Prenos vlasništva vozila sa firme na fizičko lice

Prenos vlasništva vozila sa firme na fizičko lice

Član
U firmi u kojoj radim imam mogućnost da otkupim službeno auto. E sad problem je u tome što firma u kojoj radim daje popust od 20% na procijenjenu vrijednost vozila ukoliko radnik ispunjava određene uslove. Ja te uslove ne ispunjavam ali ispunjava moja kolegica koja je pristala da kupi auto na svoje ime za mene.

Da bi dobio popust od firme, firma mora napravit odluku o prodaji vozila sa njenim imenom i onda s tom odlukom u mup da se prevede vozilo. A ja bi prilikom prevoda vozila htio da auto odma ide na mene a ne na nju. Može li se to kako izvesti, zna li neko?

Znam za opciju preko "darovnog ugovora" kao da ona meni daruje to vozilo al u tom slučaju plaćam porez od 5% što me izađe oko 500KM a to mi je previše.

Još jedan način je da ona vozilo prevede na sebe pa da preko punemoći vozim do isteka registracije pa onda prevest preko kupoprodajnog ugovora al i ovo mi je peglanje.

Svaka pomoć dobro došla :)
 
Član
odluka o prodaji na nju, racun na nju, kupoprodajni ugovor izmedju nje i tebe, kakvi darovni ugovori kako sta
 
Član
E pa to mi je bitno da se ne plaća taj glupi porez... Jer radi se o skoro novom autu tako da kad bi ga oni procijenili i obračunali porez baš bi me ojadili...

Meni je bitno da papiri od auta odma idu na mene a na nju da ide samo ugovor firme o prodaji auta. A onda ona s tim ugovorom kao dokazom o vlasništvu kod notara meni napravi ugovor kojim mi daruje to auto :)
 
Član
ma cemu darovni ugovor kada se na prenos auta ne placa porez????

Kako drugačije da registrujema auto na sebe?

U svoj toj priči imamo saobraćajnu koja glasi na ime firme, imamo ugovor o kupovini koji glasi na tu curu koja će kupit za mene auto i tu sam ja koji hoću da kad odemo u MUP auto odma ide na mene a ne na tu curu....

Jasna mi je procedura da se auto prevede na tu curu na koju glasi ugovor o prodaji pa kad bude gotova saobraćajna da napravimo kupoprodajni ugovor između mene i nje al to mi je previše zajebancije a između ostalog i dobijam 3 vlasnika za auto koje je staro 4 godine... Kad ga budem nekad prodavao to će igrat bitnu ulogu jer svako voli auto koje je promijenilo malo vlasnika...


PDV se ne plaća jer je vozilo kupljeno u BiH i tom prilikom je plaćen PDV
 
Član
Neka ona registruje na sebe, onda napravite kupoprodajni ugovor, prepis vlasnistva, tablice ostaju iste, samo odmah prebaci na sebe auto i to je to. 50KM troskova max sa kafom.
 
Član
ako ga ona kupi od te firme i nakon par dana proda nekome, koga birga za sto onda ona njega prodaje, ona ga kupila za svoje pare, vidjela da joj ne paše to auto i proda ga.
samo ako ga ona platila recimo ukupno 5000 KM , neka ista ta cijena bude i na novom ugovoru između tebe i nje. neće to niko kontrolisat al eto nek imaš pokriće u slucaju da dođe neko ko voli pametovat
 
Član
Kako drugačije da registrujema auto na sebe?

U svoj toj priči imamo saobraćajnu koja glasi na ime firme, imamo ugovor o kupovini koji glasi na tu curu koja će kupit za mene auto i tu sam ja koji hoću da kad odemo u MUP auto odma ide na mene a ne na tu curu....

Jasna mi je procedura da se auto prevede na tu curu na koju glasi ugovor o prodaji pa kad bude gotova saobraćajna da napravimo kupoprodajni ugovor između mene i nje al to mi je previše zajebancije a između ostalog i dobijam 3 vlasnika za auto koje je staro 4 godine... Kad ga budem nekad prodavao to će igrat bitnu ulogu jer svako voli auto koje je promijenilo malo vlasnika...


PDV se ne plaća jer je vozilo kupljeno u BiH i tom prilikom je plaćen PDV

eh jarane ti bi sad i jare i pare, i ljude više vole vidjet 4 vlasnika fizicka lica nego jedna firma, jer ko ce pojedincu nekom objasnit da iz te firme nije svaki radnik ganjo to auto i izivljavo se..
a ti možeš uplatit 6 KM za promjenu vlasničke i bit ćes sam ti u njoj,a na drugoj strani ce pisat prvi vlasnik firma ta i ta ...

ja prvi i u Njemačkoj kad vidim da je auto bilo na firmi izbjegavam ga, jer sta ja znam ko je to sve vozao. može on bit servisiran svake sedmice al opet te grize savjest
 
Član
Kako drugačije da registrujema auto na sebe?

U svoj toj priči imamo saobraćajnu koja glasi na ime firme, imamo ugovor o kupovini koji glasi na tu curu koja će kupit za mene auto i tu sam ja koji hoću da kad odemo u MUP auto odma ide na mene a ne na tu curu....

Jasna mi je procedura da se auto prevede na tu curu na koju glasi ugovor o prodaji pa kad bude gotova saobraćajna da napravimo kupoprodajni ugovor između mene i nje al to mi je previše zajebancije a između ostalog i dobijam 3 vlasnika za auto koje je staro 4 godine... Kad ga budem nekad prodavao to će igrat bitnu ulogu jer svako voli auto koje je promijenilo malo vlasnika...


PDV se ne plaća jer je vozilo kupljeno u BiH i tom prilikom je plaćen PDV
pa moze se praviti ugovor na ugovor, napisao sam ti to u prvom postu, na nju se pravi racun i daje joj se odluka o prodaji, ti i ona praviti kupoprodajni ugovor i ti sa tim svim papirima registrujes auto na sebe
 
Član
A sto komplicirate... kolega prozor ti je odgovorio... Firma proda auto tvojoj kolegici, a tvoja kolegica tebi, znaci prilikom registracije na MUP predajes dva ugovora i gotovo.
1. Ugovor je izmedju firme i kolegice
2. Ugovor je izmedju tebe i kolegice

BAr sam ja tako radio
 
Član
pa moze se praviti ugovor na ugovor, napisao sam ti to u prvom postu, na nju se pravi racun i daje joj se odluka o prodaji, ti i ona praviti kupoprodajni ugovor i ti sa tim svim papirima registrujes auto na sebe

da ugovor na ugovor ovo sam danas provjerio u triglav-u... samo donesemo taj ugovor između firme i nje i na osnovu tog ugovora pravi se novi ugovor i sve riješeno :) nema nikakvog poreza samo se plaća promjena saobraćajne kao kod standardnog prevoda :)
 
Član
eh jarane ti bi sad i jare i pare, i ljude više vole vidjet 4 vlasnika fizicka lica nego jedna firma, jer ko ce pojedincu nekom objasnit da iz te firme nije svaki radnik ganjo to auto i izivljavo se..
a ti možeš uplatit 6 KM za promjenu vlasničke i bit ćes sam ti u njoj,a na drugoj strani ce pisat prvi vlasnik firma ta i ta ...

ja prvi i u Njemačkoj kad vidim da je auto bilo na firmi izbjegavam ga, jer sta ja znam ko je to sve vozao. može on bit servisiran svake sedmice al opet te grize savjest

ja ti odgovorno tvrdim da se bolje održavaju ta auta koja su na firmi nego privatna... pa kod mene konkretno na ovom autu što kupujem sve i jedan servis je urađen u ASA-i, uvijek na vrijeme, uvijek sipano kastrol ulje, na 60 000 zamijenjeni prednji diskovi i pločice, na 90 000 zamijenjeni zadnji diskovi i pločice... bilo sitnih ogrebotina po krovu i haubi, napukla šoferšajba sve završeno u ASA-i plaćeno nešto više od 2000KM prije par dana... auto fura petu registraciju i kad sam ga odvezao na procjenu u ASA-u čovjek mi govori novo auto, nema ništa za zamjenu... I još jedna bitna stvar, kad je auto na firmi većinom je kasko osigurano i sve popravke na limu se rješavaju preko kaska i većinom u ovlaštenim servisima ako se radi o boljem autu...

naravno sve ovo važi ako je ozbiljna firma....

A kad neko privatno kupi novo auto održava ga u ovlaštenom jedino dok je pod garancijom a posle u garaži kod Hame sa dijelovima upitnog kvaliteta :)
 
Top