Diskusija o zakonima - razna pitanja, savjeti

Diskusija o zakonima - razna pitanja, savjeti

rs6

Član
zen_3dom je napisao(la):
e sad, kad vec poceste temu, ja nigdje nisam uspio naci pravilnik o ponasanju i nacinu odjevanja sluzbenih lica, nacin i prostor na kojem smiju da zaustavljaju vozila, nosenje plocice sa imenom i prezimenom,,,,,,,

ima li neko ista od ovoga????


sto se tice zakona iscitao sam ga uzduz i poprijeko jedno 10x, nikada mi kaznu nisu napisali a da nisam bio kriv 100%, a modju lokalnim policajcima sam toliko omrzen postao radi poznavanja zakona da me vecina ne zaustavlja, a i oni koji me zaustave "greskom" kada vide ko je samo mahnu prolazi.......

problem su mi ostali policajci cobani, narocito FOČACI

kakva je to bagra pa to je nevjerovatno, neobrazovane pogane barabe, ako ne ponudis cenera rovice auto pola sata na sred ceste ne bi li sta nasao, a kada ne nadje pojede se ziv.....
jednom prilikom mal nisam zgazio jednog fočaka, naime nisam isao nista brzo, oko 70-80km/h a baraba je stao na sred ceste u jako jako nepreglednoj krivini, naravno ukljucis brzu voznju (brzu od navedene moje), malo starije auto kakvih je danas na nasim cestama 85%, budalu na sred ceste i ka bum,,,, kako sam se samo izderao na lika (policajca) kada mi je banuo tako, em sto ga mal pokupio nisam, em se poceo nesto kuraziti, bez kape, bez oznacenog prostora za zaustavljanje vozila, plocicu sa imenom da ne pominjem, a jos nabio suncane naocare.........


dakle, ima li ko sta od tih zakona, ja sam trazio u MUP-u ali nece da mi dadnu da kopiram :D

u slucaju da akreditacija ( plocica sa imenom ) nije na vidljivom mjestu, i ti trazis da vidis on je duzan da ti pokaze odnosno da ti svoje ime i prezime, ako odbije da pokaze, takodje mu i ti mozes odbit sve sto on zahtijeva od tebe !

po novom zakonu moraju bit' na vidljivom mjestu obiljezeni cunjevima sa strane trake koju zaustavljaju, mora imati reflektirajuci prsluk, auto mora bit na vidnom mjestu takodje, palicu ( lizalo ) eh sad za bijele nadlaktice ne znam da li to samo zimi ili imaju i u ljetnoj opremi to nisam pitao, ali mi je covjek spomenuo i njih.

u krivini ( nepreglednoj za tvoj smijer kretanja ) im nisi duzan stat. ali bolje po tebe da stanes pa da fotografises iz vise uglova gdje su stali i produzis voznju ( u slucaju da te upisu da ih mozes dobit na sudu )
 
Član
U vas su skroz drugaciji zakoni nego ovdje ili mi se cini. Ja vise ne znam gdje cu stat kad me zaustavi ali doslovno, kad izlazim i otvorim vrata vrata budu na cesti :icon_rolleyes::icon_rolleyes:

Je li zna netko smiju li se oni parkirat, a da zaustavljena auta staju na makadam na kojem su ogromna kamenja. Također nije isprekidana linija sa strane, nepregledno je...
 
Član
ja sam isto suso na BN radiu je bila bas ova tema oko zatamljivanja stakala i javio se momak iz sarajeva koji radi za firmu koja je glavni uvoznik za folije a oni ih i lijepe i do 2007 god je bio zakon da se nesmije uopste zatamljivat i onda su oni poslali pismo mupu federacije i oni su ih pozvali na sastanak gdje su prisustvovali predstavnici mupa federacije,rs i brckog
i tad je i izmjenjen ovaj zakon da se smiju zatamljivat bocna stakla iza vozacevih ledja

al ja mislim da ako se normalno zatamni zadnja bocna i zadnja sajba da ti nece ni napisat kaznu ako se nesvadjas s njima,ja licno nemam folije,al vec duze vrijeme planiram zatamnit do mozda nekih 30-40% ako mognem nac tu foliju
a to sto se tice P (poremecenog) i ja sam licno poremecen :D ali nenosim P al iskreno nikad me do sad nisu ni zaustavili,ja sam cuo al neznam dal je tacno da u distriktu i netreba P a u RS i feder. treba
konto sam nesto da dobrovoljno stanem polici da ih licno pitam,al mi se nest nestaje :D
 
zen_3dom je napisao(la):
e sad, kad vec poceste temu, ja nigdje nisam uspio naci pravilnik o ponasanju i nacinu odjevanja sluzbenih lica, nacin i prostor na kojem smiju da zaustavljaju vozila, nosenje plocice sa imenom i prezimenom,,,,,,,

ima li neko ista od ovoga????


sto se tice zakona iscitao sam ga uzduz i poprijeko jedno 10x, nikada mi kaznu nisu napisali a da nisam bio kriv 100%, a modju lokalnim policajcima sam toliko omrzen postao radi poznavanja zakona da me vecina ne zaustavlja, a i oni koji me zaustave "greskom" kada vide ko je samo mahnu prolazi.......

problem su mi ostali policajci cobani, narocito FOČACI

kakva je to bagra pa to je nevjerovatno, neobrazovane pogane barabe, ako ne ponudis cenera rovice auto pola sata na sred ceste ne bi li sta nasao, a kada ne nadje pojede se ziv.....
jednom prilikom mal nisam zgazio jednog fočaka, naime nisam isao nista brzo, oko 70-80km/h a baraba je stao na sred ceste u jako jako nepreglednoj krivini, naravno ukljucis brzu voznju (brzu od navedene moje), malo starije auto kakvih je danas na nasim cestama 85%, budalu na sred ceste i ka bum,,,, kako sam se samo izderao na lika (policajca) kada mi je banuo tako, em sto ga mal pokupio nisam, em se poceo nesto kuraziti, bez kape, bez oznacenog prostora za zaustavljanje vozila, plocicu sa imenom da ne pominjem, a jos nabio suncane naocare.........


dakle, ima li ko sta od tih zakona, ja sam trazio u MUP-u ali nece da mi dadnu da kopiram :D

Za RS to je vjerovatno

PRAVILNIK O NAČINU OBAVLJANJA POSLOVA KONTROLE I NEPOSREDNOG REGULISANJA SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA (''Službeni glasnik RS'', broj: 122/11) - ali ne može da se otvori na stranici MUP-a. Treba potražiti u ovom službenom glasniku

Edit: evo ima ovom linku: http://www.vozi.org/index.php?option=com_content&view=article&id=2480:pravilnik-o-nainu-obavljanja-poslova-kontrole-i-neposrednog-regulisanja-saobraaja-na-putevima&catid=2:propisi-republike-srpske&Itemid=6
 
Član
zadnja sajba ne smije,platio kaznu prije 15stak dana u bijeljini,pa reko mozda je fabricki,kaze mora pisat u saobracajnoj,pa reko nikad nije ni pisalo nit pise kod novog auta kod kojeg je fabricki tako....
uglavnom moram pitati na tehnickom jel se to moze upisati u saobracajnu,prije 6-7 godina je moglo
 
Kod fabricki zatamnjenih ili toniranih stakala, na mjestu gdje stoji oznaka marke auta na staklu i raznorazne oznake i kataloski broj, postoji i ta oznaka da je fabricka ugradnja... npr. kod fabricki toniranih stakala sto ja planiram ugraditi pored navedenih oznaka postoji i oznaka "Tinted" i jos nesto tako da msm da se to ne upisuje u saobr. dozvolu nego je to fabricki oznaceno na staklu ;)
 
Član
Mene zanima samo jedno sta mi smijemo da zatamnimo koji imamo samo jedno staklo tj nema iza glave vozaca to je vec zadnja sajba ja sam kupio stakla imala su folije i pop*sim kaznu 40km jos neki drkos kao vidjeo je on mene par putas kako se ja kurcam po gradu pa kao da odljepljujem na licu mjesta i jedva nekako me pusti sa kaznom i morao odlijepiti:icon_mad::icon_mad::icon_question::icon_mad:
 
Administrator
I ono što se smije zatamniti ti na svom autu nemaš:lol:

Povuci sjedište skroz do volana, nekako se uguraj, a ostatak iza leđa zatamni, tj pola stakla:lol::lol::lol:
 
Član
xaxaxaxaxxaxaxax:lol: kontao sam al nace se kakv papak pa su opet dobit kaznu za ne znam koji djavo al uvijek oni nesto smisle prosto ih obozavam a i oni mene:lol:
 
Samo kod nas kažnjavaju za zatamljena stakla, dok u ostalim, normalnim zemljama, bitna je propustljivost svjetlosti na staklu. Dakle, postoji mogućnost da staklo bude zatamnjeno 80 %, ali da ima istu toliku i propustljivost svjetlosti, što ne utiče nimalo na bezbjednost. Nažalost, s obzirom da naši levati neće da investiraju u nabavku instrumenata za mjerenje propustljivosti svjetlosti, onda neće ni da mjenjaju Zakon ...


Neko spomenu Pravilnik o policajcima ... Između ostalog, zanimljivo je ovo: Svaki policajac mora zaustaviti vozilo na tačno određen i propisan način, okrenut bočno vozilu, treba pozdraviti vozača SALUTIRANJEM (dakle kao u vojsci ... )
 
Član
vecina stakala koja dodju ugradjena su tinted,tonirana,imala ona foliju ili ne :) tako isto i moja stakla sva su tinted,izvukoh se jednom na tu foru
 
Top