asmir sa je napisao(la):
AldinShpura je napisao(la):
asmir sa je napisao(la):
AldinShpura je napisao(la):
axijalni na G2 moraju blokirati da bi imao otezano motanje...javi sta je bilo
Kako mislis blokirati??
Vidjecu sutra ili prekosutra da ih zamjenim pa cu javiti sta je..
sam lezaj u nosacu amortizera korozira,tako da se smrvi i kugle lezaja ispadnu....znazc imas afekat kao da se amortizeri oslanjaju direktno na sasiju,uz to se zuje zvuk odapinjaja opruge prilikom motanja upravljacem,pogotovo pri motanju punog
lupa mi preko rupa pravo,isto ko da nemam amortizera,a kad motam cuje se nesto u volanu..
kad zaljuljam auto axijalni se pomjeraju..
sve to asocira na axijalne,mada to lupanje moze doci i od letve volana,spona,kugli...sve su to spojevi i zglobovi koji se trose a neobnavljaju

..moze biti i da je neki majstor zaboravio kljuc 13'' na hladnjeku pa on kucka :lol:... uglavnom nista dok oci :icon_eek: nevide
evo malo da se informises
Osnovna funkcija opruga ovjesa bez obzira na vrstu i tip je da drži karoseriju vozila na predviđenoj udaljenosti od podloge te da omogućava oscilacije ovjesa u svrhu ublažavanja dinamičkih sila i komfora vožnje.
Osnovna uloga ovjesa je povezivanje kotača sa karoserijom vozila te preuzimanje i ublažavanje dinamičkih sila koje se stvaraju tijekom vožnje na različitim vrstama vozne površine i kolniku.
Sastavni dijelovi ovjesa su:
* donja vilica
* gornja vilica
* donja oscilirajuća ramena
* gornja oscilirajuća ramena
* potporne spone
* selen blokovi
* kuglasti zglobovi
* vertikalne spone balans štange
* balans štanga
* gumeni blokovi balans štange
* poprečne spone
* prednji most (traverza)
* zadnji most (traverza)
* oscilirajuća vilica zadnjeg ovjesa
Ovjes kao cjelina s oprugom i amortizerom je faktor sigurnosti, stabilnosti i komfora vožnje. U uvjetima u kojima radi pod stalnim je djelovanjem statičkih i dinamičkih sila koje su tim veće što je brzina vozila veća. Trajnost pojedinih dijelova ovjesa ovisi o načinu vožnje, voznoj podlozi te vrsti i dimenziji pneumatika. Kolnik sa velikim neravninama i rupama kao i široke niskoprofilne gume bitno smanjuju trajnost dijelova ovjesa.
Oštećenja koja se najčešće pojavljuju na ovjesima su:
* istrošenost kuglastih zglobova
* oštećenje selen blokova
* istrošenost potpornih spona
* deformacije vilica
* deformacije oscilirajućih ramena
* istrošenost gumenih blokova balans štange
* oštećenja hvatišta ovjesa
Kako prepoznati kvar?
Istrošenjem pojedinog dijela ovjesa najčešće nastaje karakterističan zvuk tupog lupanja na mjestu istrošenosti (selen blok ili kuglasti zglob). Druga pojava je nestabilnost vozila ili osjetno skretanje vozila s pravca te teško održavanje pravca u odnosu na prijašnje stanje. Veća istrošenja imaju za posljedicu bitno smanjenje stabilnosti vozila što je vrlo lako prepoznati.
Navedene kvarove treba pravovremeno otkloniti jer su isti uzrok nestabilnosti vozila i otežanog upravljanja. Odgađanje popravka može izazvati samo veće i skuplje kvarove. Pravovremenom zamjenom istrošenog dijela ovjesa može se izbjeći trošak cijelog sklopa ovjesa, dobivena kvaliteta je ista kao da se mijenjao kompletan sklop.
Dijelovi ovjesa često su izloženi ekstremnim naprezanjima a najveće naprezanja nastaju na udarnim rupama, neravnoj cesti i sudarima. Tom prilikom nastaju trajne deformacije na ovjesima i hvatištima ovjesa. Nakon zamjene neispravnih dijelova ovjesa potrebno je provjeriti ( izmjeriti ) referentne točke na karoseriji vozila a zadnja kontrola ovjesa je provjera i podešavanje geometrije ovjesa. Nakon dobro obavljenog posla vozilo će imati ista vozna svojstva kao što ih je imao ranije.