Profil gume

Profil gume

Član
Pozdrav, trenutno na autu je 195/50/15, bile su 14", ali je dosta udobnije sa 15" radi nižeg profila vjerovatno, međutim volan je baš težak postao, pa se bojim da ne ode električni servo od tog dodatnog napora a i na tehničkog kažu da je preširoko za trap.

Felge su 6.5J 15", koje su ostale "popularne" dimenzije užih guma, tipa 185 itd?

Hvala.
 
Član
Niza guma, tj. guma nizeg profila nikako ne moze biti udobnija od gume sa visim profilom ... :icon_question:

A te "lovacke" price o razvaljivanju trapova slobodno zaboravi, to nema veze ni sa cim.
Ja kad sam kupio Astru, ustanovljeno je da letva volana (elektro-servo) malo curi, znaci da je oslabljena bila sama od sebe. Tada su gume bile 215/40 17 na 7.5J felgama. Vec tri godine vozim 225/40 18 na 8J a letva jos nije crkla. I dalje po malo curi, ali radi besprijekorno. Kugle sam promijenio samo jednom u ove 4 godine kako je kod mene.
Ako mislis kupovati kugle od 15 KM, onda stavi tockove od romobila, mada mislim da ce ti i tada krepavati...
 
Član
Znači šuplja :D Ne znam stvarno kako ali jeste :icon_eek: 14" su bile 185/65 ako se ne varam, i baš je bilo knap do blatobrana. Sa ovim 15" ima dosta više prostora između točka i blatobrana, pa kontam da nije radi toga. Volan je osjetno teži, ali auto izgleda moćno :D Samo pitam da nije preširoko. Hvala :cool:
 
Član
Idealna dimenzija bi ti bila 175/55-15. Znači obim točka i visina gume ostaju isti ,samo gazeći sloj uži što će najviše goditi motoru tj. performansama i potrošnji a vjerovatno će manje opterećivati elemente trapa , ali što Topić kaže , nisu gume presudne , najviše trapu kumuju rupe i ivičnjaci.
Ja bi išao na užu gumu najviše zbog performansi , jer na tim slabim motorima se najviše osjeti , znam iz ličnog iskustva , na mom Puntu 1.2 44kw su bile 195/50-15 ljetne , a kad mu stavim zimske 165/65-14 kao da ga čipujem:lol: ,baš se osjeti razlika.
 
Član
slazem se da sire gume opterete slabije motore osjetno...ja bi isao na 165/50 :cool:
mocno izgleda a nije siroko :)
 
Član
djordjep je napisao(la):
Idealna dimenzija bi ti bila 175/55-15. Znači obim točka i visina gume ostaju isti...

Gdje ti to izracuna??? :icon_rolleyes:

Deyo je napisao(la):
Ne znam stvarno kako ali jeste :icon_eek: 14" su bile 185/65 ako se ne varam, i baš je bilo knap do blatobrana. Sa ovim 15" ima dosta više prostora između točka i blatobrana, pa kontam da nije radi toga. Volan je osjetno teži, ali auto izgleda moćno :D Samo pitam da nije preširoko. Hvala :cool:

NIsi se onda dobro izrazio ... ;) Ti si napisao da su te 15-ke udobnije.

A sad ti djeluje da ima vise prostora izmedju gume i blatobrana zato sto ti se promijenio ukupni obim tocka. Sad ti je obim nesto manji od tih 14-ki i odmah je rupa veca. Volan ti je tezi zato sto je guma sira, ali ne sekiraj se, sigurno nije presiroko. A idealna dimenzija za tebe bi bila 185/60 15 (mislim da te dimenzije nisu ni skupe) jer bi ti obim tocka bio unutar granice tolerancije. Sad ti i sat laze, tj pokazuje ti vise nego sto stvarno vozis (po kalkulatoru otprilike 3.5 km/h na 100 km/h), a sa 185/60 15 bi to odstupanje bilo dosta manje, tj. zanemarivo. (oko 1 km/h)
 
Član
Nisam, volan stoji ukrivo a auto ide pravo :D Ne baca u stranu ni kada se koči. Samo su točkovi balansirani.
 
Član
mtopic je napisao(la):
djordjep je napisao(la):
Idealna dimenzija bi ti bila 175/55-15. Znači obim točka i visina gume ostaju isti...

Gdje ti to izracuna??? :icon_rolleyes:

Deyo je napisao(la):
Ne znam stvarno kako ali jeste :icon_eek: 14" su bile 185/65 ako se ne varam, i baš je bilo knap do blatobrana. Sa ovim 15" ima dosta više prostora između točka i blatobrana, pa kontam da nije radi toga. Volan je osjetno teži, ali auto izgleda moćno :D Samo pitam da nije preširoko. Hvala :cool:

NIsi se onda dobro izrazio ... ;) Ti si napisao da su te 15-ke udobnije.

A sad ti djeluje da ima vise prostora izmedju gume i blatobrana zato sto ti se promijenio ukupni obim tocka. Sad ti je obim nesto manji od tih 14-ki i odmah je rupa veca. Volan ti je tezi zato sto je guma sira, ali ne sekiraj se, sigurno nije presiroko. A idealna dimenzija za tebe bi bila 185/60 15 (mislim da te dimenzije nisu ni skupe) jer bi ti obim tocka bio unutar granice tolerancije. Sad ti i sat laze, tj pokazuje ti vise nego sto stvarno vozis (po kalkulatoru otprilike 3.5 km/h na 100 km/h), a sa 185/60 15 bi to odstupanje bilo dosta manje, tj. zanemarivo. (oko 1 km/h)





svaaka cast dobro si mu rekao da mu laze sat ali druze i ti ako si stavio 225 40 r18 i tebi onda laze sat.
 
Član
Nema veze sto ne baca, dlaku da se fula sve ce biti ok, al' ce volan biti prelagan, ili pretezak, ovisno o tome u kom smjeru su fulani tockovi :D
 
Član
Baš je pretežak, a bio je k'o perka, pričam o Corsi C, na Corsi B isto je sa 13" na 14", pa skroz mala razlika, jesu malo uže gume.

Hvala, Topić, znam da sat laže i da je drugi obim točka, powered by SM pa ne smeta :D I ja vjerujem da nije to nešto strašno široko jer dosta koristi ovu 195/50/15, ali vjerovao ili ne, udobnije je :D (inače su ove C neudobne, pa sam pomislio biće još gore sad, ali jok)
 
Udobnije je upravo zbog većeg opsega točka.... ;)

Kod mene je Astra na serijskim 16" / 55 a kolega ima istu Astru ali na 17" /45, sve tvorničke dimenzije, njegova na 17" puno udobnija...
Vjerujem da je isti učinak i na Corsi 14 na 15...
 
Član
mtopic je napisao(la):
djordjep je napisao(la):
Idealna dimenzija bi ti bila 175/55-15. Znači obim točka i visina gume ostaju isti...

Gdje ti to izracuna??? :icon_rolleyes:

Pa kako se računa visina gume?!
Konkretno znači za 175/55 je 55% od 175mm gazećeg sloja a u 195/50 ti je 50% od 195mm ,i kad se to sračuna , razlika ti je u milimetar u korist 195-ice , što je zanemarivo ,šta znači da obim točka ostaje otprilike isti.

A idealna dimenzija za tebe bi bila 185/60 15 (mislim da te dimenzije nisu ni skupe) jer bi ti obim tocka bio unutar granice tolerancije. Sad ti i sat laze, tj pokazuje ti vise nego sto stvarno vozis (po kalkulatoru otprilike 3.5 km/h na 100 km/h), a sa 185/60 15 bi to odstupanje bilo dosta manje, tj. zanemarivo. (oko 1 km/h)


[/quote]
Sa tom dimenzijom bi izgledala smiješno , ko neki SUV , previsoko je to za Corsu B ,ta guma je taman za Astru G.
 
Član
nesobrzi je napisao(la):
svaaka cast dobro si mu rekao da mu laze sat ali druze i ti ako si stavio 225 40 r18 i tebi onda laze sat.

Znam da laze. Trebao bi ici na 215/35 18, ali ta guma mi je bila teska za naci, a i bila bi najvjerovatnije pretvrda za voziti se, pa sam se odlucio za ovu.

Porschefan je napisao(la):
Udobnije je upravo zbog većeg opsega točka.... ;)

Ta razlika u udobnosti moze biti samo ako je razlicit proizvodjac gume, a nikakve veze nema sa obimom tocka. Logicno je da ako smanjis profil gume da ona mora biti tvrdja. Jedino kazem da mozda ima razlike izmedju proizvodjaca u tvrdoci gume, pa da se dobije neki privid udobnosti. A ako uzmes npr. Michelin i njihove gume i poredis 205/40 i 205/50 nikako ova sa /40 ne moze biti udobnija.

A jos da te pitam koja je sirina gume kod tebe, a koja kod kolege? Jer nije isto ako je kod tebe 195/55, a kod njega npr. 225/45. Normalno je da ce u ovom slucaju njegova guma biti udobnija, jer je vislja.
 
Top