Zamjena ulja

Zamjena ulja

pozdrav...trebam ulje na autu da mjenjam pa ajde da pitam nesto mozda neko zna...to je neka stara fora...inace kad mjenjam ide standardno filteri svi i ulje se mjenja...medjutim cuo sam od starog majstora jednog davno nekad, kako kad se ispusti staro ulje, treba nasut nafte u motor da malo kratko proradi i onda ispustit naftu pustit da se ocjedi i onda sipat ulje novo...to kao navodno iscisti motor...e sad jel neko zna sta o toj "metodi"....? meni inace nije jasno kako je ulje crno svaki put kad ga vadim, al bas crno, a i kad naspem novo kroz 7 dana je i ono crno...kvar na motoru konkretan ne bi trebo biti da je probio blok negdje ili nesto opasno, jer ja sa tim autom idem tuzla-bec 2 put mjesecno...700km vecinom autoputa pa nit se pregrijava nit smrdi nesto...apsolutno nikakvih problema...znaci auto je opel corsa A 1988 godina 1.2 54KS...119000km...
 
Član
If it ain't broken, don't fix it.



Ukratko, ja se ne bih bas usudio prepustiti podmazivanje lezajeva na radilici i slicnoga samo dizelu/nafti, ako ti je bas do "ispiranja" motora, ima drugih metoda, onih sredstava sto se naspu u ulje pa isto tako motor malo odradi pa ispustis ulje....
 

MTR

Član
jok brate ne ispiraj , sve ce se razletit , da ti je blok probijen vidio bi odma . Nego na koliko mijenjas ulje ( 5,7,10 hiljada ) i koje sipas ? U osnovi sva nova ulja imaju aditive i deterdjente u sebi tako da nemas potrebe to da radis , jos ti je auto glazura sto znaci stalno na dugim trasama , zato ti je ulje crno - motor ti se sam cisti od brzog protoka goriva preko ventila sapira se sa njih talog , isto tako i sa stublina , radilice zbog brzeg i konstantnog protoka ulja ;)
 
ma mijenjam svakih 7-10000 zavisi...j*iga ovdje je 10put jeftinije ulje nego u austriji, pa ta kilometraza zavisi od toga kad dodjem u bosnu...a sipo sam prije onaj castrol magnatec (il magnetic kako li), a zadnji put valvoline (nezam koji)...15w40...a od kojekakih aditiva ne vjerujem ja bas u to...jedino sto sipam svakih 10000 ono solexovo sredstvo za ciscenje karburatora...15tak KM je flasica sipa se na max 70litara goriva...a sto se tice ulja nikakve aditive nisam uzimo u obzir...nisam razmisljo o tome uopste...znaci nema potrebe za experimentima...? samo kvalitetno ulje i vozim...
 

MTR

Član
nisi me skontao brate :D , i ne treba ti aditiv zato sto je vec u ulju impregniran , ja bi ti preporucio da taj Valvoline nabijes nogom i da podjes koristit kvalitetno ulje , Magnatec je dobar , samo kako je skuplje gore , mislis na ulje ili rad servisa . Ja svaki put kad sam u Njemackoj uvalim bure Castrola ili Arala ili Agipa i povezem ovamo jer me kosta 3 KM po litru ( kad kazem bure , nije ono od 200 litara vec od 20-25 )
 
ma ajd sto je radni sat kod majstora na crno 60eur a u servisu puno vise, ali i ulje po litru nema ispod 11eur kad uzimam litar, a nije ni puno jeftinije kad uzimam 4-5litara...dok ovdje kad magnatec uzimam kosta me 6-7KM po litru kad uzmem kanistercic...a skonto sam aj sta si ti htio rec nego je post bio odgovor i na tvoje i na trizexovo...
 
Hallo,
Prati motor sa naftom to ti je samoubistvo za motor.Najbolje se uzima specijalna tekucina koju mi zovemo cistiol.3 litre ti je dovoljno da sipas i neka motor radi jedno 2-3 minute na mjestu kako bi se talog oko pumpe za ulje odvojio.Kasnije ispusti i sacekaj jedno par minuta i onda novi filter sa novim uljem i najmanje 3-4000 Km: ulje mora da zadrzi svoju boju.
 
Član
ja sam cuo to isto ,nafta ili petrolej ali nasuti i samo zaverglati par puta da promijesa, mada ima aditiv koji saj ja koristio i kosta oko 8km(autodijelovi) zapremine nekih 250ml i sipa se u postojece ulje te se pusti da odradi desetak minuta pa se onda ispusti ulje, ,a sluzi za to uklanjanje necistoca i taloga koje su se nakupile u motoru, mada taj aditiv ima miris nafte i petroleja tako da je sigurno ta neka kombinacija koja se sipa u ulje te ga razrijedi malo...:D:icon_exclaim:
 
Član
Probaj izmjeniti filter goriva,ulje će ti biti čišće sigurno;)Tamno ulje puno gareži nije dobar znak!
Probaj sa w10/40,jes malo skuplje ali će ti više pasati motoru:icon_smile:
 
Član
to je glupost cista sipati naftu pa paliti auto pa ko fol to izapere motor. To uradi i mozes se pozdraviti sa lezajevima na radilici... motor je najbolje izaprati samim uljem i cescim mjenjanjem ulja i filtera kao sto ja radim pa je zato ulje stalno zuto(cak prvih 1000 km se i nevidi na sipki koliko je cisto), uradi ovako: npr. trebas mijenjati ulje eh odes kupis filter i ulje i parkiras auto i ostavis ga preko noci da odstoji kako bi se ulje sleglo. Ujutro kad ustanes ne palis motor nego izaspes ulje i zamijenis filter i naspes ulje tako ti je najbolje i tako ja sebi radim. Samo ako ti je diesel motor onda nema sta ulje ce ti pocrniti dok predjes 100 km a moze biti icrno dok ga naspes jer su diesel motori sami od sebe prljavi, a ta prljavstina dolazi od sagorjevanja nafte... Dok kod benzinca nije tako kod benzinca ulje moze da ostane zuto i cisto po nekoliko hiljada km. Ja mijenjam sakih 5000 km i ulje i filter i kod mene bude zuto i cisto da se ne vidi na sipki oko 1500 km ali nikad ne bude crno kao ugarak
 
@daki: 15w40 je specifikacijski za ovaj motor...castrol magnatec 12KM/litru...
@zela gti: filer ulja mjenjam kad i ulje, a filter goriva recimo svaki drugi put...odgovara mu i 10w40 po specifikaciji, ali ne ide na nize temeprature...sad dok je ljeta nije ni problem...mozda i uzmem 10w40
@rs turbo: zar ne treba zagrijat malo motor da bude tecnije ulje da lakse istekne? naravno ostavi se da odstoji da se ocjedi fino...a nije stvar mjenjanja precesto jer nakon 200km je crno vec...koda ga nisam ni mjenjo...ne svidja mi se to nikako, ali eto tako je vec godinu dana, pa ajd da sad tome malo vise paznje posvetim da pitam ljude....a nemam problema...od novembra 9500km i auto radi kako radi...jednom imo problema sa karburatorom zbog goriva loseg, ociscen karburator i nikakvih problema...
 

emi

Član
ja sam gledo liqui moly aditiv, pise da se uspe i vozi sa njim jos 100-300 km i onda mjenjanje ulja. pa sam konto i ja probat sad na zamjeni ulja, mada mi i ne pocrni nikad. nebi trebalo smetat?!
 
Član
ako hoces vec da ocistis motor,uzmes neko jeftino ulje,naspes ga,pustis da odradi ili ga vozas jedan dan onda ga ispustis i naspes to skuplje kvalitetnije ulje i motor ce ti biti cist,ovo isto rijesajes kao sto ti RS kaze cescim mijenjanjem ulja i imat ces uvijek cisto ulje u motoru,ako je motor benzin.

e sto se tice ispiranja naftom,ne bih preporucio,ali znam ovdje kod nas jednog taksistu koji je na svakom mijenjanju ulja sipao naftu u motor i ispirao ga,a golf mu je zgazio preko 500 000.
 
Član
Nije fazon upaliti motor da odradi malo da ugrije ulje jer tada ti staro ulje opet ude u kanalice za ulje i ostane tu kad izaspes ulje, najbolje ti je uradi kako sam ti i rekao ujutro kad ustanes ne pali motor nego ga izaspi odmah i stavi novi filter i ulje i tako uvijek mijenjaj ujutro kad se slegne ulje.Ako hoces da ti bude dobar motor sipaj neko jeftinije ulje ali cesce ga mijenjaj npr. na 5000 km (tako ja radim)... Ja sipam ima vis 3 godine Shell Helix 15W-40 (dodje 4L 30km) i prezadovoljan sam, nit trosi ulje nit crni ulje... Najbolje ti je izaprati motor sa uljem i nisacim drugim to ti je moja preporuka i isto tako svaki put kad mijenajs ulje mijenjaj i filter... uzmes jeftino ulje npr. inda delta 5 i filter zamijenis i prodjes recimo 1500 km i opet zamijenis i tako radis dok ne dobijes ono sto zelis... A aditivi i nafta sto se sipa u motor to ti samo moze sj.... motor tacnije radilicu i lezaje radilice.
 
Top