Koje ulje koristite? Savjet, prijedlog?

Koje ulje koristite? Savjet, prijedlog?

Član
beze drkate tu, da prelazite 30-50 godišinje čunu bi mijanjali na 10. ili ovi koji trebaju na 15 što mijenjaju na 7-10 i tako prema dole...stvarno se opterećavte glupostima...
 
Član
@aServis neki od nas i brinu o svom autu... Ja prelazim 20 000+ godisnje pa mijenjam ulje na 5-6000km, tacnije 4 puta godisnje mijenjam ulje... Neki brinu o autu i motoru dok drugi ne... A i sta cu prati sebi mozak i ne voditi racuna o autu, da bude prljav i natrackan neciatocama od iatrosenog ulja... 10km litra ulja, 4 litre je 40km i 5km filter ulja, 45km, pa mogu to svakih 2-3 mjeseca da zamijenim...
Ulje poslije 2000km predjenih...
 

Prilozi

  • IMG_20150419_103735.jpg
    IMG_20150419_103735.jpg
    1,4 MB · Pregleda: 47
Član
Dobro, RS TURBO malo pretjeruje sa tim skroz kratkim intervalima ali njegov auto, moze raditi sta hoce. Ja recimo smatram da nova ulja mogu znatno vise i mjenjam na 10000km. Uslikacu i ja ulje posle 7000km na dizel masini, ni sam ne znam kako ali se jos uvijek zuti :D

Kad sam tek kupio auto bilo mi je nevjerovatno da nakon par hiljada kilometara na dizelu ne vidim tacno dokle je nivo ulja jer je skoro pa providno. Dok sam vozio 1.6HDI bilo je crno vec nakon nekoliko stotina km bez obzira sto je sipano najskuplje i mjenjano na 10000.

Da prelazim 30-50000 godisnje vjerovatno bi mi bio nesto duzi interval jer se podrazumjeva da je auto stalno na otvorenom putu i da nema mnogo hladnih startova, a ja ovako dnevno ugrijem i ohladim motor X puta u gradu i normalno da cu skratiti servisni interval jer prelazim 12-15000 godisnje.
 
Super Moderator
Da, 1.6hdi cim upalis auto sa novim uljem ono pocrni. Al meni je tako na svim dizelima, ne znam sta je to kod tebe pa nije pocrnilo
 
Član
Ne pretjerujem ja kratkim intervalima jer sipam 15w-40koje je fabrika propisala, sa 10w-40 moze se i na 10 000 mijenjati... 45km za ulje i filter nije puno ni da ga mijenjas svaki mjesec, a kqmoli na svaka 3 mjeseca... Necu uopste da se razmisljam...
@allroad
Kod dizela mora pocrniti ulje jer je dizel motor prljav. Zasto pocrni kod dizela tako brzo? Zbog cadji, nafta koja eksplodira u cilindru nastaje plamen ali i cadj takodje koje se pomijesaju sa uljem na stublinama i karike podmazivanjem naravno to ulje vrate u karter i tako za jako kratko vrijeme bude crno...
Zasto kod benzinca pocrni, iz istog razloga samo sto kod benzinca nema cadji nego dosta sumpora u gorivu i los kvalitet goriva i necesta izmjena ulja, filtera ulja, dugi intervali dovode do toga da ulje pocrni. Pocnu se naslage hvatati i nastaje kao sloj koji i poslije stavljanja novog ulja, ulje jako brzo pocrni, pogotovo kako neki na drugo mijenjanje ulja mihenjaju filter ulja. Svaka zamijena ulja mora i filter da se zamijeni zbog samog motora i njegovog podmazivanja. Na plinu auto kad se vozi ulje dooooosta duze ostaje zuto upravo jer je izgaranje plina puuuno cisce i bolje nego na benzinu koji je kod nas loseg kvaliteta...
 
Član
Ne pretjerujem ja kratkim intervalima jer sipam 15w-40koje je fabrika propisala, sa 10w-40 moze se i na 10 000 mijenjati... 45km za ulje i filter nije puno ni da ga mijenjas svaki mjesec, a kqmoli na svaka 3 mjeseca... Necu uopste da se razmisljam...

Samo ti je skupo to ulje 15w 40, imaš solidnih ulja i u pola jeftinije...
 
Član
Ništa ta ulja od 10 maraka nisu bolja od te Ine, zato i kažem, a ja sam nekada plaćao kanister ine, mislim da je 4 litra do 20 maraka... Mislim već za 13-14 maraka kupuješ sintetičko 5w 40 ulje, pa mi je davati 10 za litar najobičnijeg mineralnog ulja bezveze.
 
Član
Za moje auto ne ide sinteticko ulje i 5w je prerijetko za moj motor i nije uopstw propisano za njega, koji ni hidraulickih podizaca nema i njemu nije potrebno 5w-40 ulje, pogotovi na temperaturama 25-30 i vise stepeni... Fabricke specifikacibe 15w-50 ljeto, 10w-40 ili 50 zima...
 
10947691_911239782227761_703030112_n.jpg

Nabavio u prodavnici,gdje bi drugo :D
 
Član
Dobro, RS TURBO malo pretjeruje sa tim skroz kratkim intervalima ali njegov auto, moze raditi sta hoce. Ja recimo smatram da nova ulja mogu znatno vise i mjenjam na 10000km. Uslikacu i ja ulje posle 7000km na dizel masini, ni sam ne znam kako ali se jos uvijek zuti :D

Kad sam tek kupio auto bilo mi je nevjerovatno da nakon par hiljada kilometara na dizelu ne vidim tacno dokle je nivo ulja jer je skoro pa providno. Dok sam vozio 1.6HDI bilo je crno vec nakon nekoliko stotina km bez obzira sto je sipano najskuplje i mjenjano na 10000.

Da prelazim 30-50000 godisnje vjerovatno bi mi bio nesto duzi interval jer se podrazumjeva da je auto stalno na otvorenom putu i da nema mnogo hladnih startova, a ja ovako dnevno ugrijem i ohladim motor X puta u gradu i normalno da cu skratiti servisni interval jer prelazim 12-15000 godisnje.

Žuto ulje na dizelu nakon 7000 km znači samo jedno, ulje nije dobro;) ne radi jednu od svojih primarnih funkcija a to je da očisti motor
 
Top