OMV prodaje benzinske i odlazi iz Bosne....

OMV prodaje benzinske i odlazi iz Bosne....

Član
Austrijska naftna i plinska tvrtka OMV objavila je da se namjerava povući iz Hrvatske i BiH jer se dvije zemlje 'optimalno ne uklapaju u njihov lanac opskrbe'. OMV je u našu zemlju došao 1992., a danas ima 63 benzinske postaje.

"U skladu s OMV-ovom strategijom, u razmatranju je prodaja maloprodajnog i komercijalnog poslovanja u Hrvatskoj, OMV Hrvatska d.o.o., i u Bosni i Hercegovini, OMV BiH d.o.o., što bi uključivalo potpuno povlačenje s oba tržišta. Naša strategija je fokusirati i pojednostaviti portfelj. To uključuje postupno pomicanje portfelja od Prerade i trgovine (R&M) prema Istraživanju i proizvodnji (E&P) te Plinu i energiji (G&P)", navodi se u priopćenju OMV-a.

U naftnoj kompaniji kažu da će nastaviti fokusirati na maloprodaju i komercijalno poslovanje na tržištima s integriranom opskrbom, a da se "Hrvatska i BiH optimalno ne uklapaju u OMV-ov lanac opskrbe". Stoga se, kažu, sada ispituju opcije za prodaju tih dviju podružnica.

OMV u Hrvatskoj posluje od 1992. Zapošljava 70 ljudi u svom zagrebačkom sjedištu i ima 63 benzinska servisa u
zemlji. Trenutačno OMV Hrvatska ima 13 posto udjela na tržištu.

U BiH OMV je došao 2001. i u toj zemlji zapošljava 23 osobe. Ima tržišni udio od oko osam posto i 28 benzinskih servisa.
 
Član
svasta se prica i svasta bit,istina i lazi,oni koji rade kao poslovodje na tim benz nemaju pojma o tome stoga...:icon_rolleyes:
 
Legend
cTERZAr je napisao(la):
svasta se prica i svasta bit,istina i lazi,oni koji rade kao poslovodje na tim benz nemaju pojma o tome stoga...:icon_rolleyes:

Naravno da nemaju oni ce zadnji saznat.
 
Član
uglavnom ako i oni odu e onda smo ga stvarno donji, kad nas onda zajasu LAVOVI,LAMUDOVI i ostala mnogobrojna dobro organizovana banda...
 
Legend
Nisu ni oni idealni, ali njihovo gorivo pravi naj manje problema autima. Nove pumpe energopetrola, i petrola su solidne, mada na nekim dizel vozilima odma pale gresku vode u gorivu, ali od slucaja do slucaja.
 
Član
Dje cu onda sipat gorivo, nije ni u njih bas naj naj gorivo al je dosta bolje nego na drugim benzinskim pumpama. Nzm kako je u drugim gradovima al znam dosta raje iz Doboja i okolnih gradova koji sipaju na OMV, pogotovo oni koji cesto u Doboj dolaze. Kad naspem recimo za 50 KM na nekoj drugoj benzinskoj ne moze mi bit 2-3 dana po gradu da se vozam, a na OMV naspem za 50 odem u Zenicu vozam se gore pola noci po gradu vratim se iz Zenice i jos mi ostane da mogu otic na Jelah i vratit se i opet se nece rezerva upalit. Jbg nije meni to sto gorivo brzo ide nego sto ce mi sjebat auto, na starim autima mos sipat sta hos jb mu mater nece mu nista bit al sta ces sa ovim novim...Msm da im se nebi isplatilo zatvarat pumpe bar ne ovu u Doboju jer nekad znam cekat po 10-15 minuta da dodjem na red za nafte, rade 24h ljeti je i navece puno. Jest malo scena smjesna al kad dodjem tamo sjetim se nadrealista i onog njihovog skeca red za benzin :lol:
 
Član
istina je da OMV prodaje svoj ogranak u BiH i HR, iz razloga jer se u budučnosti žele više okrenuti prema drugim izvorima energije i naravno optimizaciji postojeće (nafte) za taj poduhvat im je potrebno dosta para zato prodaju OMV BH i OMV HR jer su to dvije OMV zemlje koje najmanje zavise od kompletnog OMV-a i kao takve se mogu dobro prodati.
Koji god novi gazda da bude biće to neko jako močan, zato što nema bilo ko toliko para da bi kupio OMV. Novi gazda će nastaviti poslovati kao što je to OMV i do sad radio ili možda čak i bolje tako da se ne morate brinuti ;)
 
Član
ja sam cuo da ce rusi kupit e sad dali omv ili petrolove pumpe nisam siguran, LUK Oil ili tako nesto..
 
Član
Nemam pojma meni se Nestro pumpe cine bolje nego OMV. Za po gradu nisam dobro mjerilo jer uglavnom vozim polako, u rijetkim slucajevima brze pa ni sam ne znam koliko trosim u gradu, ali na otvorenom recimo put od Bijeljine do Doboja i nazad kako god i koliko god puta sam mjerio sam uvjek presao za najmanje konvertibilnih maraka kad sam sipao na Nestru, a nikakav problem nikad nisam imao.
Sad ne znam ni razlike u cijeni tacno, pa moze i to biti u pitanju, uglavnom i meni je zao sto ce otici, ako odu jer imaju i drugih zanimljivosti, tipa tecnosti kojekakve, 24h radno vrijeme, praonica sendvic sa purecim prsima :D:D:D ... i tako dalje, koje ne znam hoce li neko drugi moci ili htjeti da zadrzi.
 
u mom gradu je nema pa me briga :lol: a volio bi nasut omv super 100 :icon_biggrin: da probam

sipam na EP zato sto je na novo pumpa napravljena almy nikad i hifa ponekad
 
http://www.omv.ba/portal/01/ba/!ut/p/c5/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3hfA0sPN89Qo1BHEyMDb1NvExcjAwjQD04q1vfzyM9N1S_IdlQEANbcEHI!/dl3/d3/L0lJSklKQ2dwUXBSQ2dwUXBSQ2dwUXBSQ2dwUXBSSkEhL1lOWU1BQUFBTUVBQUFFRUVDS0dLR09LT0NLQkpCSkZCRkNCTkRORExOTENOSFBIUEFuQWlISW9NRUEhIS80Qm40UklBeEVtU0NVUWxNS1RJUktVU2pGSms0bEJKU1NreUtTbWtvWnNnIS82X00wOUhGSVUyVUE0MjBLNUtKRTQwMDAwMDAwLzdfTTA5SEZJVTJVQTQ4MkgwVkQwMDIwMDAwMDAvUE9SVExFVF9BUkcwL2NvbnRlbnRpZC8xMjU1NzM3NDM1ODEyL1BPUlRMRVRfQVJHMy9zdHlsZXMvc3R5bGVfbGVlci9QT1JUTEVUX0FSRzIvdGVtcGxhdGVuYW1lL1NpbXBsZV9BcnRpY2xlL1BPUlRMRVRfQVJHMS9zaXRlL09NVl9CQS9Ib21l/
 
Top