Za uspjeh Bosanaca i Hercegovaca nema granica

Za uspjeh Bosanaca i Hercegovaca nema granica

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Tim Synergy Moon po ko zna koji put svoju zemlju učinit će ponosnom, ali ovaj put na način na koji dosada nije uspio niti jedan stanovnik ove male balkanske države.

Miroslavambrus.jpg


Naime, početkom augusta ili septembra 2010. godine vođa tima „Synergy Moon“ Nebojša Stanojević i vrsni novinar „Večernjeg Lista“ iz susjedne nam Hrvatske Miroslav Ambruš-Kiš ostvarit će svoje snove letom u Svemir.

- Putovanje stoljeća u kome će zajedničku kabinu djeliti Nebojša Stanojević vođa tima „Synergy Moon“ i Miroslav Ambruš-Kiš, vrsni novinar „Večernjeg lista“ iz Hrvatske, započet će sa otaoka Eua, najjužnijeg otoka pacifičke KARALJEVINE TONGE. Kralj pacifičke države Tonge, George Tupou V. našem timu „ Synergy Moon“ dodijelio je na poklon otok Eua na kome će se vršiti i lansiranje robota Tesle na Mjesec.

Raketni tim našeg tima, firma Interorbital Systems, na čelu sa Random i Rodom Milliron razvila je komercijalni program za slanje turista u orbitu. Ova firma razvila je i novu raketu Neptune 1000, koja će s pilotom moći „ugostiti“ pet turista. Let naših članova tima će trajati 12 sati i letjet će brzinom od 25 do 30 hiljada kilometara na sat. Nakon što naprave devet krugova oko Zemlje, spustit će se negdje u Pacifiku, gdje će ih čekati spasilački brodovi, helikopteri, snimatelji.

NebojsaStanojevic.jpg


Nebojša Stanojević pored toga što je javnosti poznat kao vođa bosansko-svjetskog tima „ Synergy Moon“, poznat je i kao prvi Bosanac i Hercegovac koji je 1992.godine pokrenu prvu bosansku ekspediciju. Ovaj Tuzlak, sa prebivalištem u Južnoj Africi radi dugi niz godina kao filmski producent. U njegovoj biografiji možete naći impresivne podatke o suradnji na brojnim projektima i sa značajnim ličnostima kao što su: Miss World 1993, HH Dalai Lama, Elton John, Tina Turner, Joe Cocker, Bryan Adams, Natalie Cole, Gipsy Kings, David Copperfield, Africa Aids Concert, President Nelson Mandela´s Inauguration Ceremony,

Nebojša Stanojević tvrdi da je on jedan od onih rijetkih ljudi koji ne idu u krevet da sanjaju svoje snove, već on živi svoje snove.
„Ovaj let u svemir je dokaz da ja zaista živim svoje snove, ja ih ne sanjam. Jedan od mojih jako dobrih prijatelja je rekao divnu rečenicu „ Ja nisam sanjar, ja sam direktor svojih snova“ i zaista je tako, ako želite da vam se ispune snovi nemojte ih sanjati živite ih. Kada sam dobio ponudu za let sa velikim oduševljenjem sam pristao i euforično isčekujem taj dan. Ova prilika je jedinstvena i sa velikom sigurnošću mogu reći da je ovo prilika koja se pruža samo sretnima, a ja sam jedan od njih.“ kazao je Stanojević.

Nebojši društvo u letu u Svemir pravit će također član tima „SYNERGY MOON“ Miroslav Ambruš-Kiš koji s Nebojšom ima dodirne tačke u strasti prema putovanju i „zaljubljenosti“ u Svemir i nove tehnologije.
Miroslav Ambruš-Kiš već "sto godina" piše o znanosti, svemirskoj tehnici, računalima... jer vjeruje da će za 300 godina to biti važniji historijski fenomen od kako kaže „ove nesreće koju su nam ovdje priredili, a u njoj se istakli najgori“.

„ Umišljam si da imam odličnu publiku, a ja na to uvijek još dodam: nema toga znanstvenog izazova koja se s problemima i uzbuđenjima ne bi mogla predstaviti još jednostavnije, ali time ništa manje istinito i točno. Fantaziram si, kako bi rekao Ćiro Blažević, da ima više nego dovoljno normalnih ljudi koji ne žele da kroz svoje vrijeme prohuje gluhi, slijepi i nijemi, i da mu ne budu svjedoci, nego se utapaju u čemeru. Možda je to najveća hrabrost koja se od nas danas može očekivati?“ pojašnjava Miroslav Ambruš-Kiš .


Da ova dvojica avanturista zaista imaju jako puno sličnosti govori i podatak da je Miroslav ili kako ga prijatelji od milja zovu MAK pješice se popeo na HIMELAJE, zatim je posjetio najviši planinski vrh na Zemlji, Mount Everest, i još mnoštvo egzotičnih destinacija na planeti Zemlji.
O tome kako se osjeća pri pomisli da će biti jedan od putnika u Svemir Miroslav kaže:
„ Silno me razveselio nagovještaj da pogonsko vozilo koje Teslu treba odvesti na Mjesec tako dobro napreduje, ali za mene je bio potpuno neočekivan poziv da se njime "povezem". A zapravo, logično je: svatko oz tima daje najbolje što može. A pošto ja ne mogu popraviti vozne osobine, mogu uraditi ono što najbolje znam: pisati o tome za sve one koji ne mogu biti na mom mjestu! Ali, zar je to posao imalo drukčiji od reporterskog na nekom uhodanom događaju kao što je npr. Olimpijada? Malo jest, jer je veća neizvjesnost. U slične sam neizvjesnosti ulazio i prije, u uvijek se to pokazalo boljim nego stajanje sa strane. I kad je pao poziv, ni trenutka nisam zastao. Naravno, ide se!

Poziv da se povezemo kao putnici i piloti u prvom privatnom orbitalnom letu uopće - fantastična je. Neusporediva je s dobitkom na lutriji jer se neke stvari ne mogu kupiti nikakvim novcem. A što o tako nečemu sanjam nekoliko desetaka godina, da vidim ovu našu jedinu Zemlju u komadu, prekrasnu, bez ucrtanih granica, i da ono što radim nije ni za Marka ni za Peru, nego je nešto što je za čovječanstvo - pa to radim cijeli život tiho. Sigurno je dobro što se u ovakvoj prilici o takvoj stvari češće govori glasno. Što treba i što mogu dat ću radije za to. „

Dok drugi ljudi sanjaju o Zemljinim prostranstvima Nebojša Stanojević i Miroslav Ambruš-Kiš nakon što im je Zemlja postala premalena kreću u osvajanje Svemira i svemirskih prostranstava stvarajući zajedničku sinergiju tima „Synergy Moon“.
Da je naš raketni tim napravio odličan posao potvrđuju to i činjenjice da na ovakvo putovanje čekaju Brad Pitt, Angelina Jolie i Madonna. Ukoliko Vas zanimaju ovakva putovanja potrebno je da izdvojite 800 hiljada dolara za jedan let u kapsuli koja će ponijeti pet putnika - turista s vođom puta i naravno da sačekate do 2012. godine kada su predviđena prva svemirska komercijalna putovanja.

raketa6666.jpg


Ukratko podaci o Timu “Synergy Moon”

2007. godine Google je napravio nagradni fond u vrijednosti od 30 miliona američkih dolara kao motivaciju za tim koji prvi spusti robota na Mjesec u okviru Google Lunar X Prize takmičenja. Drugi tim koji upotpuni misiju će biti nagrađen s 5 miliona $, a pored navedenog još 5 miliona $ će biti na raspolaganju u bonus nagradama.
Do danas za Google Lunar X Prize natjecanje se prijavilo 19 timova iz cijelog svijeta, među kojima je i naš tim Synergy Moon.
„Synergy Moon“ tim je stvoren kroz saradnju triju različitih organizacija u međusobnom odnosu: InterPlanetary Ventures (IPV) promoter iz privatnog sektora; Human Synergy Project (HSP) multi-nacionalna grupa održivh projekata i Interorbital Systems raketni tim koji vode Randa i Roderick Millirion.
Tim „Synergy Moon“ broji 150 članova iz 24 zemlje svijeta, među kojima je 30 članova iz BiH. Vođa tima su Tuzlak Nebojša Stanojević i Kevin Myrick.
Pored zemalja Ex Jugoslavije imamo članove i Rusije, Šri Lanke, Gvatemale, Saudijske Arabije, Irske, SAD-a, Sirije ..., što nas čini najmultinacionalnijim timom na ovom natjecanju.

Robota po imenu Tesla planiramo lansirati na Mjesec u decembru 2012. godine, a na izradi robota rade podtimovi tima “Synergy Moon” iz Šri Lanke, BiH, Irske, Indije i SAD-a. Za izradu rekete Neptun koja će robot lansirati na Mjesec zadužen je raketni tim Interorbital Systems iz Californie.
Dio našeg tima pored Nebojše Stanojevića iz BiH čini i Pof.dr. Edin Omerdić, koji je zadužen za pravljenje robota Tesle kojeg planiramo lansirati na Mjesec 2012.godine.

Edin Omerdić je Bosanac i Hercegovac koji živi i radi u Irskoj gdje je 2004. godine na Sveučilištu u Wales, Newport, South Wales, (Velika Britanija) stekao titulu doktora elektrotehničkih nauka. On je trenutno član poslijedoktorskog istraživanja u grupi za istraživanje Mobilne & Brodske Robotike, Univerzitet Limeric Limerick, Irska.

Njegovi interesi u naučnim istrazivanjima ukljucuju nelinearani brodski pokret, dizajn inteligentnih autopilota i brodske kontrole, implementacija neuralne mreze i neizrazite logike u inteligentnim sistemima, razvoj i dizajn sistema za dijagnozu defekta, prilagodjavanje i privedeno djelovanje na podvodnim vozilima otvorenog okvira, razvoj i dizajn sistema za upravljanje, navigaciju i kontrolu Autonomnih Podvodnih Vozila (APV).

Pored Prof. Dr. Omerdića i vođe tima Stanojevića iz Bosne i Hercegovine dio tima čini i Azur Dervišagić, koji je u novembru 2006 dobio priliku da učestvuje na NASA-nom projektu zvanom Phoenix (Feniks). Feniks je robotizirano svemirsko vozilo dizajnirano za istraživanje odgovarajućeg okoliša na Marsu gdje je moguć mikrobiološki život i u isto vrijeme tamo istrazi istoriju vode. Ovaj projekat je dio Mars Scout Program-a, ciji cilj je da se posalje serija manjih i jeftinijih misija na Mars, program predvodi Laboratorij za Mjesečevo i Planetarno Istraživanje na Arizona Univerzitetu pod direkcijom NASA-inog, Jet Propulsion Laboratory (JPL).
Prema Google-ovoj procjeni Synergy Moon je jedan od favorita, a uslovi koji se moraju ispuniti da bismo pobjedili su : da projekat bude 90% privatno finansiran, da pređe na Mjesečevoj površini najmanje 500 metara, pošalje high-definition video i fotografije i još neke podatke. Sponzor našeg tima u Google-ovom Lunar X Prize takmičenju je najstarija svemirska agencija espaceticket. Kao dio promocije naših prostora, robot će na Mjesec nositi i burek. Ideja o slanju bureka na Mjesec je potekla od TOP LISTE NADREALISTA, koji su bili vizionari svog vremena, iskereno se nadamo da će se i njihova vizija o BUREKU U SVEMIRU ostvariti.


Svaka im cast...i vise nego interesantno:cool:
 

LSD

Član
svaka im cast al kad bi meni ponudili rado bih pokusao zamijeniti s jednim setom RS-ica ili B1!!!:D
ja ga vala ne iso gore a'aa
 

MTR

Član
nadam se da cemo sa Burekom uspostaviti vezu kad stigne gore :lol:

Inace , uvjek je kod nas bilo pametnog naroda , al jadni moraju ici vani da uspiju , nemeres ovdje od seljaka i seljacina daha ufatit . Da su ovdje to radili , vec bi ih neko ludim napravio .

Svaka cast :cool::cool::cool:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top