citroen c4 pitanje u vezi sa uljem.

citroen c4 pitanje u vezi sa uljem.

Član
toki je napisao(la):
Ja sam čuo da benzinski motori troše više ulja nego dizel motori. Koliko tačno, to ne znam, ali to su neke male količine. Zavisi isto je li zimski ili ljetni period recimo.

Ali imaš Google.

Evo ovdje: recimo raspravljaju kako je litar ulja na svakih 3-4 hiljade milja (otprilike 5-6 hiljada kilometara) unutar normalne potrošnje.
Isto i da zavisi mnogo od toga kako je auto voženo prvih par hiljada km nakon što je izašlo iz fabrike - dosta od toga zavisi hoće li "leći" kako treba ili će sagorijevati više ulja.

Hvala na odgovoru. I ovaj tu negdje trosi. Meni se cinilo da je to puno (gledao sam na osnovu mog auta)

Moze kljuc na ovu temu
 
Član
Jebiga, onda vi krševe vozite. Ja dok sam imao 206, benzinac 1,4 75ks, jedva da sam pola litra dosipao na 10 000km. Sa 140 000km ga kupio, prodao sa 170 000. I nisam ga nimalo štedio u vožnji.
 
Član
mara- je napisao(la):
Jebiga, onda vi krševe vozite. Ja dok sam imao 206, benzinac 1,4 75ks, jedva da sam pola litra dosipao na 10 000km. Sa 140 000km ga kupio, prodao sa 170 000. I nisam ga nimalo štedio u vožnji.

Ovo je auto novo kupljeno. Uvijek se servisi rade na vrijeme ali eto trosi toliko.
 
Član
Ne smije trošiti toliko, to je sigurno. Nešto nije u redu. Ne bi trebao dosipati više od pola litra na 10 000km.
 
Član
mara- je napisao(la):
Ne smije trošiti toliko, to je sigurno. Nešto nije u redu. Ne bi trebao dosipati više od pola litra na 10 000km.

U najidealnijim mogućim uslovima je možda tako, ali treba računati na to da postoje tolerancije i kod najnovijih motora. Tako da razlike mogu postojati.

Do litar ulja na 5000km za benzince je sasvim moguće, bar po mom mišljenju.
A opet može biti isti model auta, ista kilometraža i uslovi rada, ali da ne troši skoro ništa na tu istu kilometražu.

Samo je bitno da ne kapa iz motora, da blok nije mastan i da nema ulja u rashladnoj tekućini.
 
Top