MJENJAČ SA ŠEST STUPNJEVA TALIJANI UGRAĐIVALI JOŠ ŠEZDESETIH

MJENJAČ SA ŠEST STUPNJEVA TALIJANI UGRAĐIVALI JOŠ ŠEZDESETIH

Član
jlz_07_1__xl.jpg


Danas ručni mjenjači sa šest stupnjeva prijenosa nisu rijetkost, dapače kod snažnijih modela s turbodizenskim motorima su postali pravilo, ali ne tako davno još su i 5-stupanjski bili rijetka zvjerka. Valja se sjetiti da je čak i moćni Porsche 930, poznatiji kao 911 Turbo, sve do kraja osamdesetih dolazio samo sa četverostupanjskim ručnim mjenjačem. Alfa Romeo je desetljećima zagovarao danas općeprihvaćenu ideju o većem broju stupnjeva prijenosa, pa su dugo bili gotovo jedini serijski proizvođač koji je serijski nudio 5-stupanjske mjenjače. U najekskluzivnijem modelu iz 1967. otišli su i korak dalje te ponudili mjenjač s čak šest stupnjeva prijenosa.

Alfa Romeo 33 Stradale po mnogo čemu bio je izniman automobil, nastao kao jedva primirena cestovna inačica uspješnog trkaćeg prototipa. Prodano ih je svega nekoliko, jer je to potkraj šezdesetih bio uvjerljivo najskuplji automobil na svijetu, a praktičnošću se nije mogao dičiti. Za početak, trebalo je ući u njega - bio je to prvi serijski automobil niži od metra! Dvolitreni atmosferski motor razvijao je između 230 i 270 KS, što je specifičnom snagom na razini najsnažnijih atmosferskih motora današnjice. Pridodamo li ovim posebnostima i fantastičan dizajn Franca Scaglionea, postaje jasno zbog čega je 33 Stradale danas jedan od najobožavanijih, no i najrjeđih svjetskih klasika.

Alfa-Romeo-33-Stradale-Back.jpg


Alfa-Romeo-33-Stradale_5.jpg


949252950.jpg


3177985118_069fbedd69.jpg


Alfa%2BRomeo%2B33%2BStradale%2B26.jpg
 
Početnik
tigar3110 je napisao(la):
neznaju ljudi puno toga o talijanskim autima samo ih znaju pljuvat......:icon_mad:

jbg, 60-tih pravili ovo cudo sa 6 brzina:

29nz2v5.jpg


a 40 godina poslije "ovo" :

k5jq8.jpg

:lol:
 
Član
Oggy je napisao(la):
tigar3110 je napisao(la):
neznaju ljudi puno toga o talijanskim autima samo ih znaju pljuvat......:icon_mad:

jbg, 60-tih pravili ovo cudo sa 6 brzina:

29nz2v5.jpg


a 40 godina poslije "ovo" :

k5jq8.jpg

:lol:

a sto pored tog svog nisi dodao i ove....

alfa-romeo-159-ti-sportwagon11.jpg


novitec-alfa-romeo-mito.jpg


ima tu jos puno ovakvih slika kao sto sam ja postavio ali malo kao sto si ti postavio....:icon_exclaim:
 
Član
Ma Fijat KRS :D Bolje gurati vw-a nego voziti fiata i sl,...Takva je filozofija ljudi koji ne znaju ništa!
 
tigar3110 je napisao(la):
neznaju ljudi puno toga o talijanskim autima samo ih znaju pljuvat......:icon_mad:
Jeremy Clarkson je rekao: "Alfa build cars to be, as good as a car can be,......briefly." :lol::lol::lol:
 
Član
dellas je napisao(la):
Ma Fijat KRS :D Bolje gurati vw-a nego voziti fiata i sl,...Takva je filozofija ljudi koji ne znaju ništa!

nije tako samo za fiat to ljudi govore za sve talijane, nisam nikad vozio auto ali znam dosta ljudi koji voze i talijane i svabe...samo mogu reci da se ni jedni ne zale, ali ovi s talijanima govore da ne valja golf, a ovi supotno....;)...ja samo mogu reci da su i golf i fiat jako dobra auta, ali moje je misljenje je da talijani imaju najbolji smisao za dizajn automobila i za sve ostalo.....:cool::cool:
 
Tigre: i MiTo je smeće prema ovoj 33 Stradale. Jedina Alfa koja je tako upečatljiva i koja je već sada postala klasik je 8C. ;)
 
Top