Luft u letvi volana

Luft u letvi volana

Pozdrav svima,
imam "problem" sa svojim vozilom toyota corolla i nadam se da ce mi neko moci dati koristan savjet. Pocetnik sam i kao prvi automobil, nedavno sam kupio toyota corolla godiste 2002, diesel 2.0 motor. Automobil je prije vozila porodica koju poznajem a kupljen je u BiH i uglavnom koristen kao gradski auto. Presao je oko 100.000 km (stvarna kilometraza) i prve 4 godine je odrzavan u ovlastenom servisu. S obzirom da uskoro dolazi veliki servis, a da im auto realno vise nije potrebno, prodali su ga za veoma povoljnu cijenu.Prije kupovine auta, uradjen je pregled u jednom servisu i nisu uocene nikakve nepravilnosti, a prodavac mi je rekao da osim nadolazeceg velikog servisa na automobilu nema nista da se radi.
Sa autom sam presao oko 1000 km i prilikom voznje, kod punog motanaj volana ponekad se cuje neki zvuk kao "Klik", ali na to nisam obracao paznju jer nisam primijetio nikakv problem sa upravljanjem. Prije par dana sam vozio jednog prijatelja koji se dobro razumije u mehaniku i njemu je paznju privukao taj zvuk. Rekao mi je da trebam provjeriti "krst" volana jer je moguce da postoji luft te da je imao isti probem na svom autu.
Auto sam odvezao u jedan servis u kojem su izvršili pregled nekog dijela iznad papucica i utvrdil kako zaista postoji luft te da je u skorije vrijeme "preporucljivo" zamijeniti krst, ali da to nije hitno. Procijenjeni troskovi oko 400 KM.

S obzirom da sam na raznim internet forumima procitao o raznim situacijama u kojima su ljudi bili, odlucio sam da potrazim i drugo misljenje. Odvezao sam auto u ovlasteni toyota servis i tamo su uradili pregled na osnovu kojeg su mi rekli da nije u pitanju krst volana nego neka konstrukcija zglobova odmah ispod volana na letvi volana, a ne na donjem kraju, te da je potrebno zamijeniti sve sto kosta oko 1300€ :banghead: i sto je skoro pola vrijednosti auta. Ja se uredno zahvalio i odvezao kuci. Otisao sam kod jednog starog iskusnog majstora, on malo provozao auto i rekao otprilike ovako: "Hej znas sta djecko, ti sam nisi primijetio nikakav problem, dok ti drugi nisu rekli. Mozes se ti navozat u ovome jos x hiljada kilometara, ako ne budes vozao po njivama. Moguce da ima malo lufta ali je jedini problem zvuk koji ti ne smeta. Ovi u servisu te zele oguliti. Izbalansiraj gume i to ti je to, ako vremenom se zvuk bude pojacavao ili bio cesci onda cemo gledat da mijenjamo dio po dio.".

Sta bi ste vi uradili na mom mjestu? Kako uopste biti siguran u tacnost dijagnostike. Citao sam o iskustvima ljudi koju su ulazili u spiralu izmjene dijelova kojima nisu rjesavali problem, a samo davali novce. Ja za sada nisam primijetio nikakav problem u upravljivosti. Auto koristim za grada i planiram putovati eventualno do mora i sl.

Pozdrav
 
Član
nisam siguran ali mozes vidjeti ako je luft u ili na letvi volana odneses na reparaciju ako je to? Opet da napomenem sto ljudi, sto ćudi i svi nesto drugo... Reparacija je kod hidraulicne letve 300KM a elektricna je 100KM pa vidi...

Pozz :car5:
 
Pa da, ali kljucno je ovo ako? Moracu skupiti jos par misljenja dok ne budem siguran sta je u stvari problem.
 
Član
ako je u pitanju krst volana. pazi da te neko ne okupa. jer zna se desit da na krstu saraf popusti. majstor taj saraf samo dotegne i uzme ti 200 km za "popravak" krsta.

letva se moze reparirat kao sto ti covjek vec rece.
 
Član
Upali auto i dok si u mjestu smotaj puni lijevi i puni desni i vidi jel tada cujes taj zvuk
 
Upali auto i dok si u mjestu smotaj puni lijevi i puni desni i vidi jel tada cujes taj zvuk

To sam radio nekoliko puta i tada ni jednom ne cujem taj zvuk. Pokusacu jos koji put. Ovaj zaista glasan klik se dogodi uglavnom kad namotam puni kod skretanaj i pnda pustim da servo sam vrati volan nazad. Primijetio sam jos nesto, kada se to dogodi onda motam valn lijevo desno i skoro uvijek ga opet cujem ali znatno tise.

Pokusat cu uraditi dijagnostiku u nekom od servisa u Sarajevu pa da vidim sta ce mi oni reci.
 
Top