Automobilska pitanja - sitni problemi, savjeti i informacije

Automobilska pitanja - sitni problemi, savjeti i informacije

Član
Zna li neko sta raditi kad prokliza navoj na bloku motora? Konkretno, radi se o G2 dizelu..
Ako je dovoljno debel zid bloka poravnas navoj busilicom.
Nakon toga urezes novi navoj ureznicom i napravis kod tokara odgovarajuci saraf za taj navoj.
A ako ne mognes to cuo sam da imaju neke takozvane "kosuljice" koje se ubacuju u navoj bloka te, te se ona siri prilkom uvrtanja sarafa. ( ja licno nisam to vidjeo al sam slusao kako pricaju o tome pa pokusaj mozda i ima):):)
 
Član
Ja sam gledao kako ubacuju te 'kosuljice' ili kako li se zovu vec, na mjesto svjecice kad prokliza navoj, al nemam pojma moze li se to odraditi na bloku jer se treba jace stegnuti :/
 
Član
Ja sam gledao kako ubacuju te 'kosuljice' ili kako li se zovu vec, na mjesto svjecice kad prokliza navoj, al nemam pojma moze li se to odraditi na bloku jer se treba jace stegnuti :/
kosuljice ili piksne se rade tako sto se prosiri rupa, ureze novi navoj, na kosuljici isto, kad se ona uvrne, popikuje se i to je to
mislim da se moze i na bloku
mada, ako ima mesa, ja bih probao naci malo veci saraf i urezati za njega navoj i zavrnuti tako
 
Član
Zna li neko sta raditi kad prokliza navoj na bloku motora? Konkretno, radi se o G2 dizelu..
Radio sam nekoliko puta. Zavisi šta je u pitanju, da li ima dovoljno stijenke za veći i šta dolazi na taj navoj. Ako je, npr., M8 vijak, slobodno ga proširiš na M10, to sam baš radio prije neki dan, s' tim što sam i roler morao sa fi 9 proširiti na 10mm da vijak može proći. Tu je problem proširiti roler, španer i slično jer je materijal jako tvrd, ručnom bušilicom i burgijom i ne pomišljaj, treba vidija jaka, nož ili burgija i dobro centrirati da ne napraviš debalans. Uslikaj, pa ćemo ti lakše riješiti problem ili dođi lično da ti riješim.:D
 
Član
fe6633db8248b8baef3102f75b800589.jpg



http://en.m.wikipedia.org/wiki/Threaded_insert
 
Poslednja izmena:
BHT Ovisnik
U mene je nedavno kada sam sastavljao novi motor proklizao navoj na bloku. Inace je navoj M12. Muku mucio sta,gdje, kako. Saraf deblji nemogu nigdje naci,da je dovoljno dug i da nije mnogo debel da i glavu ne sirim. Jer mislio staviti ovo sto je IEX stavio, da je unutrasnji 12,al onda vanjski mora biti 14. Pa se sjetio da pogledam ima li gdje vanjski M12,unutrasnji M10,jer M10 sarafa ima koliko hoces. I uspije mi ovaj tokar nabaviti taman taj jedan sa unutrasnjim navojem M10,vanjski M12. Fino sa ureznicom lagano provrtili, namazali ovu ureznicu/nareznicu sta li je vec, sa ABRO crvenim ljepilom za ovaj metal,jer je on namjenjen da se ne odvija vise. OStavili da se osuši,kasnije bez problem anavio saraf M10, ostali standarno M12, i drzi bez problema :)
Tako sam ja uradio,pa sad... U tebe kako je G2 vjerovatno mozes samo prosiriti i deblji saraf staviti,al ja deblji od M12 da mi odgovara nisam nasao
 
Član
Evo ispao ovome tipu sto je njegovo auto neki drugi blok jeftino pa ce se to vjerovatno mijenjati. Na ovom novom su mu i stubline u dosta boljem stanju pa zato..
A svakako to ne bih imao ni toliki ureznik.. a i tesko je to izbusiti. Bolje sto je ovako ispalo.
U svakom slucaju, hvala na pomoci ljudi ;)
 
Top