Lancia Thema 8.32

Lancia Thema 8.32

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Evo reko da ubacimo sta zanimljivo u ove savjete...



Lancia Thema 8.32 (1986-1992)

2rh5zqt.jpg


Najdecentniji Ferrari je jedna Lancia…Na nju ukazuju najvise maglenke, dodatnokromirana maska hladnjaka, linije po bokovima te sire gume. To je Lancia Thema 8.32! Srce joj je donirao Ferrari; pod haubom kuca motor iz Ferrarija 308 Quattro Valvole. Oznaka 8.32 se odnosi na broj cilindra ( 8 ) i broj ventila (32).

Nijedna od limuzina njenog doba ne scriva svoju snagu i temperament kao Lancia Thema 8.32, i jedini pismeni dokaz njene snage je zapis na motoru “Lancia by Ferrari”.

2pqvvpd.jpg


1g0fte.jpg


Da je uopste doslo do ovakvog spoja, kriv je Fiat, jer je tadasnji sef Fiata Vittorio Ghidella ponesen svojom dobrom prodajom u osamdesetim godinama proslog vijeka (Uno je dugo vermena bio najprodavaniji auto u Evropi i njegov je uspjeh prepuzio Fiatone kase) odlucio uraditi sta dobro i za Lanciu. Inzinjeri su odlucili ubaciti Ferrarijev V8, koji je inace placiran poprecno nazad iza zadnje osovine i pokrece zadnje tockove, koji je sada smjesten naprijed poprecno sa prednjim pogonom. Zbog ubacivanja ovog motora naprijed, on je mora obiti malo preradjen te je imao snagu manju za 25 konjskih snaga od motora koji su ugradjivani u Ferrarije.

Zbog problema sa trakcijom, bilo je planov za pogon na sve tockove, ali su inzinjeri od toga odustali, niko ne zna zasto. Ukupno je prodato negdje oko 4000 komada. Pocetna verzija je imala 215 konjskih snaga dok je kasnija verzija sa katalizatorom imala samo 205 konjskih snaga.

2cxymhz.jpg


Ali, ovo auto je napravljeno za najizbirljivije kupce, nesto kao da koristite prvu klasu pri letu avionom, jer Lancia je ovaj dragulj opremila najfinijom kozom na upravljacu, sjedistima te instrument tabli. Plemenito drvo je pokrilo ono sto koza i alkantara nisu vec prekrile u unutrasnjosti auta.

2962mn5.jpg


2eezx42.jpg


Pri tome je ostala cista elegancija auta, te na ovom autu nista ne djeluje pretjerano ili cak uocljivo. Samo poznavaoci marke mogu uociti razliku, i to najvise po spojleru na poklopcu prtljaznika koji se automatski izvlaci. Komanda za izvlacenje se nalazi na rucici za pokretanje brisaca taj spojler umanjuje otpor za 0,012 cW.

av6143.jpg


2vj4yeq.jpg


Stoga, ova Thema se i na vecim brzinama vozi kao udobna limuzina ali ipa nekad odaje utisak da je bliza sportskoj nego komfornoj voznji. Amortizacija je odlicna, podvozje agilno, upravljac veoma precizan iako blago podupravljiv ciji servo radi zavisno od brzine kretanja vozila.


Motor : V8, 90 stepeni, naprijed poprecno, 2927 ccm, 215 konja pri 6750 obrtaja /minuti, Maksimalna brizina: 237 km/h, ubrzanje 0-100 km/h za 7,6 sekundi.

Karoserija: Vec iz fabrike je zacujudje dobro zasticena protiv hrdje, te ona uopste ne predstavlja problem ovoj italijanskoj limuzini. Tek kod starijih modela nekad znaju stradati zadnji unutrasnji blatobrani.

hv3yox.jpg


Prva serija:

apbfxk.jpg


aw2l94.jpg


Druga serija:

2v2up3d.jpg


a0wh8p.jpg


Mehanika: Zivot ovog osmocilindrasa zavisi od oba zupcasta remena, koji moraju biti zamijenjeni svakih 20 000 kilometara. Pri normalnom odrzavanju, ovaj motor nema nekih izrazitih problema i moze preci 200.000 kilometara bez vecih zahvata na motoru. Jedino pri kupnji treba jos obratiti paznju na kineticke zglobove i amortizere elektronskog podvozja.

n62qlk.gif


Ljudi koji su posjedovali ili posjeduju to auto tvrde:

1. Skup je pri nabavci, ako se uopste dodje do jednog

2. Ili su u uzasno losem stanju ili su u redu ali preskupi i neisplativi. Pri kupovini, treba dobro prekontrolisati historiju auta da ne bi doslo do nekih skupih iznenadjenja

3. Odrzavanje ce te finansijski unistiti, mnogi dijelovi su pravljeni samo za 8.32 (maska hladnjaka, poklopac prtljaznika, odredjeni dijelovi u unutrasnjosti).

4. Nabavka rezervnih dijelova je veoma problematicna i ceto mora icipreko Ferrari partnera.

5. U stvari, treba posjedovati dva primjerka, jednog kao donatora dijelova.

6. Zamjena zupcastog remen- kaisa svakih 40 hiljada km, mada jedan bivsi diler tih automobila tvrdi da je ovim autima potrebna zamjena zupcastog remen-kaisa svake godine ili svakih 20.000 km, u zavisnosti sta se prvo dostigne, jer je taj kais izuzetno dug te je time sklon pucanju.

7. Rijetko koji prosjecni auto-servis zna i moze drzavati ovo auto.

8. Ako takav servis i postoji, onda to mora biti neko ko odrzava Ferrari modele, sto je naravno skuplje u odnosu na obicne servise. U Njemackoj su cilene rada takvih servisa prelazile i 200€/sat.

9. Potrebno je znati i da je motor podesen na komfor u voznji, vrti se i vuce odlicno ali nije tipici sportski agregat, iako je motor Ferrarijev. Za one koje traze sportsku limuzinu sa sportskim osjecajem preporucuje se mozda Thema 16V Turbo i.E., koja je mozda u svemu neznatno sporija, ali sportskija. Mozda je to i zbog odredjenih izmjena na motoru kako bi se on mogao ubaciti u 8.32 te ovaj motor vise zvuci kao neki americki V8 nego kao Ferrari.

10.Sta je dojmljivo na 8.32 je takodje i oprema. Sve je bilo unutra. Neki dodaci koji nisu bili nudjeni u „obicnim“ Themama kao neka kozna sjedista, instrument tabla presvucena u pravu kozu, odjedjeni pokazivaci u sportskom okruglom obliku u plemenitom drvetu.

11.Vec pri kraju proizvodnje, neki od ovih dodataka su se mogli dobiti i zu normalni V6, kao npr. spojler na poklopcu prtljaznika koji se izvlacio, i to je bila verzija „LX“ od koje je prodano jos manje nego 8.32.

TEHNICKI PODACI

Motor: Ugradjen naprijed poprecno

Broj cilindara: 8 u V formaciji pod uglom od 90° sa po 4 ventila po cilindru

Zapremina motora: 2927 ccm

Kompresija: 10,5 : 1

Snaga motora: 215 KS (158 kW) pri 6750 obrtaja/minuti kod prve serije
205 KS (150,5 kW) pri 6750 obrtaja/minuti kod druge serije

Maksimalni obrtni moment: 284,5 Nm pri 4500 obrtaja/minuti kod prve serije
263 Nm pri 5070 obrtaja/minuti kod druge serije

Ubrizgavanje goriva: Bosch KE3-Jetronic

Paljenje: elektronski sa pretpaljenjem

Pogon: prednji

Krug okretanja: 11,7 metara

Kocnice: 4 disk kocnice, ABS

Ubrzanje 0-100 km/h: 6,8 sekundi (2 odrasle osobe sa 20 kg prtljaga)

Maksimalna brzina: 240 km/h

Tezina praznog vozila: 1400 kg

Potrosnja: 15 – 25 litara/100 km ali ipak veoma zavisi od nacina voznje


Preuzeto sa:

AMK Bella Macchina / BH Klub ljubitelja talijanskih auta
www.bellamacchina.net
 
Član
Odličan tekst,najviše me se dojmio ovaj dio gdje vlasnici ovih auta iznose mane i vrline,šta su sve nabrojali dobro pa iko ima volje držati ovo auto :D
 

MTR

Član
Jedna je u Zenici , totalno ispravna i uopste nije problematicna za odrzavanje , pase na nju svasta nesto :D

Dobar tekst , svaka cast :cool:
 
Član
Tekst sam ja licno pisao a sastavljao sam ga iz raznih knjiga, internet foruma i kontakata s vlasnicima, doduse vecinom iz Njemacke i Austrije

Za tu u Zenici znam, ona navodno ima neki kvar elektronike motora, u Zenici ustvari imas dvije, jedna za dijelova i ta to je motor zeza.

Ne znam da li je u medjuvremenu popravljena, iskreno volio bih da jeste.

Ja i buraz smo kontali da ih uzmemo dok su se prodavale ali uvijek ispadne nesto vaznije, pa do bolje prilike.
 
Odlican tekst druze, posto sam veliki fanatik sto se tice italijanskih auta i sam sam postavljao neke video snimke ove legende:cool:
 
Član
Eno bila ti je nedavno jedna u oglasima, daje je lik sa jos jednim, rezervnim motorom.

Oko 7000 KM je bilo sve to djuture:icon_biggrin:
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Eno bila ti je nedavno jedna u oglasima, daje je lik sa jos jednim, rezervnim motorom.

Oko 7000 KM je bilo sve to djuture:icon_biggrin:

Jesul to te dvije iz Zenice?

Negdje sam cuo da su to jedine dvije u BiH.

Dok rijesim neke svoje obaveze nije iskljuceno da nadjem te rastavljene dvije, al sad trenutno nemam vremena za to al nikako jer valjalo bi mozda i do Italije ili Svabije spiciti po dijelove ili po majstora...
 

MTR

Član
Damir_ je napisao(la):
VR6Boki je napisao(la):
Eno bila ti je nedavno jedna u oglasima, daje je lik sa jos jednim, rezervnim motorom.

Oko 7000 KM je bilo sve to djuture:icon_biggrin:

Jesul to te dvije iz Zenice?

Negdje sam cuo da su to jedine dvije u BiH.

Dok rijesim neke svoje obaveze nije iskljuceno da nadjem te rastavljene dvije, al sad trenutno nemam vremena za to al nikako jer valjalo bi mozda i do Italije ili Svabije spiciti po dijelove ili po majstora...

Eno ti motor 8.32 na Mobileu = 7.000 EUR !!!
Nisu brate jeftine , bolje trazi V6 Turbaka , ako vec pucas na ova auta.
Ili nadji sebi jeftinu Alfu 166 V6 Turbo , gnjete cestu i gorivo al cejf je cejf :D
 
Član
marko_v je napisao(la):


Cim je talijan mora biti dobar, pogotovu klasicni...

MTR je napisao(la):
Damir_ je napisao(la):
VR6Boki je napisao(la):
Eno bila ti je nedavno jedna u oglasima, daje je lik sa jos jednim, rezervnim motorom.

Oko 7000 KM je bilo sve to djuture:icon_biggrin:

Jesul to te dvije iz Zenice?

Negdje sam cuo da su to jedine dvije u BiH.

Dok rijesim neke svoje obaveze nije iskljuceno da nadjem te rastavljene dvije, al sad trenutno nemam vremena za to al nikako jer valjalo bi mozda i do Italije ili Svabije spiciti po dijelove ili po majstora...

Eno ti motor 8.32 na Mobileu = 7.000 EUR !!!
Nisu brate jeftine , bolje trazi V6 Turbaka , ako vec pucas na ova auta.
Ili nadji sebi jeftinu Alfu 166 V6 Turbo , gnjete cestu i gorivo al cejf je cejf :D

Ma ja volim ova klasicna auta, vise mi je vazno da je neka klasika i da mi auto godi, sad bi prije uzeo ovu themu nego 166-icu...

Trenutno nemam vremena, ali cim malo isplivam iz ovih termina i obaveza i malo se sve smiri akoBogda imam u planu nesto ovako, a sta i koje auto jos ne znam ni ja, vazno je samo da mi se svidja.

A to za cijene i za 7.000 eura, to je brate klepa, a ja znam gdje i kako nabavljati dijelove za normalne pare...
 
Bilo je vec nekoliko puta na forumu.

Fakat zanimljiv auto,unikatan,nesvakidasanj,poseban.

Nisam neki fan ni Fiata,pa tako ni Lancia-e,pa ne mogu reci da mi je ovo neki morki san,ali zanimljivo auto za vidjet definitivno ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top