Prelazak granice -18

Prelazak granice -18

E ovako ,treba mi jedna informacija ..

Još nisam punoljetan,dakle ne mogu da pređem potpuno sam granicu .. Mene zanima da li mogu da pređem sa nekim punoljetnim uz svoj pasoš naravno . .Listao sam po pasošu i u njemu piše da osoba koja ima manje od 14 godina može preći granicu samo uz punomoć oba roditelja ( ili jednog u određenim situacijama) ili staratelja . . Ja sam prešao 14 godina odavno ali za 14+ ne piše ništa.Ja bih prešao sa još 4 osobe koje su punoljetne . Znači,da li mi trebaju kakve punomoći,papiri,potvrde ili slično,jer ne bi da se ***** tamo sa njima ,radije pripremit' sve što mi treba . .Kontao sam još nešto i sjetio se ovoga ..Eh zanima me još za svaki slučaj,ako bi bilo problema nekih,mogu li preći sa drugom punoljetnom ženom ( u fazonu da mi je majka),ISTOG PREZIMENA,jer u pasošu koliko znam piše samo ime oca? :icon_biggrin: Pitam da ne bi to rekao pa najebao još više,jer kad sam pravio ovaj novi pasoš ( biometriski),sam nosio rodni list ,i oni su kucali podatke,možda imaju negdje u bazi podatke i o majci :icon_biggrin: Ako je ko carinik ili mi može pomoći neka piše .. hvala svima ;)
 
Član
Nemam ni ja 18 god,al sam cesto isao po Srbiji i Hrvatskoji nikad me nisu zezali,a uvijek sa putovao sa nekim drugim(tj nemamo isto prezime);)
 
mahe007 je napisao(la):
Nemam ni ja 18 god,al sam cesto isao po Srbiji i Hrvatskoji nikad me nisu zezali,a uvijek sa putovao sa nekim drugim(tj nemamo isto prezime);)

Ja koliko sam shvatio možeš preći kada imaš preko 14 sa osobom koja je već punoljetna bez obzira na rodbinsku povezanost ? :icon_biggrin:
 
Član
B.M - Floyd je napisao(la):
mahe007 je napisao(la):
Nemam ni ja 18 god,al sam cesto isao po Srbiji i Hrvatskoji nikad me nisu zezali,a uvijek sa putovao sa nekim drugim(tj nemamo isto prezime);)

Ja koliko sam shvatio možeš preći kada imaš preko 14 sa osobom koja je već punoljetna bez obzira na rodbinsku povezanost ? :icon_biggrin:

Znam za Srbiju i Hrvatsku sad ne znam kako je za dalje;)
 
Član
Mozes ja danas komsiju i njegova dva prijatelja odvuako do Hrvatske a ja nastavio u Italiju i nikakvih problema nije bilo ;)
 
za svaki slucaj punomoc sastavi od roditelja, ne kosta te puno. tj 7-8 KM ovjera u opcini. jer ti treba punomoc, mogu ti traziti.

jbg, ovo govorim po svom iskustvu, al ja kad sam bio maloljetan nisu se furali biometrijski pasosi :D
 
Član
Mogu ali ne moraju da treze punomoc. Sve zavisi na koga neletis na granici. Bolje je da napravis punomoc (potreban potpis oba roditelja) i miran si...;)
Ja sam tako morao cekati na granici da neko iz Bih dodje po curu koja je putovala samnom i imala 17 god a nije imala punomoc. 10000 je tako prelazila i tada se neko potrefio da kenja...
Zato bolje imati punomoc;)
 
BHT Ovisnik
ma nemas nikakvih problema;) ja sam maloljetan uvijek isao na more sa starijim kolegama,3x sam letio za hamburg,od tog jednom s 2 tetke,2x isao s rodicom koja je tek napunila bila 18-19 god.,samo sto je bilo kada sam dosao u Njemacku preispitao me tamo na salteru gdje gleda putovnice ko sam,sta sam,s kim dolazim,s kim odlazim,kako odlazim,koliko cu se zadrzati,kod koga cu biti,koliko novca imam uz sebe,zasto sam dosao,uglavnom to me sve preispitao,sve mu odgovorio onako kako jeste i to je to,pici dalje;)
 
Interesuje me konkretno u HR.

Raspitao sam se kod carinika,inače tata od drugara,kaže samo piči .. Ne treba ti nikakv vid punomoći i sl ,samo ne mogu potpuno sam već moram u pristustvu nekog punoljetnog,prezime je sasvim nebitno,samo da je punoljetan i kaže piiči gdje hoćeš .. I da,rekao mi nešto što sam znao,da ako bi bilo kakvih problema da se ne svađam i pravim pametan sa njima :lol:
 
BHT Ovisnik
kazem ti,u Rh sam svakodnevno isao,tu nemas problema sigurno,kad nemas do sjevera neces ni ovdje,samo pici i uzivaj:cool:
 
Top