Mazda 5

Mazda 5

Član
mazda5.jpg


Koncepcijski gotovo jednaka prethodnoj generaciji, nova Mazda 5 dolazi sa novim, dinamičnim dizajnom, u duhu ostalih predstavnika brenda

Čuli ste već sigurno nekoliko puta u životu da je krajem devedesetih godina prošlog veka, Renault sa svojim modelom Scenic napravio pravi "bum" u klasi kompaktnih vozila.

Zapravo, tada su Evropljani počeli da menjaju svoje navike i masovno se okreću kompaktnim monovolumenima (MPV), kao rešenju za mnoge, do tada neispunjene želje vozača. Sa MPV-om su konačno dobili vozilo u koje mogu da smeste i bezbedno prevezu celu porodicu, natovare dovoljno prtljaga, a da pri tome, "visoko sede" i imaju odličnu preglednost. Kao i drugi svetski proizvođači, Mazda je bila u trendu, pa je još 1999. godine plasirala model Premacy, a 2005. godine i prvu generaciju Mazde 5 sa interesantnim rešenjem zadnjih, bočnih kliznih vrata i napravila značajan korak napred.

Pet godina kasnije i sa oko 175.000 prodatih primeraka u Evropi, došlo je vreme za novu generaciju ''petice''. Iako smo imali priliku da je vidimo još u martu ove godine, na Salonu automobila u Ženevi, prva vožnja obavljena je septembru, u okolini Minhena.

mazda5_1.jpg


mazda5_501.jpg


Unapređen dizajn
Koncepcijski gotovo jednaka prethodnoj generaciji, nova ''petica'' dolazi sa značajno unapređenim dizajnom, koji je osmišljen u duhu ostalih predstavnika brenda. Napravljena je na platformi nove Mazde 3, sa kojom ima dosta sličnosti i po pitanju izgleda prednjeg dela. Svetlosne grupe pozadi su dosta specifičnog izgleda, a teško da se na prvi pogled mogu nazvati dopadljivim. Deluju pomalo neskladno u odnosu visinu, ali se verovatno čovek vremenom navikne. Najupečatljivija stvar vezana za novi, dinamičan dizajn jesu zapravo bočne "talasaste" linije koje se pružaju preko vrata i deo su ''Nagare'' filozofije, koja je direktno sa koncepta primenjena na novu Mazdu 5.

Novi dizajn je zapravo najjači adut, pogotovo ako u obzir uzmemo da je koncepcija karoserije ostala gotovo ista. Zadnja bočna klizna vrata jesu praktično i hvaljeno rešenje, koje mnogi proizvođači u segment kompaktnih monovolumena uvode sa značajnim zakašnjenjem u odnosu na Mazdu. Pored lakog ulaska na drugi red sedišta i takođe lakog pristupa trećem redu, namenjenom za dva putnika, u unutrašnjosti vas čeka prijatna atmosfera. ''Karakuri'' sistem preklapanja zadnjih sedišta je za svaku pohvalu, a brzo i lako modeliranje prostora štedi i vreme, i živce. Izuzetno prostrana unutrašnjost dobar je partner vozačima koji imaju veliku porodicu i potrebu da povremeno prenesu nešto kabasto u svom automobilu.

mazda5_2.jpg


Pristup sedištima u drugom, ali i trećem, dodatnom redu vrlo je jednostavan, a ergonomija za ovaj tip vozila na visokom je nivou

mazda5_4.jpg


Pozicija za upravljačem je dobra, preglednost odlična, a sedišta, iako nešto tvrđa, dobro drže telo i imaju neku vrstu ''nemačke udobnosti'' - ko razume, shvatiće! Materijal korišćen u izradi enterijera i plastika armaturne table nisu baš na zavidnom nivou, ali je ukupni utisak pozitivan.

Za sad, bez dizela
Najviše pitanja na kraju press konferencije bilo je u vezi sa motorizacijom nove Mazde 5. S obzirom da smo pre zvaničnog obraćanja već imali jednu vožnju i da su tada svima ''zapali'' benzinci, čvrsto smo rešili da ostatak dana provedemo sa dizel verzijom. Kad ono – međutim! Naši domaćini nam saopštavaju: to vam je - što vam je!

Dva benzinca u ponudi, za sada, doduše oba sa šestostepenom manuelnom transmisijom. Takođe, za sada nema govora o automatskom menjaču. Slabiji MZR benzinac koji smo imali priliku da probamo imao je zapreminu od 1,8 litra i 115 KS, uz maksimalni obrtni moment od 165 Nm pri 4000 o/min. Nije teško pretpostaviti da ovaj agregat u kombinaciji sa vozilom teškim preko 1400 kilograma, nije ostavio poseban utisak na brdovitom terenu, a ni na auto-putu. Pri tome, i potrošnja je bila viša nego li kod snažnije i savremenije verzije benzinca.

Mazda 5 MZR 2.0 DISI

Motor
Tip/broj cilindara benzinski, redni/4
Radna zapremina [cm3] 1999
Broj ventila/tip ubrizgavanja 16/multipoint
maks. snaga [kW/KS/o/min] 110/150/6200
obrtni moment [Nm/o/min] 191/4500
Karoserija
tip/broj sedišta/vrata monovolumen/7/5
D x Š x V [mm] 4585x1750x1615
međuosovinski razmak [mm] 1750
masa vozila/nosivost [kg] 1410/600
zapremina prtljažnika [l] 112-1485
Ogibljenje
napred McPherson, spiralne opruge, amortizeri, popr. stabilizator
pozadi multilink, spiralne opruge, amortizeri, popr. stabilizator
Kočnice
napred/pozadi samovent. diskovi/diskovi
Pneumatici
dimenzije 205/55 R16
Prenos snage
pogon na prednje točkove
tip menjača/stepeni prenosa manuelni/6
Test data by Vrele Gume
Performanse
ubrzanje 0-100 km/h 11,2
maksimalna brzina [km/h] 194
prosečna potrošnja [l/100 km] 6,9
CO2 159g
Cena (sa PDV-om) € nije još formirana

mazda5_502.jpg


Iako dizel motora još uvek nema u ponudi, kupcima su trenutno na raspolaganju dva moderna benzinska agregata, zapremine 1,8 i dve litre – sa 115, odnosno 150 KS, respektivno

mazda5_5.jpg


Drugi motor nosi oznaku MZR 2.0 DISI i-stop. Iz dva litra zapremine dobijeno je solidnih 150 KS i 191 Nm pri 4500 o/min, mnogo ubedljivija ubrzanja, manji nivo buke, i-stop sistem smanjene potrošnje goriva. Razigranija i snažnija konjica činili su drugi deo test-vožnje znatno prijatnijim, a mislimo da je snažniji benzinac prava mera. Iako su ovo utisci sa prve vožnje, neke stvari odmah su postale jasne. Niža potrošnja, veći obrtni moment, veća snaga. Treba li još nešto reći?

Kao što već rekosmo, dizela još nema u ponudi, ali će ga svakako (i uskoro) biti. Obećano nam je da će na proleće, nova Mazda 5 verovatno doći sa dizelom zapremine 1,6 litara sa 110 KS. Ali, o tome kada dođe vreme. Možda je i propust što na početku prodaje nema dizel verzije, ali ne bismo ulazili u potragu za razlozima takve politike.

Za pitanje o ceni još uvek nismo dobili konkretan odgovor, ali sve ukazuje na to da će se poklapati sa prethodnim modelom.

mazda5_503.jpg
 
Top