Urezivanje navoja, tokar na podrucju TK-a?

Urezivanje navoja, tokar na podrucju TK-a?

Dakle otisli mi navoji koji drze deklo na motoru, neko je prije vec narezivao navoje ali je to totalno amaterski uradjeno, pa mi pusta ulje. Trazim pouzdanog i dobrog tokara ili majstora koji ce mi ovo srediti na podrucju tk-a, pa ako neko zna nek napise. Molim samo pouzdane i iskusne ljude koji znaju sta rade.
Auto je audi a4 1.9 tdi pd
J1Toq7l2SdWkrTaW-Yh7Zw.png
 
Član
Kako misliš da ti to tokar sredi?
Ako hoćeš kvalitetno rješenje, znaš li koji to posao podrazumijeva?

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Mislim tako sto ce ubacit patrone sa navojem u glavu motora u već postojeće "rupe" na glavi motora. Trenutni navoji kod mene su presvirali i nema nista od njih, sarafi ne hvataju nikako.
1060612X15.jpg

I da napomenem nisu svi sarafi u pitanju vec 3 njih, sa lijeve strane kod egr-a
 
Član
Pa to mozes i sam uraditi kad vec znas sta ti treba :)


Ne znam koji ti je tu saraf al uglavnom
M5 - 4,1-4,2 bor
M6 - 5,1-5,2 bor
M8 - 6,2-,63 bor
Ako busis rukom onda uzmi manji, ali ja to ne bi radio jer nikada ne mozes ravno izbustiti rupu :)
 
Član
Pa to mozes i sam uraditi kad vec znas sta ti treba :)


Ne znam koji ti je tu saraf al uglavnom
M5 - 4,1-4,2 bor
M6 - 5,1-5,2 bor
M8 - 6,2-,63 bor
Ako busis rukom onda uzmi manji, ali ja to ne bi radio jer nikada ne mozes ravno izbustiti rupu :)
Nije tačno.
M5 - 4.2
M6 - 5.0
M8 - 6.8
M10 - 8.5
M12 - 10.2
...

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Član
Ako planira ručno bušiti, to neće valjati. Glava je aluminijumska a alumiji je jako teško proširivati. Vrlo lako uhvati burgiju i rupa ode u konus i van mjere. Treba pogledati koliko koštaju Helicoil setovi, mislim da nisu baš jeftini.
 
Član
Nije tačno.
M5 - 4.2
M6 - 5.0
M8 - 6.8
M10 - 8.5
M12 - 10.2
...

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Obični novoj da ali on priča o helicoilu ili umetci kako se već kaže na našem.

Ja obične radim:
M4 -3,4/3,8 (navojnica bez spene)
M5- 4,2
M6-5,2
M8-6,9
M10-8,6



Skickat från min iPhone med Tapatalk
 
Član
Obični novoj da ali on priča o helicoilu ili umetci kako se već kaže na našem.

Ja obične radim:
M4 -3,4/3,8 (navojnica bez spene)
M5- 4,2
M6-5,2
M8-6,9
M10-8,6



Skickat från min iPhone med Tapatalk
Ma postoji još raznih opcija za rješenje ovoga, ja sam napisao samo kako idu mjere za obične jer nisi napisao na šta si mislio. Former ureznik bi ovdje mogao riješiti stvar, čepovanje sa urezanim originalnim navojem, a i ova plastikanersko-žičana-umetska rješenja, sve je do toga koliko mu je isplativo. Nisam jedino nikad probao rezanje former ureznikom na već formiran razjeban navoj, možda bi trebalo ići na broj više. U svakom slučaju riješiv problem.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Ja sam ovo vidio da se radi, mozda ima neka metoda druga ne bjezim ni od nje. Samo mi je vazno da se sredi i da mogu normalno zavrnut saraf. Dakle jos jednom ako neko zna majstora, tokara na podrucju tk-a neka preporuci.
 
Top