Trebam vase misljenje

Trebam vase misljenje

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

nec

Član
Dakle, jucer sam imao jednu situaciju na cesti koja je na svu srecu zavrsila bez ikakve havarije. Ja sam vozio Audi A6 1.9 TDI, dok je rodjak vozio Golf 4 SDI. Sve je sretno zavrsilo, medjutim on mene danas napada i kaze da bi ja bio kriv da se nesto desilo. Ovo je situacija koja je vecini vas dobro poznata, a ja vjerujem da ovdje ima strucnjaka koji ce mi reci svoje misljenje, tako da cu ja na kraju njemu poslati ovaj link pa neka pogleda temu.

Ovako je bilo:

slika1.jpg


Dakle, slika 1 - Ja vozim Audi, a rodjak iza mene vozi Golfa.

slika2.jpg


Slika 2 - Golf pocinje da me prestize.

slika3.jpg


Slika 3 - Buduci da je Golf SDI jako spor, a ja nisam obracao paznju, te dajem gas i ubrzavam i samim tim Golf vise nema nikakve sanse da me stigne, auto dolazi iz suprotnog smjera te imamo situaciju gdje moze nastati direktan sudar izmjedju Golfa i auta iz suprotnog smjera. Sve se sretno zavrsilo, jer ovaj auto iz suprotnog smjera nije isao brzo, naglo koci i Golf se vraca u svoju traku. I tako, on mene napada i kaze da je bilo nesto, da bih ja bio kriv, a ja mu lijepo objasnjavam da sam bio u svojoj traci i da nemam nikakve veze s tim sto on mene prestize. Jos dodaje, da sam to uradio namjerno, pa pitam ja vas forumase tko bi bio kriv da je doslo do havarije? :123:
 
Član
neznam kojim bi razlogom bio kriv? netreba ni da obilazi ako nemoze,ali jedino ako si ti namjerno ubrzavao da te on nemoze obici onda hmm
 
Član
Vidi prijatelju, ti po pravilu nebi smjeo ubrzvati kad te neko prestize, mislim trebas da obracas paznju na to. Jer je covjek mogao poginuti.
 
Član
ni po kakvom osnovu ti nisi kriv da se ne znam sta desilo.. drzao si se svoje trake, mada, svako bi normalan na tvom mjestu kocio/ubrzavao da otvori prostor autu koje pretice da se moze vratiti u svoju traku..
 
tvoja krivica 100% je rpo zaonu moras da usporis kada te neko pretice (ili vozis konstantnom brzinom kojom si i vozio) a svako ubrzavanje, pa makar i jako malo bilo, namjerno ili ne, je kaznjivo zakonom ;)
 
Član
ti si ti ubrzavanjem ucinio prekrsaj, po meni jako velik ( necemo ulazit u to je li bilo svjesno ili ne ). Ugrozio si vozilo koje te pretice, vozilo koje ti dolazi u susret kao i sam sebe. Dobar ti je rodjak neki, ja bi te prebio poslije:D
 

nec

Član
Cuj ovog sto bi me prebio. Ja nisam ubrzao kao raketa. Nije ni 1.9 TDI brz, ima samo 90 hp, a Audi veliki auto, ali jos uvijek brzi od SDI-a. Znam ja vrlo dobro da treba pustiti vozaca koji me pretice i napraviti mu mjesta, ali sta ako ja nisam primjetio da me netko pretice? Sta ako sam bio zamisljen i jednostavno samo tako dao gas da ubrzam? Mene uopce ne interesuje sto bi me ti prebio, lako bi ja s tobom, mene interesuje sto bi rekla policija? :icon_rolleyes:
 
Član
tu nije bitno ko je brzi, ako je on izasao da te pretice ti njega ne smijes ometat. U tim situacijama ti ne smije biti bitno koje auto te pretice. Sta ti znas iz kojeg razloga te neko pretice, moze u tom autu biti neko povrijedjen, neko kome je svaki momenat bitan, navodim primjer normalno

a to sto sam napisao da bi te prebio nije bilo bukvalno, zezao sam se
da meni to uradis ja bi te zgurao s ceste, ostetio i tvoj i svoj auto:lol:
 
Član
Obostrana krivica. Rodjak nije dobro ocjenio gdje moze preteci a ti ubrzavao vozilu koje pretice (u testovima pise ako vas vozilo pretice trebate po potrebi smanjiti brzinu i pomjerit se u desno).
 

nec

Član
Glumiti mangupa sa obicnim dizelasima ne ide nikako zato jer je taj auto mrtav konj i bas treba dobra preglednost jer mu treba citava vjecnost za preticanje.
 
Član
Hmm nije sve tako bajno,mogla se desiti situacija da se ovaj s sdiem preracunao pa poceo kociti,sad zamisli scenu da si i ti krenuo kociti....fail.
Moje misljenje, dobro si uradio,gore si vidio da suprotno auto ide sporo,znao si da ti rodjak vozi sdi-a i da mu treba vjecnost,dao si gas,ovaj imao fore da se vrati.
Sve pet ;)
 
Član
nec je napisao(la):
ali sta ako ja nisam primjetio da me netko pretice? Sta ako sam bio zamisljen i jednostavno samo tako dao gas da ubrzam?

cuj zamislio,nema tu zamisljanja,,jedno oko na cestu drugo na retrovizor,,,a sad sta bi policija rekla nisam siguran,,ipak po propisu bi ga trebo pustit da te prestigne
 
da je ne daj Boze bio udes,niko ne bi mogao dokazat da si ti ubrzao,tako da bi pred zakonom bio cist,ali brate savjest je najpravedniji sud ;)

Ti moras takve situacije predvidjat dok si na cesti,jer da je tvoj rodjak morao birat direktni udes ili tebe zgurat s ceste,izabrao bi ovo drugo (ustvari ne bi izabrao,nego je to refleks,a refleks je nevoljna reakcija :icon_biggrin: ) tako da...retrovizor je u ovim slucajevima jako bitan :icon_twisted:

Uglavnom,tesko je dati pravi odgovor,jer meni se desavalo da kocim covjeku da se ubaci ispred mene,a on ne daje gas nego koci i pusta mene,pa ce on kao iza mene se ukljucit :123:
 
Administrator
ti si kriv. Naravno, tesko bi bilo dokazati da si ti ubrzao, ali vec su ti napisali da po zakonu ne smijes ubrzavati ako te neko pretice. Sta tebe briga cim on pretice? Eto znas kakav je motor kod rodjaka, a sta bi bilo da ne znas? To je sve procjena. Mozda on dobro poznaje svoje auto i mozda je napravio dobru procjenu, tj. mislio je da moze izvrsiti preticanje, ali si ga ti zaj*bao. Po meni to ubrzavanje je ogromni seljakluk
 
Član
Moraš pratiti saobraćaj i povremeno gledat u retrovizor i ako te neko obilazi ne ubrzavati ili usporiti vozilo.. A kuda će preticat ako ne može i to je loša procjena, ako je baš bilo usko onda je loša procjena ovog što je pretico, valjda znaš koliko ti treba sa tvojim autom da pretekneš ili usporiš.. stvarno smiješno, desi se da izletiš pa se odma vratiš, ali doći vrata do vrata, to je smiješno ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top