kupovina auta - pocetnik

kupovina auta - pocetnik

Član
pozdrav svima, za mjesec-dva kupujem svoje prvo vlastito auto, ovdje sam prije par mjeseci trazio misljenja o autima tipa Mercedes 126 itd ali to su samo pusti snovi.

u "uzem" krugu imam par auta koja mi se svidjaju:
Opel Astra G DTI
Mercedes-Benz A klasa (W168) 170 CDI
VW Golf IV TDI
Opel Meriva CDTI

auto bih platio do 8500 KM, godiste 2002/03 pa mladje.
vi ako imate neki prijedlog drugog auta slobodno pisite, ali ne zelim ipak marke auta poput Fiata i "japanaca", po mogucnosti "njemac"
ako je neko imao iskustva sa A klasama, volio bi sto vise o njima saznati, jer to mi je auto prva zelja, ali ipak zelim cuti vasa misljenja.
pozzz.....
 
Član
koje god da kupis, racunaj da u steku ostavis 1000-1500KM

Veliki, mali servis i par popravaka i stezanje sitnica i tu si negdje
 
Član
Ja bi ti preporučio golfa 4 tdi jer ima dijelova i nisu toliko skupi,svak ih zna popravljat, moze se lijepo sredit itd.. Mercedesa A klasu(w168) nebi ti preporučio iz razloga zato sto imaju losu limariju tj. trunu, svaki veći kvar na motoru zahtijeva vađenje motora,a i kada bi ga sređivo nemas pristupacnih dijelova npr. gewinde i tako te stvari, a i neudobne su skroz.. A sto se tiče opela merivu ne kupuj osim ako nisi već oženjen,a astra nemam pojma... :D
 
Član
japance zbog toga sto nisam njihov fan, a kakvi su "francuzi". gledao sam na pik-u par 307-ica ali opet imam taj strah za dijelove od francuza.

http://www.pik.ba/artikal/9839025/mercedes-a-170-cdi-elegance-long-produzena-verzija/
nasao sam jednu a klasu u veoma dobrom stanju, pa recite vi svoje misljenje

a gledao sam i golfove, i cijena im je isto tako oko 7-8 hiljada, pa onaj model koji bolji "naleti" od ovih gore navedenih se kupuje.
dajte jos neke mane i prednosti ovih auta, kakvi su ovi 170 cdi motori, ovi od 70 kw, potrosnja, da li mogu "potegnuti", ne mislim sad da ide kao AMG vec onako. i koji je najbolji tdi u golfu, 74 kw ili 66 kw, one jace nisam ni gledao, 96 kw mi je previse s obzirom da sam pocetnik.
 
Član
i otkud to da trunu ove A klase, zar nije i u njih pocincan lim, ja mislim uzimati ovu redizajn, one poslije 2002-2003 godine
 
Član
Sto se tiče 170cdi motora štedljiv je extra, al' sto se tiče potezanja to mozes zaboravit jer nemaju nikakve aerodinamike, kod mene je w169 110ks i po meni slabo ide za 110ks. Prijatelj ima A klasu 2002.g ja mislim izbacila hrđa na dosta mjesta,a inače je mercedes tih godina imo problema limarijom jer w210 i w202 lako hrđaju. Al' ako nađeš na dobru bez hrđe moze proći onda :). A ako se odlučiš za golfa obavezno gledaj motor od 74w pumpa dizna, motori su štedljivi,a i jako dobro idu :D
 
BHT Ovisnik
ja bih na tvom mjestu jos uvrstio ford focus kad vec trzis diesela,nisu im losi motori,jeftiniji su od vecine navedenih,udobniji isto tako,a također fino auto te ima fin potencijal i za srediti kasnije, jako dobro lezi na cesti,jos ako ti ne smeta 2 vrata, onda je bas fino auto za mlađu populaciju
 
Član
ja ni za jedno od tih navedenih ne bi dao tolike pare :) to su već stara auta i previše skupa... kakvih alfi,fiata,fordova, i pežoa imaš za manje para to je strašno :) ostane ti sigurno 2000 da uradiš sve servise i kupiš nove gume :) Jebo te prvi taj golf 4, svako ga dan danas ima, astre su mi dobre, ali ne bih je platio toliko koliko ti navodiš za to godište, a mercedes mi je sepet...
 
Član
astre g sam gledao i one su oko 6500-7000 KM-ova, nemam namjeru kupovat auto sa 2 vrata, vec 4, fordove sam gledao ali nekako prebrzo im pada cijena, ipak to cu auto vozati 2-3 godine i onda nesto drugo trazit, jesu starija auta ova njemacka, ali alfa, fiat, ford... opet mi je bolje kupit VW-a ili MB starijeg 2-3 godine od nekog Peugeota ili Fiata, a ipak ne kupujem ja auto sebi, vec roditelji mi zele kupiti, a stari ne vjeruje niusto drugo nego u njemacka auta, imao jednom Renoa i nikad vise.

gledao sam po piku auta manja od 7 do 8-8,5 hiljada, a za taj novac opet najbolje sto mozes kupiti je Golf, A klasa, Astra.. a ima i onih Meganea, 307-ica...
 
Član
Gledao sam i Focuse, ali nekako mi ruzna linija, mislim svako ima razlicit ukus, nekome je A klasa odvratna a meni je lijepa. opet najprovjerenija su mi njemacka auta.
I ovi MB W168 jel imaju neke bas gadne mane ili je solidno auto, je li imalo jeftiniji servis za nju za razliku od svoje velike brace (C i E klase)?
 
Član
Ma samo dobru nađi A klasu i nemaš se šta sekirat, što se tiče servisa ja mislim da ti je sa izmjenom ulja i svih filtera kreće oko 200-250KM.
 
Član
Samo da znas za A klasu mercedesa sta god se radi na motoru ili ode na motoru i mora se mijenjati motor mora van da bi se radilo, tako da je servis za nju malo skup ne zbog dijelova nego zbog ruke koje ces platiti majstoru ;)
 
Član
nije to nesto sad previse, akoBogda necu imati toliko cesto kvarove pa da mi je to toliko bitno, par puta godisnje, ja godisnje necu prelaziti u prosjeku mozda 7-8 hiljada km, cuvati auto, ne divljati sa njim, redovno servise obavljati i ostale potrosne dijelove i sve je uredu, a ne u nas ljudi kupe npr. passata peticu i jos malo fali da i u sumu ide sa njim, niti rade ikakve servise niti ista drugo, tek kad pocne da se kvari auto onda i "otpada" sve sa auta daj onda pravi, lahko je kupiti auto od 8-9 hiljada, ali trebas znati da to treba i odrzavati, a ne "livaj" goriva i "ožeži".
 
Top