Koliko dB ocekivati?

Koliko dB ocekivati?

Član
Pozz drustvo ,znam da hrpa faktora igra ulogu u tome koliko dB odredjeni setup moze postici ali da generalizujemo malo znaci u pitanju je golf 2 kutija tunirana na 56Hz (negdje sam nasao da je rezonantna frekvencija golfa 2 oko 57Hz) 2x10'' Pioneer 257D4 wooferi 350RMS-a svaki sa oko 750RMS-a na raspolaganju za oba woofera.
Razmisljam vec odavno da se okusam na db drag pa me interesuje dali uopce imam sanse sa ovim ili treba jaca oprema

Hvala unaprijed na svakoj informaciji ;)
 
Član
Koje pojačalo?
Instalacija?
Golf serije 2 nije 57 hz, ovisino o broju vrata, sjedalima....
Uglavnom ja sam sa 2-kom, dampiran pod i vrata išo na 54hz.....
Kutiju za paje ne preveliku oko 60-65l port 16 aero i trebalo bi to ić na 145+
 
Član
Joke-zgb je napisao(la):
Koje pojačalo?
Instalacija?
Golf serije 2 nije 57 hz, ovisino o broju vrata, sjedalima....
Uglavnom ja sam sa 2-kom, dampiran pod i vrata išo na 54hz.....
Kutiju za paje ne preveliku oko 60-65l port 16 aero i trebalo bi to ić na 145+

golf je 4 vrata a sto se tice sjedala ne znam na sta mislis ,standardna sjedala golfova su (predpostavljam da mislis na to dali su oborena ili ne)
sto se tice pojacala u pitanju je ESX Signum SE-1600 800w rms-a na 1 ohm.
kablovi su trenutno 35mm2 pa bih probao sa njima a kasnije bih isao na vece kablove jer znam da su ovi maleni za dB drag.
nista nije dampirano u golfu a tebi je nizi tuning bio vjerovatno radi dampiranja.
razmisljao sam da idem na veliku litrazu kutije jer nemam viska snage pojacala za ove woofere pa bih htjeo maximalno da iskoristim ovo sto imam.

Dali ici sa velikim slot-portom ili aero? ako bih isao aero koji precnik ?
 
Član
Port prečnika 16 cm ti treba napisao ti je joke već, ništa manje od 16-ke za spl :D

142-145 db

Fele i vedad iz sarajeva su imali sa takvim pioneerima na 1100 w rms 148,.... dB
 
Putovanja.ba
Administrator
Taj rez je bio sa odlicnom strujom :) jer smo obojica tome posvetili bili najvise paznje, i paje su bile D2. I naravno aeroport. A litrazu kutije se ne sjecam.

Svakako drug dodji izmjeri druzi se. Popricaj sa drugim takmicarima i rezultat ce se popravit.
 
Član
Problem ti je što pojačalo spajaš ne deklariranom otporu, otport ti u naj boljem slučaju rasre 2x, uglavnom 3x
To što nemaš snage nećeš nadomjestit velikom kutijom. To može pomoć kod woofera koji imaju tvrde spidere, pajo to definitivno nije.
Probaj na 55-57 hz pripremi cijevi i testiraj na natjecanju.
Port ti je naj lakše aero 16 jer ga možeš lako retunirat.
 
Član
Fele je napisao(la):
Taj rez je bio sa odlicnom strujom :) jer smo obojica tome posvetili bili najvise paznje, i paje su bile D2. I naravno aeroport. A litrazu kutije se ne sjecam.

Svakako drug dodji izmjeri druzi se. Popricaj sa drugim takmicarima i rezultat ce se popravit.

sta si sve druze radio sto se tice struje, koliko kvadrata kablove si imao, ja sam vec odradio mase pod haubom i plus sa alternatora jos sam planirao dodat jednu ili dvije mase nazad za pojacalo (trenutno je samo jedna).

Joke-zgb wooferi su jos davno kupljeni D4 verzija jer mi je muzika prvenstveno za slusanja i trenutno se nalaze u kutiji koja je tunirana na 33Hz ,znam da bi za brp bilo dobro da su D2 pa da pojacalo ide na 0.5 ohma ,mislim da nebih imao problema jer ipak je to kratko nece tako raditi stalno ali nazalost nista od toga.

Sta mislite ovako svi dali ici na veliku litrazu ,kolika god moze stat u gepek od golfa ili da idem na manju litrazu kako preporucuje Joke-zgb. :icon_question:
 
Putovanja.ba
Administrator
Struja je bila od akumulatora do pojacala po 3 kabla od 50 kvadrata na + i - :)
 
Član
Shvati jedno da je Fele (koga nisam na SR vidio milion godina neda se covjek vidjet) i njegov rez imaju sa tvojim setupom veze kao sto tvoj golf ima sa R golfom 7 jedina slicnost je naziv GOLF!
Tvoji wooferi koliko su i slicni toliko su razliciti, preupitaj ovog decka ovdje koji ti pire (Joke) naucices nesto a svakako ce ti pomoci.
A ta prica je vec ispricana MILION PUTA! pogotov sa pajama raznih dimenzija raznih otpora i maloprodajnih cjena!
Ako ti rez moze zavisiti i od temperature vazduha kako onda ocekujes da ti neko predvidi rez?
Stara prica STRUJA (fele je imao 3 kabla cisto onako "bacena po autu" cisto za takmicenja) kupi Elke jeftino rjesenje.
i na mjerenju probas vise frekvencija vidis sta daje najbolje rezultate kao i experimentisanje sa cjevima.
To za pocetak jer ako budes previse stvari experimentisao neces znati sta ti "dize" a sta "obara" rez.
A ako zarezes ispod 143 nesto ozbiljno nije ok.
 
Član
Davor_ je napisao(la):
Shvati jedno da je Fele (koga nisam na SR vidio milion godina neda se covjek vidjet) i njegov rez imaju sa tvojim setupom veze kao sto tvoj golf ima sa R golfom 7 jedina slicnost je naziv GOLF!
Tvoji wooferi koliko su i slicni toliko su razliciti, preupitaj ovog decka ovdje koji ti pire (Joke) naucices nesto a svakako ce ti pomoci.
A ta prica je vec ispricana MILION PUTA! pogotov sa pajama raznih dimenzija raznih otpora i maloprodajnih cjena!
Ako ti rez moze zavisiti i od temperature vazduha kako onda ocekujes da ti neko predvidi rez?
Stara prica STRUJA (fele je imao 3 kabla cisto onako "bacena po autu" cisto za takmicenja) kupi Elke jeftino rjesenje.
i na mjerenju probas vise frekvencija vidis sta daje najbolje rezultate kao i experimentisanje sa cjevima.
To za pocetak jer ako budes previse stvari experimentisao neces znati sta ti "dize" a sta "obara" rez.
A ako zarezes ispod 143 nesto ozbiljno nije ok.

Znam druze svjestan sam toga svega zato sam gore naveo "ugrubo" koliko ocekivati upravo iz razloga sto si naveo dole da bih znao jel to to ili nesto ne pase jednom kad se izmjeri.
Nazalost nemam term-lab niti imam nekog u blizini da bih mogao iznajmiti isti ali sam se snasao koristeci zvucnu karticu i externi mikrofon u kombinaciji sa softverskim osciloskopom da bih makar priblizno pokusao odrediti rezonantnu frekvenciju svog auta koja bi citajuci po forumima trebala biti oko 57Hz dok je kod mene pokazalo da je nesto vise od toga tj. 59Hz sto mi se i poklapa jer je auto djelomicno dampirano.
 
Član
koki+ je napisao(la):
kod mene je dampirano u nekoliko pa je palo na ispod 54

koje auto je u pitanju, da se razumijemo ne mislim na tuning kutije vec na rezonantnu frekvenciju auta ako si mislio na tuning kutije to ti dodje otprilike tu negdje jer koliko sam shvatio kutija se tunira 5-10Hz ispod rezonantne frekvencije auta.
 
Član
govorimo o golf 2

sto sam ja skontao je i programi su ti samo jedna mala tacka odprilike da znas odakle da pocnes a nije ni blizu nekog uspjeha

sto znaci samo testiranje a ostalo je igranje lota
 
Član
Golf nije 59 da mu je.... mater....
56, max frekva, al ja bi bi išo na 52-53...
Ovo sa zvučnom ti ništa ne znači....
Kutiju tuniraš tako da ti na AP grafu peak bude na frevi auta....
Peak ("frekvenicija auta") se mijenja ovison o glasnoći, veća glasnoća niža peak frekvenicija...

2kw 150.1.....52hz
5+kw 152.....51hz
Ista kutija isti auto, drugi polažaj sjedala.....
 
Top