pitance

pitance

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
zdravo!
imam 17 godina,i polako razmisljam o kupovini auta!
sad me zanima koliko bih ja to love trebao potrositi na muziku!strasno volim muziku u autu,ali me strasno muce neke stvari u vezi toga!pa vas molim da mi objasnite nekoliko stvari!
u vezi pojacala,vidi sam puno puta da razgovarate da na nekom pojacalu spojite na kanal od 50w RMS sub od 95w RMS!
u tom primjeru mi nisu jasne dvije stvari,dali pojacalo treba biti jace ili slabije od zvucnika i dali je onaj kanal ustvari plus i minus na koji spajamo zvucnike na pojacalu ? zatim me zanima dali svako pojacalo ima isti broj kanala ili možemo kupiti i neko skuplje pojacalo sa vise kanala,tako da možemo spojiti dva sub-a na jedno pojacalo? i zanima me može li sub od 300w RMS-a biti ikako slabiji od suba koji ima 200w RMS-a!
procitao sam sve ono sto je napisao tepsija,i svaka mu cast,oko puno stvari mi je pomogao,ali imam manjih problemcica s ovim...
hvala svima koji mi ce mi htjeti pomoci oko ovoga!:icon_smile:
 
Član
pa pojacalo ti je bolje da ima sto vise wati rms a , ma imas tu stvari tebi ce to IGY fino objasnit :D
 
Član
zvucnik treba da bude jaci od pojacala (rms snaga da ga ne bi skrsio),trebas vodit racuna o otporima,trebaju bit isti (wooferi sa 2 zavojnice se mogu nastimat da imaju otpor koji je tebi potreban,tj na izlazni otpor pojacala razlicitim spajanje konektora na samom zvucniku)
imas pojacal sa 1,2 i 4 kanala(najcesce)
za woofer se koristi jednokanalno (4 kanalna su obicno za sistemce-zvucnike koji podrzavaju frekvencije od 20Hz-20kHz i najcesce su promjera do 17cm ukoliko nisu elipse)
sto se tice ovog suba od 300 i 200w,razlika moze bit u kvaliteti zvuka,a ta snaga ti zapravo govori koju snagu zvucnik moze podnijet bez distorzije(izoblicenja zvuka u vidu zvuka koji mi zovemo "krcanje"-zvucnik krci)
sto vise rms-a ima zvuicnik je bolji(po snazi,ne mora bit po kvalitetu)

i dali je onaj kanal ustvari plus i minus na koji spajamo zvucnike na pojacalu
ovo nisam shvatio bas najbolje,al ev probacu objasnit pa ti skontaj jel to to...pojacalo ti najcesce ima 3 izvoda koja nisu vezana za zvuk(plus +,minus - i system control)...+ i - su ti za napajanje,sa akumulatora,system control ti sluzi da se spoji sa HU i da ga HU sama ukljuci kad ti ukljucis HU...eh imas jos konektora,zavisno od broja kanala pojacala...ako je pojacalo jednokanalno,imas 2 ulaza u pojacalo i 2 izlaza(ulazi su veza HU-pojacalo,izlazi su veza woofer-pojacalo)
nadam se da sam ti objasnio to sto si trazio,ako ima gresaka molim nek me neko ispravi,ovo je ono sto ja znam;)
 

IGY

Član
Postoje pojacala samo sa woofere, tzv D klasa ili ti monoblok pojacala, kod njih u biti ti je najbitnije da imaju sto vise RMS snage. Monoblok znaci ima smo jedan izlaz i ako na pojacalu postoje dva, to je radi lakseg vezanja woofera, tako da na mozes vezati dva woofera na jedan izlaz i na to pojacalo stavljas woofere sa 2x2 OHM zavojnicama
Zatim pojacala za sisteme AB klasa, imas ih sa 2 kanala, 4 i 5 (AB + D)
sad u zavisnosti sta zelis, na dvokanalca mozes mozes staviti dva sistemska zvucnika ili jedan woofer u bridge, na pojacalo sa 4 kanala stavljas prednje i zadnje sisteme, ili stavis prednje sisteme na dva kanala, a na preostala dva u bridge stavis jedan woofer, dok pojacalo sa 5 kanala je za 4 sistema (prednji-zadnji) 5-ti kanal za jedan woofer....
Ako hoces kristalno cist zvuk onda ides sa odvojenim pojacalima za prednje, zadnje, i woofer, naravno na svaki sistem skretnicu da odvoji srednje od visokih tonova itd....
Za sve ti je najpotrbnija struja, ona mora biti kvalitetna da bi sve ostalo radilo kako treba
 
Član
Heh majstore ovako:

Koliko para ces potrositi za muziku to ces sam odluciti... tj. zavisi sta zelis, u principu ti ide marka = kvalitet = CIJENA...

Drugo sta si pitao dali sub treba biti jaci od pojacala ili pojacalo od suba... U principu nebi trebalo da bude ijedno jace od drugoga tj. pojacalo moze biti slabije ali ne drasticno slabije od subova je nebi imao dozivljaj bassa u autu, opet ne treba biti drasticno jace od subova jer moze doci do unistenja istih... znaci neka zlatna granica koliko RMS-a na subu toliko RMS-a na pojacalu...
i izlazi na pojacalu su oni + i - na koji spajamo zvucnike... znaci ako imas 4 plusa i 4 minusa imas cetverokanalno pojacalo

kac8152dmc3.jpg


Trece: svako pojacalo nema isti broj kanala razlikujemo MONOBLOCK pojacala koja su namjenjena za i samo guranje subova obicno imaju jedan kanal. i Sistemska pojacala koja krecu od 2kanala pa nadalje...

Cetvrto: Ako ces pojacalom pogoniti subove samo uzmi neki monoblok znaci pojacalo namjenjeno samo za subove...

Peto pitanje: dali 300w RMS-a moze biti slabije od 200W RMS-a
Vidi u principu moze... LUPAM znaci ako uzmemo neki sub marke SONY 300W rms-a koje radi na otporu od 4ohma i neki sub marke PIONEER npr od 200W RMS-a koji radi na otporu od 1ohma ovaj drugi ce biti jaci jer ima manji otpor...

Drago mi je ako sam ti pomogao, ako te jos sta zanima slobodno pitaj jer ovdje ima mnogo ljudi koji ce ti veoma rado pomoci... Pozzzzz...

hehehe Mislim da je momak dobio sve moguce odgovore...
lollllll :lol::lol::lol:
 

IGY

Član
mislim da si u najkracem roku dobio sve moguce odgovore
red bi bio da Bekir i Ja pojedemo cevape od tebe :lol:
sala naravno
samo pitaj a mi cemo se potruditi da dobijes odgovore
 
ma nema problema za cevape ,jedino cete malo duze morat putovat!:icon_cry:
puno ste mi pomogli s ovim,e sad me zanima jos nekoliko stvari!
ako želim spojiti dva suba od 300w RMS-a dali trebam pojacalo od 600w RMS-a ili...?
i zanima me,ako sub ima otpor od 2 ohma,tada treba i pojacalo na tome kanalu imati isto takav otpor?
a ove obicne zvucnike,visokotonce, dali je njih uopce potrebno spajati na pojacalo?
 
Član
majstorkiki je napisao(la):
ma nema problema za cevape ,jedino cete malo duze morat putovat!:icon_cry:
puno ste mi pomogli s ovim,e sad me zanima jos nekoliko stvari!
ako želim spojiti dva suba od 300w RMS-a dali trebam pojacalo od 600w RMS-a ili...?
i zanima me,ako sub ima otpor od 2 ohma,tada treba i pojacalo na tome kanalu imati isto takav otpor?
a ove obicne zvucnike,visokotonce, dali je njih uopce potrebno spajati na pojacalo?

Naravno 300W RMS-a + 300W RMS-a = 600W RMS-a

Za spajanje 2 woofera od po 2 ohma treba ti stabilno pojacalo na 1ohm...

E sad ako imas namjeru spajati i zvucnike, po meni bi bilo bolje da umes jos jedno sistemsko pojacalo za sisteme... ili ih spoji na kastofon i vidi hoces li biti zadovoljan pa onda... ;)
 
Član
pitas puno velka pitanja za nekog ko jos nije ni poceo, to kolko je dobro tolko i nije hehe .... evo iz iskustva da ti kazem kad je u pitanju muzika u autu, vrijedi ona dobra stara "KOLKO PARA TOLKO MUZIKE" .... i ovo ti je fakat bukvalno ....

e sad sto se tice tvojih pitanja, uvijek ti je bolje imat pojacalo koje ima vecu RMS snagu od zvucnika, nebitno dal to bio woofer ili obicni zvucnik .... razlog?, vrlo jednostavan, pojacala vecinom imaju deklarisanu snagu na 14.4 V a to je manje vise idealna struja jednog upaljenog auta sa svim otalim strujnim uredjajima pogasenim, medjutim kad popalis svjetla, ventilator, bla bla bla u sustini dobices 13.3-13.8 V u autu, a padanjem napona na akumulatoru ti pada i napon na pojacalu a samim tim ti pada i izlazna ili ti ga RMS snaga pojacala .... dakle odgovor na tvoje pitanje je sljedeci, ako imas zvucnik od 300W RMS, najbolje bi ti bilo da uzmes pojacalo od 400-500W RMS i da ga posadis na taj zvucnik .... naravno malo se poigras s gainom kad to sve pospajas i zviz eto ti jako glasne muzike ....

i da ako ti woofer ima otpor 2 Ohma onda moras nac i pojacalo stabilno na toj omazi iz razloga sto ce ti pojacalo riknut ako nije stabilno na 2 Ohma ....

obicne zvucnike i visokotonce je kao i sve ostale zvucnike potrebno spojit na pojacalo, nekad je pojacalo na playeru (HU) sasvim dovoljno da napaja te zvucnike, a nekad ti woofer zna bit jako jak, pa necujes nista kad pjeva nekgo samo cujes boom boom e onda bi ti bilo jako pametno zviznut neko pojacalce i na zvucnike ....

et nadam se da sam i ja malo pomogo ....

P.S. da se razumijemo jos nesto, ljudi su stavljali pojacala od 600W MAX na pioneerove woofere od 400W RMS i ti su wooferi svirali pofino .... e sad Pioneer nije Alpine, al je bar 5 puta jeftiniji ....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top