Ostar, metalni zvuk prilikom voznje

Ostar, metalni zvuk prilikom voznje

Pozdrav svima,

potreban mi je vas savjet o mogucim uzrocima problema (i velicini kvara) prije pocnem ponovo "hodati po majstorima". Nedavno sam tokom voznje primijetio na desnoj strani auta ostar, etalni zvuk, nesto kao cviljenje prilikom voznje. Preptostavio sam da je stradao lezaj pa sam svom prijatelju koji povremeno radi u jednoj automehanicarskoj radionici odvezao auto. On je pregledao lezajeve na sva cetiri tocka i rekao da 100% nije to uzrok. Zvuk se javlja samo povremeno. Dok je auto bio kod njega kao za intat nista se nije culo. Rekao mi je da je lezaj, cuo bi se vremenom sve vise i vise.

Juce se ponovo poceo javljati, ali ovaj put sam utvrdio kako da ga "usutkam". Prilikom svakom pritiska na kocnicu (cak i blagog) zvuk je nestajao, da bi se ponekad poceo ponovo javljati. Sa sigurnoscu mogu reci da svaki pritisak na kocnicu trenutno uklanja ovaj zvuk. Logicno bi bilo pretpostaviti da mozd adisk plocica struze od disk, ali sam uocio jos nesto sto ne mogu nikako da objasnim. U slucaju javljanja i trajanja zvuka, svako blago okretanje volana ulijevo isto tako ukida zvuk, sto mi opet sugerira da je lezaj, mada ovo nije 100% siguran metod "uklanjanja" zvuka kao sto je kocnica.

Pretpostavljam da je u pitanju struganje plocice. Zanimljivo je da se ovo javlja samo pri vecim brzinama (50 km/h i vecim).
Svaki savjeti mi je veoma vrijedan.

Hvala!
 
Član
Ja sam imao slican problem koji sam rijesio tako sto sam reparirao klijesta ili ti ga celjusti kocnica. Klip se nije vracao dovoljno pa su pakne dodirivale disk i pomalo cvilile.
Provjeri griju li ti se felge nakon duze voznje
 
Član
Imao identičan problem. Korozija (komadići metala) iz prednjih diskova pravili problem. Diskove iskuckao čekićem, otprašio i nikad više problema.
 
Top