Opel Meriva 1.6 16V - problem (POMOĆ)

Opel Meriva 1.6 16V - problem (POMOĆ)

Član
Pozdrav forumasima,

evo ovako

imam auto: Opel Meriva 1.6 16V, 2003.g., 74kw, benzinac

krenem ja u TZ nekada u novembru mjesecu 2013.g., i nakon nekih 2,5h voznje, onako po kisi, kod zivinica auto pocne da se cudno ponasa. ja skrenem na benzinsku, obrtaji rade gore dole, auto se trese..poludilo nesto pravo. ako krenem dalje, tesko ga dici iznad 60 km/h..kad predem tu brzinu onda ide normalno..ako stajem na semaforu i kocim, pale se one sve lampice na tabli i hoce da ga ugasi, ako ne stisnem kvacilo.
to mi se vec 2 puta isto desavalo (u augustu 2013.g.). isto vrijeme bilo tako kisa u putu.

pitam neke majstore po Sarajevu, kazu EGR ventil..malo gledao i po netu, na youtubu vidio kod nekog lika da su isti simptomi i da je eto EGR zaprljan.

cistio taj EGR koji je ispravan (barem radi kada se spoji na akumulator), 2,3 puta, ali opet nisam zadovoljan kako auto vuce po gradu..nesto ga tusi.
par puta dijagnostika izbacila EGR odnosno smjesa kod lambda sonde..nakon ciscenja EGR nema greske.
ne trosi mi ulje, jer su me neki pitali i za to.
ali mi je poceo da trosi benzin sada dosta vise, skoro pa duplo..

ako ko moze sta savjetovati, samo naprijed..

hvala unaprijed
 
jesi pogledao bombinu il kablove svjecica ne znam koji je sad tacno princip na tom motoru. Da li motor ima cudan zvuk dok radi u leru tipa kao traktor da se vise cuje
 
Svjećice pregledaj, kablove, Egr i Sonda, ako osjetiš benzin nazad onda ti je do sonde. Velika vjerovatnoća da su ti i svjećice pa probija struju. vrijedi ti pokušati. NGK svjećice su ti 8 KM komad pa zamjeni to, ali isto dobro pregledaj kablove. I na kraju Boombinu isto, ako nađeš negdje da testiraš. Ja negdje imam polovnu ako ti zapne do nje. Javi se pa ćemo se dogovoriti ako bude do nje.
 
Član
@ Little Dragon

ma i nema cudan zvuk..znas kako je kod benzinca, slabije se inace i cuje..onako kad je hladan samo mu obrtaji budu nekih 5min oko 1000. nakon toga na normalu..oko 900, 850..znaci nema cudnog zvuka tipa kao traktor..

@ Harli_team

ja sam samo gledao EGR..onako nesto malo garezi..nije to sad toliko da bude blokiran od toga.
svjecice nisam gledao. a ni bombinu.. 3 puta bio kod majstora u tom nekom periodu, niko to ni da spomene. samo se uhvatili EGR-a.. mada sam i ja vidio po netu da mnogi kazu da se pogledaju svjecice. sta znam nesto i kada su ove stavljene. ima mozda 3 godine..



uz ove gore sto sam prije rekao, osjeti se ponekad i detonacije, onako blage, negdje dole ispod auta, oko mjenjaca. valjda je tu lambda sonda. pa da nije sta do nje. ali znate kako je, odes majstoru on na dijagnostici ne vidi nista, i kaze sve ok. a ja se ovamo patim i nerviram.

pogledacu svjecice i bombinu. pa cu zamijeniti kakve god da su.

hvala na savjetu..
 
U svakom slučaju svjećice se preporučuju svako 30.000 mjenjanje, vuču ćeš osjetiti garantujem ti, a možda lako i riješiš problem, ali svakako provjeri još spomenuto. Izvjesti da li si riješio problem...
 
Član
ok drug. promijenicu svjećice i pogledati malo te kablove, za početak.pa da vidim kako će ići poslije..kad to sredim, javim kakvo je stanje..
hvala ti

POZZ
 
Član
druže jel misliš na magnetni ventil ispušnih plinova ja sam imap na istom motoru problem sa tim ventilom ali auto se sasvim normalno ponašalo meni je u servisu rečeno da se nemože čistiti i da i ako očistim nedobijam ništa tim nisam poslušao i čistio sam ga ali uvjek isto nakraj sam kupio nov koji košta 149km sa ugradnjom dok cijena polovnog kreće se između 50 i 70 km a evo i slika ventila egr.jpg
 
Član
@zatvoraš

eh jeste drug.slicno ovome na slici..samo ovaj sto si ti stavio je blokiran sa nekim limom kako ja vidim. i okrenut vani..to sam isto citao po netu da se tako moze blokirati..isto ovako na slici.

eh sad, sto se tice toga da li se moze cistiti ili ne moze, treba li drugi -nov ili polovan, ne znam ni ja sta bih ti rekao. jer su misljenja podijeljena..najbolje bi bilo da skinem svoj i posudim od nekoga polovan, pa da vidim..samo je malo glupo da auto ide sasvim ok nekih 100km, i onda nastane problem.. i to put na kojem mozes voziti onako u prosjeku oko 70 km/h. znaci nema sta da ga tusi spora voznja.
 
Član
$(KGrHqJ,!lgE7Gi98VFoBO+wp),ncQ~~60_35.JPG

evo kako izgleda ovaj kod mene
 
Član
sliku sm postavio samo reda radi isti nam je taj ventil problem je što im se potroši unutra neki magnet i nefunkcionišu više kod mene nije bilo nikakvih promjena ni u vožnji ni u čemu jedino mi palio lampicu tako da ovo što se kod tebe dešava nevjerujem da ima veze sa ovim ventilom
 
Član
aha, ok drug..
ma vidi, meni ne pali nista.. kada sam ga jednom tako cistio prvi put, tamo u maju 2013.g., mozda mi je samo 2 puta upalio lampicu..i poslije toga vise nikada ona lampica ispusnih plinova..

i ja na kraju po netu gledao i vidim to su ti simptomi.. promijenim majstora, kaze jeste EGR. on dijagnostiku i lambda sonda - smjesa..ocisti EGR, nema vise toga na dijagnostici..isao tako 10 dana i opet isto..
ide meni auto. ali nije to ni blizu kao nekada. kad krenem uz brdo, nesto jedva.tacno osjetis da je trom.
a da je odjednom povecao potrosnju, jeste..
glupo mi hodati po tim nekim servisima, ako ce mi ovako isto biti. a da im plaćam na kraju nizasta.
 
Član
kod nas ima extra majstor za opela čovjek ti ništa nenaplaćuje dok neriješi problem a povoljno nabavi i dijelove
 
Član
ma da meni ovo nije sad neki problem, i da nece isto tamo negdje kod zivinica poceti da trza i da poludi, dosao biha ja u TZ.svakako idem tamo svaka 2 mjeseca..
 
Član
ovo meni drug mirise na lamda sondu da je neispravna dok vise trosi i tromiji postane jer kvari smjesu probaj nju promjeniti pa vidi hocel bit drugacije jer u mog.rodjaka je to bio problem na micubisiu i iste simptome je pokazivao kao tvoje auto
 
Top