Kompresor klime 'propuhao'

Kompresor klime 'propuhao'

Član
toki je napisao(la):
Pa da je gužva, garant jeste, ko kad smo inteligentni i sjetimo se klime tek kad zatreba :D

nemoj me napadati :) tek sam kupio auto, pa je prioritet bio veliki servis jbg

ne znam kod mene fakat utiče ljubaznost na mnogo toga, čak sam spreman i malo više platiti za neki normalan pristup a ne k'o preko neke stvari...
 
Član
Imam i ja jedno pitanje sto se tiče kompresora klime pa da ne otvaram novu temu. Zna li itko koliko odprilike kosta kompresor klime za Mercedes A 180CDI, mehaničar mi traži 300€ za polovan al' sa nekim novim djelovima pa mi se to čini malo previše.
 
Član
Jurke je napisao(la):
Imam i ja jedno pitanje sto se tiče kompresora klime pa da ne otvaram novu temu. Zna li itko koliko odprilike kosta kompresor klime za Mercedes A 180CDI, mehaničar mi traži 300€ za polovan al' sa nekim novim djelovima pa mi se to čini malo previše.
Ne znam, puno mi je to, evo pogledaj na pik-u kreću se od 100-300 KM polovni, samo moraš paziti koji ti odgovara

http://www.pik.ba/pretraga?trazilica=kompresor+klime+mercedes
 
Član
nookey je napisao(la):
marshal je napisao(la):
to i mene zanima,sta treba servisirati,ja sam jucer u pola punio klimu,bilo 285 gr freona dopunjeno oko 500 i nesto gr a bilo ulja 2ml dopunjeno 12 ml. Ja radio u makbelu i sve me izislo dezinfekcija,filter klime i punjenje 58 KM

ja koliko sam upratio baveći se ovim problemom, trebalo bi da ti izvuku gas i ulje iz sistema, ubace novi i novo ulje, dezinfikuju i to je to otprilike, e sad kod tebe su izgleda samo dopunili, ne znam je li to dobro jer sam istraživajući shvatio da i ovo ulje ima svoj vijek trajanja kao i svako i da ga treba mijenjati da ne bi zaribao kompresor, opet kažem ne znam šta su ti konkretno uradili.

pa zamijenio mi je to ulje i izvukao stari freon,bar mi je tako rekao,i naravno uradio je dezinfekciju sto sam vidio svojim ocima :)
 
Član
svako koliko godina se mijenja to ulje? neko reče svake 2, ali to niko ne poštuje
čak i ulje za kočnice se preporučuje svake 2 pa niko ne mijenja, čak ni servisi u garantnim rokovima (kod mene u servisnoj stoji da nije promjenjeno, a trebalo je )
dakle, koja je neka krajnja granica kada bi se ipak ulje u klimi moralo promijeniti, na primjer može li to biti 4-5 godina ili da li ima mogućnost provjere kvaliteta, kao kod kočionog ulja, pa da se vidi ima li potreba ili ne za mijenjanjem
 
Član
Golf 6 je napisao(la):
svako koliko godina se mijenja to ulje? neko reče svake 2, ali to niko ne poštuje
čak i ulje za kočnice se preporučuje svake 2 pa niko ne mijenja, čak ni servisi u garantnim rokovima (kod mene u servisnoj stoji da nije promjenjeno, a trebalo je )
dakle, koja je neka krajnja granica kada bi se ipak ulje u klimi moralo promijeniti, na primjer može li to biti 4-5 godina ili da li ima mogućnost provjere kvaliteta, kao kod kočionog ulja, pa da se vidi ima li potreba ili ne za mijenjanjem

Ovaj lik što je meni prodao golf-a ga nikad nije zamijenio i radio je ok znači 10 godina i zaribao kad je htio da dopuni, to je sve stvar sreće...
A rekli su mi da su ovi kompresori osjetljivi na nemjenjanje ulja i zato odlaze
 
Član
marshal je napisao(la):
pa zamijenio mi je to ulje i izvukao stari freon,bar mi je tako rekao,i naravno uradio je dezinfekciju sto sam vidio svojim ocima :)

Na koji način ti je radio dezinfekciju i znaš li koliko košta samo ta dezinfekcija?
 
Član
sto se tice klime i servisa u sirokom luku izbjegavajte KLIMA CENTAR u butmiru jer su to ljudi dabog sacuva ja sam htjeo da im inspekciju navalim na kosti et da znate nipod razno dole da idete,a sto se tice ljubaznosti to zaboravite cekas po 3 sata i na kraju ti naplati a ne napravi kako treba ;)
 
Član
mara- je napisao(la):
marshal je napisao(la):
pa zamijenio mi je to ulje i izvukao stari freon,bar mi je tako rekao,i naravno uradio je dezinfekciju sto sam vidio svojim ocima :)

Na koji način ti je radio dezinfekciju i znaš li koliko košta samo ta dezinfekcija?

sto se tice cijene same dezinfekcije fkt ne znam,mene sve punjenje,dezinf.i filter klime izislo 58 KM a dezinf.uzeo neki kao sprej nesto slicno pur pjeni,ubacio u svaki onaj otvor ventilaciski,i "naspricao"svaki ponaosob,(ta pjena je bijele boje i onak ima fin miris,uglavnom vise mi ne smrdi kao prije ko da je crkla macka :D )i poslije kad se napunila upalio auto stavio klimu na max i otvorio vrata i to je to
 
Član
Meni je na mercedesu otišao kompresor zato što je radio na prazno tj. nije bilo freona al hajd nejse, i kontam ipak je to klima reko ako ne bude nov previše love uzet ću nov. Odem u mercedesov servis kad kaže 1600km + pdv :icon_question: I lagano polovan 150 KM, evo drugo ljeto radi bez problema, al sam prije mjesec imao problem sa hladnjakom klime, negdje pušto freon, i nigdje isprevnog za 124-ku nema, i na kraju upasali od c klase. Klima mi radila normalno, i sad ovih zar zadnjih dana kako su temperature skočile oko 35, osjetim kao da mi ne hladi dobro pa kontam da nije zbog visoke temperature ili nešto nije uredu :icon_rolleyes: A ti slobodno kupi polovan ali gledaj od provjerene osobe da možeš vratit ako bude kaput :icon_smile:
 
de ti malo LuxusBenz ocisti ili zamjeni filter kabine sigurno ti je navuklo polena lišća i cvata od Bagrema pa nemoze uzimat dovoljnu kolicinu zraka ;)
 
Super Moderator
Ni ja jos nisam klimu uradio, sve mi je ok dobro hladi samo sto smrdi kad ugasim klimu, auto je star 5 godina evo sad sesta, samo sam filter kabine mijenjao kad radim servis, a dopunjavao klimu nisam nit sam mijenjao ulje u kompresoru
Da rezimiramo, jel najbolje otici kod tog momka na barama i reci mu mijenjaj ulje u kompresoru i napuni ponovo klimu? I gdje se nalazi taj momak tacno?
 
Član
allroad je napisao(la):
Ni ja jos nisam klimu uradio, sve mi je ok dobro hladi samo sto smrdi kad ugasim klimu, auto je star 5 godina evo sad sesta, samo sam filter kabine mijenjao kad radim servis, a dopunjavao klimu nisam nit sam mijenjao ulje u kompresoru
Da rezimiramo, jel najbolje otici kod tog momka na barama i reci mu mijenjaj ulje u kompresoru i napuni ponovo klimu? I gdje se nalazi taj momak tacno?

ne mozes ti samo mijenjat ulje nit malo dopunit klimu, uredjaj se spoji na auto, izvakumira se sve iz cijevi, obavi se test zaptivanja, ubacuje se reciklirani plin, zatim oko 10 ml ulja, to ulje je fluroscentne zelene boje, tako da ako bi kad gdje pocelo pustat na tom mjestu bi bila zelena fleka.
 
Super Moderator
Ja ja, kontam to zato sam i rekao napuni klimu, skuzio sam da se ne dopunjava nego da se sve iznova uradi, al sta sad kad odem kod npr. tog momka sta da mu kazem? Radi sve sto se tice klime?
 
Top