Punto nece da upali

Punto nece da upali

Član
pozdrav svima,
imam problem o kojem bih htio prvo da se informisem kod ostalih prije nego odvezem majstoru, pa ako je neko imao slican neka podijeli...
imam fiata punta 1.2 16v 2001g koji je preko zime stajao na parkingu i nije bio paljen po dva mjeseca. nedavno kad sam krenuo da upalim akumulator je izdahnuo pa sam punta upalio preko klema sa drugog auta. punto je radio, akumulator se dozvao i ostavio sam ga tako. nakon mjesec dana krenuo sam da upalim auto, s namjerom da idem na servis da ga sredim za voznju, ali nije htio upaliti, ni da zavergla. opet sam preklemovao sa drugog akumulatora, dobio kontakt, popalile se sve lampice na tabli, svjetla rade ali kad okrenem kljuc sve se pogasi. nece ni da zavergla. samo se cuje neki "skljoc" i sve lampice se pogase i kazaljke padnu.
gdje bi bilo najbolje da ga odvezem? u stvari, meni treba doci majstor da ga upali prvo.
nadam se da sam bio dovoljno detaljan, hvala na svakoj pomoci!
 
Član
dipling je napisao(la):
pozdrav svima,
imam problem o kojem bih htio prvo da se informisem kod ostalih prije nego odvezem majstoru, pa ako je neko imao slican neka podijeli...
imam fiata punta 1.2 16v 2001g koji je preko zime stajao na parkingu i nije bio paljen po dva mjeseca. nedavno kad sam krenuo da upalim akumulator je izdahnuo pa sam punta upalio preko klema sa drugog auta. punto je radio, akumulator se dozvao i ostavio sam ga tako. nakon mjesec dana krenuo sam da upalim auto, s namjerom da idem na servis da ga sredim za voznju, ali nije htio upaliti, ni da zavergla. opet sam preklemovao sa drugog akumulatora, dobio kontakt, popalile se sve lampice na tabli, svjetla rade ali kad okrenem kljuc sve se pogasi. nece ni da zavergla. samo se cuje neki "skljoc" i sve lampice se pogase i kazaljke padnu.
gdje bi bilo najbolje da ga odvezem? u stvari, meni treba doci majstor da ga upali prvo.
nadam se da sam bio dovoljno detaljan, hvala na svakoj pomoci!

Po tome što ti kažeš je alnaser,ili uzemljenje na alnaseru.Probaj zovni bihamk,pa ako oni mogu šta da urade.Ako ne imaš onog majstora nihada na grbavici za alnasere.
 
vjerovatno da je do alnasera ili do bendixa(dio alnasera) moguce je da je zakovao stajajuci pa time pada napon pri verglanju, ili kao sto skoya rece da je losa masa na njem..sta god prvo ovo gledaj..
p.s probaj udariti alnaser malo..ne jako..vec kuckati u trenutku dok (neko vergla) cesto zna proraditi -al privremeno :=)
 
Član
ili pak da je akumulator skrozz slab :) ja sam imao situaciju da ni na kablove ni palilo.. . Posudi aku od nekoga,pa pokusaj,nema veze ako je veci gabaritno, skini svoje plastike oku akumulatora i nakaci aku samo za testiranje. . . Pokusaj ovo pa javi
 
moze da bude da su zalijepili polovi na anlaseru i onda rotor nemoze da okrene od magneta.znam za dosta takvih slucajeva,a moze da bude i automat za izbacanje bendiksa.
 
Član
kakvi anlaseri i automati...kakvi su ti prenosni kablovi?Akumulator svoj izvadi,ocisti kleme,ubaci drugi akum,ne novi vec koristen i upalices auto bez problema,kupi nov akum,ostavi auto da radi,upali pozicije i polako skini taj stari i ubaci novi i imas akumlator za narednih 5-6 god -ako vozis redovno auto ako stoji duze moras izvaditi akum,i dofilati preko punjaca
 
Član
amkos je napisao(la):
kakvi anlaseri i automati...kakvi su ti prenosni kablovi?Akumulator svoj izvadi,ocisti kleme,ubaci drugi akum,ne novi vec koristen i upalices auto bez problema,kupi nov akum,ostavi auto da radi,upali pozicije i polako skini taj stari i ubaci novi i imas akumlator za narednih 5-6 god -ako vozis redovno auto ako stoji duze moras izvaditi akum,i dofilati preko punjaca

izuzev ako je aku losh i da mu prilikom paljenja padne napon... on ovako moze pokazivati napon sve ok i da ga napunis ali pod opterecenjem-paljenjem je total slabb:icon_exclaim:
 
Član
Samo akumulator los skroz a nema dovoljno struje preko kablova da ga pokrene
ubaci dobar akumulator i odma ce da upali 100%
 
Top