Pomoc registracija old timer-a trajna!?????

Pomoc registracija old timer-a trajna!?????

Član
Pozdrav, za par dana mi je dedi rega a posto vozi golfa 1 iz 1980 taj automobil je old timer jer je presao 30!!!!? Zasto mi govore u osiguravajucoj da nemogu trajno reg automobil, i dali trajna registracija znaci da placam samo policu osigurnja! Ako netko zna nesto o tome molio bih da mi pomogne zz
 
Član
cnic_gsi je napisao(la):
Pozdrav, za par dana mi je dedi rega a posto vozi golfa 1 iz 1980 taj automobil je old timer jer je presao 30!!!!? Zasto mi govore u osiguravajucoj da nemogu trajno reg automobil, i dali trajna registracija znaci da placam samo policu osigurnja! Ako netko zna nesto o tome molio bih da mi pomogne zz

ovako ja sam isao prije 2 god u lido, pitao da registrujem golfa kao old timera, uglavnom iz njihove price:
-nije neki zakon donesen o old timer-ima, pa se stvaraju neke komplikacije, nije mi fino pojasnio
-auto mora biti u savrsenom stanju, znaci iskljucivo oem,
-i jos cega se sjecam da se mora neki papir vaditi na masinskom fakultetu, nemam pojma vala samo se sjecam da mi je navaljao nekih gluposti, i kako nikad nisu registrovali auto kao oldtimera.. uglavnom iz njihove price sam shvatio da ne zele to da rade..
odem u bso, kaze mi covjek kao mora se prvo neka serija automobila proglasiti kao oldtimer od strane drzave, nebitno za godine, tj da se ustanovi da li je navedena serija automobila raritet.. i na kraju nista od toga, nista mi konkretno nisu rekli
 
Član
kod nas u kantonu se ne moze registrovati trajno tako sam ja upucen, jer ja cekam svog gti da trajno registrujem on je 78 god i sve je orginal
 
Član
Hvala na odgovorima, po meni mislim da nas lampaju, jer postoji sve samo njima nije u interesu, ili neznaju kako ide reg old timera, neznam bas cu danas otici u neku drugu kucu pa i s njima se malo prepirat, pa ako neuspijem nista onda ga normalno reg i gotovo javim sta je bilo!
 
edoze je napisao(la):
eo na klixu
http://www.klix.ba/forum/registracija-oldtimera--t95041.html-f=4

Hmm samo jedan konkretan odgovor u kojem stoji da u nasem zakonu ne postoji rijec "olditemer" nego "vozilo muzejske vrijednosti" sto se nebi cudio da je tako jer kod nas nista nije normalno... nece to kod nas jos zadugo biti da se rega oldtimer... prvo se mora donijeti konkretan zakon, pod kojim uslovima se olditmer moze registrovati.. ja koliko sam upucen taj konkretan zakon jos ne postoji..
 
Član
Ja sam lično vidio u sarajevu na auto pijaci VW BUBU ( folciku ) ne znam koje je godište bila,, uglavnom vidio sam cijenu na prednjoj šajbi piše registrovana trajno, i mene zanimalo kako to, dodjem do vlasnika i pitam ga sta ti je ovo trajno registrovano, covjek izvadi saobraćajnu ( nova žuta) kad tamo na kraju pečat od mupa i piše samo" TRAJNO ", i kaze mi vlasnik samo plaćaš godišnje policu osiguranja, s tim da prilikom prevoda vozila, gubis tu trajnu registraciju, al opet kao novi vlasnik sebi trajno registrujes i ćao
kako trajno registrovati ? to sam ga onda pitao
kaže on ko i svako normalno auto,samo podneseš dodatno neki zahtjev i čekaš 5-10 dana :icon_rolleyes:
 
Član
Evo vijesti jutros sam otiso do osiguravajuce kuce croatia osiguranje, mada su mi prosli put na reg su mi rekli da ostvarujem pravo tek ove godine i kada sam danas dosao, kazu taj zakon je vrijedio pola godine i sada nepostoji tako da sam morao platiti punu cijenu reg. Mislim auto je OEM full jer od kada ga je kupio u njega je znaci pune 32godine. Neznam nisam pametan mada ovo je BiH tako da me necudi puno
 
Član
Moj kolega je u februaru ove godine registrovao trajno mercedesa 123 tj. platio samo policu osiguranja i tehnicki. U saobracajnom mu pise trajno registrovan.
 
Član
mokeBass je napisao(la):
ovako ja sam isao prije 2 god u lido, pitao da registrujem golfa kao old timera, uglavnom iz njihove price:
-nije neki zakon donesen o old timer-ima, pa se stvaraju neke komplikacije, nije mi fino pojasnio
-auto mora biti u savrsenom stanju, znaci iskljucivo oem,
-i jos cega se sjecam da se mora neki papir vaditi na masinskom fakultetu, nemam pojma vala samo se sjecam da mi je navaljao nekih gluposti, i kako nikad nisu registrovali auto kao oldtimera.. uglavnom iz njihove price sam shvatio da ne zele to da rade..
odem u bso, kaze mi covjek kao mora se prvo neka serija automobila proglasiti kao oldtimer od strane drzave, nebitno za godine, tj da se ustanovi da li je navedena serija automobila raritet.. i na kraju nista od toga, nista mi konkretno nisu rekli

Ništa od ovog što sam citirao nije istina!


Potrebno je imati auto stariji od trideset godina i tehnički ispravan. Ja bih dodao da je to tužno jer pod oldtimere tako prolaze i grobovi tipa golf 1, mercedes 123, vw t3 i sličan šrot koji hem nije ispravan, hem vlasnici tih krševa nisu nimalo zainteresovani za očuvanje vozila, niti za tehničku ili saobraćajnu kulturu...nažalost.

Sve ostalo je do tehničkog pregleda!! U ZDK, tačnije u Zenici, također nije moguće registrovati auto starije od 30 godina jer tehnički pregled kaže da nisu donesei podzakonski akti koji pojašnjavaju zakon koji se, između ostalog, odnosi i na registraciju oldtimera...U Kantonu Sarajevo, pak, trajna registracija oldtimera ide bez problema, provjereno znam za općine Novi Grad, Centar, Stari Grad i Ilijaš. Na kojim tačno tehničkim pregledima su ista auta bila i dobila to "trajno" nije mi poznato. Postoji određen broj auta i na pik-u koja se prodaju (oldtimeri, registrovani trajno), ali vlasnici su smetljari pa ne žele to objašnjavati...
 
Član
mokeBass je napisao(la):
ovako ja sam isao prije 2 god u lido, pitao da registrujem golfa kao old timera, uglavnom iz njihove price:
-nije neki zakon donesen o old timer-ima, pa se stvaraju neke komplikacije, nije mi fino pojasnio
-auto mora biti u savrsenom stanju, znaci iskljucivo oem,
-i jos cega se sjecam da se mora neki papir vaditi na masinskom fakultetu, nemam pojma vala samo se sjecam da mi je navaljao nekih gluposti, i kako nikad nisu registrovali auto kao oldtimera.. uglavnom iz njihove price sam shvatio da ne zele to da rade..
odem u bso, kaze mi covjek kao mora se prvo neka serija automobila proglasiti kao oldtimer od strane drzave, nebitno za godine, tj da se ustanovi da li je navedena serija automobila raritet.. i na kraju nista od toga, nista mi konkretno nisu rekli

Ništa od ovog što sam citirao nije istina!


Potrebno je imati auto stariji od trideset godina i tehnički ispravan. Ja bih dodao da je to tužno jer pod oldtimere tako prolaze i grobovi tipa golf 1, mercedes 123, vw t3 i sličan šrot koji hem nije ispravan, hem vlasnici tih krševa nisu nimalo zainteresovani za očuvanje vozila, niti za tehničku ili saobraćajnu kulturu...nažalost.

Sve ostalo je do tehničkog pregleda!! U ZDK, tačnije u Zenici, također nije moguće registrovati auto starije od 30 godina jer tehnički pregled kaže da nisu donesei podzakonski akti koji pojašnjavaju zakon koji se, između ostalog, odnosi i na registraciju oldtimera...U Kantonu Sarajevo, pak, trajna registracija oldtimera ide bez problema, provjereno znam za općine Novi Grad, Centar, Stari Grad i Ilijaš. Na kojim tačno tehničkim pregledima su ista auta bila i dobila to "trajno" nije mi poznato. Postoji određen broj auta i na pik-u koja se prodaju (oldtimeri, registrovani trajno), ali vlasnici su smetljari pa ne žele to objašnjavati...


Dzeniii je napisao(la):
s tim da prilikom prevoda vozila, gubis tu trajnu registraciju, al opet kao novi vlasnik sebi trajno registrujes i ćao
kako trajno registrovati ? to sam ga onda pitao

Ovo nije istina! Trajna registracija se ne gubi prilikom promjene vlasnika vozila. Zanam čovjeka iz Zenice koji je kupio trajno reg. autto u Sarajevu i trajna registraciju mu i dalje, naravno, važi. Jedino što se gubi jesu osiguranja prilikom promjene entiteta...


Inače, na par foruma ima i nekoliko tema sa ovom tematikom i ljudi valjaju razne gluposti...i samo time unose veću zbrku.
 
Član
Kenno je napisao(la):
mokeBass je napisao(la):
ovako ja sam isao prije 2 god u lido, pitao da registrujem golfa kao old timera, uglavnom iz njihove price:
-nije neki zakon donesen o old timer-ima, pa se stvaraju neke komplikacije, nije mi fino pojasnio
-auto mora biti u savrsenom stanju, znaci iskljucivo oem,
-i jos cega se sjecam da se mora neki papir vaditi na masinskom fakultetu, nemam pojma vala samo se sjecam da mi je navaljao nekih gluposti, i kako nikad nisu registrovali auto kao oldtimera.. uglavnom iz njihove price sam shvatio da ne zele to da rade..
odem u bso, kaze mi covjek kao mora se prvo neka serija automobila proglasiti kao oldtimer od strane drzave, nebitno za godine, tj da se ustanovi da li je navedena serija automobila raritet.. i na kraju nista od toga, nista mi konkretno nisu rekli

Ništa od ovog što sam citirao nije istina!


Potrebno je imati auto stariji od trideset godina i tehnički ispravan. Ja bih dodao da je to tužno jer pod oldtimere tako prolaze i grobovi tipa golf 1, mercedes 123, vw t3 i sličan šrot koji hem nije ispravan, hem vlasnici tih krševa nisu nimalo zainteresovani za očuvanje vozila, niti za tehničku ili saobraćajnu kulturu...nažalost.

Sve ostalo je do tehničkog pregleda!! U ZDK, tačnije u Zenici, također nije moguće registrovati auto starije od 30 godina jer tehnički pregled kaže da nisu donesei podzakonski akti koji pojašnjavaju zakon koji se, između ostalog, odnosi i na registraciju oldtimera...U Kantonu Sarajevo, pak, trajna registracija oldtimera ide bez problema, provjereno znam za općine Novi Grad, Centar, Stari Grad i Ilijaš. Na kojim tačno tehničkim pregledima su ista auta bila i dobila to "trajno" nije mi poznato. Postoji određen broj auta i na pik-u koja se prodaju (oldtimeri, registrovani trajno), ali vlasnici su smetljari pa ne žele to objašnjavati...


Dzeniii je napisao(la):
s tim da prilikom prevoda vozila, gubis tu trajnu registraciju, al opet kao novi vlasnik sebi trajno registrujes i ćao
kako trajno registrovati ? to sam ga onda pitao

Ovo nije istina! Trajna registracija se ne gubi prilikom promjene vlasnika vozila. Zanam čovjeka iz Zenice koji je kupio trajno reg. autto u Sarajevu i trajna registraciju mu i dalje, naravno, važi. Jedino što se gubi jesu osiguranja prilikom promjene entiteta...


Inače, na par foruma ima i nekoliko tema sa ovom tematikom i ljudi valjaju razne gluposti...i samo time unose veću zbrku.




Brate vidi ja neznam kako je drugdje znam za Mostar ja neznam sta bi mogao sada uraditi auto je reg. godinu dana ko normalno auto! Nemam sada slike na compu ali mogu ti reci da je dedo prvi vlasnik auta 32 godine sve je orginalno na njemu nikakve izmjene nisu radjene po tom pitanju, jedino generalka na motoru ali to nemjenja nista!????
 
Član
Na tehnički pregled i sa njima razgovarati, ko je već šef ili direktor tehničkog pregleda...jer oni su ti koji prave papire koji završavaju u MUP-u. I u tim osiguravajućim kućama ili agencijama su samo najobičniji službenici, kao i u MUP-u na šalteru...oni jedino znaju kucati na tastaturu i brojati pare, ništa više...;)
 
Legend
Kenno je napisao(la):
Na tehnički pregled i sa njima razgovarati, ko je već šef ili direktor tehničkog pregleda...jer oni su ti koji prave papire koji završavaju u MUP-u. I u tim osiguravajućim kućama ili agencijama su samo najobičniji službenici, kao i u MUP-u na šalteru...oni jedino znaju kucati na tastaturu i brojati pare, ništa više...;)

Upravo tako... Na tehnicki pregled koji je ovlasten za te stvari i ljudi ti fino naprave spisak,
sve sto ti trebas dalje je da to zavrsis i to je to... nema dalje...
jer cinjenica je da nije u svakom kantonu (nazalost) isto... ;)

Ja sam tako uradio kod atesta motora i ispitivanja vozila za isti... ;)
 
pa jbt ja se nekad stvarno zapitam kako ova "drzava" uopste funkcionise,izgleda da bi prije u Siriji uspio registrovat nego ovdje :icon_mad:

ako si bas zagrijan za tu registraciju,najbolje je naci nekog ko je vec to prosao ili naci neki forum o old timerima,pa se posavjetovat,nemoguce da neko moze,a neko ne moze :icon_rolleyes:
 
Top