OPEL Vectra C, 2.0DTI Comfort

OPEL Vectra C, 2.0DTI Comfort

Super Moderator
pa da ne ulete u motor? znas da mogu sranje napravit kad ulete, ko i kod bmw-a, pa ljudi onda to skidaju :)
 
Član
Sumnjam da mogu tako lako popucati jer su metalne. Mislim da je to problem na 1.9CDTI (150KS) motorima, jer oni imaju te klapne od plastike.
Mislim da je na ovom motoru jedina i zvanicna poznata mana VP44 pumpa, kojoj strada elektronika tj. ti njeni hladni lemovi.

Klapna je sada ociscena i mislim da je sada mirna malo duze vrijeme...;)
 
Član
Ona je i prije ciscenja palila super i lijepo radila. E sada, prilikom prvog jutarnjeg paljenja je izbacivala plav dim par sekundi poslije paljenja i poslije sve ok. Nakon zamjene filtera nafte, kabine i vazduha(koji su bili crni) tog dima nije bilo. Poslije toga sam cistio ovo sve i nakon toga je palio. Izbacila je tada crnog dima (dugo je verglala itd, zbog skidanja crijeva goriva). Radila je grubo par minuta da bi osjetno tada smirila rad. Kasnije sam je provozao po naselju nekih 500m (jer nemam tablice) i tada mi se cinilo da bolje reaguje na gas.
E sada, kad sam stao poslije tih 500m odjednom je opet pocela izbacivati plav dim nekih par minuta da bi se opet smirila. Kontam da je to posljedica svog ciscenja i normalizacija rada motora. Danas je nisam palio, cekam vec 5 dana da se na carini otele i zavrse papire pa da idem mijenjati ulje i filter ulja pa cu onda prenijeti detaljne utiske i ako Bog da pozitivne strane mog rada:)
 
Član
Elem , kako jos nisam dobio sugave papire sa carine auto nisam ni vozio osim nekih 500 metara, i ono sto se desavalo nakon ciscena klapni opisao sam gore u postu. Poslije toga auto nije paljeno. Danas sam je izvezao napolje da je malo operem i usisam i ostavio sam je da radi neko vrijeme.
Primijetio sam da se plavi dim opet pojavio dok radi u leru. Na pritisak gasa tu je bio oblak. Kada je isturiram nekih 2 do 3 min izbacuje plavi dim i onda se smiri, opet pritiskom na gas baca dim i opet nedugo zatim dim prestaje.

Tjesim se cinjenicom da je taj dim posljedica mog ''posla'', te kako auto nije vozen nije imala gdje ni da izbaci mozda te neke zaostale necistoce u motoru, koje su ostale iza ciscenja. Nadam se da ce dim nestati dok se auto malo izvozi. Napominjem da prije ciscenja klapni nije dimila ni na leru ni u voznji ni kada se turira, samo kod prvog jutarnjeg paljenja.

Evo i jedan video tog dima

Sta vi mislite o tome?

I koja slika


Pomalo sam sredjivao ono sto je trebalo. Ostalo jos presvuci volan, nabaciti novu kozu mjenjaca, srediti rucke na prvim vratima i srediti one plastike oko komandi na volanu, pa cemo vidjeti sta dalje.
 
Član
ja mislim da too nije ništa strašno, i u mene je istoo tako, ipak računaj ti da je too euro 3 motor, a ne euro 4 ili euro 5, a temperature se "vrte" oko nule.. i meni je isto ovako neki daan, vanjska temperatura oko -3, too je normala :)
 
Član
Na mojoj Vectri A iz 1994 godine sa 400.000 Km i Euro1 normom nisam mogao ovako nesto napraviti.:)
Opet napominjem da nije dimila prije ciscenja klapni , osim kod prvog paljenja na tren.
Dodacu jos to da joj uljni filter nije mijenjan prilikom zadnje izmjene ulja:banghead:, tako da i on ide preko 40.000Km :hungover:, (ako je vjerovati podatku ispod haube). Cekam da i to promijenim i da je izvozem pa cu javiti sta se desava dalje. Iskreno se nadam da je to privremeno i da je posljedica ciscenja, i svega tog.
;)
 
Član
Za sada sve Ok. Sve fercera i nista ne steka. Sipaj i vozi.
Veoma sam zadovoljan stanjem auta, obzirom na kilometre i godine.
Presvlacenje volana i farbanje plastikica u unutrasnjosti ostavljam za proljeca i ljepsih dana.
Jos sam joj nekidan ubacio i prskalice od insignije jer su mnogo efektivnije.
IMG_20141223_092711.jpg


Slike sa mladjom sejom
DSC_0268.jpg
[/url]
DSC_0271.jpg
[/url]
 
Član
na mom bmw-u sam skidao te klapne na usisu, nakon skidanja klapni isto mi se desava ko i tebi, ujutro kad je hladno i prvo paljenje izbaci plavog dima cim ga upalim, jedno 5 sekundi izlazi plav dim i onda prestane , znači ne turiram nista, pustim da odradi svoje i to je to. medjutim ako sam auto to ujutro uaplio pa ga opet ne palim citav dan do navecer onda opet tako izbaci plavog dima malo. vanjska temperatura je u minusu... zvao sam mehaničara sto mi je skidao klapne kaže da je to normalno posle skidanja klapni. i ja tako vozim evo 3 mjeseca , pratim ulje na istom je nivou uvijek. mada kad sam radio te klapne radio sam kompletan mali servis , svi filteri i ulje, pa mi negdje u podsvijesti stoji da sam naletio na loše ulje, ovaj put sam sipao ulje TOTAL 5w30.
 
Član
Meni je apsolutno identicno bilo...
Auto bude u garazi , temperatura izmedju 7 i 10 C. Prilikom startanja izbaci plavog dima. To je trajalo nekih 7 dana nakon ciscenja klapni. Od tada pali na pola kljuca i bez ikakvog dima, a ponekad se desi da izbaci crnog dima kod paljenja. Uglavnog plavog vise nema.
Ja sam sipao Mobil 1, 5W30
 
Član
Eh, evo prvih vecih i skupljih problema sa autom
icon_sad.gif


Naime prije par dana primijetim da mjenjac tesko ide u brzine, znam da 100% nije tako bilo. Stanem na pumpi da natocim gorivo, pa cu rekoh sebi odmah do majstora, ali nakon sto ponovo upalih auto, sve radi savrseno.
Imao nekog posla i ne odem majstoru. Proslo par dana, desi mi se da kad sam upalio, mjenjac uopste nece ni u jednu brzinu. Kvacilo pritisnuto, ja poguram malo rucicu a auto cima. Ugasim, upalim - radi normalno.
krsti.gif

Usaltam i pravac majstor. Po njegovom misljenju neka od opruga na lameli je pukla pa zapadne i pravi problem.
E sada, raditi se nesto mora, posao je veliki. Most mora dole da bi se mjenjac skinuo, tako da sam htio i sa vama da se posavjetujem sta bi se valjalo promijenuti. Zamajac funkcionise odlicno, nema nikakvih simptoma da je otisao (ali tek kad se sve otvori moze se nesto i tvrditi) .

Isao sam gledati cijene dijelova i kad sam dobio predracune mislio sam odmah auto poklonuti nekome
laughingneqw.gif


Set kvacila(korpa , lamela) sa plivajucim zamajcem i hidraulicnim druk lezajem - LuK = 1923KM

Druga opcija bi bila Valeo KIT4P sa konverzijom na fiksni zamajac = 1150KM

Treca opcija bi bila da se utvrdi stanje zamajca i ako je on dobar da se ugradi samo nova korpa i lamela koje kostaju 415KM , Da li bi ova treca opcija uopste dolazila u obzir, jer kako svi kazu da ovo treba da se mijenja sve u kompletu.

Otegoh ga momacki ali sta da se radi,
Pozz svima
 
Top