transformator

transformator

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
znali ko kako funkcionira transformator,imam jedan iz stare linije:D ima kabal ušteka se u struju na transformatoru ima neka elektronika valjda smanjiva struju na njoj spojito nekoliko žica na dvije daje 12volti za ostale neznam :D
kolko vati može dati taj transformator nema oznake... kako oni funkcioniraju ako se optereti jel se grije ili šta već znali ko
 
Član
koja je snaga to tesko mozes odrediti bez njegove deklaracije. sto se tice grijanja svaki trafo se grije bio on opterecen ili ne. razlog grijanja je mrolazak struje kroz namotaje i stvaranje magnetnog polja tj indukcije izmedju kalema (primar i sekundar). indukciom se struja prenosi sa jednog kalema na drugi. u zavisnosti od broja navojaka kalema na primaru i sekundaru dobije se odredjeni napon i struja na izlazu iz trafoa. frekvencija najcesce (ja mislim uvijek) ostaje ista i putem odredjenog spoja poluprovodnickih elemenata (grecov spoj) dobija se istosmijerni napon dok je na sam izlazima iz trafoa naizmejnicni napon

sematski prikaz trafoa

Schaltbild_Trafo.png


prikaz trafoa i ispravljackog dijela
psu-trafo-inhand.jpg


PS ovi okrugli dijelovi su kondenzatori i oni sluze za ispravljanje (filtriranje) struje jer iako ima grecov spoj ona nije idealno ravna i sa ovim se peglaju vrhovi i linija se dovodi u sto ravniji oblik

grecov spoj je spoj dioda. to je ova malo kockica na slici
power_supply.gif


ne znam vise sta da ti napisem. pitaj pa mozda ti mognem pomoci sta dalje
 
Član
mislim da taj transformator baca 9V, provjeri...multimetar u ruke i mjeri ;)
Snagu racunas P=I(jacina struje) * U(napon)
 
Početnik
Joj Trozicu kad sam god na ovom dijelu foruma, od ovog Transformator mi se ucini da pise Transformers i nesvjesno kliknem..:lol:
 
Član
lijepo EmirEX objasni...zavisi ti i od velicine trafoa, koju snagu ima...normalno, ako ima vise namotaja, daje vise struje i tako ostvaruje i vecu snagu...a kako gaga rece, spojis ga na onaj instrument (ne znam drugaciji naziv) i izmjeris...i onda pomnozis sa naponom i eto ti ga...
 

IGY

Član
Emire sjedi 5
mislim da ti sve objasnio detaljno i nema se sta vise dodati
ima jos par stvarcica ali bi te to samo zbunilo vise :mgreen:
 
Član
onaj gore na slici što netko u ruci drži, sličan mome skroz, moj je ručni rad iz srednje xD

cam00001gx4.jpg

loša slika, loš webcam

tip: TUO -snaga 50VA
230V, 0.22A, 50Hz -ulaz aka primar
10-0-10V, 2.5A -izlaz aka sekundar 2x10V

ko oće, 20€ xD
 
Član
u sustini transformator je samo ovaj dio sto ima i na zadnjoj slici.. on smanjuje-povecava amplitudu naizmjenicne struje.... a elektronika ispravlja-pegla taj napon...to je jednostavno kolo sa 4 diode i kondenzatorom...ima li u tebe ikakvih dioda i kondenzatoa...
 
Član
ja šta je elektroničara:) ja nemam šta više dodati a htjeo sam.. ljudi su ti sve fino objasnili
 
Član
a ja nisam niss dodao?hahaah
zezam se
rekli su ti vec sve
ako je "go" transformator onda je to za izmjenicnu struju,vjerovatno 220V/12V jer 90% uredjaja kojima treba transformator rade na 12V...nego ti multimetar u ruke i izmjeri...il ak si tanak s tim,odnesi u elektro servis,das covjeku petaka i izmjerice ti,ak pogresno okrenes mjerac opsega il onu tipku za odabir velicine koja se mjeri,moze ti lahko zveknut instrument
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top