Ljetne gume (opcenito)

Ljetne gume (opcenito)

Član
nokian na testu bolje nego mishelin...nakang dobre po kisi na suhom nula...goodyear.pirelli i nokian...dunlop maxxis isto super.....
 
Član
posto nisam nikad kupovao ljetne gume u ovoj dimenziji, nedavno sam kupio auto i kupovao zimske, interesuje me kako se krecu cijene za ljetne gume u dimenziji 205/55 16
 
Član
emir_89 je napisao(la):
posto nisam nikad kupovao ljetne gume u ovoj dimenziji, nedavno sam kupio auto i kupovao zimske, interesuje me kako se krecu cijene za ljetne gume u dimenziji 205/55 16
I mene isto :icon_question:
 
Član
niksa je napisao(la):
Kenan28 je napisao(la):
Haj da malo osvjezimo temu, uskoro ce kupovina ljetnih guma ;)
Sta uzeti izmedju
Vredestein Hi Trac 2
Michelin energy saver
Continental Conti Premium Contact 5

Neki Dunlop za preporuku?

Nemoj michelin energy - ne bi je đaba, pretvrda, klizava, nikakva... Verdestein Continental + Hankook takođe +
Dunlop sp sport je dobra guma ;)

potpis za energya, pretvrda, na vise auta probana, ako se voli imalo gasa/brze vozit, guma je smece nikakva za malo brze voznje ... daleko je to od recimo michelinka "pilota"...

a 205/55/16
od 110- nankang, pa sljedece 10-20km skuplje tipa, barum, sportiva... pa nadalje... conti, dunlop, michelinko i kompanija od 180-220 tak

otprilike neki prosjek ljetos ovdje ze-vitez...
 
Super Moderator
Zna li neko tacno na koliko jota felgu ide koja guma :) ne znam kako da pitam uglavnom kod mene je 17-ka felga 6.5J i gume fabricke su bile 205/50. Mogu li ja na 6.5J namontirati 215/45? Znam da mogu namontirati ne pitam bukvalno nego je li to puno za 6.5j i koliko je preporuceno. Hocu li izgubiti na voznim osobinama to je ono sto mi je najbitnije?
 
Član
allroad je napisao(la):
Zna li neko tacno na koliko jota felgu ide koja guma :) ne znam kako da pitam uglavnom kod mene je 17-ka felga 6.5J i gume fabricke su bile 205/50. Mogu li ja na 6.5J namontirati 215/45? Znam da mogu namontirati ne pitam bukvalno nego je li to puno za 6.5j i koliko je preporuceno. Hocu li izgubiti na voznim osobinama to je ono sto mi je najbitnije?

215/45 je ampas na 9J :D
 
Član
ovo je samo suplja
ljetne ili zimske gume su nove do maksimum 4 g sve preko guma tj.materijal gubi na konsistenciji..sad gume kad kupis su nove dot12 jer je guma proizvedena u 2012 godini...ljetne gume se proizvode uvjek zimi za ljetnu sljedecu sezonu...gumu sad dot 11 nesmijes prodavati kao novu gumu po zakonu.
info iz prve ruke...drug mi radi u semperitu kao testni vozac

po bih dileri valjaju tume 4 godine stare jer ih nabavljaju po cjeni ispod 70posto...to sbaka fabrika prodaje na veliko tako.....

mdeebosna je napisao(la):
sub3r je napisao(la):
jos jednom da pitam, koja je po vama najbolja 195/50/r15 guma? :icon_rolleyes:

Nisu ni Barum Bravuris lose ,ja ih imao na svojim felgama.... otisao sam 5 puta do njemacke i nazad...a samo 1mm profila nedostaje.... a cijena 89KM po komadu ;)



aServis je napisao(la):
Da nije malo rano za ljetene, ja bi pričekao bar do polovine marta...kraj marta planirano...

A što se tiče kupovine sad svi rade pripreme i formranje cijena, tako da teško možete naći ljetne gume zima je još aktuelna, i ako nađete uglavnom će biti dot iz 2011

DOT iz 2011 je NOVO.... Novom gumom se smatra guma koja je maximalno stara do 6 godina, a rok upotrebe gume je 12godina!
Tako da ako kupujete i novu gumu sa DOT 2008 nije nista strasno ako je uredno skladistena ;)

 
Član
donamero je napisao(la):
ovo je samo suplja
ljetne ili zimske gume su nove do maksimum 4 g sve preko guma tj.materijal gubi na konsistenciji..sad gume kad kupis su nove dot12 jer je guma proizvedena u 2012 godini...ljetne gume se proizvode uvjek zimi za ljetnu sljedecu sezonu...gumu sad dot 11 nesmijes prodavati kao novu gumu po zakonu.
info iz prve ruke...drug mi radi u semperitu kao testni vozac

po bih dileri valjaju tume 4 godine stare jer ih nabavljaju po cjeni ispod 70posto...to sbaka fabrika prodaje na veliko tako.....

ja hocu u 2013god voziti gumu sa DOT13, da bude jos vruca kad se montira, k'o burek.
 
Član
uzmi olovku pa napisi
2014 i nezaboravi napisati akobogda

-Suki- je napisao(la):
donamero je napisao(la):
ovo je samo suplja
ljetne ili zimske gume su nove do maksimum 4 g sve preko guma tj.materijal gubi na konsistenciji..sad gume kad kupis su nove dot12 jer je guma proizvedena u 2012 godini...ljetne gume se proizvode uvjek zimi za ljetnu sljedecu sezonu...gumu sad dot 11 nesmijes prodavati kao novu gumu po zakonu.
info iz prve ruke...drug mi radi u semperitu kao testni vozac

po bih dileri valjaju tume 4 godine stare jer ih nabavljaju po cjeni ispod 70posto...to sbaka fabrika prodaje na veliko tako.....

ja hocu u 2013god voziti gumu sa DOT13, da bude jos vruca kad se montira, k'o burek.
 
Super Moderator
Ma pusti mi ampase nemam ja 9j :D

Gdje ima guma starih 4 godine da se prodaju po cijeni ispod 70%? Svi bi to kupovali
 
Član
donamero je napisao(la):
-Suki- je napisao(la):
donamero je napisao(la):
ovo je samo suplja
ljetne ili zimske gume su nove do maksimum 4 g sve preko guma tj.materijal gubi na konsistenciji..sad gume kad kupis su nove dot12 jer je guma proizvedena u 2012 godini...ljetne gume se proizvode uvjek zimi za ljetnu sljedecu sezonu...gumu sad dot 11 nesmijes prodavati kao novu gumu po zakonu.
info iz prve ruke...drug mi radi u semperitu kao testni vozac

po bih dileri valjaju tume 4 godine stare jer ih nabavljaju po cjeni ispod 70posto...to sbaka fabrika prodaje na veliko tako.....

ja hocu u 2013god voziti gumu sa DOT13, da bude jos vruca kad se montira, k'o burek.

uzmi olovku pa napisi
2014 i nezaboravi napisati akobogda

ma veliš ti....

evo upravo je svratio Marty McFly i to direktno iz 2014 godine... (u prilogu slika kao dokaz)
thumb


i donio 4 Michelina koji ce se voziti u toj narednoj 2014 godini ako bog da (kako si i sam rekao) budemo zivi i zdravi...

uslikao bi se pored guma li mi frizura nije bas najj pa nemojte zamjeriti...






LP

Suki
 
Član
Samo da vas pitam bili bilo ruzno da na c klasu iz 97 stavim 195/50 15. Model je esprit znaci nije onaj kenjac classic. Sad su na njemu 195/65 15
slika-86220-2011-01-1294083376-velika.jpg

Gledao sam hankook i ta /50 je 30 km jefinija od /65
 
BHT Ovisnik
50 jeftiniji od 65 ? da se nisi zeznuo, ta 196/65 je standard profil, trebala bi biti najjeftinija 15ka... a da ce ruzno... mozda bude izgledala pomala,velika supljina, ja bi radije ostavio 65
 
Član
Jel tko skoro gledao ove 215/45 R17 gdje su najpovoljnije, nankang i slicni kinezi :icon_question::D
 
Top