Problem Chipovanje PD 85 kw motora, pomoc

Problem Chipovanje PD 85 kw motora, pomoc

pa kako ce drugacije raditi nego prepravljati postojece mape. kad se tako nesto radi na autu onda se mora uraditi takva custom mapa, jer nije ni za jedan setup ista mapa, mora se sve to uskladit sto bolje da bi se dobili zeljeni rezultati :) nadam se da ce to biti dobar poso kad se odradi
znam to, no mislio sam da s obz da su mnoge komponente ubacene druge da se radi nesto kao potpuno druga mapa , skroz nanovo (imao sam taj dojam uvijek) :)
a trebalo bi da bude pravi poso, mnogo love je slozeno , mnogo truda i muke, te sve po ps da bi bilo smijesnih 150 ks , nadam se da je problem otklonjen, javim uskoro
 
Super Moderator
znam to, no mislio sam da s obz da su mnoge komponente ubacene druge da se radi nesto kao potpuno druga mapa , skroz nanovo (imao sam taj dojam uvijek) :)
a trebalo bi da bude pravi poso, mnogo love je slozeno , mnogo truda i muke, te sve po ps da bi bilo smijesnih 150 ks , nadam se da je problem otklonjen, javim uskoro

pa svejedno, svakako mora sve prepraviti, pa radio od nule ili od te mape skoro isto mu dodje ja mislim. svakako ce se tu puno puta ici na dyno i ponovo na prepravku mape da bi se ustimalo sto bolje. trebalo bi to biti 200+ KS :)
 
Član
Je li se sta rijesilo? Je li se nasao problem?
Tu moze biti problem i bregasta druze, jedte uporedili bregove gdje se nalaze i ostrinu bregova i samu duzinu bregova? Jer ako su zamjenske neke tamo znj proizvodnje, moxe biti da je breg kraci sto ce dovesti da se ventil manje otviri i dzaba ti puses turbom kad je kapacitet smanjen samim tim sto se ventil ne moze da otvori koliko treba, takodje ako je pomjeren breg u ranihe ili masnije malo i tu moze praviti problem kasnijeg otvaranja ventila ili kasnijeg zatvaranja ventila, kad kasno pocne zatvarati on vec dio kompresije izgura van ali to bi se vidjelo kad se mjeri kompresija da je slabija, pa to vjerovstno nije. Ja bi pregledao tu bregastu ako se nije nasao problem...
Ima tu dosta stvari koje mogu praviti problem ali to su sitnice koje prave ogromne probleme...

Na koliko max obrtaja ostvsri tih 150konja?
 
svi sve znaju a niko nista ne zna :D nismo jos zavrsili, kanimo se ovih dana, trazimo bregastu
ja sam mu rekao da nadjemo originalnu bregastu od 85 ili 96 kw i postavimo (od 74 kw moze ali takodjer nece moci izvuci max snagu, na 85, 96 i 110 kw su iste)
no ja mu predlazem u kompletu da skinemo i dizne, i bregastu i hidropodizace sa stranca motora kada dodje (kojeg cemo prvo isprobati te spojiti na dijagnsotiku, dogovoreno sve sa vlasnikom auto otpada, cekamo da dodje kakva pD 85 il 96 kw)
a cemo zamjeniti bregastu, i dizne i hidropodizace (jer i hidropodizaci su stavljeni zamjenski novi kao i bregasta ŠNJ marke, )
na bregastu sumnjam vec duze vrijeme
kompreisja nije ravnomjerna, na prvom je 27, na ostalim 35, 40, 48 , (al malo mi poglupo da to sto kasnjenjem ventila kompresija bude BAŠ TOLIKA, ajde malo viša, no eto i moj ćale (automehanicar) kaze da je moguce da ima toliku kompresiju na 2-3 klipa zbog bas tog pomjerenog paljenja i lose bregaste, tako da eto cekamo dobrog donora pa cemo sve pocupati i prebaciti pa pravac gradiska opet ,mora preko 200 ks da bude,
jos jedna stvar auto je trom do 2500 , nije agresivan kao ostali PD motori, a na 3000 negdje i preko do 4700 ostvaruje ovih 150 ks, tek preko 3000 obrt
te takodjer ostaje nam da provjerimo papucicu gasa, jer i ona moze zezati iako je elektronski ne ocitava kao gresku, jer auto u leru jako tromo reaguje na pritisak gasa, ono na sekund zalijepis gas do poda i umjesto da obratji skoce na preko 2000 rpm, i vise ono podigne 1200 i spusti, bukvalno drugaciji odziv n agas u niskim okretajima
pa tako ovo nabrojano je preostalo jos
RS hvala na zanimanju i pomoci (Y)
 
Član
Pa moze biti trom i zbog bregaste jer nemas docoljno zraka u motoru a manje zraka znaci manje rpm i manje snage.
Ta konpresija je malo cudna, da je tolika razlika ali 48 ne bi trebala biti, do 30 pa eto i 35 je ok ako je na svima ista, ali 48 je previsoka, a i to moze stvarati znj bregasta da bude kompresija drasticno razlicita zbog bregova, visine bregova i ugla bregova... A takodje hidro podizaci mogu uzrokovati da se ventil ne otvara dovoljno mada cisto sumnjam na njih zato sto ako je podizac los onda bi on zveketao pomalo a sad da bas lose naprave pa da se jedan vise otvara od drugog a moze i tbiti da previse otvori i ne moze se ventil dovoljno zatvoriti i pored ventila gubi kompresiju, ali hej kad se vec skida i ako na tom doniru budu originalni bolje staviti njih da budes siguran...
Sta bi ti jos preporucio, da izmjerite pritisak prije i poslije intercoolera, jer to su ipak intercooleri sa ebay-a, moguce je da ne cirkulise dovoljno kroz njega, mada opet kazes da posizete na 1.1 da ima 150konja a na 1.3 opada snaga... Ja sto najvise sumnjam je bregasta, i nadam se da ce na donoru biti originalna i da ce to rijesiti problem jer je bas osjetljiv problem i treba temeljito proci motor citav, a sa tim sto je sve postavljeno na motor, on bi bez problema trebao imati 200konja, 150 bi trebao imati samo diznama i remapom...
 
Pa moze biti trom i zbog bregaste jer nemas docoljno zraka u motoru a manje zraka znaci manje rpm i manje snage.
Ta konpresija je malo cudna, da je tolika razlika ali 48 ne bi trebala biti, do 30 pa eto i 35 je ok ako je na svima ista, ali 48 je previsoka, a i to moze stvarati znj bregasta da bude kompresija drasticno razlicita zbog bregova, visine bregova i ugla bregova... A takodje hidro podizaci mogu uzrokovati da se ventil ne otvara dovoljno mada cisto sumnjam na njih zato sto ako je podizac los onda bi on zveketao pomalo a sad da bas lose naprave pa da se jedan vise otvara od drugog a moze i tbiti da previse otvori i ne moze se ventil dovoljno zatvoriti i pored ventila gubi kompresiju, ali hej kad se vec skida i ako na tom doniru budu originalni bolje staviti njih da budes siguran...
Sta bi ti jos preporucio, da izmjerite pritisak prije i poslije intercoolera, jer to su ipak intercooleri sa ebay-a, moguce je da ne cirkulise dovoljno kroz njega, mada opet kazes da posizete na 1.1 da ima 150konja a na 1.3 opada snaga... Ja sto najvise sumnjam je bregasta, i nadam se da ce na donoru biti originalna i da ce to rijesiti problem jer je bas osjetljiv problem i treba temeljito proci motor citav, a sa tim sto je sve postavljeno na motor, on bi bez problema trebao imati 200konja, 150 bi trebao imati samo diznama i remapom...
baš tako, bas zbog ove razlike na 1.1 bar pa gore preko 1.5 bar ogromna sumnja je na bregastoj,
sto vise i dizne su provjerene sa kompom i ispravne su sve 4, par sa 96 kw audija
no eto, cekamo dobrog donora, pa u paru sve prenijeti
 
Član
Tebi je ocigledno motor u kurslusu, jako lose stanje, prvo sto sam i jedino rekao, kompresija. Nije ni priblizna, tako da tu ima mnogo faktora. Isplativije je uzeti drugi motor nego ovaj jebavati dok ne skontas sta je.
 
Član
Tebi je ocigledno motor u kurslusu, jako lose stanje, prvo sto sam i jedino rekao, kompresija. Nije ni priblizna, tako da tu ima mnogo faktora. Isplativije je uzeti drugi motor nego ovaj jebavati dok ne skontas sta je.


Kompresija moze da bude losa negdje a negdje dobra ili razlicita drasticno, zbog bregaste koja je znj proizvodjaca i kome su bregovi negdje tuplji i plici a negdje ostriji i duzi, to ovako na oko ne vidis ali kad detaljno pregledas bregastu onda se uoci razlika, i hidro podizaci mogu da su prenapuhani i ventil ne zatvara dovoljno i puse kompresija pored, los sic ventila i potrosen sic ventila, ne mora znaciti uvijek da su karike ili stubline lose kad je kompresija losa, vecinom jesu ali ne mora znaciti, moze se sve temeljito ispitati i ustanoviti da li su karike ili ventili odnosno bregasta ili hudropodizaci prave problem, ako je bregasta ili podizac onda bezze da ne otvara motor, napravi se jedan alatic s kojim ispitujes da ne bi bezveze motor rastavljao ;) i drugi je motor macak u vreci... Bolje svoj uraditi i znas sta imas...
 
Poslednja izmena:
Član
Kompresija moze da bude losa negdje a negdje dobra ili razlicita drasticno, zbog bregaste koja je znj proizvodjaca i kome su bregovi negdje tuplji i plici a negdje ostriji i duzi, to ovako na oko ne vidis ali kad detaljno pregledas bregastu onda se uoci razlika, i hidro podizaci mogu da su prenapuhani i ventil ne zatvara dovoljno i puse kompresija pored, los sic ventila i potrosen sic ventila, ne mora znaciti uvijek da su karike ili stubline lose kad je kompresija losa, vecinom jesu ali ne mora znaciti, moze se sve temeljito ispitati i ustanoviti da li su karike ili ventili odnosno bregasta ili hudropodizaci prave problem, ako je bregasta ili podizac onda bezze da ne otvara motor, napravi se jedan alatic s kojim ispitujes da ne bi bezveze motor rastavljao ;) i drugi je motor macak u vreci... Bolje svoj uraditi i znas sta imas...
Ti znas koja je to cifra da se odradi, ne moram ti crtati.
 
Član
Imqju ljudi koji znaju raditi ne mora sam rastavljati, ionako kolega rece da mu je otac mehanicar a i da oni znaju oko auta :) bolje je i svoj motor uraditi i znas sta imas knda nego ove sa otpada, da su valjali ne bi zabrsili na auto otpadu nego da ima originalbih 100-150 pa i 200k km bi se jako brzo prodao a ne zavrsavao na otpadu, na otpadu sta zavrsi sa toga se samo dijelovi neki mogu skinuti da valjaju ali vecinom su to istroseni motori...
 
kupit ce motor kompletan , ali iz stranog auta i dok bude u autu, isprobati auto na cesti (prije rasklapanja) te spojiti na dijagnostiku,premjeriti kompresiju i sve potrebno da ispitamo i koliko toliko ce biti mjerodavno, te takodjer pregledati bregove bregaste i ako sve bude ok, ond akupujemo motor
600 KM imamo dogovoren bilo koji PD motor kompletan (samo bez turbine) i da isprobamo sta nam volja
ceka se kao sto rekoh, dobar donor :) do daljnjeg
 
Top