Rezervni dijelovi - Original ili Kopija

Rezervni dijelovi - Original ili Kopija

Koje dijelove kupujete?

  • Originalne

    Votes: 10 18,5%
  • Zamjenske

    Votes: 10 18,5%
  • Kako kad , kombinacija

    Votes: 34 63,0%

  • Total voters
    54
Član
uvodnaslika.jpg


Naše je tržište preplavljeno zamjenskim rezervnim dijelovima koji su višestruko jeftiniji od originalnih. No, je li kupovanje zamjenskih rezervnih dijelova pametna odluka ili obično bacanje novaca?

Većina onih koja se našla u situaciji kupovine rezervnih dijelova za svoj automobil, vjerovatno je „naletjela“ i na „posebne ponude“ kod kojih je cijena pojedinog rezervnog dijela znatno jeftinija od one koju je istaknuo proizvođač automobila. Mnogi se zapitaju kako je to moguće, sumnjičavi su, no iskustvo nam pokazuje kako većina prihvata tu jeftiniju ponudu, razmišljajući – određena marka naplaćuje svoje ime, a zamjenski je dio jednako dobar samo što nije zapakovan u lijepu kutiju i nema znak marke.

Kopija nije dovoljno kvalitetna

Zamjenski dijelovi znaju biti jeftiniji i do pet puta od tvorničkog originala, no upravo kupovina tih dijelova u konačnici zna biti znatno skuplja. Uglavnom je riječ o lošim kopijama, napravljenim od materijala slabije kvalitete i bez potrebnih testiranja kakve provode svi proizvođači automobila. Inženjeri mašinstva tvrde kako je osnovna razlika između originala i kopije u načinu izrade samog dijela. To se, na oko, teško prepoznaje no kada se ta dva dijela stave na ispitni stol, kada se izmjere i testiraju, onda se prepoznaju očite razlike. Drugačija je geometrija, tehnologija izrade kod kopije je znatno jednostavnija, a specifikacija uglavnom ne postoji. Sve to nas navodi na zaključak kako kopija nikako nije preporučljiva.

Iskustva iz prve ruke

Evo i iskustva čovjeka koji se sam opekao. Vozač Toyote, stare 10 godina, koja je inače u vrlo dobrom stanju i kojoj je prvi vlasnik, kupio je jednom, nakon redovnih servisiranja u ovlaštenom servisu, zamjenske dijelove – lamelu kvačila, kočione obloge (popularne pakne) i zadnji lonac ispuha. Kaže, kako nikada prije nije razmišljao o neoriginalnim dijelovima no onda je pomislio pa zašto plaćati dvostruko više ako je riječ o istoj stvari. Ubrzo je, kaže, shvatio zašto. Kvačilo nikada nije hvatalo kao prije, ispuštalo je neugodan miris i, tvrdi, nema veze s originalnim. Uz to, raspalo se nakon samo 20.000 kilometara dok je original trajao 150.000 km.

Dijelovi se raspali

Za kočione pločice kaže kako se brzo troše, škripe, a smatra kako oštećuju i diskove. Ako vam one unište diskove onda se trošak penje na znatno veću sumu od one koju bi platili da ste kupili originalne pločice. Zadnji lonac nije radio probleme neko vrijeme no ubrzo se, kaže, raspao.

Ipak, na tržištu postoje i zamjenski dijelovi koji ne moraju nužno biti loši. U principu, njih je vrlo malo i zbog loših iskustava s nekvalitetnim kopijama, nikakvi zamjenski dijelovi ne zaslužuju preporuku. Jer vas jeftinija kupovina u konačnici može koštati znatno skuplje od originala.

Koje dijelove vi kupujete i kako ste zadovoljni, što kvalitetom, što cijenom ?
 
Član
RE: Rezervni dijelovi - Orginal ili Kopija

I jedne i druge, zavisi o cemu se radi :icon_biggrin:
 
Član
Za svoju Vectru sam par puta kupio ovdje NEoriginalni dio (kugle= fabricke bile 270.000, zamjenske ne mogu ni 5.000, dihtung poklopca motora= fabricki 250.000, zamjenski 3.000 maximalno). od tada dijelove za nju kupujem u inostranstvu, isto NEoriginalne(poznatog proizvodjaca ) ali se bar ne rade u kini i traju veoma dugo. Na svaki dio je obavezna garancija. ;)
 

MTR

Član
samo original ili zamjenske ali samo od jaceg brenda nego sto je OEM

npr kocnice ili original ili AP/Brembo
set kvacila ili original ili npr Sachs

itd itd , ipak je glava u torbi , sta trebam kocit sa nekim turskim ili kineskim smecem
 
Član
zavisi od toga koji je dio upitanju, jel neki bitalni ili ne ;)

znaci kombinujem, kocnice gledam da su orginal, dok recimo mp3 player ne mora biti :cool:
 
Ovisno o vrsti artikla, ali do sada ih nije puno trebalo, potrefio sam na Mercedesa w123 među Astrama H :D

..ako me razumijete :icon_smile:
 
Član
Porschefan je napisao(la):
Ovisno o vrsti artikla, ali do sada ih nije puno trebalo, potrefio sam na Mercedesa w123 među Astrama H :D

..ako me razumijete :icon_smile:

Nesto kao moja Vectra:icon_smile:
NEUNISTIVO;)
 
Član
trenutno na trzistu se zna sta je prva ugradnja sta je kopija a sta orginal.
za neka vozila koja su se davno prestala proizvoditi prakticno ne postoje orginalni dijelovi negodijelovi kvalitete prve ugradnje. raja konta ako kupi krajnicu za golfa u asa-i da ce ona trajati 100godina. nece 100% trajati puno duze od one kupljenje od proizvodjaca koji radi dijelove prve ugradnje, dok od kineskih i slicnih kopoija ce trajati to je sigurno. proizvodjaci koji rade dijelove prve ugradnje su valeo, ferodo, good year, Fram, unico, boge, bilstein, i slicni. ako ima neko instaliran TecDoc program u njemu se tacno moze vidjeti jer je naznaceno koja firma radi dijelove prve ugradnje akoje firme rade kopije.

eto toliko zasad od mene.
 
Početnik
Ugl vitalne sklopove tipa kocnice oko motora i sl donese mi jaran iz ovlastenog uz predodzbu racuna i sl a ovako neke manje bitnije stvari uzimam u nas u gradu kod komsije gdje i servisiram auto.Dosad su mi se zamjenski dijelovi pokazali isto dobri i kvalitetni kao i originalni ali uzimam kvalitetnije zamjenske npr na zamjnei ulja imam filter od 8 i filter od 14km uzmem onaj od 14 i sl.Ugl kako kad ali u principu i zamjenski su mi se pokazali extra stoga nebjezim od njih. ;)
 
Super Moderator
a zavisi kako sta... evo neko je naveo filtere npr. fram... za focusa uzmem taj zracni filter i nije nikako jeftin, preko 40KM kosta znaci da je poprilicno kvalitetan ;) i jos pored toga filter za focusa nigdje nisam mogao naci vec sam narucivao i cekao par dana
 
Član
Kako kad ako auto mislim voziti jos koju godinu normalno da necu uzimati orginalne djelove ali necu ni da ga vozim pokvarenog a zavisi sta je i isplatljivije ali orginal je orginal;)
 
Član
moram napisati .... juce(ustvari jutros) sta mi se desilo... odem do motrex-a u tz da kupim mandzetnu i krajnicu za polo, lik po broju sasije nadje koji su dijelovi da ne bi bilo zabune neke....
juce-sinoc da namontram krajnica ok... mandzetna(nisam imao razlog da isprobavam jer kontam mora odgovarati po broju je nekom valjda nije djaba trazio broj sasije, mora odgovarati) namontiram podmazem sve ok da stavim selnu- na kineticki onaj siri dio mandjetne prevelikk :( ima toliko lifta da cigara moze proci okolo, nemoguce sa selnom to regulisati jer je materijal plastika -guma malo tvrdji, skinem to ocistim mandzetnu obrisem upakujem u kutiju u kojoj je doslo jutros u trgovinu da vratim.. tako i tako je po broju si mi dao medutim nestima, kaze lik pa sto nisi prvo probao ja ti ovo ne mogu primiti nemas masti koja dodj u paketu plus stavljana je mandzetna i kutija otvarana imaju tragovi koristenja nece mi dobavljac prihvatiti... i tako 24 km ispade baceno u vodu plus izgubljen dan :( ali poslao sam im mail u centralu sa prigovorom pa cemo vidit sta ce biti :)), odem do nekog lika sto prodaje dijelove uzmem od golf3 cini mi se mandzetnu za 7km i naguram je nekako i radi bez problema.... da sam kupio na pijaci ili neki noname shop dijeova pa ne bi mi bilo zao, al ovako platis skuplje i..:icon_mad::icon_mad::icon_mad:
 
Član
Ovako inace gledam da kupim origigi, al radnje tipa Motorex, Riko, Sprint itd, na stanju nemaju originalne dijelove vec su vecinom zamjenski, dosad sam uzimao plocice jedne potrosene nakon 8 mjeseci cirka 20000 km a druge dva mjeseca trajale i na jednom kocenju feroda se prepolovila, jos su bile Ferodo fola....
Set kvacila zamjenski neki je uzet bio jer naravno nema originala 18000 presao raspolovio se, a nije bio dobar cim sam ga postavio al hajd kontas nalece, a auto mi trebalo to je i moja greska sto nisam odma vratio..
To su moja neka iskustva sa neorginalnim dijelovima...mislim da je bolje sacekat originalni dio i platiti ga vise nego uzeti neorginalan, al ako je nuzda da moras zamiojenit onda ne bjezim ni od neorginalnog jeste da ce krace trajati al i on moze posluziti neko vrijeme....
I naravno izbjegavam Motorex :D
 
Top