."

Bez obzira na Ferrarijev nedostatak takta i lojalnosti, Massini ovogodišnji rezultati nisu bili zadovoljavajući. Samo se u dva navrata od početka sezone kvalificirao među prva tri.

"Kada su u pitanju moji ciljevi ovog vikenda, prije svega se moramo dobro kvalificirati i, nakon toga, želim biti u samoj žarištu borbe za prvenstvo vozača, boreći se pritom s petoricom vozača koji love naslov, što je najbolja stvar koju mogu napraviti kako bih potpomogao Ferrarijeve i Fernandove aspiracije dok se približavamo kraju prvenstva."

"Koreja će biti posljednja od dalekoistočnih utrka pa bih na domaću utrku u Sao Paolo mogao doći s dobrim rezultatom iza sebe," zaključio je.
petrov_coc_exit.jpg


Ferrari ne bira sredstva kada je u pitanju Alonso

Felipe Massa od početka sezone tvrdi da su problematične gume razlog njegove slabe forme. Potpuno je nepoznato što je Ferrari uopće napravio po tom pitanju s obzirom na monopol kojeg nad svim tehničkim resursima u Maranellu ima Fernando Alonso.

Ferrari je tako Massu doveo pod još veći pritisak jer je u njegovo ime najavio vrhunski rezultat, i to za utrku koja je potpuna nepoznanica jer se vozi na novoj, tek dovršenoj stazi.

Jedno od intrigantnih pitanja je što će se dogoditi s Brazilcem u slučaju da ne ispuni niti jedno od očekivanja i ciljeva koji su najavljeni u njegovo ime.
Menadžerica Kosačenko: Vitalij Petrov ima sigurnu budućnost]

Menadžerica ruskog vozača Vitalija Petrova, Oksana Kosačenko je izjavila da će njezin štićenik u Formuli 1 voziti još godinama, premda se o njegovoj budućnosti spekuliralo sve do prije nekoliko tjedana.

"Sve navijače želim uvjeriti da će Vitalij ostati u Formuli 1 sljedeće godine i ne samo to, nego će voziti još četiri godine od sada," izjavila je Kosačenko za jednu rusku televiziju.

VN Rusije od 2014. će dodatno ojačati poziciju Petrova

Podrška ruskih sponzora je glavni razlog zbog kojeg će Renault produžiti ugovor s Vitalijem, a njegovu poziciju bi dodatno trebao ojačati i ulazak Rusije u kalendar svjetskog prvenstva od 2014.

"Gotovo svi vozači imaju domaće utrke, tako da se nadam da ćemo i mi za nekoliko godina osjetiti iskustvo i taj isti posebni osjećaj kada nastupate pred svojim navijačima," zaključila je Kosačenko.
Hamilton: Na papiru Jeongam odgovara našem bolidu

luis_hamilton_5.jpg

Vozač Meklarena Luis Hamilton veruje da će sledećeg vikenda u Južnoj Koreji ostvariti dobar rezultat, koji mu je usput rečeno preko potreban, jer zaostaje za vodećim Veberom 28 bodova.

"Vozio sam stazu Jeongam na simulatoru imam pozitivne utiske o njoj. Na papiru Jeongam treba da odgovara našem bolidu. Prvi sektor se odlikuje brzim pravcima i krivinama sa velikim kočenjima što su ujedno i najbolje karakteristike našeg auta. Središnji sektor je brz i tečan. To je deo gde vam treba dobro izbalansiran auto i dobra sila prijanjanja. Mislim da treba dati sve od sebe u ovom sektoru i dobro se prilagoditi.

.Treći sektor je sporiji i staza je malo uža ali i dalje je bitan ritam vožnje. Ako podloga bude dobro držala mislim da ćemo ostvariti odličan rezultat u Južnoj Koreji. Unapred se radujem trci i mislim da će biti pozitivna za nas. Iako smo u prošlim trkama imali dobar auto ostvareni rezultati to nisu pokazali. Sada se nadam da ću imati šansu da to dokažem", rekao je Hamilton.
 
Top