Preporuka fotoaparata do 500KM/ polovan

Preporuka fotoaparata do 500KM/ polovan

Član
@deyo: sad je 20D bolji od moje alfe? pojasni...sto se mene tice,ne bih mijenjao...jedino sto je meni bolje kod canona je dostupnost opreme...
btw,stavio sam ovog mistergrina pored rijeci TUSI,jer se zezam,tesko za shvatit?
sto se mene tice,nikad ne bih kupio tijelo sa 50k ispucanih fotki,da moram mislit kad ce crknut...
nista vezano za tvoj aparat,znas i sam koliki je shutter lifetime,tako da...neka hvala...btw,nije to los aparat za to para...
 
Član
http://snapsort.com/compare/Canon_EOS_20D-vs-Sony_Alpha_DSLR-A200

Jeste bolji (pitaj Erola :D), kod tebe je CCD senzor, i naspram CMOS je lošiji, najviše po noći, dok je kod tebe noise naglašen (ako se sjećaš postavio sam ti u temi "ispeglaj ovo" ali nisi skontao o čemu pričam), 20D ima karakteristike 5D... drugo, objektivi... ostalo manje-više, ne pravi sam aparat fotku već objektiv i onaj iza njega :)

Shvatio sam ja mrgrin ne brini :) Što se tiče shuttera, to niko ne zna, koristio sam 5D sa 200.000 nije mu ništa, a nekima ode na 50.000, meni je bio otišao shutter button, i to sam zamjenio, a serviser koliko je mogao na oko vidjeti, ostalo je u dobrom stanju.

Free-shipping-Original-Shutter-Button-for-Canon-10D-20D-30D-40D-Digital-Camera.jpg


meni uopšte nije bitno koji je "bolji", samo konstatujem prema iskustvu :cool: kakav god da je, SLR je SLR :icon_smile:
 
Član
sjecam se,i nisam skontao,jer su moje fotke obradjene pluginom,tako da noise manje-vise skroz nestane,e sad,sta si ti vidio na tom dijelu fotke sto si postavio,veze nemam...
a sto se tice shuttera,kazem ti,nije problem hoce li on crknuti ili nece,nego meni bi stvarao neki osjecaj da ce crknut,sto se vise blizi nekoj brojci koju je fabrika deklarisala...
crkaju aparati i sa par hiljada okidanja,nije mjerilo...
sto se mene tice,Panasonic Lumix FZ50,strasno dobar aparat,imao,skljocao,dobre fotke pravi...moze se naci do 400KM polovan,ja sam svoj za 340KM prodao,sad mi malo zao:D
to govorim za klasu zoomera...ako vec ne nadje odgovarajuci SLR za to para...
objektiv kod ovog panasonica je poprilicno dobar,mislim,s obzirom da je fiksan:icon_smile:
 
Član
masala, krenulo se pisati :icon_smile:

Deyo, pisao sam ti na pm ;)

a sta mislite o ovom?
mogu ga u neku zamjenu dobiti

http://www.pik.ba/artikal/2045525/olympus-e-450/
 
Član
Slabo je to za te pare + nećeš moći stakla nabaviti lako :cool:
Poređenja radi... http://snapsort.com/compare/Canon_EOS_20D-vs-Olympus_E-450
 
Član
olympus ti je najgori sto se tice objektiva,od deyinog canona je bolje samo sto ima ekspoziciju 60s...ostalo minusi,plus sto ti je taj objektiv uske namjene,42mm je malo,morao bi nabavit neki veci raspon,a posto malo ima objektiva za njega,to je vec problem,a i poskupi su...
po meni,sony je jedina alternativa canonu i nikonu...canon i nikon su tu negdje,canon mozda malo ispred,sony je iza njih a ostalo,barem kod nas,nema smisla ni gledat...
 
Član
znaci nista od njega, hvala ;)

meni je ovaj deyin prvi u izboru, al dok kes stigne :icon_sad:
 
Član
Fol je kad uzimas SLR-a ne uzimas samo aparat, nego komplet "sistem", pisao sam detaljno o tome vec jednom. To znaci uzmes neki Canon i onda uzmes recimo i dobar objektiv za njega, kasnije kad aparat ostari i prerastes ga, trebas bolji, samo uzmes novo tijelo, a isti objektiv ti ostane za novi aparat. A dobrar objektiv je nekad skuplji od samog aparata. Zato sad uzmes li Olympus, onda vidis da je slaba ponuda objektiva, moras sve novo kupovati, manja ponuda, to jako skupo izadje na kraju. Zato uzmes Canon il Nikon, najpoznatije marke i za njih je i najbolja ponuda. Ja imam Canon, meni je Canon bolji nekako jer ima jeftinije objektive, recimo Canon nema motor za autofokus u tijelu, nego iskljucivo u objektivu, zato svaki Canonov DSLR objektiv ima u sebi motoric. Sa druge strane, jeftini Nikoni isto nemaju autofokus u tijelu, al zato skuplji imaju. Pa ako uzmes objektiv bez autofokusa a imas jeftino tijelo, autofokus ti nece raditi. Eh u cemu je tu fol, fol je da objektiv sa autofokusom za Canona dobijes po cijeni objektiva za Nikona, koji NEMA motor u sebi. Tako ako imas neki slabiji Nikon i hoces autofocus, moras kupovati objektiv sa motoricem, koji je 10-20% skuplji (a za Canon ga dobijes mnogo jeftinije). Sto se tice kvalitete slika, ta dva brenda su tu u par grama...

Sto se tice okidaca, mnogo bitnije je kako je aparat koristen i pazen, nego sam broj okidanja. Imas aparata kojima okidac ode jako brzo, mi smo na poslu imali DSLR, taj je riknuo sa manje od 3000 okidanja. Razlog, svako ga je koristio, tresao, ispadao je i okidac vrisnuo naravno, jer je osjetljiviji mozda na treskanje i sl, nego na samo slikanje. Ima i druga stvar, kad neki pocetnik uzme aparat pa se glupira, stavi ga na onaj burst mode i roka 15 slika u sekundi i drzi ono dugme dok aparat ne napuni komplet buffer i prestane sa slikanjem. I u tom rezimu rada, shuter jako brzo kaze pa pa. Tako da nije sve crno bijelo kad je broj okidanja upitanju, jednako kao i kod auta, kilometraza nije glavni faktor ispravnosti auta.

Ako te interesuje Canon XTI (400d), ja kontam svoj prodavati.
 
Član
ma i kod mene ima bulb,al nije to to:D
i da,fotkanje koristeci bulb je cisto onako "po osjecaju" ili:icon_confused:
nisam jos imao priliku ni potrebu da koristim pa...:D
 
Član
samo vi pisite, novi sam u ovome, tako sve sto procitam mi je korisno... ako ima neko nekih linkova, vezano za ove pocetke, neko stavi :icon_smile:
 
Član
najbitnije ti je skuzit kako koristit aparat,cemu sta sluzi...kasnije ti samo treba ideja...;)
kad kupis aparat,skines user manual,i laganini isprobavas...mada,u sustini ti se sve svodi na par postavki,nista komplikovano...ono,kad skuzis materiju i znas sta hoces i kako ces to pomocu svog aparata i objektiva izvest,nije problem:icon_smile:
 
Član
citao sam nesto oko postavki, evo par slika sa nikonom p50, znaci mali aparatic, point&shoot, nista posebno... moje prve fotke :D

nwhf15.jpg


23m1nvp.jpg


373830_10150463284734074_574244073_8497954_1873437570_n.jpg
 
Član
hvala, to je od veceras :icon_smile:

ova druga je prva po noci, kad sam procitao vezano za shutter speed i to
 
Top