Problem sa paljenjem kad je hladan

Problem sa paljenjem kad je hladan

xrx

Član
RS TURBO je napisao(la):
To dvoje provjeri, a mozes onda i provjeriti isto tako ispitati dali ima snage akumulator kod mehanicara svog. Nema veze sto je nov on moze biti slab jer je npr. stojao 4-5 godina kod prodavca i sad kad ga kupis nema punu snagu...Grijace mozes i sam provjeriti na slijedeci nacin:
nadji licnasti deblji kabl i skini onu bakrenu zicu sto povezuje grijace (bilo bi pozeljno da skines i klemu sa akumulatora), kad si sikuo onu bakrenu zicu sto povezuje grijace onda stavis tu debelu zicu na grijac, a drugi kraj zice trljas od + klemu akumulatora. Ako iskri fino onda je grijac ispravan i tako ides sva cetiri ako ne iskri to znaci da ne valja grijac. Jos nesto da te pitam kad verglas dali ti vergla normalno ili otezano i kad vergla jeli se anlaser cuje fino normalno ili otezano i kao da grebe u anlaseru?

Vergla poprilicno otezano,brze nego kad je akumulator pri kraju, i sav se trese kao sto si prije rekao. Sto ga vise verglam on sve brze vergla dok konacno ne sastavi (izmedju toga naravno moram prekidat kad prekine verglat). Hmmm anlaser se fino cuje i nema grebanja.
 
Član
Jeli ti se kad desilo da krenes verglati a on nista pa tek onda pocne verglati? Ako jeste onda ti lako mugu biti cetkice na anlaseru da su potrosene pa nema snage da okrece. Kad odu cetkice on nekad nece da zavergla nego samo cujes tak-tak i to je to a onda kad ponovis hoce i teze vergla i sporije vergla i isto tako vergla pa stane pa tek kad stane 2-3 sekunde opet mozes verglati. A dok je motor ugrijan trebao bi isto tako verglati ili malko bolje ali ne onako fino i zdravo nego malo bolje kad je vruc...
 

xrx

Član
RS TURBO je napisao(la):
Jeli ti se kad desilo da krenes verglati a on nista pa tek onda pocne verglati? Ako jeste onda ti lako mugu biti cetkice na anlaseru da su potrosene pa nema snage da okrece. Kad odu cetkice on nekad nece da zavergla nego samo cujes tak-tak i to je to a onda kad ponovis hoce i teze vergla i sporije vergla i isto tako vergla pa stane pa tek kad stane 2-3 sekunde opet mozes verglati. A dok je motor ugrijan trebao bi isto tako verglati ili malko bolje ali ne onako fino i zdravo nego malo bolje kad je vruc...

Nije mi se to desavalo...
A kad je vruc pali na pola kljuca...
Cudno je skroz i svi mehanicari se cude jer taman kad treba da sastavi, prestane da vergla i cuje se nekakav sum koji jos nisam skontao odakle dolazi. Jedno vrijeme sam sumnjao na alarm posto je spojen na bosch pumpu. Desvalo se da se zakljuca alarm kad dam kontakt pa onda nece ni da vergla, nema ni onog klikanja kad okrenes kljuc, pa moram izbacit kljuc i ponistit alarm ...ma ludnica :) Uglavnom nije to,to je rijeseno
 
Član
Ako ti se cuje to kad stane nesto slicno kao struja (BZZZZZZZ ili GRRRR tako nesto slicno) to ti se cuje anlaser jer ne moze proci dovoljno struje kroz cetkice pa nema snage okrenuti. Lako je moguce da su ti cetkice na anlaseru otisle, a ako imas dobar i jak letkol (lemilicu) mozes ih i sam zamijenuti nije tesko samo sto treba zivaca malo :)))
 

xrx

Član
RS TURBO je napisao(la):
Ako ti se cuje to kad stane nesto slicno kao struja (BZZZZZZZ ili GRRRR tako nesto slicno) to ti se cuje anlaser jer ne moze proci dovoljno struje kroz cetkice pa nema snage okrenuti. Lako je moguce da su ti cetkice na anlaseru otisle, a ako imas dobar i jak letkol (lemilicu) mozes ih i sam zamijenuti nije tesko samo sto treba zivaca malo :)))

Uh neda mi se peglat sa tim, kod elektricara i gotovo :)
Nadam se da je do toga i da motoru nije nista jer me je zadnji put oderao, sekunda je falila da ga se odreknem :)
 
Ima jos jedna mogucnost ako si mijenjao grijace obicno ljudi uzimaju ove jeftinije a tu nastane problem nisu kod svih vozila grijaci iste duzine pa nemoze da zapali naftu, imao sam priliku vidjeti gdje ljudi na opela stave golfov grijac i naprave problem jer je opelov grijac oko 40 Km kom a razlika u duzini je 15 mm. i nece da pali hladan a topal bez problema. pokusaj usporediti origonal fordove grijace sa tim sto su na tvom motoru, pa ces vidjeti razliku
 

xrx

Član
Simunovic Sladjan je napisao(la):
Ima jos jedna mogucnost ako si mijenjao grijace obicno ljudi uzimaju ove jeftinije a tu nastane problem nisu kod svih vozila grijaci iste duzine pa nemoze da zapali naftu, imao sam priliku vidjeti gdje ljudi na opela stave golfov grijac i naprave problem jer je opelov grijac oko 40 Km kom a razlika u duzini je 15 mm. i nece da pali hladan a topal bez problema. pokusaj usporediti origonal fordove grijace sa tim sto su na tvom motoru, pa ces vidjeti razliku

To je vrlo moguce jer mi je taj "majstor" naplatio 4 grijaca a zamjenio 3...jedan, koji je tesko dostupan, nije. Kad je reklamirano to kaze "mrsko mu se bilo zavlacit da zamjeni taj grijac koji je ionako radio" :icon_mad::icon_mad:
Tako je vrlo vjerovatno da je uvalio neke ljeve grijace...sta ces,covjek se uci dok je ziv :)
 
Član
hehe Na prvom cilindru sigurno nije mijenjao jer on dodje zavucen kod bosh pumpe :icon_smile: a sto se tice toga ja ne znam da bi anlaser stajao kad bi verglao ako ne valjaju grijaci :icon_question: on bi morao verglati kad nebi radili nijedan ali bi samo verglao i verglao i verglao :D a kod tebe vergla i stane i onda moras vratiti kljuc pa opet verglati... jer kod tebe ako tako anlaser stane mogu ce je 70-80% da je do njega jer on ne smije stajati na verglanju. Poz
 

xrx

Član
RS TURBO je napisao(la):
hehe Na prvom cilindru sigurno nije mijenjao jer on dodje zavucen kod bosh pumpe :icon_smile: a sto se tice toga ja ne znam da bi anlaser stajao kad bi verglao ako ne valjaju grijaci :icon_question: on bi morao verglati kad nebi radili nijedan ali bi samo verglao i verglao i verglao :D a kod tebe vergla i stane i onda moras vratiti kljuc pa opet verglati... jer kod tebe ako tako anlaser stane mogu ce je 70-80% da je do njega jer on ne smije stajati na verglanju. Poz

Znam i ja da bi verglao do beskraja da su grijaci ali sam isao cisto na to da otklonim i tu mogucnost :)
Idem danas da mi pogledaju anlaser pa javim sta je bilo
 

xrx

Član
Ipak je bilo do anlasera. Otisle mu cetkice i nekakav zubcanik zbog kojeg je dodatno proklizavao. Jutros upali bez neke muke :cool:
Jest da je i dalje ko traktor dok se ne zagrije...ali to moze cekat neke bolje dane :)
Hvala svima na pomoci , pogotovo RS TURBO ;)
 
Član
Nema na cemu i drugi put ;) a taj zupcanik sto kazes to mu je bendiks otisao :icon_biggrin: aj bas mi je drago sto si to rijesio :123:
 
Top