pitanje ??

pitanje ??

Član
Pozdrav forumasi.Ne znam jesam li ofulao pdf za ovu temu.Znaci zanima me sta treba da kupim,uradim da kad grijaci zavrse svoj posao da ja u kabini dobijem neki zvucni signal nakon cega bi upalio auto.Gledam kod druga da seat vario ? cini mi se da je taj model,da kontakt i nakon par sekundi cuje se zvucni signal nakon cega upali auto.Kod mene trenutno lampica od grijaca na kontrolnoj se ugasi za 3-5 sekunde,ali ako bi prema njoj palio uvijek bi izverglao.Inace kad palim,cekam da se ona ugasi,brojim do 50 sec i onda upalim.Valjda sam objasnio sta me zanima pa ako neka zna sta treba da uradim ili kolko bi mi neki majstor za to naplatio.
 
Da sam na tvom mjestu, ja bih prvo grijače promjenio, znači ubacio bih nove grijače da ne čekam 5o sekundi za početak paljenja pa bih se tek onda zafrkavao oko tog '' orkestra '' u kabini :D:D:D
 
Član
Nema mjesec kako sam ih kupio,al ne znam sto tako dugo griju.Bas sam uzeo onu testnu lampu od 12 v i na nekih 50 sec od ukljucenja kontakta nestane struje na njima.

Vise me zanima ovo u vezi kabine :)
 
Član
Ako je Astra F u pitanju onda mozes rijesiti kao sto sam ja na Asconi rješavao . Malu ubodnu sijalicu T5 sa grlom nadjes i 2 tanke zice (za + i -) fino uvedes unutra , grlo sa sijalicom stavis unutra negdje sa strane gdje ti ne smeta a + zakačiš na jedan grijač , ja sam popustio samo jednu maticu na grijacu umotao oko grijaca 2 kruga i stegao maticu (posle sam to sredio malo pedantnije stavivsi stopicu na + pa fino ispod matice) , a - mozes bilo gdje zakacit na sasiju ili accu . Kad das kontakt sijalica gori, kad relej izbaci sijalica se ugasi i tad palis , kod mene konkretno drzi upaljenu sijalicu 24 sekunde .
 
Član
@wispi , odlicna ideja ne znam kako se toga nisam mogao sjetiti , i lakse je nego se zajebavati sa zvucnim signalom . Moram samo nac grlo i sve fino nastimati :)

Ja i da te pitam , ako ti je bio dizel u pitanju . Kod mene licno grijac nafte , na naftnom filteru ne pali se kad se pali i ovi dole grijaci,doveo sam bio direktan napon i on je ispravan sad ne znam jel se svi grijaci zajedno pale ili ovaj ima neku drugu svrhu ?

@emir_89 , 1700 kubika i to opel , pa sve mora biti ispravno ko doksa da bi upalilo ..
 
Član
Kod mene je 1,6 d i nema tog grijača nafte , mislim da taj grijac imaju samo 1,7 . Ovi motori 1,6 i 1,7d da bi zimi palili normalno moraju imati 100 % ispravne grijače , dobar accu , redovno mijenjat filter nafte i uslov da motor ima dobru kompresiju . Meni se najbolje pokazalo kad sam u kompletu zamijenio sva 4 grijača , prije čim dodje jesen i prvi mrazevi 1-2 grijaca pregore i sve tako dok nisam stavio komplet 4 nova Bosch i evo 5 god. nije ni jedan pregorio . Tad sam platio komplet 4 kom. oko 60 KM .
 
@wispi , odlicna ideja ne znam kako se toga nisam mogao sjetiti , i lakse je nego se zajebavati sa zvucnim signalom . Moram samo nac grlo i sve fino nastimati :)

Ja i da te pitam , ako ti je bio dizel u pitanju . Kod mene licno grijac nafte , na naftnom filteru ne pali se kad se pali i ovi dole grijaci,doveo sam bio direktan napon i on je ispravan sad ne znam jel se svi grijaci zajedno pale ili ovaj ima neku drugu svrhu ?

@emir_89 , 1700 kubika i to opel , pa sve mora biti ispravno ko doksa da bi upalilo ..

Zar benzinac ima grijace ??? Fino ti je covjek napisao da je imao isti problem a ja ne znam nisam cuo do sada da benzin ima grijace pa mi cudno.
 
Član
Svu tu duzinu cekanja odredjuje relej grijaca, pa bio to mercedes audi vw opel il pak traktor univerzal. nije neka moda promjeniti ga. A jos jedan razlog za duze cekanje grijaca je kada se skine zica sa davaca od vode, koja kada je voda zagrijana signalizira da se grijaci ne pale TO se obicno radi kada je motor losiji pa da se pale grijaci na svako davanje kontakta, i onda se duze i ceka.
 
Član
Nema kod opela veze da li je vruc ili hladan , uvijek pali grijace kao da je -20C , kad das kontakt zuta lampica od grijaca gori 2-3 sekunde i ugasi se ali relej drzi jos nekih 20 sekundi nakon gasenja lampice i kad iskljuci treba da se cuje da "cvakne" i tad palis , samo sto vremenom to "cvaktanje" oslabi da se ne cuje ili jedva cuje kad je bas tisina i onda nastupamo mi sa nasim nadogradnjama :) . Samo ne moras na svakom paljenju cekati da odradi puni interval grijanja , ja sam cekao na prvom i onda posle ako nije dugo stajao da je skroz ohladio onda sacekam dok se ugasi ta zuta lampica 2-3-4 sekunde i palim normalno .
 
Član
Isto tako palim , i da kod mene je 1,7 obicni ali ne radi mi onaj grijac na naftnom filteru ni kada je auto upaljeno a ni kada je kontakt a vidio sam da ide zica iste debljine i iste boje na njega kao sto ide i na ona 4 grijaca :).I rjetko koji opel ce zimi upaliti(mislim na starije) ali stvarno nemam nikakvih problema samo mi na zivce ide to sto moram brojati :)
 
Član
Eto rješenja , jedna ubodna T5 sa grlom , 2 komada zice i 1 stopica ;) . Isto sam znao ujutru dok nisam izveo sijalicu pratit npr. crvenu od vode , kad relej grijaca izbaci onda se i ta crvena pojaca (jace zasija) jer grijaci prestanu vuc struju , pa s obzirom koliki su potrosaci primjeti se na bilo kojoj crvenoj lampici (od vode, ručne i td.) da se pojacaju .
 
Član
Kod mene je 1,6 d i nema tog grijača nafte , mislim da taj grijac imaju samo 1,7 . Ovi motori 1,6 i 1,7d da bi zimi palili normalno moraju imati 100 % ispravne grijače , dobar accu , redovno mijenjat filter nafte i uslov da motor ima dobru kompresiju . Meni se najbolje pokazalo kad sam u kompletu zamijenio sva 4 grijača , prije čim dodje jesen i prvi mrazevi 1-2 grijaca pregore i sve tako dok nisam stavio komplet 4 nova Bosch i evo 5 god. nije ni jedan pregorio . Tad sam platio komplet 4 kom. oko 60 KM .



Ne znam bas da mora sve biti ispravno, kod kuma na vikendici ascona 1.6d motor solidan, kad smo mijenjali dihtung stubline su imale risa, grijaci ispravni, bosch pumpa pisa naftu i auto pali ko doksa, na -25 ona upali i vuce njegovo novo auto renault megane da upali jer renault izvergla akumulator i ne upali...
Ti prvo pregledaj grijace jesu ok iako si ih prije mjesec dana uzeo nove, nijedni grijaci ne griju 60 sekundi jer bi izgorili nakon 10 grijanja, svaki grijac kad dovedes plus i minus na njega on bude užaren i crven za par sekundi. Tebi prije da kompresija ne valja nego to da motor mora biti perfektan da bi palio... Radje ugrij dok se sijalica ne ugasi i ponovi jos jednom i onda pali a to da 60 sekunsi griju ne valja jer ti grijaci tako ne mogu trajati duze od 15 dana jer izgore brzo...
 
@RS imao sam volva 740 2.4 dizel, kod njega docekati da ugasi lampicu od grijaca je premija, ako je hladno i preko minut drzi. A nov relej stavljen kad je radjen motor
 
Top