Opadanje temperature

Opadanje temperature

Član
Dakle imam slijedeći problem kod Golfa MK5 TDI 77kw,temperatura opada dok auto radi na leru ili ide niz nizbrdicu kada nije noga na gasu.:) Ako je leden,ostavis ga da se grije s uključenim grijanjem kazaljka temp se ne pomjeri.:icon_confused:

Pomoć ako neko zna...

PS Termostat prije tri dana zamjenjen i opet ista stvar...:icon_sad:
 
Član
sta ocekujes na minus deset - sasvim normalna pojava Pusti auto da postigne radnu temperaturu pa tek onda pali grijanje ;)
 
Administrator
na leru normalno da nece temperatura rasti tako lako... temperatura najbrze raste kad je auto u pokretu... cim silazis nizbrdo bez gasa normalno je da će temperatura opadati jer motor nema nikakvog opterecenja, fakticki kao da je auto u leru... i na ovoj temperaturi tesko je na kratkim relacijama da auto postigne radnu temperaturu tako da je to sve normalno... nego dok auto ne postigne radnu temperaturu ne gasaj ga...
 
Probaj malo na brdovitom, krivudavom, otvorenom putu, vidjet ces kako se grije nenormalno, meni jutros kao usred ljeta za par kilometara otvorenog puta se ugrijao motor...
 
Član
Po ovoj hladnoći mu treba minimalno 20 minuta normalne vožnje da se ugrije na optimum. Kada voziš pod malim opterećenjem ili držiš auto na leru treba mu i više vremena.

To je sve normalno;)
 
Član
Bogami niste u pravu , ako je sve ispravno (termostat, odzracen itd. ) mora da postigne radnu temperaturu ne znam koliko da drzis upaljeno grijanje na leru. Za pola sata, pa za pola sata, al' postici je mora. Internali motora su na puuuno vecim temperaturama od 90c, kad je sve ispravno na autu temperatura ne smije da varira/opada sa radne vise od par stepeni.
 
Član
Meni na vectri nikako ne dostize radnu od kad su ove zime i od kad se grejem, ne znam jel to normalno, plasim se ga da gasiram?
 
Član
Moj BMW za 10 minuta postigne radnu temperaturu i tako stoji i tako i treba da bude, sto se tice nizbrdice da naravno da ce temperaura opast ali nesmije da ohladi totalno. Kao sto i trizex rece auta imaju termostat bas iz tog razloga da zatvori kruzenje vode kroz hladnjak i da samo kruzi u bloku motora i malom hladnjaku. Dakle u ovomo slucaju trebalo bi provjerit malo bolje kruzenje i cirkulisanje vode.

Kazes da si mijenjo termostat, dali znas koji si ugradio tj. na kolko otvara. Zimi mozes uzet slobodno termostat da otvara na 90 stepeni.
 
Član
Upravo tako idosa, ja cak znam da moj termostat nije u bajnom stanju, stalno je malo otvoren, i opet drzi temp na 80+ bez problema ma sta god mu radio.....da je obrnuta situacija, da ne moze da ga ohladi pa hajde, moze bit i oslabljena pumpa vode itd. itd., ovako mi sve vuce na termostat .....
 
Član
Otišao prije 10-ak dana lijepo u Berlinu u Bihać,mjenjaj ulje,sve filtere,termostat i antifriz,priprema auta za zimu,stavljen termostat znaci orginalni koji ide u motor od 77kw...Svi djelovi stavljeni po broju šasije,valjda tako rade,nemam ni ja pojma,znam da sam uglavnom platio..:) Prije Berline isti slučaj je bio sa grijanjem i opadanjem temperature...Šta da čovjek uradi?! Imao sam nekolicinu auta,nebitno koliki je minus vani na leru mora postici temperaturu sa i bez grijanja,al ovaj đavo j*** sebi mater pa neće sa grijanjem da je diže,i ako je auto već na radnoj temp,a stane se u leru i radi sa uključenim grijanjem opet opada,ajde razumljivo je da niz brdo/stranu opada nema motor opterećenja i hladi se strujanjem zraka,ali koji k**** ima da struji na leru i da opada? :/
 
mozda ima zraka u sistemu ???, upali auto i ostavi ga nek radi nekih 20 min, rukom provjeri koliko je toplo gornje crijevo na hladnjaku a onda i donje, ako oba budu hladna tj mlaka onda ti je termostat stalno otvoren,......
 
Član
elektricar je napisao(la):
mozda ima zraka u sistemu ???, upali auto i ostavi ga nek radi nekih 20 min, rukom provjeri koliko je toplo gornje crijevo na hladnjaku a onda i donje, ako oba budu hladna tj mlaka onda ti je termostat stalno otvoren,......


Sutra ujutro kad ga upalim odradit cu sto si rekao,ako ne onda je odlazak u Berlinu neophodan sa nabijanjem računa u facu....Hvala druže...;)
 
Član
I jesi li rijesio problem?

sad sam tek procitao temu pa kontam da ti nije problem do pokazivaca temperature, mislim jesi li gledao pod haubom otprilike da je motor hladan. Mozda ovo zvuci da nesto lupam ali postoji mogucnost da ti pokazuje pogresno temperaturu na konzoli a pod haubom je posve druga prica i onda trazis gresku na pogresnoj strani.
 

MTR

Član
Tako je i kod mene stalno sada kako su temperature nize , dok je ravno i vozim normalno teperatura ide kako treba do 90 za par minuta , cim nizbrdo ode u nesvjest i smrznem se ko ***** hahahah , sinoc niz Komar skoro se spustila na pocetnih 40-50 stepeni .
Neko je spomenuo Opela , e druze imao sam Vectru 1,8 iz 98 godine , grijanja ko da i nema , morao sam deku preko koljena stavljat , nema teorije da ugrije , zakuje se dole i to je to , dok u grad na semafor dodjem ode preko 90
 
Član
tako je na tim dizelasima na ovim minusima... zagrijan na 90C motor, krenes nizbrdo, voznja u npr cetvrtoj/petoj bez gasa, bord pokazuje nikakvu potrosnju, ako je ventilator jos vise pojacan, brze ce ga "ohladit" na nekih 75C i samo ce mlako grijat...

isto ostavi dizela u leru, zagrijanog, pojacaj mu grijanje i vent unutra i lagano ce opast temp... pogotovo sada kada su ovi veci minusi, nizbrdo je i "logicno" sto ne moze da grije, a u leru, kada je hladnije, tdi uzima tek toliko da "sebe" odrzava mlakim i nema za grijanje unutra :D
 
Top