OTKRIVAMO: Kako nas sve varaju s cijenom, kvalitetom, ali čak i kvantitetom goriva!

OTKRIVAMO: Kako nas sve varaju s cijenom, kvalitetom, ali čak i kvantitetom goriva!

Član
gorivo_thumb_medium250_175.jpg

GRUDE - U posljednjih nekoliko dana redakcija našeg portala je zaprimila 2-3 maila od strane stalnih čitatelja iz Gruda koji su nam sugerirali da istražimo kako se sve u posljednje vrijeme krade na benzinskim crpkama u ovoj Županiji! Tragom tih informacija krenuli smo u "akciju".

Obišli smo po tri benzinske crpke u Širokom Brijegu i Posušju, te dvije na prostoru grudske općine i tom prilikom naišli na poražavajuće rezultate, odnosno ustanovili kako nas gospoda varaju i kradu, jer samo je jedna od tih osam crpki radila onako kako bi valjda trebalo - po zakonu!

O (ne)kvaliteti goriva na ovom prostoru odavno se pričaju zanimljive priče, a što najbolje dolazi do izražaja u zimskim mjesecima kada i na temperaturama od svega -5 celzijusevih stupnjeva zna smrznuti gorivo u automobilskim rezervoarima što je jako nelogično, ali nažalost u slučaju Zapadne Hercegovine posve normalno. Vjerojatno je slično i u drugim županijama, odnosno na širem prostoru i Federacije BiH, kao i Republike Srpske.

Neujednačenost cijena također nije nikakva novost što je također nelogično, međutim ovdje vladaju mafijaški lobiji, jer ako smo u stanju struju prodavati Srbiji, te potom tu istu cijenu po skupljoj cijeni kupovati od te iste Srbije, a sve na teret obične sirotinje, pa zamislite što se sve radi i što se sve može s naftom i naftnim derivatima?

I preko svega toga nekako ćemo već i prijeći, dakle i što se tiče neusklađenosti cijena i (ne)kvalitete goriva, međutim kako preći preko toga ako recimo u svoj automobil želite natočiti 30 litara goriva, dadnete onom djelatniku na benzinskoj crpki novac za toliku količinu (pa kvaliteta i cijena kakvi jesu da jesu), ali umjesto 30 litara dobijete svega 25-26 litara!!!

Jeste li ikada pomislili da Vas i na taj način varaju?

"Pazi prijatelju, znaš da radim po par mjeseci u Dalmaciji, pa se vratim u Grude i konstantno pratim potrošnju svog automobila. Već godinu dana ima kako moj automobil u Hrvatskoj troši koje dvije litre goriva manje na 100 pređenih kilometara, odnosno s gorivom koje sam točio na njihovim crpkama nego što je slučaj kada se vratim kući u Hercegovinu. To nema veze s (ne)kvalitetom goriva, jer oni nas varaju pri točenju. Ne mogu reći da li to rade sami djelatnici na crpkama ili jednostavno vlasnici istih tako 'naštimaju' pumpe, ali siguran sam da to odavno rade ovdje u Hercegovini" - kazao je dobar poznanik jednog od naših stalnih suradnika.

Drugi čitatelj, također iz Gruda, na svoj način je želio uvjeriti samoga sebe da ga varaju, a istom metodom smo i mi krenuli u naše istraživanje.

"Donesem na pumpu orginalni bidon od 10 litara, a kad mi ga natoče pokazuje da je natočeno 11,20 litara! I konstantno tako na ovoj jednoj pumpi. A kad donesem bidon na drugu crpku i dođem točiti gorivo za svog traktora u taj isti bidon stane 10,75 litara. Bit će svatko naštima kako mu drago. Neki nas manje, a neki malo više potkradaju" - kazao je ovaj čitatelj, koji je želio ostati anoniman budući ga i vlasnik jedne, kao i te druge crpke, na kojima toči gorivo, dosta dobro poznaju.

Ova nam se metoda učini zanimljivom za naše istraživanje, pa mi s orginalnim bidonom od 20 litara krenusmo u obilazak od crpke do crpke. Na nekoj dobijemo 22, na nekoj 23, a na jednoj čak 23,50 litara nam stade u bidon od 20 litara! Nismo jednostavno mogli doći k sebi, ali nas onda iznenadi kada na jednoj crpki dobišmo ravno 20 litara! Pošteni ljudi. E svašta. Eto ima i takvih.

S kim smo god od vlasnika ovdašnjih crpki razgovarali na ovu temu rekoše nam da je to nemoguće. Jedan je išao i sam s nama kada smo ponovno točili gorivo na crpki u njegovom vlasništvu, te uvidjevši ovo čovjek nije mogao doći k sebi. Zahvalio nam se na ovom upozorenju, a rekao je kako će nam se uskoro javiti kada istraži što se zbilja to događa s točenjem na njegovoj crpki.

Jedan drugi vlasnik, kada smo mu ovo isto ispričali, nije želio uopće ići u provjeru uvjeravajući nas da smo donijeli tko zna kakav bidon! Do nekih je vlasnika bilo nemoguće doći, ali oni koji bi nakon naše ekipe također trebali krenuti u svoju "akciju" i otkriti ove "marifetluke" valjda dođu i do takvih. Samo, akciju bi inspektori trebali žurno odraditi budući se ovo sa "štimanjem" vjerojatno može brzo vratiti u normalu, baš kao što je trenutno u "paranormali".

Još kada ne bi sumnjali u naše inspektore i njihovo potkupljivanje to bi bilo super. Nečemu bi se i mogli nadati. Ovako teško, premda nada ipak umire zadnja.

Tekst preuzet sa www.javno.ba
 
Član
Ovo je strasno ako je stvarno ovako, da ti na 20-ak litara "ukrade" 2 litre, to je 5 KM po sadasnjim cjenama goriva. Mnogo...
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Ovo je strasno ako je stvarno ovako, da ti na 20-ak litara "ukrade" 2 litre, to je 5 KM po sadasnjim cjenama goriva. Mnogo...

Izgleda, treba sa sobom nositi kanister pa prvo u njega točiti pa onda u auto presipat kakvi smo cigani postali.

Meni se jednom desilo na Energopetrolu starom da sam u punta nasuo blizu 47 litara,iako sam imao punu rezervu. Užas!:icon_mad:
 
Član
Pa kod nas vecina pumpi imaju one aparate za tocenje iz 1958 godine i naravno da mogu na njima da nastimaju i vazduh da ide a da brojcanik okrece:icon_confused:
Gledao sam nekada na Galileu izgradnju savremene benzinske stanice u Njemackoj.
Koje procedure i koja preciznost;)
Pumpa moze poceti sa radom tek kada se ustanovi da aparati imaju max odstupanje od 0,00neki broj (ne mogu da se sjetim tacno).
A pri pretakanju iz kamiona u one tankove, gasovi iz tankova idu u cisternu i dalje se to vozi u rafineriju..
Interesantna stvar koja ce kod nas da zazivi kada nestane nafte:D
 
Član
Одг: OTKRIVAMO: Kako nas sve varaju s cijenom, kvalitetom, ali čak i kvantitetom goriva!

Ma ja nekidan naspem 50 km i vidim na kazaljki da nema ni blizu toliko goriva al ajd reko mozda i kazaljka,kad drugi put sipam 20 km i vjerujte da mi je skoro isto kilometara bilo ono 50 km i sad 20.zato sam reko nikad vise od 20 nesipam tu mi barem nemoze ukrast puno.
 
inspekcije su najveci sljam ovog drustva,ni politicari im nisu ravni,sve i jedan inspektor bi dobio otkaz da se ja pitam :icon_mad:
 
Član
Ma za to se zna odavno,kad god u Sirokom natocim gorivo 'brže' mi potroši tj. manje ga uspe nego u Mostaru...
I da dode inspekcija i napise im kaznu oni ce to opet radit ,jer takva je većina današnjih privatnika nijedan se nece preko noci promijenit i pošten postat, naslušat cemo se mi jos ovakvih priča i priča.....
 
Član
ijh otkad to tako rade,od davnina,ja prije par dana naspem na glasovitom omv :D bilo rezerve jedno 3-4 litra,naspem pun,stane jos 64 litra,a rezervoar 62,nesto kontam i nisu me puno zavrnuli :D
 
Član
Strasno covjece u kanister od 20 litara da stane 23.5l :icon_eek: 3.5l ukrade pa to je trecina dnevnice :icon_rolleyes:
 
Član
potpisujem ovu pricu, ja sam jednom nasuo 30maraka u kanister od 10l... radi se o energopetrolu prije rimskog mosta... gledam ja u onog covjeka sto sipa, reko vidi proguta 30maraka kansiter, on se sav pocrveni...
 
Top