prijavljivanje psa, papiri, pasos itd???

prijavljivanje psa, papiri, pasos itd???

Član
pozz raja, imam jedno pitanje vezano za pse. namjeravam da kupim psa u toku sljedece sedmice, ali fazon je sto ovaj covjek sto prodaje nema papire od steneta, ali ima papire od roditelja, ali ja necu jos nista njega da pitam vezano za ovo da mi ne bi opalio neku suplju samo da proda, pa kasnije sranje. u glavnom ineteresuje me da li cu ja moc izvadit papire, pasos itd za to stene ako imam recimo fotokopirane papire od roditelja ili mora bit orginal itd. nemam nikakvog iskustva s ovim stvarima, pa bi zamolio da me neko uputi ko se bolje razumije

hvala puno u naprijed ;)

pozz
 
Član
mislim da on mora prvo prijaviti cijelo leglo da bi ti mogao dobiti papire za stene,al provjeri u veterinarskoj stanici
 
Član
haha kako brate suspendovan, e svasta. ma dobro nemam ja namjeru vodit tog psa na izlozbe i te stvari, jer ga ne uzimam zbog toga, nego zato sto hocu da imam kucnog ljubimca, a vec dugo trazim ovu vrstu i sad mi je naletilo i tako. al ja hocu da imam neki oblik vlasnickog lista ili nesto, za ne daj Boze ako se izgubi pa ako ga neko nadje da mogu dokazat da je moj pas i da mogu izvadit pasos za njega ako bi isao van bosne sa psom, eto to mi treba u sustini.

malo sam ovo proguglo u medjuvremenu i nasao sam na jednom forumu da samo treba odvest psa kod veterinara, on mu stavi neki cip u vrat i automatski se dobije pasos, pa eto ako moze neko samo ovo potvrdit 100%, to je to onda.
 
Član
RFID_hand_1.jpg


Stavi se RFID u vrat, preko injekcije, košta oko 20-30KM, veterinar prijavi taj broj u međunarodnu bazu podataka, da pripada tom psu, tako da uvijek mogu identifikovati, na granici i tako, samo što kod nas mislim da rijetko koji prelaz ima čitače tako da je bilo slučajeva da ako ideš sa psom, šalju te na drugi prelaz, što je nečuveno.
Papire o porijeklu, ili ti pedigre zaboravi, ali pasoš možeš dobiti, to je obična knjižica, idi kod nekog veterinara/kliniku i raspitaj se, bitno je samo da je pas cijepljen protiv bolesti, i možeš dobiti pasoš.
 
Član
postoji i mogucnost da leglo prijavi u srbiji ili hrvatskoj malo ce vise platiti i dobijes papire koji vrijede a BiH papiri isto ko da ih pas i nema :D
a inace koja je pasmina?
 
Član
hvala na odgovorima, al eto ispade da necu uzet ovog sto sam planirao, pas je rase beagle, a ovaj lik je imao dva zenska i jednog muskog, ja sam htio ovog muskog i skoro se dogovorio za kupovinu, a on mi javio jutros da je prodan taj muzijak i da imaju jos dvije zenke ako hocu, a zenke mi ne odgovaraju tako da jbg.
 
Član
Deyo je napisao(la):
RFID_hand_1.jpg


Stavi se RFID u vrat, preko injekcije, košta oko 20-30KM, veterinar prijavi taj broj u međunarodnu bazu podataka, da pripada tom psu, tako da uvijek mogu identifikovati, na granici i tako, samo što kod nas mislim da rijetko koji prelaz ima čitače tako da je bilo slučajeva da ako ideš sa psom, šalju te na drugi prelaz, što je nečuveno.
Papire o porijeklu, ili ti pedigre zaboravi, ali pasoš možeš dobiti, to je obična knjižica, idi kod nekog veterinara/kliniku i raspitaj se, bitno je samo da je pas cijepljen protiv bolesti, i možeš dobiti pasoš.

100 % istina ...
 
Član
ne moras nikakve podatke o psu imat. dovoljno je da odes veterinaru sa stenetom, kazes da hoces pasos da mu radis. ide vakcina, ciscenje od buha i chip, zavisno koliko je staro stene i koja je rasa, toliko placas. ja sam prije par mjeseci za pekinezera izvadio pasos. 80km izaslo sve.
 
Član
Prijatelju Pedigre ti ne znaci nista ;) nemoj da mislis ako pas ima pedigre da je cistokrvan i to ;) ako kupujes psa zbog krvi onda kupuj od poznate uzgajivacnice ili on nekog tkomu vjerujes ako uzimas psa zato sto volis pse onda ti pedigre nije bitan . :icon_smile:
 
adem93 je napisao(la):
Prijatelju Pedigre ti ne znaci nista ;) nemoj da mislis ako pas ima pedigre da je cistokrvan i to ;) ako kupujes psa zbog krvi onda kupuj od poznate uzgajivacnice ili on nekog tkomu vjerujes ako uzimas psa zato sto volis pse onda ti pedigre nije bitan . :icon_smile:

Mislim da grijesis, jer pedigree i jeste dokaz da je pas cistokrvan, a i kod nas imas odgajivaca koji vade papire u srbiji ili hrvatskoj, jer ovi nasi nisu priznati od FCI, jer smo izbaceni zbog neslaganja tri covjeka koji su napravili svoje tzv saveze, to sto ti kazes da ako imas psa sa pedigree-om nije dokaz da je cistokrvan je sig zbog toga sto znas ljude koji muljaju sa papirima i podvaljuju neke druge papire za pse koje prodaju
 
Početnik
Pedigre uopste nemora znaciti da je pas cistokrvan i to..Jednostavno se nadju kupe gotovi papiri od nekog dr psa i prisvojis ih svom psu,ako ih vec nema..Sto se tice pasosa,kod nas je 40km znam jer sam skoro vadio za svoje gonice,rodovnik ko rodovnik ti nista neznaci i negarantuje,ali lijepo ga je imati..bitno ti je samo da znas porijeklo psa i njegove glavne odlike i to je to..Papire uvjek mozes nac ;)
 
Top