Golf 5, kvar. Procjena stete?

Golf 5, kvar. Procjena stete?

Član
.nOKe je napisao(la):
ma crkava i na 35k
vjerujte mi
svasta sam se nagledao

ima ih felericnih, zavisno od trzista i gdje je ugradjivana.. crkavale su i dosta prije..

ja kad bi kupio novo auto i da mi turbina crkne nakon 35000 km ja bi ga i zapalio...
 
Član
Auto je uglavnom za gradske voznje i cesto se vozi i na 2 000 .. Uradjen mu je i chip tuning ali je rijetko imao priliku da dolazi do izrazaja :) ... Ja sam cuo puno slucajeva gdje su na peticama crkavale i na 50,60 000. Znam da im je turbina i zamajac najosjetljiviji dio...

i BTW

Jel ima neko ideju zasto kontrolna tabla nije nista signalizirala.. Po meni se trabala paliti lampica za ulje, turbinu, ispusne gasove, ali nista..
Zna se upaliti zbog najobicnijih gluposti, kad sijalica crkne, kad temperatura pada ispod 4C, ali kad sam u situaciji da sjebem pola auta onda nista..
 
Član
zao mi je sto ti se to desilo.. ali da pokusas otic u vise ovlastenih servisa na pregled? jebeno je kod servisera, jer vecina odma govori otiso turbo, treba sve mjenjat, ako znas kakvog majstora,ili imas veze u ovlastenom nek ti on pogleda.. ili postavi pitanje na Volkswagen club croatia, tamo ima mnogo iskusnijih ljudi, i vjerujem da ce ti oni znat dat barem priblizan odgovor..
 
Član
Svakako sam planirao posjetiti sutra jos koji ovlasteni servis za misljenje.. Vidjet cu sutra sta i kakva je situacija tacno. Moram provjeriti i ovo zbog cega mi se lampice nisu palile...

Ma najvise mi je krivo sto je auto od pocetka odrzavano po ovlastenim servisima, zbog najmanjih sitnica koje svako moze odraditi na autu ja sam ga vozio u ovlasteni servis. Posle svakog pregleda, ako ga je uopste i bilo uvijek sam dobivao pohvale da auto cuvam, da je sve super, bla, bla..
Ako vec odem na pregled i zahtjevam te platim " kompletan pregled auta ", zar nije niko mogao testirati turbo na pregledu, provjeriti fali li mu sta, vidjetli jeli zapusen pa ako jeste upozorit me i da servis odradim na vrijeme, a ne da me auto iznevjeri u nekoj vukojebini po noci gdje zive duse nema, jedva sam signal uspio naci da pozovem pomoc.. I sto je najgore mozda sam stetovao jos stvari osim turbine.. A sve se moglo sprijeciti..
 
Član
MrShadow je napisao(la):
Auto je uglavnom za gradske voznje i cesto se vozi i na 2 000 .. Uradjen mu je i chip tuning ali je rijetko imao priliku da dolazi do izrazaja :) ... Ja sam cuo puno slucajeva gdje su na peticama crkavale i na 50,60 000. Znam da im je turbina i zamajac najosjetljiviji dio...

i BTW

Jel ima neko ideju zasto kontrolna tabla nije nista signalizirala.. Po meni se trabala paliti lampica za ulje, turbinu, ispusne gasove, ali nista..
Zna se upaliti zbog najobicnijih gluposti, kad sijalica crkne, kad temperatura pada ispod 4C, ali kad sam u situaciji da sjebem pola auta onda nista..

Zbog ovog ti je i otisla turbina , zaprljala se ili sta vec. Jednom mjesecno autoput ili neka magistrala i samo PUN da se procisti :)

I cuo sam da i onaj EGR ventil dosta j..e stvari , treba ga zatvorit.
 
Član
Ma nemas ga gdje procistiti po nasoj cesti.. Do autoputa mi treba 2,5 sata ..

Procistio sam ga ja zato juce, sve sto je mogao izbaciti iz sebe on je izbacio :)
 
Član
Ja sam ti druze skrenuo paznju da ti je tuning uradjen jace nego sto je uobicajeno i pritisak turba ti je veci nego sto je neka granica sigurnosti.

Zao mi je sto ti se to desilo,ali mislim da trebas vratiti software na orginal jer ti je na tu mapu sto sad imas auto vjerovatno i dimio a to je moglo da doprinese kvaru.

Kad vec budes isao u ovlasteni servis neka ti urade update softwera da se vrati na fabriku ili mozes otici kod toga sto ti je radio mapu pa neka ti on vrati org ili neka ti malo smanji mape.
 
Član
JBg, Isak mi rece da bi se kod njega jos moglo izvuci tako da nije pretjerano bilo ovo moje. Auto nije dimio uopste prije ovog kvara... Nije mi tuning nikad sluzio da se okolko ganjam s autom vec cisto za preticanje kad je potrebno..

Mislis da cu ga jos vise shebati ako ostavim ovako kako jeste?

Ko ce se naviknuti sad na normalno auto posle chipa, mislim, vukao je kao lud i sad da ga vratim na fabricki nema smisla..
Tuning je radjen u DigitalTuning-Brcko Gas i vjerujem da je profesionalno odradjen, jbg ipak se reklamiraju puno i ovlasteni su, a vidjao sam stalno na dosta auta njihovu reklamu. Mislim, moguce da auto dimi malo vise nego sto je trebalo, ali sam ga i ja cuvao i stedio pa samo ubrzao nesto sto bi se desilo malo kasnije.. Uz prikladnu voznju vjerujem da bi ovo radilo jos dugo dugo, a na kraju krajeva znam auta kojima je crkavala turbina na 60 000 i to bez ikakvog chipa.
Uglavnom, necu ga ja vise saltat ispod 3500 kako god :)

Ne mogu ni sam biti pametan...

Imas pm ...
 
Član
Ne znam šta ti to znači ''nećeš ga više šaltati ispod 3500 obrtaja'' Pa ja evo imam između ostalog Golfa 5 TDI koji je prešao skoro 170 hiljada i nikad i ama baš nikad nikakvih problema sa turbinom.A vozim i šaltam ga na 1500...EGR i usis bili drama zaprljani,otišao kod Aldina i očistili to.Zaprljani zbog naše prljave nafte.Turbina u bezprijekornom stanju.

Kosa mi se digne na glavi kad vidim neke pametnjakoviće po forumima kako pametuju da treba svako par stotina km uzeti auto i razguliti ga 170-200 km/h po auto-putu i propuhati ga malo.Pa to znači da bi se samo trebala raja vozati po auto putevima i propuhivati auta??? To su ba oni seljački maniri,lupi bilo šta pa kako god ispadne.Uostalom ne vidim razliku kakva bi bila voziti neko auto lupam 3-ćom brzinom 100 ili 5-tom 200? Ako motor radi na istom broju obrtaja???

Nego druže potraži ti šta je uzrok pa ti je došlo do tog kvara.A lagana vožnja sigurno nije uzrokovala kvar na toj turbini,ako je već do nje;)

Može biti da ti je taj loš remap ugrozio turbo pa se nešto pojePalo,jer uostalom i sam ,sam tražio gdje i kako da uradim taj remap(chip) i vidio sam da su to većinom obični diletanti koji na foru i neznanju raje uzimaju pare...
 
Član
JBg, ne znam sta bih ti rekao. 20 ljudi mi je rekao da upravo takva voznja jeste uzrok sto se turbina zaprljala.. Sad moguce da je uzrok i chip kao sto je gore receno.. Treba na dijagnostiku pa ispitati tacno sta uzrokuje..

Nije svako iste srece, tebi je izdrzala 170 000 km, ali pogledaj malo i vidjet ces da je znala riknuti i na potpuno novom autu..
 
Član
MrShadow je napisao(la):
JBg, ne znam sta bih ti rekao. 20 ljudi mi je rekao da upravo takva voznja jeste uzrok sto se turbina zaprljala.. Sad moguce da je uzrok i chip kao sto je gore receno.. Treba na dijagnostiku pa ispitati tacno sta uzrokuje..

Nije svako iste srece, tebi je izdrzala 170 000 km, ali pogledaj malo i vidjet ces da je znala riknuti i na potpuno novom autu..

Druže gledaj KO ti kaže a ne ŠTA ti kaže:lol: Ja znam da su Golfovi 5 imali i imaju problema sa turbinama,zamajcima,climatronic motorčićima i još nekim stvarima da ne peglam sad ovde,ali pogledaj recimo TDI motore što voze taksisti i policija,vidiš koliko su prešli bez kvarova na turbinama i uopšte otvaranja motora pa će ti sve biti jasno.

Ja se ne slažem da auto treba cijepati da bi ono više izdržalo.Baš naprotiv...Uglavnom želim ti da saniraš taj kvar što prije i sa što manje izdataka;)
 
Član
Nema frke, ja sam auto i vozio lagano bas zato sto dijelim misljenje s tobom. U suprotnom bih ga derao.. Ispostavilo se da nisam bio u pravu, nazovem ovlasteni, osudjuju me sto ga nisam derao, otjeram lokalnom majstoru, osudjuje me sto ga nisam derao, kazem prijatelju, osudjuje me sto ga nisam derao. U svakom slucaju nakon popravke koja ce biti zavrsena sutra abd auto ide u ovlasteni na detaljnu dijagnostiku i mjerenja gdje ce se utvrditi sta je uzrok tolikog prljanja turbine. Da li je to losa voznja, chiptuning ili nesto trece vidjet cemo. Uglavnom ono sto bude uzrok ja se nadam bice eliminisano.. Bude li chip pravio toliki problem, vjerovatno cu ici na varijantu da mi u SM-u urade mape ponovo ukoliko mi bude povoljno..
 
ma nek samo bude jeftino sta,danas je vrijeme katastrofa sto se tice popravki i odrzavanja...ali jbg.nemozes drzati lipicanera i hraniti ga trinom...neide to...
a gdje ti je taj mehanicar sto ti hoce cistiti turbinu,mislim da bi i ja trebao slabo mi vuce nekih 3-4 sec i onda odjednom zalijepi?(kick down davanje gasa,znaci kada hocu da preteknem npr.)
(1.9tdi pd 115hp,165000km)
 
Član
imas pm.. to se meni nermine isto desavalo nekad, samo sto nisam kontao da je uzrok prljava turbina.. naglo gas kad stisnem do kraja, 2 sec vuce normalno pa onda zalijepi.. da su me na vrijeme upozorili u ovlastenom sve sam mogao sprijeciti...

imas pm sa podatcima za servis..
 
Član
Necu da tvrdim da nije ovo radio digital tuning,znaci ja to ne znam ali je jako cudo da sve sledece stvari urade na civinom motoru.
Evo sad cu da objasnim sta je problem kod tvoje mape.Znaci napravljena je tako da gotovo da nema razlike da li se gas stisce do poda ili do pola,a to u praksi znaci da ti je motor opterecen i na pola gasa kao i na pun gas i cijele mape su tako napravljenje.

Nekome je bio cilj da pojaca motor na onim dijelovima koji se ostavljaju gotovo fabricki upravo da bi sacuvali turbo i da motor nebi dimio.Bez obzira sto ga ti nisi vozio do kraja obrtaja i sto nisi stiskao gas do poda on je bio uveliko u tuningovanim mapama svake sekunde dok vozis.Vjerujem da je dobro isao.Ispravi me ako grijesim da ti je nenormalno ubrzavao na pola gasa ???

injection.png


Sa lijeve strane su ti obrtaji a ove gore vrijednosti su ti procenti opterecenosti odnosno pritisnutosti papucice gasa.Primjetices da je kod tebe na 1400 i 1500 rpm na pola gasa vrijednost uvecana za gotovo 29% u odnosu na orginal a na tim istim obrtajima na pun gas oko 8 %.To znaci da ti nije dignuta snaga max ali ti je pogresno previse podignuta na rezimu kad vozis normalo i kad ti ne treba na pola gasa da bude to.

Evo opet ista stvar,ovo su sve tvoje mape...

injection2.png


I ovde vidimo da je na pola gasa sve isto kao i na pun gas i da nema motor rezim kad bi se "odmarao"...

Tako da mi je tesko povjerovati da je ovo radio neki profesionalac ili mu je cilj bio da napravi max osjetljiv motor na malo stisnutog gasa po svaku cijenu.

Dobra mapa nije najjaca mapa,nego dobra mapa prije svega moga biti sigurna po motor pa tek onda sve ostalo.
 
Top