Volkswagen Golf R vs SEAT Leon Cupra on track

Volkswagen Golf R vs SEAT Leon Cupra on track

Legend
ja sam vozio scirocca 2.0TSI, valjda ima slicno lezanje kao i golf 5 GTI? auto dobro ide, ima snage u svim obrtajima, dobro lezi u krivinama ali ne mozes izvlacit krivinu ko sa 4wd. u krivini cim das pola gasa ili vise auto vise ne mota nego ide pravo. daleko od toga da je nevozljiv i da je spor, al meni nije zanimljivo to bjezanje preko nosa, 4wd nema tih problema
Imaj u vidu da je scirocco, bar se meni cini siri od golfa, i nizi, dakle geometrija auta je sasvim druga, u poredjenju sa golfom sigurno bolje lezi (govorim o golfu 5 dakle).. daleko od toga da nije vozljiv, lijep je to zauto za vozit, pozicija vozaca je izvrsna, sjedi se nisko, sve ti je na dohvat ruke, mjenjac odlican precizan (o dsgu da ne pricam) ali da ne "vozljiviji" od TTa 225 quattro, nikad..
 
Legend
Meni nije bitna brzina nego osjećaj brzine i osjećaj upravljanja autom, pa je zato višak snage u oštrim krivinama poželjan. U svakodnevnim, normalnim, gradskim situacijama dovoljno mi je i 50 KS. Ali to je moj osobni kriterij.
jeste ako je auto dobro balansiran, kao sto je recimo honda civic ep3 type r, ali kada auto ide preko nosa, ta ti snaga nista ne zaci, samo te ukopava..
 
Član
O čemu ti noke? Jedan Audi RS3 podupravlja kao i svako fwd auto. Granica podupravljanja je dalja, događa se pri većim brzinama al ponašanje auta poslije te granice je gotovo isto. Možemo se složiti da je 4x4 bolje za lošije vremenske uvijete i podloge ali da je generalno bolje, nikada. Govorim o VW 4x4 sustavima.

Prvi put čujem da je golf 5 gti loše balansirano auto, dosadno za voziti, ljudi dižu ruke sa volana od silnog podupravljanja i proklizivanja preko nosa. Auto manjih gabarita i mase sa dobrom šasijom će pri normalnim uvijetima uvijek biti brže, direktnije i zabavnije nego auta slične klase sa 4x4 sustavom. Za motore ispod 220-230 ks nema boljeg načina prenosa snage od prednje vuče. Prednja vuča može prenijeti svu snagu uz minimalne gubitke snage i najmanju masu. Ima najmanje gubitke na prijenosu snage sa radilice na točkove. Zadnja vuča je lošija, 4x4 je najlošiji sustav. 20-25% snage motora se gubi na 4x4 prijenosu. Nemoj me pogrešno shvatiti, pogon na sva četri točka ima ogromnih prednosti, 4x4 je budućnost. Ali ako pričamo o hothatch autima, 4x4 je više mana nego prednost ;)
 
Legend
Kada ide rs3 preko nosa, kada treba da te izvuce, kojom logikom ide isto preko nosa kao i svako drugo auto molim te objasni mi ?
To gotovo isto je nama amaterima vjerovatno, doduse dosta je lakse vozit 4x4 auto nego li onaj fwd ili rwd da se razumijemo, to se naravno vise osjeti pri losijim uvjetima na cesti svakako..
Pazi ne zelim da sada nesto forsiram niti da budem uporan u svojim idejama i zastupam nesto po svaku cijenu, slazem se sa vama, ja opet pricam o necemu sto sam ja licno dozovio, audija rs3 nisam vozio, ti ako jesi onda mi samo reci u kakvim uvijetima on tako bjezi preko nosa kao sva ostala fwd auta..

Sto se golfa 5 gtia tice, nisam rekao da je lose balansiran auto, ali nije ni neka sreca po krivinama, znas vec o cemu pricam , vozio si 106icu i kako je taj auto dobar u tom pogledu, isto tako je i type r jako dobar i balansiran auto a gotovo ima iste gabarite kao i golf 5 (slicna klasa, 5ica je nesto teza)..

Ono sto hocu reci da je r32 (zbog 4motiona) sigurno dosta stabilniji u svakom pogledu i na svakoj cesti od GTIa..
 
Član

Sve je profesionalac rekao :) Kako da najkraće pojasnim. Možemo na 106-icu. Da je 4x4 ne bi bila ni blizu tako dobro auto kao sa fwd :) Za takav tip auta fwd vuča je savršena. Problem je što su auta sve veća i teža pa se "jadna" prednja vuče više ne može izboriti sa 250-300 konja koliko se nabacuje na prednu osovinu. Tu upada 4x4 i to je rekao sam već budućnost
 
Član
Trebate vi probati neki dobar AWD na pravoj cesti i u pravim uslovima, da vidite sta je to, ovako je uzalud pisati :D
 
Član
Noke prijatelju napisa ti svašta o GTI-u a nešto sumnjam da je to iz iskustva, ne znam ko ti je to pričao ali dosta stvari fulaš sigurno. GTI MKV ima mehaničku blokadu diferencijala tako da ni slučajno nije bezveze, što se tiće "hendlinga" to je, sa punim pravom ću reći, jedan od najboljih hot hatch-eva sigurno, taj auto ni u najekstremnijim situacijama neće proklizati preko nosa, znam 100%
što se tiće drag race-a tu AWD nema veliku prednost osim ako nije klizava podloga, evo npr. moj gti protiv goginog S3 (stage 2, 280 ks) svaki semafor u gradu ga uzimam, on se izvuče malo na startu, ali GTI na dobrim gumama ima strašno dobar start, već pri kraju druge brzine sam ispred njega...
drugi primjer, bliže tvom autu, moj golf 4 ARL, O.CT i isti takav sa istim čipom samo 4-motion, svaki semafor sam ga uzimao, ali je moja 4-ka htjela proklizati preko nosa kad se baš pretjera što se tiće hendlinga...
ja sam svakako za 4wd za ove aute preko 250 ks, ali isključivo zbog tih rijetkih momenata gdje imaš lošu pologu, inače hot hatch ne bi bio tako hot da nije FWD ;)
 
Član
evo šta kaže čovjek čije mišljenje jako cijenim, a možeš vidjeti i na videu koliko je "dosadan" GTI :)
 
Legend
Noke prijatelju napisa ti svašta o GTI-u a nešto sumnjam da je to iz iskustva, ne znam ko ti je to pričao ali dosta stvari fulaš sigurno. GTI MKV ima mehaničku blokadu diferencijala tako da ni slučajno nije bezveze, što se tiće "hendlinga" to je, sa punim pravom ću reći, jedan od najboljih hot hatch-eva sigurno, taj auto ni u najekstremnijim situacijama neće proklizati preko nosa, znam 100%
što se tiće drag race-a tu AWD nema veliku prednost osim ako nije klizava podloga, evo npr. moj gti protiv goginog S3 (stage 2, 280 ks) svaki semafor u gradu ga uzimam, on se izvuče malo na startu, ali GTI na dobrim gumama ima strašno dobar start, već pri kraju druge brzine sam ispred njega...
drugi primjer, bliže tvom autu, moj golf 4 ARL, O.CT i isti takav sa istim čipom samo 4-motion, svaki semafor sam ga uzimao, ali je moja 4-ka htjela proklizati preko nosa kad se baš pretjera što se tiće hendlinga...
ja sam svakako za 4wd za ove aute preko 250 ks, ali isključivo zbog tih rijetkih momenata gdje imaš lošu pologu, inače hot hatch ne bi bio tako hot da nije FWD ;)
Ti ono vozis 5icu GTIa jelde , ima smisla :D
Cijenim tvoje misljenje, vozis taj auto, no da je najbolji, daleko od toga, pored megana RSa, type Ra, mislim da golf nema tu sta da trazi kada je zabava u pitanju i preciznost, profesionalci mogu da pricaju sta hoce, kada je adac lazirao testove, sta onda ovi rade.. da se razumijemo sta onda ovi rade.. no opet ispast ce da forsiram svoje misljenje i guram ga nekom pod nos..

Ovo za semafor i 4 motion necu komentarisati nema smisla, ta cetvorka je ocigledno bila neispravna, znam daj e tvoj auto dobro isao, ali mi nema smisla da 4 motion nema prednost iz starta do nekih 200-300m, jos ako su ista auta, onda bas nema nikakog smisla :D :D

Da , spominjao sam da tdi sa dosta obrtnog hoce bjezat preko nosa u extremnim situacijama, chipovan pogotovo.. i stvarno je dosta bolji za vozit taj tdi sa 4 motionom a nema preko 250ks :)
 
Legend

Sve je profesionalac rekao :) Kako da najkraće pojasnim. Možemo na 106-icu. Da je 4x4 ne bi bila ni blizu tako dobro auto kao sa fwd :) Za takav tip auta fwd vuča je savršena. Problem je što su auta sve veća i teža pa se "jadna" prednja vuče više ne može izboriti sa 250-300 konja koliko se nabacuje na prednu osovinu. Tu upada 4x4 i to je rekao sam već budućnost
206icu sam spomenuo kao auto koje je jako jednsotavno za vozit, precizno je i zabavno, ne zbog poredjenja fwd ili 4wd, naravno vidjet cemo kako ce se ponasati audi s1/rs1 sa quattro pogonom, a mali je auto, vjerujem da ce to biti strasan auto, vjerovatno ti audijevi inzinjeri znaju sta rade..
 
Legend
Trebate vi probati neki dobar AWD na pravoj cesti i u pravim uslovima, da vidite sta je to, ovako je uzalud pisati :D
nisam ni ja vjerovao, niti sam se zamarao tim dok nisam uzeo auto koji generalno ima poprilicno dobar awd, poslije toga sam poceo da uvidjam prednosti awda i stalno forsiraom u svakom autu istve stvari da bi uvidio razliku izmedju fwd i 4wd..
 
Član
Ljudi zaboravljaju da taj audi ili svi audiji sa tezim motorima naprijed imaju odnos tezine 70% - 30%, pa i neki koji nisu karavanska verzija samo prednja vuca na obicnim recimo dizelima V6 je 75% - 25%, isto tako je i sa VR6, R32, R36 motorima koji su dosta teski naprijed u golfa ili passata, u karavanskoj verziji audi to je nesto malo bolje jer je ipak "guzica" nazad dosta veca i prebaci se nesto kilaze nazad, zato i kad pogledate AUDI RS modei su vecina u karavan izvedbi upravo zbog toga. Kad se radi o AWD pogodu i to nesto kilaze ode nazad zbog difa, i los ovjes balansiran za krivine i imaces proklizavanja na svakom cosku...

Za krivine i zabavu je odavno poznato da boljeg nema od 50% - 50% ili bar problizno tome, dobro podesen ovjes, zadnja vuca i nema tog AWD-a sa odnosom recimo 70-30 koji ce ga pratiti na suhom, pa i na mokrom ako su profesionalni vozaci i ako su na stazi uz dobar odabir guma.
Na mokrom ja nisam nikad ni sa prednjom ni zadnjom ni AWD-om se zehebavao na vecim brzinama, na manjim, da, malo se poigras, jer i AWD zna fino baciti nos ili zanijeti jer ne igra ulogu toliko AWD kad 70% tezine naprijed a guzica lagana pa pocne setati nazad... Pa mene je pobogu, u krivini (jednosmijerna sa dvije trake) audi a5 quattro proklizao na kisi i udario me kad sam jos forda imao, i pored sve silne elektronike.blokada proklizivanja i AWD-a on je otisao preko nosa i klizao jedno 3metra i udario mene u drugoj traci, to ti govori sve o tome da ni oni nisu nesto na kisi pa da mozes brzo voziti, da mozes reci ja sam siguran po kisi imam AWD ja mogu voziti kako hocu, jesu bolji od audia koji imaju samo prednju vucu ili iz VAG grupacije koji koriste samo prednju vucu a oni AWD i tada jesu bolji od njih, ali da su bolji od drugih auta koja nisu VAG to bas se i ne moze reci jer svaki ima svoje prednosti i mane bez obzira na vucu ili auto koje je.
Za snijega AWD je sigurno u vrhu sto se toga tice, ali prednja ili zadnja vuca sa LSD diffom, snijeg, uzbrdice na snijegu, kretanja u snijegu isto pretvara u igru, kuda su moja auta sve uzasla sa LSD-om pa to je iskreno smijesno za reci :D to kazem iz iskustva jer sam imao prednju vucu sa LSD-om i zadnju vucu imam sada sa LSD-om i kud sam sve isao po snijegu to je smijesno :D
Golf 5 GTI ima dobro balansiranu sasiju (nazad je tek G5 dobio novisno vjesanje) i dobar odnos tezine je na autu jer nema tezak motor naprijed i dobro lezi u krivinama, da ima AWD nebi bio toliko dobar koliko je dobar sa prednjom vucom...

Ja znam da cu sada biti iznapadan :D ali to je istina koliko god ili sta god rekli...
 
Član
Ti ono vozis 5icu GTIa jelde , ima smisla :D
Cijenim tvoje misljenje, vozis taj auto, no da je najbolji, daleko od toga, pored megana RSa, type Ra, mislim da golf nema tu sta da trazi kada je zabava u pitanju i preciznost, profesionalci mogu da pricaju sta hoce, kada je adac lazirao testove, sta onda ovi rade.. da se razumijemo sta onda ovi rade.. no opet ispast ce da forsiram svoje misljenje i guram ga nekom pod nos..

Ovo za semafor i 4 motion necu komentarisati nema smisla, ta cetvorka je ocigledno bila neispravna, znam daj e tvoj auto dobro isao, ali mi nema smisla da 4 motion nema prednost iz starta do nekih 200-300m, jos ako su ista auta, onda bas nema nikakog smisla :D :D

Da , spominjao sam da tdi sa dosta obrtnog hoce bjezat preko nosa u extremnim situacijama, chipovan pogotovo.. i stvarno je dosta bolji za vozit taj tdi sa 4 motionom a nema preko 250ks :)

pa zato sam i rekao jedan od najboljih, ako govorimo objektivno nikad ne možeš reći najbolji...
hondu nisam vozio, ne mogu ništa reći za nju, ali megane RS jesam, dosta puta i što se tiće ovjesa odličan je, ali vjeruj mi da ja nisam primjetio nikakvu prednost u odnosu na GTI, možda ja nisam kalibar vozača koji će primjetiti razliku, ali poenta je da GTI ima jako dobar ovjes, megane ima samo prednost jačeg motora...
Upravo ovo što je "RS TURBO" objasnio, na dobroj cesti, sa solidnim asfaltom vjeruj mi da su ovi auti fantastični, hendling je večinom pitanje balansa, a "mali" 4WD auti rijetko imaju dobar balans.
A ovo što misliš da pričam gluposti za drag TDI-jeva, snimi klip ubrzanja do 100km/h (tvrdiš da je tu tvoj auto u velikoj prednosti) a onda ću ti ja pokazati svoj golf 4 koji ide 7,3 sec, ako možeš bolje od toga imaš fantastičan auto.
 
Legend
pa zato sam i rekao jedan od najboljih, ako govorimo objektivno nikad ne možeš reći najbolji...
hondu nisam vozio, ne mogu ništa reći za nju, ali megane RS jesam, dosta puta i što se tiće ovjesa odličan je, ali vjeruj mi da ja nisam primjetio nikakvu prednost u odnosu na GTI, možda ja nisam kalibar vozača koji će primjetiti razliku, ali poenta je da GTI ima jako dobar ovjes, megane ima samo prednost jačeg motora...
Upravo ovo što je "RS TURBO" objasnio, na dobroj cesti, sa solidnim asfaltom vjeruj mi da su ovi auti fantastični, hendling je večinom pitanje balansa, a "mali" 4WD auti rijetko imaju dobar balans.
A ovo što misliš da pričam gluposti za drag TDI-jeva, snimi klip ubrzanja do 100km/h (tvrdiš da je tu tvoj auto u velikoj prednosti) a onda ću ti ja pokazati svoj golf 4 koji ide 7,3 sec, ako možeš bolje od toga imaš fantastičan auto.
Cekaj, je li pricamo o starijem meganu RSu ? Na njega sam ciljao i da, to je po meni, najbolji hot hatch iz tog perioda, definitivno.. prednost snage od nekih 25ks vjerujem i da nije nestp pretjerano da bi se osjetilo, pogotovo ako ne osjetis prednost kvalitetnije rijesenog ovjesa po svim testovima..

Sto se tice tih uzbrzanja, samo mi reci po kojoj logici smatras da je brzi chipovan TDI sa fwdom od onog sa 4 motion sistemom od 100, na stranu fabricki podatci koji su tu negdje u stotinku, ali se na chipovanom autu sa brdom obrtnog situacija znatno mjenja kada je start u pitanju..
Nisam nikad snimao niti mi je padalo na pamet, to je relevatno koliko i odokativna metoda mjerenja brzine..
 
Top