Za nedjelju najavljeno ubijanje pasa

Za nedjelju najavljeno ubijanje pasa

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Udruženje građana 'Pomoć životinjama-Help Animals' u petak je poslalo protestno pismo svim medijima u kojem obavještavaju javnost da će se u nedjelju u Sarajevu vršiti odstrel pasa lutalica. Prijatelji životinja zgroženi su ovom nehumanom akcijom i pozivaju građane da spriječe odstrel životinja. U protestnom pismu stoji:
'Tragom informacije da će lovačko društvo iz Starog grada Sarajevo dana 18.01.2009. godine (nedjelja) na padinskim dijelovima općine (Faletići, Hladivode, Gornje i Donje Biosko itd.) vršiti odstrel, odnosno brutalno ubijanje uličnih pasa, na očigled svih građana, ulazemo oštar protest i tražimo da se ta nehumana akcija hitno spriječi, te pristupi humanom načinu rješavanja problema pasa lutalica u skladu sa europskom praksom.

Pitamo se na osnovu kakvog i čijeg odobrenja će se to raditi te na osnovu kojeg zakonskog uporišta?

Smatramo da je ovo najužasniji način rješavanja problema velikog broja napuštenih i pasa lutalica u našem gradu, za koje opet mislimo da smo mi kao društvo isključivo krivi. Napuštene životinje i način na koji se rješavaju problemi u vezi sa njima ogledalo su stanja u društvu. Trebamo pristupiti sistematskom rješavanju ovog problema u skladu sa europskom praksom i principima Zakona o zaštiti životinja BiH, pri čemu životinje neće biti zlostavljane i ubijane.

Udruženje građana "Help Animals" Sarajevo se oštro protivi ovim metodama, tim više što smo mi tokom niza godina nakon rata, zbrinuli i udomili hiljade pasa lutalica. Takodjer smo zagovornici metode "uhvati - steriliši - pusti", čime bismo izbjegli nepotrebno ubijanje životinja, i nakon izvjesnog vremena riješili problem velikog broja napuštenih i pasa lutalica.

Pored toga, Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja Bosne i Hercegovine koji je u procesu usvajanja u Parlamentu BiH i koji će vrlo brzo, najdalje za mjesec dana, stupiti na snagu, kaže da se ovaj problem mora rješavati humanim metodama, tj. bez patnje, sterilizacijama i smještanjem pasa u skloništa, a nikako ubijanjem.

Stoga tražimo od nadležnih organa da u okviru svojih zakonskih ovlaštenja spriječe ovu akciju i učine sve kako bismo konačno počeli rješavati ove probleme kao ostali civilizirani svijet.

Molimo predstavnike ambasada da se uključe i svojim autoritetima pomognu pri rješavanju ovog problema.

Molimo sredstva javnog informiranja da objave ovaj protest i osude planiranu akciju ubijanja pasa lutalica, te da u narednom periodu detaljnije informiraju naše građane o zakonu o zaštiti i dobrobiti životinja koji je u fazi usvajanja te da na taj način pomognu propagiranje ideje nenasilja nad životinjama i promjenu našeg odnosa prema nezaštićenim životinjama.

Svi zajedno to možemo!!!', stoji u pismu.
 
Član
ko je ovo izmislio dabogda mu dijete strijeljali...
treba ulicne pse skloniti s ceste al netreba ih ubijati
 
Član
Pa pitanje je kako ce ih ubiti, al sta ce s njima ak ih ne ubijaju?!
Mogu ih deportovat u neku daleku sumu, al to ne rade...
Ko hoce da spasi te cuke, nek ih usvoji.
 
Član
Nek ih prijatelji zivotinja fino udome o svom trosku.Ne da ispastaju poreski obveznici,znate li koliko kosta zbrinjavanje lutalica,puno puta je jeftinije ukloniti ih.Smeta mi to sto se zale nesta a gledaju kako svakodnevno ubijaju nevine ljude u Gazi.Prvo rijesiti ljude pa onda zivotinje ;)
 
Član
Da je koga od vas "dusebriznika" kad napao pas lutalica drugacije bi pricali. Uostalom, cisti darvinizam, opstanak najjacih, i nikad, ali NIKAD necu shvatiti nekoga ko ce radije svoju brigu i toliku paznju posvetiti zivotinji, pored toliko gladne djece, i kod nas, a kamoli u svijetu.
 
Član
trizex je napisao(la):
Da je koga od vas "dusebriznika" kad napao pas lutalica drugacije bi pricali. Uostalom, cisti darvinizam, opstanak najjacih, i nikad, ali NIKAD necu shvatiti nekoga ko ce radije svoju brigu i toliku paznju posvetiti zivotinji, pored toliko gladne djece, i kod nas, a kamoli u svijetu.

Zbog obaveza ;)
 
Član
Znam drug na sta mislis i slazem se, ali mi opet zasmeta kada se ljudi odjednom angazuju kada je jedan "cukica" u pitanju, a kada je u pitanju humanitarna akcija da se skupe pare za neko dijete ili nesto slicno - nigdje nikog. Ni da komentarise, a kamoli da pripomogne.

Ma dzabe laprdam, ovo je auto forum, jesu ti kerovi na benzin ili dizel? :D
 
Član
ma nebi ni ja izaso na proteste, al mi je van pameti da se cuke ubijau i to nesto objavljuju
 
Član
Bolje nego da mi laju pod prozorom ili da ujedu nekoga..Toliko ljudi ima precih,pa tek onda preci na zastitu hajvana
 
Član
joj ja bi te lovce malo pustio pa ja njih lovio i sve kretene koji napustaju svoje pse i samo ih tutnu na ulicu :icon_evil: :icon_mad: aj dobro plin kad je bjesan ili tesko bolestan da mu nema spasa pa da mu se skrate muke al neeeee jok oce stoka da se izivljava...... :icon_twisted: :icon_mad:
 
Član
svi kobiva ljubitelji zivotinja i govore ko netreba ih ubijati ovo ono pa sta sa njima neka svak uzme sebi po jednog oce racku svi se ogradjuju onda e pa kad nekoga napdne copor lutalica ko sto se desavalo u mostaru ? sta onda?
po meni svaki pas koji nije vakcinisan i hoda okolo bez nadzora mora biti uklonjen
da nebi neko mislio da nisam ljubitelj zivotinja imam 2 psa i gomilu macaka i cekam stenca rotwilerai veliki sam ljubitelj zivotinja ali nemogu se neka prihvatilista za kerove praviti u drzavi u kojoj ni ljudi nemajus ta jest
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top