Diskusija o zakonima - razna pitanja, savjeti

Diskusija o zakonima - razna pitanja, savjeti

Administrator
Evo tema za diskusiju o zakonima, da se ne bi otvarale bespotrebne radi nekog pitanja.
Pitanja tipa zatamnjivanja stakala, nešto oko kazni, policije, bilo čega :)

Pa eto bujrum :)

Što se mene tiče neka neko okači najnovije izmjene i dopune zakona da utvrdimo za zatamnjivanje stakala i nek stoji u ovoj temi :)
 
Član
RE: Diskusija o zakonima

jel suplja ili istina za folije, tj ta navodna dopuna dopune( po kojoj su bila dozvoljena samo zadnja bocna), da fakticki nista ne smije onda :icon_rolleyes:

Član 3.
(1) U članu 46. stav 3. se mijenja i glasi:
"(3) Stakla na vozilu ne smiju se na bilo koji način dodato zatamnjivati (npr. postavljanjem folija, dodatim bojanjem stakla i sl.), u odnosu na fabričku ugradnju."
(2) Poslije stavka 3. se dodaju st. 4. i 5. koji glase:
"(4) Izuzetno od stava 3. ovog člana, mogu se dodato zatamniti:
a) zadnja i bočna stakla autobusa postavljanjem homologiranih promidžbenih folija,
b) bočne staklene površine motornih vozila iza leĎnog naslona sjedala vozača i suvozača, homologiranim folijama bez refleksije.

(5) Odredbe ovog člana ne primjenjuju se na vozila oružanih snaga BiH, policijskih agencija u Bosni i Hercegovini, kao i vozila vrlo usko specijalizirane namjene koja se ne koriste ni u jednom drugom segmentu društva. "

tj, imal" jos neka nova dopuna iza ove navede :icon_question:
 
Član
RE: Diskusija o zakonima - razna pitanja

E ajd da usput pitam zastariijevajul kazne kroz par godina, mislim ak imas kaznu za prekoracenje brzine od prije dvije godine a nemas potrebu mijenjati vozacku ni licu u tom periodu moze li to kako zastariti da se ne plati :icon_question::D
 
Administrator
RE: Diskusija o zakonima - razna pitanja

Zato sam i otvorio temu za ovakve diskusije :)

Naime taj član smo mogli svi naći na forumu u raznim temama, ali neko kaže ovako, a neko onako. Pretražio sam sve izmjene i dopune i samo sam to našao što si ti Limpi objavio. Na Bihamk-ovoj stranici stoji to i nema nikakvih novih izmjena i dopuna :) Jedino prelistati sve službene novine, imaju sve na netu, ali to je puno posla, odakle početi?

Jedino poslati kakav mail ministarstvu komunikacija i prometa pa da nam odgovore, a i bihamku isto :)

adi187 je napisao(la):
E ajd da usput pitam zastariijevajul kazne kroz par godina, mislim ak imas kaznu za prekoracenje brzine od prije dvije godine a nemas potrebu mijenjati vozacku ni licu u tom periodu moze li to kako zastariti da se ne plati :icon_question::D

Ne može zastariti :) Mora se platiti :)

http://www.bhtuning.com/oduzimanje-vozacke-pitanje-t-74220.html
 
RE: Diskusija o zakonima

Limpi je napisao(la):
jel suplja ili istina za folije, tj ta navodna dopuna dopune( po kojoj su bila dozvoljena samo zadnja bocna), da fakticki nista ne smije onda :icon_rolleyes:

Član 3.
(1) U članu 46. stav 3. se mijenja i glasi:
"(3) Stakla na vozilu ne smiju se na bilo koji način dodato zatamnjivati (npr. postavljanjem folija, dodatim bojanjem stakla i sl.), u odnosu na fabričku ugradnju."
(2) Poslije stavka 3. se dodaju st. 4. i 5. koji glase:
"(4) Izuzetno od stava 3. ovog člana, mogu se dodato zatamniti:
a) zadnja i bočna stakla autobusa postavljanjem homologiranih promidžbenih folija,
b) bočne staklene površine motornih vozila iza leĎnog naslona sjedala vozača i suvozača, homologiranim folijama bez refleksije.

(5) Odredbe ovog člana ne primjenjuju se na vozila oružanih snaga BiH, policijskih agencija u Bosni i Hercegovini, kao i vozila vrlo usko specijalizirane namjene koja se ne koriste ni u jednom drugom segmentu društva. "

tj, imal" jos neka nova dopuna iza ove navede :icon_question:

Ta dopuna važi.
Prije nekoliko dana je bila tema na BN Radiu u vezi zatamljivanja stakala i javio se neki čovjek iz Sarajeva koji radi folije i koji je učestvovao u donošenju tog pravilnika, u stvari na njegovu inicijativu je donešena ta dopuna pravilnika i kaže da važi ta dopuna da smiju samo zadnja bočna stakla iza leđnog naslona vozača.;)
 
Administrator
Eh ti nam podaci trebaju, da se zna tačno šta i kako :) Ja sam poslao mail ministarstvu komunikacija i prometa i bihamku sa pitanjem da li ima kakvih izmjena :):cool:
 

rs6

Član
jel clan " zatvoras " radi u policiji ?

mozda bi nam on mogao nesto konkretno da kaze o tome ( iz prve ruke )


@adi187: ja sam cuo to vezano za kazne, ako nemas auto, motor ili bilo kakvo prevozno sredstvo na svoje ime registrovano da moze zastarit ..... sad opet ne znam, neko kaze moze, neko kaze ne moze. uglavnom cekaj 2 godine pa odes u cips da ti provjere kakvo je stanje s kaznama ..... :D
 
Ja sam jednom pitao policajca, onako usput na um palo mi, da li se smiju zatamnjivati stakla na autu, on kaze: "ne, nikako"... ja ga opet pitam: "a zadnja bocna, ili zadnja sofersajba", on opet kaze: "ne, zabranjeno je zatamnjivanje bilo kojeg stakla".. tako da sam ja odustao od te ideje jer ne zelim bezze rizikovati placanje bespotrebnih kazni, kad kod nas u zakonu nema nikakvog reda... ali opet svako zatamni ako se njemu zatamnjuje :D
 
Član
Mene interesuje slovo P, dali se još mora nositi na autu, i smije li se voziti posle 23h bez ikoga u prisustvu
 

rs6

Član
zAaKy je napisao(la):
Mene interesuje slovo P, dali se još mora nositi na autu, i smije li se voziti posle 23h bez ikoga u prisustvu

poslije 23h smijes voziti ! to je ukinuto, ali P moras da nosis 2 godine od dana izdavanja v. dozvole !

evo sad cu dobit iz srebrenickog MUP-a mail sa zakonom vezano za stakla pa cu da zakacim ovdje !!! ;)

DOBIO SAM TAJ PRAVILNIK VEZANO ZA STAKLA !!!

ZNACI IMA IZMJENA U NJEMU DA SMIJU ZADNJA BOCNA BITI ZATAMNJENA !!!

U PDF FORMATU JE, SVI ZAINTERESOVANI NEK POSALJU MAIL NA PP DA IM PROSLIJEDIM, UOKVIRENO JE ZUTOM BOJOM TO STO NAS SVE INTERESUJE, I TAKO DA JE LIJEPO TO IMATI U AUTU U SLUCAJU DA TE MURIJA ZAUSTAVI !!!

posto pretezno saobracajna policija to bas i ne prati pa je fino imati to u autu i reci da si se raspitao u mup-u i da si dobio to ! ;)
 
Administrator
izvrsi upload na 2shared.com pa postavi link ovdje :) A možeš uraditi i print screen tog dijela pa sliku postaviti ovdje :)
 

rs6

Član
http://www.2shared.com/document/OJE3UEFR/Izmjena_pravilnika_dimenzije1.html


eto ga ! ;)

tek sad vidim da je limpi postavio istu stvar, uglavnom informacija je iz prve ruke i znaci SMIJU biti zatamnjena zadnja stakla , ali i da je fino nositi ovaj papir u autu za svaki slucaj ....
 
Administrator
;)

Evo i ja sam dobio odgovor od BIHAMK-a, sa istim tim fajlom :)

Postovani,

Pravilnik o masi, dimenzijama, opremi.... u kojem je propisan dio koji se odnosi na zatamnjivanje stakala je pretrpio odredjene izmjene. Tako isti zabranjuje naknadno zatamnjivanje stakala na putnickim vozilima, ukoliko isto nije fabricki uradjeno, osim zadnjih bocnih stakala iza ledja vozaca na koje se moze postaviti folija.

U prilogu Vam dostavljam izmjenjeni Pravilnik.

Srdacno,
Mersiha Imsirovic


Tako da smo to usaglasili i 100% je tako, znači kao što je i bilo. Samo zadnja bočna i zdravo;)
 
e sad, kad vec poceste temu, ja nigdje nisam uspio naci pravilnik o ponasanju i nacinu odjevanja sluzbenih lica, nacin i prostor na kojem smiju da zaustavljaju vozila, nosenje plocice sa imenom i prezimenom,,,,,,,

ima li neko ista od ovoga????


sto se tice zakona iscitao sam ga uzduz i poprijeko jedno 10x, nikada mi kaznu nisu napisali a da nisam bio kriv 100%, a modju lokalnim policajcima sam toliko omrzen postao radi poznavanja zakona da me vecina ne zaustavlja, a i oni koji me zaustave "greskom" kada vide ko je samo mahnu prolazi.......

problem su mi ostali policajci cobani, narocito FOČACI

kakva je to bagra pa to je nevjerovatno, neobrazovane pogane barabe, ako ne ponudis cenera rovice auto pola sata na sred ceste ne bi li sta nasao, a kada ne nadje pojede se ziv.....
jednom prilikom mal nisam zgazio jednog fočaka, naime nisam isao nista brzo, oko 70-80km/h a baraba je stao na sred ceste u jako jako nepreglednoj krivini, naravno ukljucis brzu voznju (brzu od navedene moje), malo starije auto kakvih je danas na nasim cestama 85%, budalu na sred ceste i ka bum,,,, kako sam se samo izderao na lika (policajca) kada mi je banuo tako, em sto ga mal pokupio nisam, em se poceo nesto kuraziti, bez kape, bez oznacenog prostora za zaustavljanje vozila, plocicu sa imenom da ne pominjem, a jos nabio suncane naocare.........


dakle, ima li ko sta od tih zakona, ja sam trazio u MUP-u ali nece da mi dadnu da kopiram :D
 
Top