Plin - iskustva, prednosti-mane?

Plin - iskustva, prednosti-mane?

BHT Ovisnik
cuo sam sad i za simanica,bas cu se raspitat za ubuduce.... a atest traje 5 godina
 
Član
Ta detonacija se riješi jako jednostavno i jeftino da protokomjeru ne može biti ništa, ali to niko ne uradi, ne znam zašto.
I sam sam imao taj problem, ali NE SVOJOM krivicom, i kad sam skontao zbog čega se to dešava i kad može da se deši, ubacio sam klapnu koja prilikom detonacije ne dozvoljava izbijanje vazduha na usis, protokomjer, kućište filtera i tako to. Znači, klapna ne košta ništa, a protokomjer zna biti i 100KM.
Zašto se zajebavati i misliti da li će se desiti?
znam druze ima kupit tih klapni,,u mene je bila al skinuo je neko....jedan protokomjer sam ranznio i onda sam otisao pravom majstoru da sredi malo struju i smjesu i odtad nema detonacija... :D
 
Član
znam druze ima kupit tih klapni,,u mene je bila al skinuo je neko....jedan protokomjer sam ranznio i onda sam otisao pravom majstoru da sredi malo struju i smjesu i odtad nema detonacija... :D
Ubaci klapnu iako je sve super, čim se nešto poremeti, eto pucanja i protokomjer manje, a možda i kućište filtera.
 
Član
Htio sam ugraditi plin na 325i pa sam odustao. Za moju kilometražu od 8-9000 km godišnje se ne isplati. Ne bih preporučio ugradnju plina nikome tko ne prelazi više od 15000 km godišnje.

Cole, već smo raspravljali o tome, ali kako si vratio ugradnju plina za 2 mjeseca vožnje? Ugradnja za neki srednji motor neka košta 1300 km, atest 200. Neka je vožnja na plin duplo jeftinija od vožnje na benzin (nikada nije ali hajde da zaokružimo). Ti si po tome prešao 20 000 kilometara za dva mjeseca, ili 333 kilometra dnevno. Gdje si se vozao? :D

Ne bih se složio ni da je benzinac s plinom jednostavniji za održavanje od dizela. Imaš duple filtere, dupli sustav ubrizgavanja goriva. Svaka i najmanja mana se odmah iskazuje na oba sustava. Često si se bunio zbog plina, da ti auto trza, ne ide kako treba...
 
BHT Ovisnik
meni nije auto zbog plina trzalo, dugo vremena mi je ispravno radio na plin,a ne na benzin, na benzin se gasio sam i sl.,kao sto rekoh problem nastane zbog kvara na benzinu, jer cesto vuce ili fals zrak,ili svijecice, ili kablovi, ili kao meni westgate...
ja sam za 2 mj. presao 6000km, sto me voznje na plinu kostalo kad preracunas tada 800km, da sam vozio na benzin po cijeni od 2.35km to bi me kostalo 1700km, 1700-800=900km sto je ugradnja plina za mog volva, za bmw je kostala 800km, znaci tada si isplatio sto si ulozio za ugradnju, ustvari dao si eto 5km za filter plina

preporucio bih svakome ugradnju tko prelazi 10 000km pa vise osim ako neces prodati auto,mada i tad plin dize cijenu,a vec si ustedio na voznji i dalje ces stediti

i neznam po cemu je kompliciraniji za odrzavanje, uzet cu u obzir bmw-a na plinu,atmosferac je, manje mjenjas filter goriva, ovamo imas 2 filtera koja su u servisu 30km sa izmjenom i to je sva komplikacija,dok je diesel vecinom osjetljivi na gorivo, imaju problema s diznama, s turbom (ne gledajuci na turbo benzinca koji posjeduje plin, a i u tom slucaju je opet kvalitetniji turbo benz jer ne vrti turbo konstantno kao na dieselu, tj. nema boosta), nemas grijace nit ista
 
Član
Ubaci klapnu iako je sve super, čim se nešto poremeti, eto pucanja i protokomjer manje, a možda i kućište filtera.
hocu cim budem isao za zenicu preko vjetrenica tamo ima kupiti u plin prometu :D trazio sam ja tu klapnu kad sam nastimao novi protokomjer al nema u travniku nigdje a sad je nastimano ono crijevo da spadne sa protokomjera u slucaju da detonira :D
 
@armin kod tvog druga nevalja mapa dok mu BMW neide i trokira ;)

a ZELA sto se tice plina sve zavisi od mjesta do mjesta sto se tice same cijene kod mene je sada cijena 1.05KM za litar plina a benzin kosta 2.35KM litar
ja neznam šta si ti imao iz matematike (tj. koju ocjenu) ali ovo je vise nego duplo jeftinije zbog toga sam naveo u svom postu da ja u Sarajevo odem i vratim se za 28KM divljacke vožnje nigdje ispod 100Km/h ne vozim jer znam put i gdje pajkani vrebaju ;)
shodno tome s punom bocom tj. 32 litra koliko stane u nju ja predjem 380 kilometara ( divljacke voznje) jer ne volim pravi guzvu na putu ;)
Golf 2 GTI 8V 82Kw ili ti ga 112 konjova :D
 
Član
Bilo bi duplo jeftinije da ti auto troši isto plina koliko i benzina. To nije moguće ni na najnovijim motorima i najboljim plinskim sustavima ;) Pogotovo ne na golfu 2 sa K-jetronic ubrizgavanjem.

Cole: Bgt, gdje je u ugradnja plina 800 km? Gdje ti je atest?
 
ovdje se ne racunaju litri nego novci ;)
za tvoju info LOVATO je sustav kod mene u duji a TOMASETO AGILE u čvrki jos je i sekvent i duja trosi manje nego čvrka jos jedno čvrka je s automatik mjenjačem ;)
 
Član
Kod mene je plin od 2004-te i 5-te godine u autu, kad se tek pojavio na našim prostorima otac je ugradio plin u auto, poslije je uzeo drugo auto 2008-me sa ajnšpric motorom u kojeg je opet ugradio plin, monopoint sistem jer tada sequent malo ko radio i bio je papren i to auto sam preuzeo ja i dan danas ga vozim, auto je na plinu prešlo preko 170.000 (ukupna kilometraža auta je 33x k) i prije godinu sam promjenio isparivač i na 15.000 mjenjam filter plina i to je sva mudrolija oko plina. Preporučio bi ga svakome ko prelazi više od 10.000 godišnje.

Meni lično sa običnim sistemom troši 0.5-1 litar više plina nego benzina, sve zavisi i od kvalitet plina i odnosa butana i propana. A ima slučajeva gdje ljudima sa sequentom troši manje plina nego benzina a ima naravno i kontra slučajeva, sve zavisi od instalacije, motora, kvaliteta plina itd itd. Ugradnja sequenta za 4 cilindra je svugdje oko 750-800km + atest koji nisi dužan odma radit, uradiš ga nakon mjesec, dva :)

I još sam negdje pročitao da obnova atesta košta 500KM, to nije tačno, jest da su pojedini servisi bezobrazni po tom pitanju pa počnu mjenjat gotov sav sistem što NIJE POTREBNO, jer kad se obnavlja atest gleda se starost boce(koliko se sjećam, boca ne smijem bit starija od 2 godine), i po pravilu se samo boca zamjeni i s tom bocom se prolazi atest koji opet košta 170km.
 
Član
ajd kad je vec tema tu gdje jeste, kakav je sistem kod mini cooperS, onaj turbo benzinski motor. Razmisljam da si dovezem iz italije jednog kojeg imamo tamo, ima manje od 150k na satu. Na njega bi trebao sekvent jel tako, ako uopce moze na taj motor, ja se u to ne razumijem fkt
 
Član
ovdje se ne racunaju litri nego novci ;)
za tvoju info LOVATO je sustav kod mene u duji a TOMASETO AGILE u čvrki jos je i sekvent i duja trosi manje nego čvrka jos jedno čvrka je s automatik mjenjačem ;)

Šta si ti meni sada odgovorio uopće?

Armin: Ne znam konkretno za taj motor, ali ide plin na turbo benzince bez problema. Jedino je problematična instalacija na motore sa direktnim ubrizgavanjem goriva :)
 
Član
opasno ste me zainteresovali,inace se nisam zanimao za plin, medjutim zasto da ne ako je toliko pozitivnih iskustava. kod mene ce zena za godinu po gradu preci vise od 10 000,a i ja bih se vrlo rado igrao s cooperom malo cesce :D
 
Top