Sta je to? strana 2.

Sta je to? strana 2.

Član
Da pitam...
Radi se o pomocnoj elektricnoj vodenoj pumpi (afterrun water pump, auxilery water pump), sta je pali, zasto i kad? :icon_confused:
Volio bi da mi neko malo pojasni osnovne stvari oko te pumpe i njenih funkcija :)
Auto: Golf 3 vr6 (neznam da li ima i na ostalim modelima, msm. da ima na Gti-u)
 

rs6

Član
RE: Pomocna vodena pumpa (malo pomoci)

rijesil ti grijanje bratac ? ne vidim teme nigdje, a vidim novu si pokrenuo pa reko da te pitam :)
 
RE: Pomocna vodena pumpa (malo pomoci)

Pomocna elektricna pumpa obicno je dolazila na "jacim" modelima pa je tako osim VW i Renault imao tu pumpu vode..Funkcija joj da poslije gasenja vozila voda i dalje kruzi kroz sistem kako bi isforsirani i pregrijani motor i dalje hladila..Moguca su velika ostecenja motora poslije gasenja, kada voda u sistemu prestane da kruzi a motor je i dalje usijan i vrel. Postoji "davac" ili ti ga senzor koji pumpu pali na odredjenoj temepraturi, slicno kao i ventilator hladnjaka i drzi ju upaljenu dok god temperatura motora ne padne do odredjene tacke...
 
Član
RE: Pomocna vodena pumpa (malo pomoci)

rs6 je napisao(la):
rijesil ti grijanje bratac ? ne vidim teme nigdje, a vidim novu si pokrenuo pa reko da te pitam :)

Skonto sam sta je u pitanju, ali nisam jos rijesio problem. Moram naci negdje kutiju sa klapnama i komplet one umsjerivace zraka u tabli i one klapne na njima... :) Dobro je da znam sta je problem sad je lako raditit :) hahahah

roki_actros je napisao(la):
Pomocna elektricna pumpa obicno je dolazila na "jacim" modelima pa je tako osim VW i Renault imao tu pumpu vode..Funkcija joj da poslije gasenja vozila voda i dalje kruzi kroz sistem kako bi isforsirani i pregrijani motor i dalje hladila..Moguca su velika ostecenja motora poslije gasenja, kada voda u sistemu prestane da kruzi a motor je i dalje usijan i vrel. Postoji "davac" ili ti ga senzor koji pumpu pali na odredjenoj temepraturi, slicno kao i ventilator hladnjaka i drzi ju upaljenu dok god temperatura motora ne padne do odredjene tacke...

Aha, svaka cast na odgovoru :) Fino objasnjeno!

I, da, jos nesto.... Da li ta pmupma radi kada se auto ugasi (to jest kad ova obicna stane) ili nekad moze da radi i dok je auto upaljeno? Neznam zasto ali meni se cini da se upali svaki put kad auto predje 4000obrtaja i opet ugasi kad obrtaji padnu ispod 4000. Kazem cini mi se, nisam siguran....
 
RE: Pomocna vodena pumpa (malo pomoci)

Ja sam nalazio da se ona upali i kad kontakt das, bar tako ljudi govore. Moze se i ona prespojiti da bude bez nje, ali nije dzaba bez razloga stavljena ;)
 
Član
RE: Pomocna vodena pumpa (malo pomoci)

Dobro kazes, nije dzaba postavljena... MA nema potrebe za prespajanjem, sve je ok samo onako otvorio temu da se malo raspitam kako i sta...
 
RE: Pomocna vodena pumpa (malo pomoci)

http://forums.fourtitude.com/showthread.php?3038022

Eto kako je rastaviti i napraviti ako prestane raditi, jest malo zajeb, ali bolje neg novu. Mislim da je kod tebe takva ;)
 
Član
RE: Pomocna vodena pumpa (malo pomoci)

roki_actros je napisao(la):
Pomocna elektricna pumpa obicno je dolazila na "jacim" modelima

zbog toga je ja imam na dizlu svom :cool::D
i da se zna, ista je na golfu 2 interkuleru, golf 3 VR, Golf 4...
 
RE: Pomocna vodena pumpa (malo pomoci)

VW ima izuzetno "mekane" glave, te su se vrlo cesto "krivile" pod temperaturom, pa se pribjeglo ovom rjesenju, kako ne bi bilo problema ;) Inace dobra stvarcica :)
 
Član
RE: Pomocna vodena pumpa (malo pomoci)

kod mene ona sluzi za hladjenje turbine... nekad se zna upaliti nakon gasenja motora, iako gledam da ako sam vozio pod jacim gasom da motor radi u leru pola minute, minut, da se turbina smiri...
 
RE: Pomocna vodena pumpa (malo pomoci)

Da, to je pravilno..Najveca smrt za turbine jesu upravo gaseri koji u mjestu nabiju blokadu pa cap kljuc na poziciju STOP..I ne valjaju onda turbo motori..Pa ima cak i gospode koja kaze da ne postoje turbo benzinci i tako..
 
Član
RE: Pomocna vodena pumpa (malo pomoci)

Imam jos jedno pitanje pa reko da ne otvaram drugu temu :)
Interesuje me sta je "to"? :) A to se nalazi sa desne strane auta (golf 3) Ispod filtera zraka, pored kraka sasije, okruglo (dimenzija pribliznih limenki piva) crno, plasticno. Na njega sa usisne grane dolazi jedno crijevo (valjda neki vakum) i os jedno providno, zuto... To je to sto ja vidim, a neznam sta vidim :) Zna li neko o cemu se radi? I za sta sluzi?
 
RE: Pomocna vodena pumpa (malo pomoci)

golf VR je napisao(la):
Imam jos jedno pitanje pa reko da ne otvaram drugu temu :)
Interesuje me sta je "to"? :) A to se nalazi sa desne strane auta (golf 3) Ispod filtera zraka, pored kraka sasije, okruglo (dimenzija pribliznih limenki piva) crno, plasticno. Na njega sa usisne grane dolazi jedno crijevo (valjda neki vakum) i os jedno providno, zuto... To je to sto ja vidim, a neznam sta vidim :) Zna li neko o cemu se radi? I za sta sluzi?

to ima i moj golf nisam ni ja znao sta je a sluzi ko kanister tj akumulira povratne gasove iz rezervara i idu u usis
 
Član
RE: Pomocna vodena pumpa (malo pomoci)

Imam instaliranu autodatu i dal izabrao sa manuelnom dal sa automatskom kontrolom grijanja na mapi mi izbaci to i oznaci kao neki isusivac :icon_question:
Eto pogledajte na netu "reciever drier"
a i ja sam konto da ima veze sa gorivom :) Ono zuckasto crijevo mi lici na crijevo od goriva :)
 
RE: Pomocna vodena pumpa (nova tema u temi)

Ja kako sam nasao na netu po tome, to je od klime, a moze biti i da je od goriva ;)
 
Top