Golf 5, kvar. Procjena stete?

Golf 5, kvar. Procjena stete?

Član
Poz svima..

Evo danas sam dozivio prvi kvar na svom ljubimcu. Radi se o Golf V 1.9 TDI, 2004, 77kw, presao 84000 Km.

Pri brzini od 120 km/h auto je prestalo ubrzavati, odjednom je izgubio na vuci skroz. Odem odmah kod lokalnog majstora, spojim na dijagnostiku i tip mi kaze da je turbina previse zacepljena od prljavstine jer se auto vozi na nizim obrtajima. Auto ugasim, upalim i ponovo sve radi bez problema. Nazovem jedan poznati ovlasteni servis, kazu mi isto kao i ovaj lokalni majstor. Pitam smijem li voziti, kazu da smijem i da nema nikakvih problema, samo da dodjem u ponedjeljak na ciscenje turbine...

Upalim auto, krenem voziti i opet na pravcu 120 km/h i opet turbina izbaci, samo sto se ovaj put auto za 2 sekunde napunilo dimom.. Odmah sam poceo kociti i zaustavio se te ugasio auto, iz auspuha je izasla ogromna kolicina dima.. Nazovem ponovo ovlasteni servis da se posavjetujem, kazu mi da ne palim auto ni slucajno, da ga odslepam do servisa, turbina je crkla 100%, moguce da je dihtung glave probijen, treba izvrsiti zamjenu filtera, reparaciju turbine, kostat ce me ccca 1000 Km s reparacijom ili 3500 s novom turbinom. U medjuvremenu sam provjerio ulje i u autu nije bilo kapi ulja, znaci da je sve izbacio..

Auto odslepam do ovog lokalnog majstora koji ga je pri prvom kvaru spojio na dijagnostiku, tip odmah upali auto bez ikakvih problema, probao je prvu, drugu, ide bez problema.. Kaze tip da je turbina samo povukla ulje, ali da nije mogla crknuti.. Treba je izvaditi, ocistiti, ocistiti filtere i nasut ulje.. Kostat ce me oko 150 Km.. Tip inace popravlja sva novija auta i ima iskustva...

Ostavio sam auto kod njega do ponedjeljka pa cemo vidjeti. Sad me muci malo, kome da vjerujem? Auto je novo i zelim najbolje za njega, ali isto tako mi se ne baca iz dzepa 1000 maraka ako to nije potrebno. Jeli imao neko slicnu situaciju? Kakve su moguce posljedice? Jesam li se mogao provuci bez probijenog dihtunga,ostecenog motora i ostecene turbine, da li ce ciscenje uspjeti sve vratiti u normalu ili su vece sanse da su ovi gore iz ovlastenog servisa u pravu?

Sorry zbog dugog posta :)

Hvala
 
Početnik
kako si opisao, sve ide na to da je usis previse zaprljan...poslije iskustva sa vw ovlastenim servisom, ja + dajem tom tvom lokalnom majstoru..
nidje veze, probio dihtung, otisla turbina, tipicna prica da te ogule, nista drugo i ne znaju...
ciscenje turbine ti je ionako redovan servis, nije od viska..
 
Član
imam ja passata 74kW 2004 i nekad mi se desi da pri preticanju na 80-90km/h bez vracanja u nizu znaci u 5-oj brzini isto ostane bez gasa. treba valjda ocistiti turbinu i neke ventile na usisnoj grani. kad idem negdje dalje pa ga drzim na autoputu preko 150-160 jedno vrijeme se to nedesava, al opet poslije gradske voznje zna poceti da se desava. kazu svi nista strasno al valjalo bi ocistiti da nebi gdje ostao na lijevoj strani u makazama
 
Legend
ja sam imao slicnu situaciju, doduse na golfu 2 koja je sasvim druga prica
davno nekad, problem sa turbinom, isto tako, dosta dimio, vukao poprilicno ulja
ciscenje turbine nazalost nije pomoglo, morali smo je zamjenit..

eh sada.. moguce je da je kod tebe zacepljen agr ili nesto slicno, ali me cudi da je povukao ulje, obicno auto slabije vuce, ali da je tako zadimio ili da je povukao svo ulje, bas me cudi..

ne zeli mte prepadati, nadam se da ce to biti sve ok, ne moze ti niko napamet reci sta je.. jer je specificna situacija, turbina je definitivno, samo je sada pitanje jel doslo do deformacije
 
Član
Ma sve je to uredu i nije me brinulo dok nije izvuklo ulje.. Plasi me da je to moglo sta zeznuti jer tolika kolicina ulja da u sekundi izleti kroz auspuh, bas i ne valja..

Ja sam se sjebao skroz bio, kud je mrak bio, kud sam bio u nekoj sumetini bez signala, kad je stalo dimiti nisam znao gdje sam...

Gledao sam cep od motora, nema nista po njemu pa mislim da nije pomjesalo vodu i ulje sto bi trebalo valjda da znaci da je dihtung jos uvijek ok..

Ono sto me jos vise muci jeste da ni board comp ne pokazuje nikakvu gresku niti se upalila lampica od ulja, mislim wtf.. Kapljica nije ostala u njemu.
 
Član
.nOKe je napisao(la):
ja sam imao slicnu situaciju, doduse na golfu 2 koja je sasvim druga prica
davno nekad, problem sa turbinom, isto tako, dosta dimio, vukao poprilicno ulja
ciscenje turbine nazalost nije pomoglo, morali smo je zamjenit..

eh sada.. moguce je da je kod tebe zacepljen agr ili nesto slicno, ali me cudi da je povukao ulje, obicno auto slabije vuce, ali da je tako zadimio ili da je povukao svo ulje, bas me cudi..

ne zeli mte prepadati, nadam se da ce to biti sve ok, ne moze ti niko napamet reci sta je.. jer je specificna situacija, turbina je definitivno, samo je sada pitanje jel doslo do deformacije

Jbg, ovaj ga serviser odmah upali i krenu bez ikakvih problema iako je ostao bez ulja, tip 100% tvrdi da ce rijesiti sve odmah sa ciscenjem dok su mi ovi u ovlastenom odmah dali do znanja da moram ispucati 1000 maraka iako auto nisu ni pogledali, vec preko telefona :)..

Oggy je napisao(la):
ne znam kako si ga uspio ugasiti na kljuc ako je turbina povukla svo ulje?

Zaustavio se, ugasio normalno, kasnije auto kresnulo za sekundu i upalilo bez ikakvih problema pa opet ugasio isto bez problema.
 

187

Član
nadam se da nije nista strasno kralju..

sacekaj nek ti se simanic javi... on ti zna sve oko tog..
 
Član
hoce povuci ulje iz motora ako auto dobije tzv iberturu tj ako ode sam visoko u obrtaje a na auspuh dimi uzas :icon_rolleyes:
 
Član
Slicna situacija se meni dogodila samo sto se meni safe mode (to gubljenje gasa na 120) desavalo vise puta , ja ugasim upalim auto i pun bez problema. U 4 mjeseca se dogodilo mozda 4-5 puta i onda je isto tako poceo dimiti kad sam se vracao sa Bjelasnice i stanem u nekoj vukojebini i vidim nema kapi ulja odma zvao Bihamk odslepali me i to je bilo to. Polomila se sva krilca na turbini i povuklo ulje samo sto je meni sve izbacilo na auspuh. Nemoj da te zeznu sa tom turbinom od 3500km ima ih u Hercegovini po 1000-1200 novih orginalnih (ne pitaj gdje , ovaj majstor mi je to nabavio) .

Al nadam se da je samo prljava turbina i da ce biti ta jeftina varijanta.
 
Član
DiAbLo je napisao(la):
Slicna situacija se meni dogodila samo sto se meni safe mode (to gubljenje gasa na 120) desavalo vise puta , ja ugasim upalim auto i pun bez problema. U 4 mjeseca se dogodilo mozda 4-5 puta i onda je isto tako poceo dimiti kad sam se vracao sa Bjelasnice i stanem u nekoj vukojebini i vidim nema kapi ulja odma zvao Bihamk odslepali me i to je bilo to. Polomila se sva krilca na turbini i povuklo ulje samo sto je meni sve izbacilo na auspuh. Nemoj da te zeznu sa tom turbinom od 3500km ima ih u Hercegovini po 1000-1200 novih orginalnih (ne pitaj gdje , ovaj majstor mi je to nabavio) .

Al nadam se da je samo prljava turbina i da ce biti ta jeftina varijanta.

MA vidjet cemo u ponedjeljak sta je s turbine, vjerovatno cu reparirat ako skroz bude otisla. NAdam se samo da nije nista motoru bilo dok je radio bez ulja, ipak mi je trebalo da se zaustavim, a kasnije je i majstor palio auto..
 
Član
situacija mog druga. Kupio reno lagunu,nova dosla,i desilo mu se sto i tebi. Znaci auto prestalo da vuce i kod njega je odma pocelo da dimi,pocelo da se pusi. On je mislio zapalilo se nesto, Elem da ne duzim puno,kod njega turbina prosvirala,i povukla je svo ulje,bas kao i kod tebe,sve izbacila na usis. Odvukao je auto kod nekog majstora u kakanj,koji radi reparaciju turbine. Nije bilo nista na motoru,nije probio dihtung,nisu morali skidati glavu,nosit na ravnjanje niti koje picke materne. Znaci samo turbina,,tacno sta joj je radio pojma nemam. Znam da ga je izaslo oko 800km,ali mislim da je dobio novu turbinu,iako ona nije bila crnuta. Znaci dao svoju turbinu i 800km za novu. Znam da je za golfa 5 nova turbina 1500km,kupovao je moj drug prije par dana,ima on servis i radio je jednu peticu iz italije. Turbinu kupio u doboju,znao sam i tacnu oznaku,radilo se o garret gt 15 ako se ne varam,il tako nesto.

Jos da kazem da je moj drug na laguni mogao praviti svoju turbinu,nudio mu je covjek ciscenje i sta vec,ali je on bio klono,prepao se i odlucio se za novu turbinu. Znaci sto posto znam da se mogla popraviti,ne bi je majstor dzaba uzeo,ako je za smeca.

Eto nadam se da ces to rijesit,i da ti je poslije ovog sto sam napisao makar malo lakse,,uvjeren sam da ce biti samo ciscenje turbine i poslije toga sve 5;);)
 
Član
Iskreno se nadam da nije neka velika šteta, na koliko ga obrtaja voziš neš mi malo ovo 84hiljade za takve probleme.
 
Član
aServis je napisao(la):
Iskreno se nadam da nije neka velika šteta, na koliko ga obrtaja voziš neš mi malo ovo 84hiljade za takve probleme.

slazem se, kakvo je to auto da mu turbina crkava na 84 000 nebitno kako vozis...
 
Legend
ma crkava i na 35k
vjerujte mi
svasta sam se nagledao

ima ih felericnih, zavisno od trzista i gdje je ugradjivana.. crkavale su i dosta prije..
 
Top