Poliranje nakon farbanja, sitne greške ??

Poliranje nakon farbanja, sitne greške ??

Član
Ljudi ofarbali smo auto, kako nas vrijeme nije poslužilo, a ni sve ostalo bili smo prinuđeni farbati u maloj garaži. Ispalo je poprilično dobro, na 2 mjesta imamo manje curke koji su nastali tako što je voda zrakom istisnuta ispod kedera. Isto tako na par mjesta ima par sitnih packica prašine. Šta je rješenje i koji je postupak ??
Još da naglasim da je amaterski rađeno :D. 2k bojom je farbano.
 
Član
Prvo uzmes smirgl papir recimo P1200-1500 (mada mozes i grublji uzeti, zavisno od laka kao i od toga kako ti taj skida) i prevodenjas. Na tim mjestima gdje ti je procurilo i imas kapljicu uzmi neku ravnu podlogu (imas kupiti kao onaj tvrdi gumeni fratun za smirglanje) ispod smirgl papira, jer ces na taj nacin skinuti samo kapljicu i poravnati je sa okolnim lakom. Kad izglacas kapljicu i sve postane ravno, onda samo sto sitnijim brusis (pozeljno bi bilo masinski, ali ako nisi u mogucnosti moze i rucno) sa veoma malo vode. Recimo krenes od 1500, pa 2000, 2500 i na kraju 3000. Nakon toga masinu u ruku i poliranje :) Preporucujem ti 3M paste, jeste da su skupe al rade posao ;) Znaci picis prvo sa 'grubom' pastom, pa onda 'finom'.

To ti je neki otprilike postupak, manje vise! Neko radi ovako, neko onako.. nema nekih strogo pravila, uostalom vidices sam sta i kako. Ako treba nesto detaljnije pitaj. ;)
 
Član
to ti je to otprilike sto kolega kaze, ismirglaj uglavnom sa dosta dosta vode, pastu u ruke gruba-fina i to je to, naravno sa masinom za poliranje radi, rucno tesko da ces ista postic!
i sacekaj da se osusi boja 2-3 dana da valja pa onda poliraj
makar ja to tako nekako radim
 
Član
Od 3M paste pocni od zelenog cepa, pa zuti cep i na kraju ljubicasti. Mozes stati na zutom ali vidjece ti se tzv. "risevi" kad je auto na suncu. Idealno bi bilo da imas sve tri paste jest da su skupe, oko 70KM je jedna, ali ima likova po piku sto prodaju po 1 dl, vjeruj da neces moci postici zeljeno ni sam jednom pastom kao sa 3M, po meni jedino Farecla moze parirati donekle..
 
Član
Od 3M paste pocni od zelenog cepa, pa zuti cep i na kraju ljubicasti. Mozes stati na zutom ali vidjece ti se tzv. "risevi" kad je auto na suncu. Idealno bi bilo da imas sve tri paste jest da su skupe, oko 70KM je jedna, ali ima likova po piku sto prodaju po 1 dl, vjeruj da neces moci postici zeljeno ni sam jednom pastom kao sa 3M, po meni jedino Farecla moze parirati donekle..

i sa te tri paste ga poliranje izađe skuplje od farbanja :D
 
Član
Hah.. a nije bas tako :D Uzmes od svake paste koliko hoces, recimo do 100g, moze se svuda uzeti na vaganje, to otprilike izadje 15tak km za dvije paste, a nista ne moze ispolirati kao 3M! Ja kada radim ova malo losija auta koristim samo dvije i ispadne sasvim korektno. Ako je nesto bas bolje u pitanju onda koristis sve tri ;)
 
Član
to ti je to otprilike sto kolega kaze, ismirglaj uglavnom sa dosta dosta vode, pastu u ruke gruba-fina i to je to, naravno sa masinom za poliranje radi, rucno tesko da ces ista postic!
i sacekaj da se osusi boja 2-3 dana da valja pa onda poliraj
makar ja to tako nekako radim

Evo sjetih se da dodam i ovo, cisto da podjelim sa vama sta sam ja primjetio. Sto se tice toga ''sa dosta vode'', ja recimo sa dosta vode brusim samo ovo pocetno brusenje, kad treba da skinem neku kapljicu laka (ako negdje slucajno procuri) ili zrnce prasine.

Dalje brusenje sa sitnim papirima radim masinski. Primjetio sam ako dodam dosta vode, papiri su previse sitni i nema koristi od njihovog brusenja. U suprotnom, sa malo vode, lako se moze desiti da se osteti lak ili da se samo malo zaguli-namreska (sto se opet moze ispraviti ponovnim brusenjem, ali to nije preporucivo jer se lak istanji na tom mjestu). Po meni neka idealna kolicina vode prilikom masinskog brusenja je iz obicne pumpice za prskanje-pranje stakala (ona sto izbacuje vodu samo kao prasinu) i mislim da tada papir najbolje brusi lak.
Opet dodajem, to je ono sto sam ja primjetio iz nekog vlastitog iskustva, svi imaju neke svoje metode, ja svoje svakodnevno usavrsavam :)
 
Član
Hvala na odgovorima ljudi. Imam još par pitanja. Je li poliram cijeli auto i da li je poliranje auta poslije farbanja obavezno ili zavisi od rezultata farbanja ??
 
Član
U sustini, sve sto se ofarba trebalo bi brusiti i polirati, jer se time dobija ravniji i zategnutiji izgled laka, veci sjaj, itd. E sad, da mi je imati neke vrhunske uslove (koje inace nemam).. komoru, spricu od milju maraka ili sta ti ja znam sve, ne bi mozda bas toliko trebalo. Opet, sve zavisi i koje auto radis. Sa solidnom spricom se moze fino uraditi da se nista ne dira, dok kod novijih auta brusenjem i poliranjem nekako priblizis izgled fabrickom, ujednaci se sve i manje upada u oci ofarbani dio.
 
Član
Ma poliranje moram uraditi tako sam zaključio iz ove teme. U totalno losim uslovima sam radio, garaža mala pa sam morao iz dijelova. Prvo jednu stranu, pa sutra drugu i na kraju krov. Kretanje oko auta otežano skroz, zapinjem za zid, voda se zadržala ispod kedera, nepolju kiša, loš šprickit bio. Sve u svemu dobro je jbg na kraju ću vidjeti šta ću dobiti poliranjem.
 
Član
Brusenje i poliranje :) A tako ti je druze kad se nema uslova pa se moras snalaziti na sve moguce nacine, al opet naucis svasta nesto, pa ti drugi put bolje ispadne.
 
Top