Renault laguna 2001 + ! Savjeti-preporuke!

Renault laguna 2001 + ! Savjeti-preporuke!

Član
2.2 izbjegavaj iako u Lagunama i nisu toliko problematični za razliku od Espacea 4 i Vel Satisa , jer je jako kompleksan motor i kad počne vući kvarove , nema kraja.

1.9 je jako dobar motor, vrlo jednostavan ,ali samo uz redovno održavanje (svakih 10-15.000km) , i baš zbog toga su u neku ruku i došle na loš glas , jer taj motor jednostavno ne trpi servisne intervale koji su predviđeni u EU(20-30.000km) pa zbog lošeg ulja koje izgubi svoja svojstava bez obzira na kvalitet , prve na udaru su turbine a i u dosta slučajeva leteći ležajevi , isto zbog toga se povrati ulja i uljnih para začepe pa počne vući ulje sa ibera na usis (pojavi se potrošnja ulja) iako su motor i turbo OK.

Znači za Lagune na kojima se mijenja ulje na 10.000k ovo gore nabrojano se neće uglavnom nikad pojaviti.

Od ostalih da kažemo nekih tipičnih mana za Lagunu II , jesu zadnji seleni (ako se dosta opterećuje+loš put)
, moja preporuka jesu jedino orginali (135KM par) , jer zamjenski rijetko izdrže više od godine.
EGR se zna začepiti ako se vozi pretežno po gradu (kao i u većine novijih dizela)
Regulator protoka na pumpi zna otići uslijed lošeg goriva , ali generalno sistem ubrizgavanja (pumpa,dizne) je jako kvalitetan (Bosch) i to joj je veliki plus za razliku od nekih "hvaljenih" proizvođača , isto tako ni plivajući zamajci uglavnom ne prave probleme kao kod nekih...
Na prednjem trapu krajnice i spone su na udaru i u nekim slučajevima pojavi se mala zračnost na letvi , ali ne utiće na vožnju niti se s vremeno ne pogoršava pa se može godinama voziti.
Na prednjim podizačima stakla zna pući sajla (lošija opcija) ili plastika što drži staklo (bolja opcija) , motor nikad ne pregorijeva i prekidač blok žmigavaca zna otići

To su u grubo neke tpične koje se mogu desiti (ali i ne moraju) Laguni II

Prednosti su joj cijena , prostranost , udobnost , uglavnom sve su dosta dobro opremljene , relativno povoljno održavanje , potrošnja , zastupljenost dijelova (orginalni , zamjenski , polovni)

Uglavnom više je prednosti nego mana.
 
Član
Bježi od toga , svaki drugi benzinac u Laguni je za preporuku sem tog IDE (F5R)
Najveći problem je sistem ubrizgavanja (direktno kao FSI) , podložan kvarovima , izuzetno osjetljiv na kvalitet goriva i nijedna stvarčica za upravljanjem radom motora ne paše sa nijednog drugog Renaultovog motora , zamijenskih dijelova nema tako da ostaju OEM dijelovi koji su žara.
Koliko je dobar motor govori vrijeme koliko je proizvođen i cijene polovnih u oglasima.
Jedan od rijetkih promašaja kod Renaulta što se tiče benzinskih motora
 
Član
@djordjep, posto vidim da se oko Laguna izgleda dobro snalazis, bas ovu 1.9 dci i dalje mjerkam, a sd sto se tice verzija, ima ih vise, tj. 77, 88 itd, koja od njih je po tebi najbolja, tj. koju gledati a koju zaobici da se tako izrazim.
Slazem se sa tobom, za prethodni odgovor gore, i ja sam to isto cuo.
 
1.9 dci 88kw je tamam jer su lagune teske, vozio sam je i svidila mi se da me ne zezaju finansije sad bi je uzeo, jedino mi se ne svidja kartica...
 
Top